Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γουος η ανικανοτητα του μισσα κυριως επηρεαζει παικτες που φτιάχνουν παιχνιδι (κατα βαση τους pg δηλαδη) και παιξτες που πρεπει να κρυφτουν στην αμυνα (μπουρου).

 

Δεν κρατάω προπονητόμετρο, και δεν μπορώ να ξέρω τον βαθμό ευθύνης του. Όταν όμως ο Σλούκας χάνει τα πάντα (εδώ και καιρό ε), όσο κι αν ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ, όταν ο Παπανικολάου είναι τη μια "παλεύω" και την άλλη "δεν ξέρω που πατάω", όταν ο Παππάς χάνει λέι-απς ή του κλέβουν την μπάλα εκεί που πρέπει ή φάουλ να πάρει, ή σουτ να έχει ήδη κάνει ή να έχει δώσει πάσα, όταν ο Πρίντεζης είναι στο μεγαλύτερο μέρος σαν νεκροζωντανός, και όταν γενικά μιλάμε με παίκτες με μεγάλη εμπειρία, ε δεν μπορώ τόσο εύκολα να κοιτάζω με την μία τον Μίσσα για ό,τι στραβό.

...δηλαδή στο τάδε τάιμ-άουτ, είπανε συλλήβδην "γράφτε τον κλόουν στον πάγκο, πάμε να παίξουμε με πάθος ΡΕ!"...;

Δεν μου κάθεται.

(...όχι, δεν θεωρώ αστέρι τον Μίσσα και φταίνε όλοι οι άλλοι. Απλά να βλέπουμε κι αυτά που βγάζουν μάτι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καλαθης 2 καθη έκανε αλλα δε μου φανηκε κακός.

 

Χασαμε ξεκαθαρα απο την κακη αμυνα στη ρακέτα. Δεν βγηκε σε καμια στιγμή το ροτεισιον με αντε στο 4 και πριντεζη παγκο (στο α ημιχρονο).

 

Ο Παπανικολαου ηταν απαραδεκτος συμφωνω. Ο Παπας προσπαθει και βοηθαει σε καποια πράγματα.

 

Αλλα οταν σκοραρουν και δημιουργουν τοσο ευκολα, δεν εχει νοημα να κραζουμε ατομικα τους παίκτες.

 

Τον Μισσα τον κραζω γιατι δεν εκανε τιποτα ωστε να αλλαξει το προβλημα στη ρακετα. Σε ολο το ματς με τα κοντα σχηματα μας καναν οτι θελαν.

 

Ο Παπαν δεν επρεπε να παρει καν χρονο, επρεπε να παιξει ο αντε στο 3 με τον παπαπετρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παπαν δεν επρεπε να παρει καν χρονο, επρεπε να παιξει ο αντε στο 3 με τον παπαπετρου.

O συγκεκριμενος δεν πρεπει να παρει καν χρονο στα επομενα. Καθαρα συμπληρωματικο ρολο για να δινει ανασες σε Θαναση και Παπαπετρου. Στην εθνικη Ελλαδος η παρουσια του χρονια τωρα ειναι η χειροτερη απο οποιου αλλου εχει περασει σε αυτες τις περιοδους, δεν γινεται να περναει στα ψιλα καθε φορα επειδη ειναι το αγαπημενο παιδι συγκεκριμενης μεριδας οπαδων.

Η σημερινη του εικονα ειναι χαρακτηριστικη. Αμετρητα παιδικα λαθη, τεχνικες ποινες, ανυπαρκτη αμυνα και πολλα αλλα. Δεν πρεπει να μενει στο απυροβλητο κανενας παιχτης με τοσο προκλητικη αδιαφορια. Αν δεν γουσταρει, ας κανει οτι εκανε κι ο Κουφος, δεν ειναι ντροπη, ή τουλαχιστον δεν ειναι τοσο ντροπη οσο αυτο που κανει σε καθε παρουσια του στην εθνικη.

 

Φοβερη και η εμπνευση του Μισσα να τον βαλει αμυνα πανω στον Φουρνιε. Εκει χτιστηκε η διαφορα, παρεα με τον Λοβρεν που τον μαρκαρε ο εταιρος προκλητικος Μπουρουσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη εχει κανει καλες χρονιες στην ευρωλιγκα, μπορει σιγουρα να προσφερει πραγματα. Δε μπορεις να πεις οτι δε πρεπει να παιρνει χρόνο καθολου. Απλα σημερα ηταν ολοφανερα εκτος τοπου και χρόνου.

 

Δεν ειναι αδιαφορια, χανει τη συγκεντρωση του. Το ιδιο και στον οσφπ γι αυτο εχει μεγαλες μεταπτωσεις σπο παιχνιδι σε παιχνιδι.

 

Απο μενα μπραβο στο θαναση και τον πρι, μπραβο και στον καλαθη που προσπαθει να μαζεψει την ομαδα μονος του παρα τα λαθη και ντροπη και αισχος για το κοουτσαρισμα του μισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η διάθεσή μου δεν είναι να κράξω κανέναν, και δη "ατομικά". Συλλογικά εγώ είδα τους παίκτες - πλην Θανάση- να είναι αλλού. Για άλλη μια φορά. Και όχι, δεν τους κράζω (πλην ίσως του Καλάθη, που μάλλον θα προτιμούσα να μην είναι στην ομάδα. Ίσως και τον Μπουρούση, αλλά για άλλους λόγους). Απλά βλέπω ότι χωλαίνουν ο καθ' ένας ατομικά/αλλά όλοι μαζί ως σύνολο, με έναν τρόπο που δεν μου κάνει ότι για αυτό ευθύνεται ο προπονητής. Ίσως κουρασμένοι; Χορτασμένοι, καμμένοι - γουατέβερ; Τους δικαιολογεί αυτό και δεν τους το αρνούμαι, αλλά εκεί που καταλήγω είναι ότι δεν βλέπω να ευθύνεται για το γενικό χάλι ο προπονητής. Μερίδιο σίγουρα έχει (κι εγώ έχω επί μέρους διαφωνίες με τον χειρισμό παικτών και καταστάσεων), αλλά το θέμα είναι ότι όλη η ομάδα σαν ομάδα έχει ευθύνες (που φτάνουν μέχρι Βασιλακόπουλο κτλ).

Έχουμε επίσης δει ομάδες "χωρίς προπονητή", μέχρι και να μεγαλουργούν παλιότερα. Διότι εκεί μετράει το μέγεθος "η προσωπικότητα των παικτών" κλπ, που εμείς ΔΕΝ βλέπω να έχουμε...Και ούτε ακριβώς φταίνε κι οι παίκτες (με την έννοια ότι δεν προσπαθώ να τους ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ) - το είπα και πριν : τους βλέπω να προσπαθούν αλλά να μην ΜΠΟΡΟΥΝ...

 

All in all, εγώ νομίζω πως "αυτοί είμαστε - ας το πάρουμε χαμπάρι"...Κι ας ακούγεται αντιμπασκετικό κι απλά μοιρολατρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω με την εννοια πως οταν αφηνεις την αλλη ομαδα να βρει ρυθμο τοσο ευκολα και εσυ δεν εχεις αναπτυξει σταθερες ωστε να βρουν οι δικοι σου παικτες ρυθμο, δε μπορεις να περιμενεις θαύματα ατομικα.

 

Τρανο παραδειγμα η νικη μας επι των αμερικανων, που ειχαμε βρει ρυθμο μεσω π&ρ και απο ενα σημειο και μετα μας εμπαιναν ολα.

 

Βγαινω να ηρεμήσω. Αν καποιος θελει να μιλησει για βύσμα, ανετα μπορει να το κανει για τον Μισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All in all, εγώ νομίζω πως "αυτοί είμαστε - ας το πάρουμε χαμπάρι"...Κι ας ακούγεται αντιμπασκετικό κι απλά μοιρολατρικό.

 

Δεν ειμαστε ακριβως αυτοι. Εδω με εναν Θαναση Αντετοκουνμπο και εναν Πριντεζη κοντεψαμε να το γυρισουμε. Που να παιζανε σοβαρα και οι αλλοι. Μπορουμε να παιξουμε ΠΟΛΥ καλυτερη αμυνα και αρα γενικα να παιξουμε καλυτερα. Οχι οτι η πιθανοτητα να γινει αυτο ειναι και μεγαλη βεβαια.

Και οχι οτι αν γινει αυτο θα γινουμε φαβορι για το χρυσο ή φαβορι για μεταλλιο αλλά δεν θα υστερουμε και τοσο πολυ....

Τρανο παραδειγμα η νικη μας επι των αμερικανων, που ειχαμε βρει ρυθμο μεσω π&ρ και απο ενα σημειο και μετα μας εμπαιναν ολα.

 

 

 

 Δεν ειναι τοσο οτι ειχαμε βρει ρυθμο. Οκ ειχαμε κατι τρελα 14 στα 18 εντος πεδιας στην 3η περιοδο αλλά 1ον το ψηλο πικ εν ρολ το καναμε απο την αρχη του παιχνιδιου, ηταν μερος σχεδιου δηλαδη και 2ον μας εδινε ελευθερα σουτ οποτε γιατι να μην τα βαζαμε? Δεν ηταν θεμα ρυθμου δηλαδη αλλά ΚΑΚΙΣΤΗΣ αμυνας των Αμερικανων που μας εδινε ελευθερα σουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Μισσας εδειξε απογοητευμένος απο την προσέγγιση της ομαδας. Κλαμα ρε φιλε, λες και κανα σχολιο στην ΕΡΤ για ομαδα που προπονεί άλλος. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Μισσας εδειξε απογοητευμένος απο την προσέγγιση της ομαδας. Κλαμα ρε φιλε, λες και κανα σχολιο στην ΕΡΤ για ομαδα που προπονεί άλλος. :wacko:

Aν δεν επικαλεστηκε οτι τον κρεμασε ο Γιαννης τελευταια στιγμη, απο εμενα παιρνει credits παντως :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω με την εννοια πως οταν αφηνεις την αλλη ομαδα να βρει ρυθμο τοσο ευκολα και εσυ δεν εχεις αναπτυξει σταθερες ωστε να βρουν οι δικοι σου παικτες ρυθμο, δε μπορεις να περιμενεις θαύματα ατομικα.

 

...εγώ πάντως ούτε περίμενα, ούτε "απαιτώ" "ατομικά ΘΑΥΜΑΤΑ" από τα παιδιά. Εκεί που στραβώνω είναι σε κάποιες λεπτομέρειες όπου το παιχνίδι σχεδόν όλων είναι στα όρια του "ανεπίτρεπτου". Δε θα με χάλαγε να χάσουμε από την Γαλλία - με χάλασε το "έτσι".

Από την άλλη, με χαροποίησε ο όποιος "εγωισμός"/"αρπαγή της ευκαιρίας" βγάλανε προς το τέλος. Δεν με ικανοποίησε φυσικά, προτιμώ σταθερές αποδόσεις από μεσολογγίτικα γιουρούσια (όσο κι αν με φτιάχνουν τα δεύτερα). Τουλάχιστον δείχνει ότι δεν είμαστε χαπατοσύνολο. 

Με άλλα λόγια : ο Μίσσας μπορεί να είναι λίγος (όπως λίγος μπορεί να είναι κι ο χρόνος του με την ομάδα) και πράγματι οι επιλογές του να επηρρεάζουν φυσικά και τους παίκτες. Αλλά, ακόμη κι αυτό, έχει ένα όριο. Και νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα με την φάση "Θανάσης", ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ, ΟΧΙ ΣΗΜΕΡΑ.

 

Και όσο κι αν ακουστεί ψόφια δικιολογία, δεν μου άρεσαν καθόλου διάφορες διαιτητικές αποφάσεις σήμερα. Πιθανότατα δεν θα άλλαζε κάτι αν ήταν αλλιώς αυτές, αλλά το θέμα είναι ότι και αυτές, μάτι βγάζανε. Και ενοχλήσανε.

Και όσο κι αν ΣΥΜΦΩΝΩ πως όταν τους αφήνεις να βρούνε ρυθμό, θα σε φορτώσουν (πόσο μάλλον παίκτες όπως οι Γάλλοι), αλλά ρε πούστη μου, πράγματι σε κάποιες φάσεις ξεκωλώθηκαν οι άλλοι, όταν εμείς ψοφάγαμε και δεν έμπαινε ΤΙΠΟΤΑ.

Και...."περιέργως", όταν βάλαμε κεφάλι κάτω/μας βγήκανε κάτι τρίποντα και αιφνιδιασμοί, ούτε διαιτητικές καγκουριές παίξανε, ούτε γαλλικές κωλοφαρδίες. Τεεεεεσπα όμως...

 

Η ομάδα δεν είναι (ούτε γι' αστείο) ακόμη ομάδα. Αυτό είναι νομίζω το πιο βασικό. ΘΑ είναι του χρόνου; Του παραχρόνου; Δεν ξέρω.

Και για να πάει σωστά το πράμμα, θα πρέπει κάποιοι να εφοδιαστούν με θανασομαντολίνη.

 

Εγώ δεν περιμένω κάτι, με την έννοια του βαθμολογικού αποτελέσματος από αυτό το σύνολο. Και ακόμη και να τους γυρίσουν τα μυαλά και να πάρουν και το χρυσό, πάλι δεν θα μου λέει κάτι. Θα ΗΘΕΛΑ να βλέπω πράγματα που θα μου λένε "να, εδώ γίνεται δουλειά...". Και προπονητικά, και ατομικοπαικτικά, και διοικητικά. Μέχρι τότε, νομίζω ότι θα είμαστε σαν σύνολο, απλά ένα μάτσο παίκτες-ρολίστες της Ευρωλίγκας (άλλοι καλύτεροι - άλλοι λιγότερο καλοί) χωρίς πολλές ελπίδες να γίνουμε δυνατή εθνική ομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αδικούμε το Μίσσα, ο κόουτς είχε στο μυαλό του ομάδα στηριγμένη στο Γιάννη. Πεντάδα με Γιάννη - Θανάση - Σλούκα - Καλάθη και Πρίντεζη θα ήταν αρκετά καλή αμυντικά και επιθετικά. Με την αποχώρηση του Γιάννη λίγες μέρες πριν την έναρξη του τουρνουά βασίστηκε στην εύκολη λύση : post παιχνίδι με Μπουρούση και Παπαγιάννη και ότι βγει. Δυστυχώς και οι 2 είναι υπερβολικά αργοί και το παιχνίδι μας εξαιρετικά προβλέψιμο. Με την εικόνα στο τελευταίο 10λεπτο ελπίζω ο κόουτς να κατάλαβε ότι μας ταιριάζει το χαμηλό σχήμα  με Θανάση - Πρίντεζη (ίσως και Αγραβάνη? ). Με σίγουρη ήττα από Φιλανδία έχουμε 2 τελικούς με Σλοβενία και Πολωνία για να αποφύγουμε Ισπανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαστε ακριβως αυτοι. Εδω με εναν Θαναση Αντετοκουνμπο και εναν Πριντεζη κοντεψαμε να το γυρισουμε. Που να παιζανε σοβαρα και οι αλλοι. Μπορουμε να παιξουμε ΠΟΛΥ καλυτερη αμυνα και αρα γενικα να παιξουμε καλυτερα. Οχι οτι η πιθανοτητα να γινει αυτο ειναι και μεγαλη βεβαια.

Και οχι οτι αν γινει αυτο θα γινουμε φαβορι για το χρυσο ή φαβορι για μεταλλιο αλλά δεν θα υστερουμε και τοσο πολυ....

 

...νομίζω ότι το "γύρισμα" ήταν προδιαγεγραμμένα περιορισμένο. Λίγο η δική μας αλλαγή, λίγο που κρεμάσανε οι Γάλλοι, λίγο η διαιτησία που..."ηρέμησε", λίγο η κωλοφαρδία που σώθηκε, λίγο το γαμημένο το κάρμα αν θες - εγώ δεν πίστεψα ότι θα είχε διάρκεια το ξέσπασμα.

Όσο για "την θέση μας", για εμένα θα πρέπει "πάλι καλά" να πούμε -από απόψεως στεγνά αποτελέσματος- αν θα καταλήξουμε 8οι στο τέλος του τουρνουά. Διότι πιστεύω ότι ναι υστερούμε κατά πολύ από πολλές ομάδες.

ΔΕΝ θέλω παρ' ολ' αυτά να τελειώσουμε 8οι, το γαμημένο το χρυσό θέλω ΚΙ ΕΓΩ  :-D, και μακάρι να έρθει (που δεν), κι ας βγω εγώ μοιρολάτρης και θα πρέπει μετά να μασήσω τα σεντόνια μου...

 

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ευχαριστημένος αν μετά από το φετινό Ευρώ, δω δείγματα ότι κάποιοι (της ομάδας) έχουν αρχίσει να "πειράζονται" και να το βλέπουν διαφορετικά το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα πριν τον αγώνα το Ολσταρ του Σεπτεμβρίου.

Ένας δημοσιογράφος γράφει:

"Ο Θανάσης κλήθηκε λόγω Γιάννη" (μόνο για γλείψιμο)

"Ο Γιαννακόπουλος τον πήρε λόγω ονόματος για να ασχολούνται και οι Αμερικανοί και να ακούγεται το όνομα του Παναθηαϊκού"

"Στην τελική αν θέλει να παίξει μπάσκετ ας πάει να μάθει να βαρά τρίποντα πρώτα"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα πριν τον αγώνα το Ολσταρ του Σεπτεμβρίου.

Ένας δημοσιογράφος γράφει:

"Ο Θανάσης κλήθηκε λόγω Γιάννη" (μόνο για γλείψιμο)

"Ο Γιαννακόπουλος τον πήρε λόγω ονόματος για να ασχολούνται και οι Αμερικανοί και να ακούγεται το όνομα του Παναθηαϊκού"

"Στην τελική αν θέλει να παίξει μπάσκετ ας πάει να μάθει να βαρά τρίποντα πρώτα"

Oπαδοι και ΑΡΔ με τετοιες αποψεις πρεπει να δειχνονται με το δαχτυλο απο ΟΛΟΥΣ, μπας και αυτη η χωρα αποκτησει ποτε αθλητικη παιδεια. Περιθωριοποιηση με καθε τροπο μεχρι να νιωσουν τι λενε και τι γραφουν (χλωμο) και να απολογηθουν για τις -επιεικως προχειρες κι επιπολαιες- διατυπωσεις τους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ο Θανάσης ΣΙΓΟΥΡΑ κλήθηκε ΚΑΙ λόγω Γιάννη. Όπως σίγουρα δεν κλήθηκε για να μας σώσει. Το ότι έχει βγει λίρα 99 (...ντάξει, το 100 είναι υπερβολικό :ρ) είναι άλλο καπέλο.

...ο Τρακαδόπουλος ΣΙΓΟΥΡΑ τον πήρε ΚΑΙ για λόγους ονόματος (...το άλλο με τους Αμερικάνους, παραείναι συνομωσιολογικό, νομίζω...). Κυρίως για αυτούς, πιθανότατα.

...όσο για αυτό με τα τρίποντα, εγώ θα έλεγα να πάει πρώτα να μάθει να τα βαράει αυτός που το έγραψε, και μετά να ξαναπιάσει στυλό και ποντίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...