Προς το περιεχόμενο

βοήθεια: backup user folder


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή σήμερα με την κωλοαναβάθμιση του Ubuntu ξενέρωσα απίστευτα γιατί νόμισα πως μου κάηκε ο σκληρός, άρχισα να μετανοιώνω που δεν έχω μάθει πως γίνεται backup ο φάκελος του χρήστη. Έχω ακούσει πως γίνεται να βάλεις σε άλλο partition το /home/user και να το κρατήσεις backup ώστε αν πάθεις καμια νίλα, να μείνουν όλες οι ρυθμίσεις των προγραμμάτων και να αντικαταστήσεις τον φάκελο στη νέα εγκατάσταση.

 

Τα λέω καλά? Αν ναί για ρίξτε μια χείρα βοηθείας. Αν όχι για πείτε μου τι άλλο γίνεται?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

backup θα κανεις με καποιο προγραμματακι που κανει αυτη τη δουλεια.

 

Οσον αφορα τα partitions εννοειται (και συστηνεται ανεπιφυλακτα) οτι μπορεις να βαλεις το /home (οχι το /home/user) σε ξεχωριστο partition κατα την εγκατασταση. Αυτο βεβαια δεν ειναι backup αλλα διευκόλυνση σε περιπτωση νεας εγκαταστασης και μετρο ασφαλειας σε περιπτωση που κατι γινει κ αναγκαστεις να ξανα-εγκαταστησεις το λειτουργικο. (για παραδειγμα εγω εχω κανει εγκατασταση σε 4 partitions (1 primary=root, 3 extended= usr, opt, home) εκτος του swap). Εχει τα + κ τα - αυτη η τακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gokal

1) αυτό έπρεπε να το έχω κάνει από την αρχή ή γίνεται και τώρα?

2) αν γίνει η στραβή που λες και χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσω το λειτουργικό τότε αυτό δε θα φτιάξει ξανά νέο /home? Πως θα σωθεί η κατάσταση?

3) στο /home κρατώνται τα confs των προγραμμάτων μου. Αν κρατήσω ανέπαφο το /home σύμφωνα με την απάντηση που θα μου δώσεις (αν έχεις τη καλοσύνη :) ) στο ερώτημα 2 σημαίνει πως θα έχω κρατήσει και τα .folders με τα confs, σωστά? Αυτά γίνεται να τα ξαναχρησιμοποιήσω? πχ οι ρυθμίσεις του amaroK βρίσκονται στο /home/g1annis/.amaroK αν ξαναεγκαταστήσω το amaroK η εγκατάσταση θα δημιουργήσει νέο φάκελο με τις default ρυθμίσεις ή θα δει ότι υπάρχουν και θα χρησιμοποιήσει τις ήδη υπάρχουσες?

 

@bchris

Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι τρόπος να κρατήσω backup το /home/user σωστά?

 

 

Υπάρχει κάτι σαν restore point έχω ακούσει και στο linux. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το sbackup. το έχω να μου τρέχει ένα backup στο server μου κάθε βδομάδα αυτόματα. δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

πρέπει να υπάρχει στα repositories σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αυτό έπρεπε να το έχω κάνει από την αρχή ή γίνεται και τώρα?

 

Φυσικα και γινεται και εκ των υστερων αρκει να εχεις χωρο να φτιαξεις ενα νεο partition. Θα χρειαστουν βεβαια και οι αναλογες μετατροπες-προσθηκες (fstab κτλ)

 

2) αν γίνει η στραβή που λες και χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσω το λειτουργικό τότε αυτό δε θα φτιάξει ξανά νέο /home? Πως θα σωθεί η κατάσταση?

 

Δεν θα φτιαξει νεο /home. Κατα την εγκατασταση θα δηλωσεις σαν /home το υπαρχον partition και θα του πεις να μην το κανει format. Οποτε θα το εχεις ακεραιο μετα την νεα εγκατασταση.

 

3) στο /home κρατώνται τα confs των προγραμμάτων μου. Αν κρατήσω ανέπαφο το /home σύμφωνα με την απάντηση που θα μου δώσεις (αν έχεις τη καλοσύνη ) στο ερώτημα 2 σημαίνει πως θα έχω κρατήσει και τα .folders με τα confs, σωστά? Αυτά γίνεται να τα ξαναχρησιμοποιήσω? πχ οι ρυθμίσεις του amaroK βρίσκονται στο /home/g1annis/.amaroK αν ξαναεγκαταστήσω το amaroK η εγκατάσταση θα δημιουργήσει νέο φάκελο με τις default ρυθμίσεις ή θα δει ότι υπάρχουν και θα χρησιμοποιήσει τις ήδη υπάρχουσες?

 

Μετα το reboot της νεας εγκαταστασης και το login του user θα φορτωθουν οι ρυθμισεις που υπαρχουν στο /home/user. Αυτο βεβαια προϋποθετει να κανεις εγκατασταση της ιδιας διανομης που ειχες και πριν (ή τουλαχιστον μιας που χρησιμοποιει την ιδια λογικη αρχειων ρυθμισεων) γιατι εαν εγκαταστησεις αλλη διανομη πιθανον τα αρχεια ρυθμισεων της νεας διανομης να ειναι λιγο διαφορετικα οποτε να παρουσιαστουν προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...