Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αστο δεν αξιζει , θα κλειδωθει και το τοπικ. Αν εχεις παρακολουθησει ποστς MidiLiz ξερεις οτι δε προκειται να βγαλεις ακρη.

 

Ξερω τα παντα. Εγω την λογικη θα την υπερασπιζομαι και ο κοσμος αναποδα να γυρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπλέκεις τα πράγματα. Άλλο η Εθνική και η τιμή να εκπροσωπείς την Ελλάδα, άλλο οι οπαδοί και αλλο οι παράγοντες. 

 

Στην Εθνική αγωνίζεσαι για την Πατρίδα σου, για κανέναν άλλο. 

 

Και το ίδιο λέω σε όσους ολυμπιακούς λένε γιατί να κατέβουν οι παίκτες στην Εθνική του Βασιλακόπουλου κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηρό πραγματικά να έχουμε έναν παίχτη μέσα στους 10 καλύτερους του πλανήτη και να σκαρφιζομαστε μαλακιες για να χαλάσουμε την εικόνα του...

Η εοκ έχει βάλει αυτογκόλ εκθέτοντας τον παίχτη και το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να ξεκουμπιστουν για να έρθουν κάποιοι με όρεξη και που να ξέρουν πως πρέπει να φέρονται στους αθλητές.

Η υπόθεση είναι για γέλια και δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω τι συμβαίνει όταν ξέρω ότι ο παίχτης αυτός ήρθε εδώ,προπονήθηκε και προσπάθησε να παίξει ενώ θα μπορούσε να είναι στην Καραϊβικη σε ένα σκάφος και να πίνει κοκτέιλ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα πονάει ο άνθρωπος κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό.Τώρα πως γίναμε όλοι γιατροί, και από τις δύο πλευρές και μάλιστα με διαγνώσεις από το σπίτι αυτό με ξεπερνά.Ηρεμήστε και θα δούμε τι θα γίνει και με την προσφυγή της Ε.Ο.Κ και αν της παραδοθούν όλες οι εξετάσεις από την ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Γιάννης ώστε να έχει πάτημα για αυτά που ισχυρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπλέκεις τα πράγματα. Άλλο η Εθνική και η τιμή να εκπροσωπείς την Ελλάδα, άλλο οι οπαδοί και αλλο οι παράγοντες. 

 

Στην Εθνική αγωνίζεσαι για την Πατρίδα σου, για κανέναν άλλο. 

 

Και το ίδιο λέω σε όσους ολυμπιακούς λένε γιατί να κατέβουν οι παίκτες στην Εθνική του Βασιλακόπουλου κτλ.

Ρε εδω το παληκαρι που τον εχουν θεο σε ολο τον πλανητη του μπασκετ μπηκε στη διαδικασια και τσαλακωσε την εικονα του στον μικροκοσμο του Ελληνα οπαδισκου, τι μου λες τωρα για το αν θελει να τιμησει την πατριδα του κλπ; Εχει μπει σε τετοια διαδικασια ακριβως επειδη ηθελε σαν τρελος να παιξει, παρολα αυτα τολμησε να εχει ενοχλησεις στο γονατο και σταυρωνεται απο τους ομοεθνεις του. Σορρυ αλλα αυτο δεν αξιζει σε κανεναν, ποσο μαλλον που ποναει την πατριδα του οπως λες.

 

Πραγματικα εγω αν ημουν στη θεση του δε θα εδινα δεκαρα τσακιστη ξανα για καμια ΕΟΚ και κανεναν Ελληνα οπαδο που την μια λασπολογει και την επομενη με περιμενει πισω για να με κανει Θεο αν του φερεις κανα μεταλλιο.

 

Καμια αναγκη δεν εχει ο Γιαννης να μπλεκει με τον παραλογισμο του μεσου Ελληνα και να καθεται να τσαλακωνει την εικονα του. Για καμια πατριδα δεν εχει τετοια αναγκη κανεις παιχτης τετοιου βεληνεκους. Περασαν σουπερσταρ και σουπερσταρ απο διαφορες ευρωπαικες χωρες, αυτες οι καταστασεις μονο εδω και Τουρκια, πουθενα αλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηρό πραγματικά να έχουμε έναν παίχτη μέσα στους 10 καλύτερους του πλανήτη και να σκαρφιζομαστε μαλακιες για να χαλάσουμε την εικόνα του...

Η εοκ έχει βάλει αυτογκόλ εκθέτοντας τον παίχτη και το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να ξεκουμπιστουν για να έρθουν κάποιοι με όρεξη και που να ξέρουν πως πρέπει να φέρονται στους αθλητές.

Η υπόθεση είναι για γέλια και δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω τι συμβαίνει όταν ξέρω ότι ο παίχτης αυτός ήρθε εδώ,προπονήθηκε και προσπάθησε να παίξει ενώ θα μπορούσε να είναι στην Καραϊβικη σε ένα σκάφος και να πίνει κοκτέιλ.

Φιλε moure δεν ειναι ακριβως ετσι το πραγμα, οι αθλητες παιζουν για την αγαπη τους για την ομαδα κι ο καθενας κατι αφηνει πισω. Ο Πριντεζης μετα απο εξαντλητικη χρονια μπορουσε να ναι σπιτι με το ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ παιδι του.

 

Αν το παμε ετσι δηλαδη θα πρεπει ποσοι να φυγουν, η να τους λεμε ευχαριστω που παιζουν; ο καθε παιχτης παει για τη δικη του τιμη οχι για σενα και για μενα.

 

Ο Γιαννης δεσμευεται μ ενα τεραστιο συμβολαιο δε μπορει να παει κοντρα σ αυτο, δεν ειναι και σε ηλικια να το κανει.

Αυτο δε σημαινει οτι κατηγορουμε τον Γιαννη.

 

Επισης ο τεραστιος Ντιρκ επαιζε με κατι κατσαπλιαδες στην ομαδα του, δεν ειπε δεν εχω ελπιδα για μεταλλιο, δε παω. Πηγαινε γιατι το ενιωθε να παει. (Δε κανω συγκριση με Γιαννη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπόθεση είναι για γέλια και δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω τι συμβαίνει όταν ξέρω ότι ο παίχτης αυτός ήρθε εδώ,προπονήθηκε και προσπάθησε να παίξει ενώ θα μπορούσε να είναι στην Καραϊβικη σε ένα σκάφος και να πίνει κοκτέιλ.

 

Αυτη ειναι η καπιταλιστικη νοοτροπια που εφερε τα πραγματα εδω που τα εφερε(σε καθε επιπεδο).

 Μαθε λοιπον πως ενας παικτης μπασκετ, πχ ενας Ελληνας καλαθοσφαιριστης, εκτός απο δικαιωματα εχει και υποχρεωσεις. Εκτός απο το δικαιωμα του να παιρνει εκατομμυρι αλοιπον, μια απο τις υποχρεωσεις ειναι να βοηθαει την εθνικη ομαδα της χωρας του οταν του ζητηθει.

Θα μου πεις το υψιστο δημοκρατικο δικαιωμα του να κανει ο,τι θελει χωρις να δινει λογαριασμο σε κανεναν(αρκει να μην βλαπτει τους αλλους κλπ κλπ) συμβαδιζει με αυτο που λες. Οτι ναι θα μπορουσε να μην παει με την εθνικη επειδη ετσι το θελει και αυτο ειναι και το σωστο.

 

Ομως απο την αλλη θα πρεπει να υπαρχει μια σχεση αυτων των 2(οπως γινεται στο ποδοσφαιρο) οτι αν θελεις να απολαμβανεις τα δικαιωματα μιας επαγγελματικης μπασκετικης καριερας θα πρεπει να βοηθας την εθνικη σου ομαδα οταν σε καλει.

Οποτε αν θες τα εκατομμυρια θα ξοδευεις και 1 μηνα καθε 2 χρονια για τις υποχρεωσεις της εθνικης. Δεν θες εθνικη? Δικαιωμα σου αλλά να ξες χανεις και τα εκατομμυρια.

 

Αυτο θα επρεπε να ισχυει καθως δεν βλαπτεται η δημοκρατικοτητα διολου.

Καμια αναγκη δεν εχει ο Γιαννης να μπλεκει με τον παραλογισμο του μεσου Ελληνα και να καθεται να τσαλακωνει την εικονα του. Για καμια πατριδα δεν εχει τετοια αναγκη κανεις παιχτης τετοιου βεληνεκους. Περασαν σουπερσταρ και σουπερσταρ απο διαφορες ευρωπαικες χωρες, αυτες οι καταστασεις μονο εδω και Τουρκια, πουθενα αλλου.

 

Ισως θα επρεπε να παρει παραδειγμα απο σουπερσταρ οπως ο Νοβιτσκι που αψηφουσε ακομα και τις ιατρικες εξετασεις της ομαδας του και δεν ελειψε ποτέ. Καθως και απο πολλους αλλους Ευρωπαιους ΝΒΑερς σταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ο τεραστιος Ντιρκ επαιζε με κατι κατσαπλιαδες στην ομαδα του, δεν ειπε δεν εχω ελπιδα για μεταλλιο, δε παω. Πηγαινε γιατι το ενιωθε να παει. (Δε κανω συγκριση με Γιαννη)

Για την ιστορια ο Ντιρκ μια χαρα μεταλλια εχει παρει με την εθνικη του, οπως και προσωπικους τιτλους στις διοργανωσεις με την εθνικη.

Επισης υπηρχαν περιοδοι που καθε αλλο απο κατσαπλιαδες ειχε η εθνικη του ομαδα (εξ'ου και μεταλλια).

 

Παρ'ολα αυτα και κατσαπλιαδες οταν ειχε, υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα. Εκει τους σεβονται τους Ντιρκ. Δεν ειναι Ελλαδα που σε βαφτιζουν εθνικο προδοτη αμα σε πονεσει το γονατο. Ουτε εχουν ΕΟΚ να δηλωνει "ξεραμε οτι θα σηκωθει να φυγει"-->"με μισο ματι τον βλεπαμε οσο ηταν μαζι μας", ουτε Μισσες να λενε τι εκανε ο Ντιρκ μεσα στα αποδυτηρια.

 

Κοινως, οσο ο Ντιρκ απεδειξε οτι ηθελε να παιζει με την εθνικη του, αλλο τοσο απεδειξαν και οι Γερμανοι οτι τον θελανε στην εθνικη. Οι Γερμανοι σε ολα τα επιπεδα απο ομοσπονδια εως οπαδους.

 

Εδω, εχουμε εναν που θελει να παιξει στην εθνικη και πολλους που τον αντιμετωπιζουν εχθρικα.

 

Βρες τις διαφορες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εδω το παληκαρι που τον εχουν θεο σε ολο τον πλανητη του μπασκετ μπηκε στη διαδικασια και τσαλακωσε την εικονα του στον μικροκοσμο του Ελληνα οπαδισκου, τι μου λες τωρα για το αν θελει να τιμησει την πατριδα του κλπ; Εχει μπει σε τετοια διαδικασια ακριβως επειδη ηθελε σαν τρελος να παιξει, παρολα αυτα τολμησε να εχει ενοχλησεις στο γονατο και σταυρωνεται απο τους ομοεθνεις του. Σορρυ αλλα αυτο δεν αξιζει σε κανεναν, ποσο μαλλον που ποναει την πατριδα του οπως λες.

 

Πραγματικα εγω αν ημουν στη θεση του δε θα εδινα δεκαρα τσακιστη ξανα για καμια ΕΟΚ και κανεναν Ελληνα οπαδο που την μια λασπολογει και την επομενη με περιμενει πισω για να με κανει Θεο αν του φερεις κανα μεταλλιο.

 

Καμια αναγκη δεν εχει ο Γιαννης να μπλεκει με τον παραλογισμο του μεσου Ελληνα και να καθεται να τσαλακωνει την εικονα του. Για καμια πατριδα δεν εχει τετοια αναγκη κανεις παιχτης τετοιου βεληνεκους. Περασαν σουπερσταρ και σουπερσταρ απο διαφορες ευρωπαικες χωρες, αυτες οι καταστασεις μονο εδω και Τουρκια, πουθενα αλλου.

Κάτσε γιατί στο τέλος τα χαλάς.Πως δεν έχει ανάγκη καμία πατρίδα και ποιος στην ευχή του έδωσε την ευκαιρία, να ξεδιπλώσει το ταλέντο του αν όχι αυτή η πατρίδα;Πάνω στα πολλά δίκια που έχεις ξεφεύγεις και εσύ με ακρότητες,ότι ακριβώς δηλαδή κατηγορείς τους άλλους, και έτσι άκρη δεν βγαίνει.Στο κάτω κάτω για το εθνόσημο λέει ότι παίζει και πρέπει να παίζει ούτε για τον μέσο Ελληναρά και ούτε φυσικά για την Ε.Ο.Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί στο τέλος τα χαλάς.Πως δεν έχει ανάγκη καμία πατρίδα και ποιος στην ευχή του έδωσε την ευκαιρία, να ξεδιπλώσει το ταλέντο του αν όχι αυτή η πατρίδα;Πάνω στα πολλά δίκια που έχεις ξεφεύγεις και εσύ με ακρότητες,ότι ακριβώς δηλαδή κατηγορείς τους άλλους, και έτσι άκρη δεν βγαίνει.Στο κάτω κάτω για το εθνόσημο λέει και πρέπει να παίζει ούτε για τον μέσο Ελληναρά και ούτε φυσικά για την Ε.Ο.Κ

Το οτι μεγαλωσε στην Ελλαδα, το οτι εμαθε μπασκετ στην Ελλαδα, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενος να καθεται να τρωει στη μαπα αυτα που βλεπουμε να λεγονται τις τελευταιες μερες, "εις το ονομα της πατριδας". Πρεπει και η πατριδα να ανταποδιδει. Δεν ειναι αοριστο πραγμα η εννοια πατιρδα και δεν περιοριζεται μονο στη σημαια. Η πατριδα ειναι και ανθρωποι, καταστασεις, κοινωνια, ομοσπονδια εν προκειμενω και πολλα αλλα. Οταν σου δειχνουν οτι επι 1 μηνα σε βλεπουν με μισο ματι, ποιος ο λογος να χαλιεσαι για αυτους;

 

ΥΓ. Ο Γιαννης "χρωσταει" στην Ελλαδα, οσα χρωσταει καθε παιχτης και καθε πολιτης. Δεν ειναι κατι διαφορετικο απο τους αλλους. Οταν η πατριδα οχι μονο δεν ανταποδιδει στους πολιτες της αλλα τους αδικει κιολας, ε ειναι λογικο καποια στιγμη τα συναισθηματα να αλλαζουν κι απο την μερια των πολιτων και να ερχεται η απογοητευση κλπ. Ο Γιαννης δεν ειναι κατι διαφορετικο λοιπον. Και τετοιες συμπεριφορες μονο απογοητευση μπορουν να του προκαλεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μεγαλωσε στην Ελλαδα, το οτι εμαθε μπασκετ στην Ελλαδα, δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενος να καθεται να τρωει στη μαπα αυτα που βλεπουμε να λεγονται τις τελευταιες μερες, "εις το ονομα της πατριδας".

 

Ολοι "τρωνε στη μαπα" τα σχολια του φβ και των διαφόρων φορουμς.

Αυτο δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ.

Παρα μόνο σου προσδιδει ΠΑΙΔΙΚΕΣ δικαιολογιες για να τον υπερασπιστεις. ΠΡΟΝΗΠΙΑΚΕΣ δικαιολογιες ομως. Και απορω που τις χρησιμοποιεις.

 

Πρεπει και η πατριδα να ανταποδιδει.

Να ανταποδιδει τι? Το οτι ηρθε και εκανε προετοιμασια?

Επρεπε να του στρωσουν και κοκκινα χαλια μηπως?

Τι ασυναρτησιες και ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ διαβαζουμε.....

 

Δεν ειναι αοριστο πραγμα η εννοια πατιρδα και δεν περιοριζεται μονο στη σημαια. Η πατριδα ειναι και ανθρωποι, καταστασεις, κοινωνια, ομοσπονδια εν προκειμενω και πολλα αλλα.

 

Ναι και? Εκανες κανενα γκαλοπ με ολους τους Ελληνες για το τι πιστευουν για το θεμα?

Ή μηπως εκανε ο Αντετοκουνμπο και ειδε τελικα οτι δεν αξιζει να παιζει για την Ελλαδα?

 

Η ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ και η ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ στον υψιστο βαθμο της.....

 

Οταν σου δειχνουν οτι επι 1 μηνα σε βλεπουν με μισο ματι, ποιος ο λογος να χαλιεσαι για αυτους;

Ποιος του εδειχνε επι 1 μηνα οτι τον βλεπει με μισο ματι?

Εκτος απο ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ ΞΑΝΑ μιλαμε και για τελειως ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ πραγματα που διατυμπανιζεις ως υπερασπιση.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαρίτα δεν υπάρχει ούτε μια ομάδα στο NBA που να θέλει να πηγαίνουν οι παίχτες της να παίζουν σε διεθνείς διοργανώσεις.

Εμένα το θέμα μου είναι ο παίχτης και ο παίχτης αν δεν ήθελε να παίξει δεν θα ερχόταν εξαρχής εδώ,θα μπορούσε να επικαλεστεί ενοχλήσεις και να μην κάνει ούτε προετοιμασία ούτε τίποτα.

Ο Γιάννης με την όλη του συμπεριφορά έχει δείξει ότι γουστάρει την Ελλάδα και γουστάρει να παίζει με τα γαλανόλευκα εγώ αυτό ξέρω και τι λέει ο κάθε αποτυχημένος παράγοντας για να βρει εξιλαστήριο θύμα για την σίγουρη αποτυχία στο Ευρωμπάσκετ δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ούτε είναι και μαύρο άσπρο,πχ αν είχε όντως τόσο σοβαρό πρόβλημα(ο ίδιος μιλάει για αφόρητους πόνους)δεν έπρεπε να έρθει καθόλου,ώστε να γίνει και ο απαραίτητος σχεδιασμός και να μην στήνουν μία ομάδα γύρω του, μέχρι και την τελευταία ώρα, και μετά να μένουμε με το δάχτυλο στο στόμα.Δεν έπρεπε να πατήσει καν στο Καρπενήσι.Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητώ, αλλά από την άλλη δεν μπορεί να είναι και όλοι τρελοί στην ομοσπονδία, και να έχουν βγει στα κάγκελα με τέτοιες καταγγελίες εναντίων της ομάδος του Γιάννη και να προσφεύγουν στα καλά καθούμενα στην Fiba, κάποια στοιχεία θα έχουν δεν μπορεί, να αντιδρούν τόσο ανόητα.Εδώ κάτι έχει παιχτεί και με την Ε.Ο.Κ αλλά και με την ομάδα του N.B.A και στην μέση είναι ο αθλητής.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάστηκε ,από την ομάδα του πάντως δεν αποκτάς αφόρητους πόνους από το πουθενά ενώ έχεις παίξει και φιλικά έχεις κάνει και προετοιμασία.όποιον αθλητή και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ούτε είναι και μαύρο άσπρο,πχ αν είχε όντως τόσο σοβαρό πρόβλημα(ο ίδιος μιλάει για αφόρητους πόνους)δεν έπρεπε να έρθει καθόλου,ώστε να γίνει και ο απαραίτητος σχεδιασμός και να μην στήνουν μία ομάδα γύρω του, μέχρι και την τελευταία ώρα, και μετά να μένουμε με το δάχτυλο στο στόμα.Δεν έπρεπε να πατήσει καν στο Καρπενήσι.Δεν έχω λόγο να τον αμφισβητώ, αλλά από την άλλη δεν μπορεί να είναι και όλοι τρελοί στην ομοσπονδία, και να έχουν βγει στα κάγκελα με τέτοιες καταγγελίες εναντίων της ομάδος του Γιάννη και να προσφεύγουν στα καλά καθούμενα στην Fiba, κάποια στοιχεία θα έχουν δεν μπορεί, να αντιδρούν τόσο ανόητα.Εδώ κάτι έχει παιχτεί και με την Ε.Ο.Κ αλλά και με την ομάδα του N.B.A και στην μέση είναι ο αθλητής.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάστηκε ,από την ομάδα του πάντως δεν αποκτάς αφόρητους πόνους από το πουθενά ενώ έχεις παίξει και φιλικά έχεις κάνει και προετοιμασία.όποιον αθλητή και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει.

Επισης όταν έχεις αφόρητους Πόνους δε γυρνάς σε διαφορά events στην αλλη άκρη του κόσμου (οπου κι αν ειναι δηλαδή, απλά τωρα έτυχε να ειναι εκει).

 

 

 

@moure απο την αρχή η θέση μου δεν ειναι κατα του Γιάννη. Τον Γιάννη τον καταλαβαίνω οτι δε μπορεί να παει κόντρα. Το αν θέλει η δε θέλει να παίξει, επι της ουσίας δε λεει κατι , το θεμα ειναι τι γινεται στη πράξη. Και στη πράξη, είπαν οτι θα παίξει, έκαναν τα πλάνα τους με αυτον και ξαφνικά ο παίχτης βγαίνει οφφ. Δε μ ενδιαφέρει τι θα κάνει ο κάθε αντετοκουνμπο μ ενδιαφέρει πως επηρεάζεται η ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...