Προς το περιεχόμενο

Linux Συμβατό Με Το Πισι μου..


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

spell1977....δε θα διαφωνήσω μαζί σου περί slax.... είναι πραγματικά μια πολύ καλή διανομή live...από έναν άνθρωπο που πραγματικά αξίζει συγχαρητηρίων...

άλλωστε είναι και η διανομη που έχω παντα μαζι μου στο πορτοφολι μου ..... και ακριβώς αυτή ήταν και η μεγάλη μου διαφωνία...στην οποία όμως δεν έγινα κατατοπιστικός....το slax είναι μίνιμαλ διανομή.....δεν κανει κατά τη γνώμη μου για επίδειξη του linux. Eίναι περισσότερο ειδικών αποστολών και εκτακτων περιπτώσεων διανομή..

 

 

nske: δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες... απλά κοίτα πια είναι η ένστασή μου..... τα περισσότερα άτομα που αρχίζουν να ασχολούνται με τον συνήθη τρόπο με το linux (παιδια αποφασισα να τα βαλω, ποια διανομη μου προτείνετε...) είναι, πως να το πω...επικινδυνοι προς άμεση αναχώριση.....

Καλώς ή ΚΑΚΩΣ έχουν μαθεί τα παντα στα windows...οπότε αν θες να τους κάνεις να ασχοληθούν πραγματικά με κάτι διαφορετικό πρέπει να τουs δείξεις ότι αυτό το νεο ΚΑΤΑΡΧΗΝ σε καλύπτει σε όσα ζητούσες και έπαιρνες από το παλιο (στο περιπου). Ta υπόλοιπα θα ακολουθήσουν. Συμφωνω ότι τα linux den einai windows ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ. ....αλλά δεν πρόκειται να γίνουν και τιποτε διαφορετικό από οτι είναι τώρα αν δεν προσεγγίσεις την ανωτέρω κατηγορία χρηστών.......η άποψή μου είναι ότι όσο η κοινότητα βασίζει την πρόοδό της στον geek-freak-περιεργο-ψαγμενο-μπαιλτνισμενο κτλ κτλ χρήστη για το αριθμητικό ευρος της χρήσης τou Linux..... πάντα αυτό θα μένει στο 4% -5 % των pc....

και δεν ξέρω αλλά αυτό μου τη σπάει γιατί συνεπάγεται πληθώρα άλλων....

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I Kalyteri aformi! Ta windows ta eaiksan kai pao kateytheian meso live cd knoppix na valo to suse 10! Mou ta anagnorise ola to live cd kai kataefxaristithika! Dyo pragmata, tha xreiasto firewall? kai kati allo kalo to live cd, alla den anagnorizei ellinika, to suse exei tetoia provlimata? telos apo pou tha katevaso to suse! GO LINUX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υπολογιστή που έχω συμφωνειτε και οι άλλοι οτι το suse 10 είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή; Αυτο απο torrent θα το κατεβάσω;

Οχι απο τετοια πραματα...

μπες στο distrowacth και ακολουθα τα links ως το site της διανομης...

Και μακρια απο το ftp.ntua.gr

Πολλα απο τα *.iso αρχεια που εχουν ειναι κατεστραμενα...

ΕΙδικα κατι *.iso DVDs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

em mou leei na pliroso gia na mou to steilei, apo to opensuse de ginetai douleia? Yparxei kati allo pou prepei na ksero, px errors? Tha diagrapsei teleios ta windows elpizo...

 

Paaaidia vasizomai kai se esas gia ligi voitheia oso tha eimai arxarios, elpizo na me anexteite!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ασχοληθει λιγο με το LINUX???

Αν φοβασε οτι θ αχασεις δεδομενα απο τα Win,τοτε κανε ενα backup σε ΟΛΑ τα αρχεια σου...

Το LInux θα το χρησιμοποιησεις σε ενα μεγαλο partition του HDD.Σωστα???

Χρησιμοποιεις το λεγομενο bootloader για να εχεις και τα δυο λειτουργικα μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elega na xrisimopoiiso apokleistika ta linux se olo to partition.. Na apagkistrotho epitelous apo ta windows.. Parolayta den exo idea ti na kano, eimai first time user. Gia ayto kai to agxos.

Apla ithela na rotiso tria pragmata.

 

 

Tha xreiasto kapoio firewall?

 

Tora pou katevazo to suse 10.1 meso opensuse leei pos tha xreiastei na kano kapoia pragmata gia na oloklirothei to installation, na syndeso to yast me to internet, ti simainei ayto?

 

To suse anagnorizei ellinika kai exei open office?

 

Exo ena disko ntfs (efedrikos einai, de tha ginei ekei to installation!) me video, mousiki kai tetoia, ti tha apoginei aytos?

 

SUSE i kubuntu? Sto pc mag leei oti einai katapliktiki!

 

Kai pali eyxaristo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...