Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλάκα είναι ότι και οι 2 πλευρές έχουν κάπου τα δίκια τους :

Και η μία που λέει "Εθνική πρέπει να σημαίνει σοβαρότητα" - δια ροπάλου σοβαρότητα όμως ΔΕΝ γίνεται,

και η άλλη που λέει "με το ζόρι παντρειά ΔΕΝ γίνεται".

 

Είναι γενικώς μια νέα εποχή, με συνθήκες διαφορετικές πια. Πράγμα που ο "αρτηριοσκληρωτικός" Post δεν θέλει να αποδεχτεί (και το τραβάει μακρυά με το να λέει "κάφτε τα όλα αν είναι έτσι" - και που ο πιο "χαλαρός" YTL λέει "wake up and smell the coffee - things changed").

(...Μου θύμισε κάπου την φάση αντιδικίας του "pirated downloading", όπου κάποιοι από την μία είναι τέρμα κατά και "χώστε άπαντες φυλακή", ενώ από την άλλη άλλοι λένε "πηδήξτε το σύστημα κατεβάζοντας την μάνα σας και τον πατέρα σας ακόμη κι αν μην τους χρειάζεστε" και το ψύχραιμο/αντικειμενικό συμπέρασμα θα έπρεπε να είναι μια μέση λύση, καθώς οι εποχές αλλάξανε και οι "δικαιωματούχοι" πρέπει να συμβιβαστούν/προσαρμοστούν σε αυτή την αλλαγή, χωνεύοντας ότι αυτό που κάποτε είχανε πάει πέρασε και δεν ξανάρχεται, βρίσκοντας νέους τρόπους να κάνουν δουλειά...)

 

Γενικά ούτε εμένα μου αρέσει "η χαλαρότητα Αντετοκούνμπο" - από την άλλη δεν έχω την απαίτηση να βλέπω "ή ταν ή επί τας-ιστές" φαντάρους της Εθνικής. Η νεά εποχή προτάσσει να βλέπουμε τους συμμετέχοντες πιο πολύ ως ελεύθερους επαγγελματίες, παρά ως ελεύθερους πολιορκημένους. Μας αρέσει - δεν μας αρέσει, διότι αλλιώς απλά θα τους χάσουμε και αυτούς. Και ο Γιάννης δεν είναι άτομο που μέχρι τώρα έχει δώσει δείγματα που να δικαιολογούν το "ε δεν πα' να τον χάσουμε; Χεστήκαμε και γι' αυτόν και για το πόσο μπορεί να μας προσφέρει". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η γκρίνια, και ποιος την ξεκίνησε. Σίγουρα Έλληνας αρδ αλλά ποιος συγκεκριμένα.

 

Να υπενθυμίσω πως ο Γιάννης συμμετέχει ανελλιπώς από το 2013 είτε με Εθνική νέων ή ανδρών. Πολύ πρίν αποκτήσει τη σημερινή φήμη και να περνάει ο λόγος του στους Μπακς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η γκρίνια, και ποιος την ξεκίνησε. Σίγουρα Έλληνας αρδ αλλά ποιος συγκεκριμένα.

 

Να υπενθυμίσω πως ο Γιάννης συμμετέχει ανελλιπώς από το 2013 είτε με Εθνική νέων ή ανδρών. Πολύ πρίν αποκτήσει τη σημερινή φήμη και να περνάει ο λόγος του στους Μπακς.

Παντως μην κατηγορουμε μονο τους ΑΡΔ. Σημασια εχει να βλεπουμε και πως αντιδρουν μερικοι σε αυτα που γραφουν οι ΑΡΔ.

Την κριτικη τους ικανοτητα, το mindset τους.

 

Για να το πω πιο απλα. Οι ΑΡΔ δε θα γραφαν τετοια αρθρα αν δεν γνωριζαν εκ των προταιρων οτι υπαρχει το καταλληλο ποιμνιο να ακολουθησει. Δημιουργουν θεμα εκει που δεν υπαρχει, επειδη γνωριζουν οτι και ο μεσος Ελληνας, αρεσκεται σε τετοιες καταστασεις με συνομωσιες, ιντριγκες, κουτσομπολια, γκρινια, κριτικη, blaming κλπ.

 

Το παρον thread με τους σχετικα λιγους συμμετεχοντες για το θεμα Αντετοκουνμπο, καταφερνει και επιβεβαιωνει σε μεγαλο ποσοστο οτι οι ΑΡΔ καλα κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός εθνικής ο Αντετοκουνμπο.

 

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧ βλέπαμε ολοι φαντάσματα!!!!

Το αστειο ειναι οτι επιβεβαιωνεται πως εχει προβλημα στο γονατο του να υποθεσω, οταν διαφοροι γιατροι του πληκτρολογιου λεγανε οτι δεν εχει τιποτα ή οτι αν τολμησουν και βρουν προβλημα στο γονατο του θα ειναι στημενο απο τους Μπακς;

 

Αν ημουν Αντετοκουνμπο παντως, μετα απο οσα προηγηθηκαν τις τελευταιες μερες και προβλημα στο γονατο να μην ειχα, εθνικη δεν θα κατεβαινα. Να ψαξουν να βρουν αλλου αποδιοπομπαιους τραγους, ο Γιαννης δεν εχει αναγκη απο κατι τετοιο.

 

Φτασαμε στο σημειο το προβλημα υγειας του αλλου να γινεται αντικειμενο πλακας , αμφισβητησης και χαβαλε. Απλα ντροπη.

 

Θέλω όλοι να ενημερωθούν από μένα πως δεν θα μπορέσω να ενισχύσω την εθνική μας ομάδα στο Ευρωμπάσκετ. Όλο αυτό τον καιρό πιέζω τον εαυτό μου για να κάνω προπόνηση. Προσπαθώ να τον ξεγελάσω πως δεν πονάω πολύ και θα είμαι έτοιμος για τα παιχνίδια. Η θέλησή μου επηρέασε την κρίση μου, αλλά στο τεστ που έκανα εδώ στη Κίνα με τους Bucks ήρθε η ώρα της αλήθειας.

 

Απέτυχα να βγάλω με επιτυχία τις ασκήσεις στις οποίες με υπέβαλαν και ο πόνος με σταματούσε από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Πρέπει να αποδεχτώ την αλήθεια και να την αντιμετωπίσω ώριμα. Οφείλω να δουλέψω και να βελτιώσω όσο περισσότερο μπορώ, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο γόνατό μου.

 

Πέρυσι είχα την επιλογή να “παγώσω” την συμφωνία για το νέο μου συμβόλαιο. Φέτος δεν έχω επιλογή. Είμαι τραυματίας, οι πόνοι δεν έχουν υποχωρήσει και πρέπει να γίνω καλά.

 

Είναι με διαφορά η μεγαλύτερη απογοήτευση που έχω νιώσει ως τώρα στη καριέρα μου. Θέλω μέσα από την καρδιά μου να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους τους συμπαίκτες μου και τους προπονητές μου. Η εθνική ομάδα είναι η αγαπημένη μου ομάδα και στο μέλλον θα αποδείξω πως μαζί με τους συμπαίκτες μου μπορούμε να την πάμε ψηλά και να κάνουμε χαρούμενους όλους τους Έλληνες.

 

Τώρα, όμως, προέχει το παρόν. Παρακαλώ όλο το κόσμο να μη δώσει στην απουσία μου μεγαλύτερη διάσταση από την πραγματική και να επικεντρωθούμε στα παιδιά που θα παλέψουν στο Ευρωμπάσκετ για μια επιτυχία που μας λείπει χρόνια. Την ιστορία την γράφουν πάντα οι παρόντες κι εγώ με μεγάλη στεναχώρια πρέπει να αποδεχτώ και να ανακοινώσω πως θα είμαι απών.

 

Γιάννης Αντετοκούνμπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δακρύσαμε με το Δράμα του Γιάννη για τους αχάριστους Έλληνες.... αυτούς που ψήφιζαν σα τρελοί για να παίξει all star.

 

Όλο το φταίξιμο ειναι της ομοσπονδίας , ο κάθε παίχτης κοιτάει το συμφέρον του. Η ομοσπονδία έπρεπε να προστατεύσει την ομάδα απο όλο αυτο. Αν ο παίχτης είχε πρόβλημα υγείας δεν έπρεπε καν να κληθεί.

Το θεμα φαινόταν εδώ και μέρες που πήγαινε, ειδικά στο "θα πάνε οι bucks στην Κίνα να εξετάσουν" έπρεπε να σαι τρελός για να πιστευεις οτι θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελος επρεπε να σαι για να πιστευεις οτι σου αξιζει Αντετοκουνμπο στην εθνικη Ελλαδος οταν αμφισβητεις οτι εχει προβλημα στο γονατο και το αποδιδεις σε θεωρια συνομωσιας με τους Μπακς.

 

Παρε εθνικη με Μαντζαρη και πολυ σου ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εθνική Ελλάδας ειναι πανω απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ παίχτη όπως και αν λέγεται.

 

αν ο παίχτης έχει πρόβλημα στο γόνατο δεν έπρεπε ΚΑΝ να κληθεί στην ομάδα.

End of story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εγινε εγινε. Πολυ πιθανο τωρα για ψιλογνωστους λογους να κοπει και ο Θανασης.

Μενουμε να δουμε τις ανακαταταξεις και τυχων νεες προσκλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εγινε εγινε. Πολυ πιθανο τωρα για ψιλογνωστους λογους να κοπει και ο Θανασης.

Μενουμε να δουμε τις ανακαταταξεις και τυχων νεες προσκλησεις.

Ο άμπαλος αδελφός δεν έχει θέση στην ομάδα έτσι κι αλλιώς, απλά καλείται ως αντάλλαγμα που μας κάνει τη χάρη ο Γιάννης και κατεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ. Παει....

Ιος ειναι και κολλαει το οτι οι ΝΒΑερς τραυματιζονται λιγο πριν τις εθνικες διοργανωσεις.

Ετσι θα πορευτουμε οπως φαινεται στο μελλον. Για αυτο και οι εθνικες διοργανωσεις πεφτουν και θα πεσουν και αλλο σε δημοτικοτητα εκτός των Ολυμπιακων αγωνων.

 

 

**Και προσωπικα δεν ριχνω το φταιξιμο σε αυτο στον Γ. Αντετοκουνμπο αλλά στους Μπακς, στα λεφτα και στο ολο συστημα που εχει φτιαχτει ωστε να εχουν το ελευθερο οι παικτες να συμμετεχουν στις εθνικες τους ομαδες αν θελουν.

 

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/EthnikiBasket/breaking-news-ektos-eurobasket-o-giannhs-antetokounmpo.4810123.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλοι ευρωπαίοι που έπαιξαν ΝΒΑ έχουν δειξει πως πρέπει να συμπεριφέρεται αυτος που φορά το εθνοσημο.

 

Αν ο Αντ γίνει τέτοιος ή όχι, θα δειξει. Προς το παρόν η όλη φάση μονο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει, γκρίνιες και κακό κλίμα. Η ομάδα πρέπει να ειναι ΟΜΑΔΑ κι η συγκεκριμένη περιοδος δειχνει καθαρά τη διαφορετική μεταχείριση. Δηλ τι φάση; ο nbaer και οι παρακατιανοί; δε προχωράς έτσι.

 

Απο τα λιγα ποστ που συμφωνω μαζι σου.

Αν και δεν φταιει ο Γ. Αντετοκουνμπο σε αυτο που λες. Φταιει το ολο συστημα που εχει στηθει.

Πως να αρνηθει ενα παιδι τα δεκαδες εκατομμυρια και να πει οχι στις προσταγες των Μπακς? Δεν γινεται! Οποτε πολυ λογικο ολο αυτο το τσιρκο/θεατρο που εγινε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λιγα ποστ που συμφωνω μαζι σου.

Αν και δεν φταιει ο Γ. Αντετοκουνμπο σε αυτο που λες. Φταιει το ολο συστημα που εχει στηθει.

Πως να αρνηθει ενα παιδι τα δεκαδες εκατομμυρια και να πει οχι στις προσταγες των Μπακς? Δεν γινεται! Οποτε πολυ λογικο ολο αυτο το τσιρκο/θεατρο που εγινε....

 

Μα ναι γι αυτο λέω και παραπάνω πως η ευθύνη ειναι της ομοσπονδίας, δηλαδή της μούμιας, που τόσο καιρό αιωρείται αυτή η κατάσταση. Ο παίχτης δεν έπρεπε καν να κληθεί, ή μόλις διαπίστωναν το πρόβλημα (αν υπάρχει εμείς δε το γνωρίζουμε) να τον έκοβαν. Αυτή η κατάσταση έκανε κακό στην ομάδα.

Άλλωστε το είπε κι ο ιδιος στο πόστ του... έχει συμβόλαιο δε μπορεί να κάνει αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο ειναι οτι επιβεβαιωνεται πως εχει προβλημα στο γονατο του να υποθεσω, οταν διαφοροι γιατροι του πληκτρολογιου λεγανε οτι δεν εχει τιποτα ή οτι αν τολμησουν και βρουν προβλημα στο γονατο του θα ειναι στημενο απο τους Μπακς;

 

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν επιβεβαιωνεται.

Ξεραμε οτι εχει θεμα με το γονατο. Το πόσο μεγαλο ειναι ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!

Ανετα υπηρχε η περιπτωση να μπορουσε να παιξει! Επισης υπαρχει η περιπτωση να μην μπορουσε πραγματι να παιξει.

Αυτο που επιβεβαιωνεται ειναι:

1ον οτι ολο αυτο ηταν ενα μεγαλο θεατρο ωστε να καταληξουμε στο αναποφευκτο.

2ον οτι τα λεφτα ελεγχουν τα παντα.

 

Οι Μπακς δεν θελησαν να ρισκαρουν: α)την παραμικρη υποτροπη αλλά και β)τον παραμικρο τραυματισμο λογω συμμετοχης σε αγωνες εκτός ΝΒΑ, της περιουσιας τους.

Και αυτο καθορισε τα παντα.

Ο Γιαννης δεν μπορουσε να παει κοντρα στα εκατομμυρια(και δικαιως και δικαιωμα του) οποτε εγιναν ολα αυτα που εγιναν.

 

Το θεμα ειναι γενικο. Αυτο που στεκομαι και εσυ λανθασμενα νομιζεις οτι ριχνω βελη στον Αντετοκουνμπο.

Το θεμα ειναι οτι εχει ξεπεσει 700 επιπεδα το μπασκετ εθνικων ομαδων.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...