Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, ενοχλουν και οι selfies με τη γκομενα στο προσυμφωνημενο του ταξιδι. Ενω αν οι selfies ηταν στο γηπεδο με τον αδερφο του, θα προσκυναγαμε.

Μερος της προδοσιας και οι selfies. Αμα δεν επαιρνε το σελφοκονταρο μαζι, θα ηταν ολα καλα.

 

Συμφωνω οτι δεν πρεπει να ξαναπαιξει εθνικη, γιατι θα του χαλασουν το μυαλο καποιοι και ειναι κριμα. Δεν μας αξιζουν τετοιοι σταρ εδω στη νοοτροπια της ψωροκωσταινας. Για κανα Μαντζαρη ειμαστε και πολυς μας πεφτει με τετοια μυαλα. Τον star, τον NBAερ, τον παγκοσμιου φημης παιχτη, ο Ελληνας απλα αδυνατει να τον διαχειριστει και θα τον βλεπει για παντα με μισο ματι. Μεχρι και οι selfies θα ξινιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα ενταξει για εσενα προφανως δεν παιζει κανενα ρολο η ψυχολογια της ομαδας.

Επειδη ειναι σταρ ας ερχεται προπαραμονη το παιδι , μην το ζοριζουμε κιολας. Ας ακολουθησει το παραδειγμα γκασολ, ντιρκ και παρκερ; τετοια δεν εκαναν και αυτοι; ή μηπως οχι;

 

Anyway εξαιρω το θεμα του τραυματισμου που εκει πρεπει να προστατευτει οπως και να εχει. Οσο αφορα το ταξιδι , απαραδεκτος αυτος, απαραδεκτη και η ομοσπονδια που το δεχτηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενταξει αλλα δεν πρεπει να του δινουμε δωρεαν δικαιολογιες κιολας. Το ειπαμε δεκα φορες οτι προφανως δεν ειναι κατι της τελευταιας στιγμης αλλα χτυπαει ασχημα οτι οι αλλοι κανουν " διπλες προπονησεις"¨και αυτος βγαζει σελφι με την γκομενα στην σανγκαη 10 μερες πριν το τζαμπολ του ευρωμπασκετ.

Αν πιστευει οτι τωρα ειναι η ωρα προωθησης της καριερας του(κατι απολυτως λογικο) ας μην ερχεται καθολου.

 

Γκασολ, παρκερ και λοιποι πως τα απευφεγαν αυτα δηλαδη τοσα χρονια........;

 

Θα μπορούσε απλά να πάρει την γκόμενα και να κόβει παραλίες, απ'το να πείσει Μπάκς για Εθνική.

Το "διπλές" προπονήσεις μην το θέτεις καν. Μιλάμε για franchise player ΝΒΑ.

Η σεζόν που έκανε ο Γιάννης είναι σε απλησίαστο επίπεδο καταπόνησης για Ευρώπη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει για εσενα προφανως δεν παιζει κανενα ρολο η ψυχολογια της ομαδας.

Επειδη ειναι σταρ ας ερχεται προπαραμονη το παιδι , μην το ζοριζουμε κιολας. Ας ακολουθησει το παραδειγμα γκασολ, ντιρκ και παρκερ; τετοια δεν εκαναν και αυτοι; ή μηπως οχι;

Δεν ηρθε καμια προπαραμονη. Στην ωρα του ηρθε.

Δεν με ενδιαφερει αν ειναι σταρ ή οχι, με ενδιαφερει οτι ο μεσος Ελληνας διακατεχεται απο τετοιο κομπλεξ κατωτεροτητας που νιωθει αμηχανα απεναντι σε εναν σταρ που βγαζει selfies με τη γκομενα του. Υποχρεωσεις με την εθνικη δεν ειχε (αλλα και να ειχε παλι δικαιωμα του να βγαλει οτι selfie γουσταρει), αφου ουτως η αλλως ελειπε με αδεια που ζητησε και πηρε εγκαιρως. Η αν θες, επειδη ειχε προσυμφωνησει το ταξιδι στην Κινα και δεν μπορουσε να το ακυρωσει, απλα ειπε στην ΕΟΚ "ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ, απλα εχω μια υποχρεωση 5 ημερων που δεν μπορω να ακυρωσω". Και η ΕΟΚ το δεχτηκε.

 

Οσον αφορα τη συμφωνια, το τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος ειναι στην κριση του καθενος. Το προβλημα ειναι πως ο καθενας εχει κι απο μια και τελικα ολο το flame το τρωει αυτος που πρεπει να προστατευθει. Ο Αντετοκουνμπο.

 

Η πλακα με καποιους απο εσας βεβαια, ειναι αλλη. Αν, λεμε ΑΝ, η εθνικη παρει το χρυσο με τον Αντετοκουνμπο να βγαζει φωτιες στο γηπεδο θα τον αποθεωνετε. Εσεις που σημερα σας φταινε μεχρι και οι selfies του.

 

Τι να λεμε..Ψωροκωσταινικη νοοτροπια που δεν μπορει να διαχειριστει σταρ και θελει να τον βαλει σωνει και ντε στα δικα της καλουπια. Οχι selfies με γκομενες, μονο με τον Μαντζαρη που ειναι δικο μας παιδι , οι selfies. Οχι συνεντευξεις στους Κινεζους, μονο στο δικο μας παιδι τον Ιωαννου. Κανενα δικαιωμα να προσυμφωνησει αδεια απο την εθνικη για προσωπικες του υποχρεωσεις, ας παει Κινα οταν οι Bucks θα κανουν προετομασια για τα playoffs, αν κανουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις εντελως αυθαιρετα συμπερασματα. Εγω ειπα οτι χτυπαει ασχημα το να εχεις απο την μια 12 παιδια που κανουν διπλες προπονησεις και απο την αλλη ενα που κανει πληρωμενες διακοπες. Ενω εσυ μεσω της θεοποιησης του δεν εχεις νοοτροπια ψαρωκωσταινας, εισαι ευρωπαιος. Anyway

Οκ παιδια δεν συμφωνουμε. Καταλαβαινω το σκεπτικο σας απλα δεν συμφωνω.  Και καταλαβαινω απολυτα το παλικαρι να θελει να βγαζει φραγκα τωρα που ειναι σταρ. Απλα ειτε εισαι μελος μιας ομαδας ειτε δεν εισαι κατ εμε. 

Ας ελπισουμε να ειναι υγειης οπως και τα υπολοιπα παιδια και να παει οσο το δυνατον καλυτερα η ομαδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και ο Καλαθης εχασε μερος της προετοιμασίας στο καρπενησι και ο Πριντεζης εχασε μερες γιατι γεννησε η γυναικα του, δεν αποτελουν προβλημα οι απουσίες λίγων ημερων. Το προβλημα που δημιουργεί η συγκεκριμενη απουσία του Γιαννη ειναι ότι δεν τον αφηνει να μπει σε ρυθμό αφου εχασε τα πρώτα φιλικά και χανει και μερος της τακτικής τώρα, θα ειναι δυσκολο να μονταριστεί η ομαδα ενω ο σημαντικότερος παιχτης της απουσίασε στα 3 απο τα 4 φιλικά και μετά χανει και μερος των προπονησεων τακτικής, χωρις ομως να αποτελει δικό του σφάλμα. 

 

Γνωμη μου επειδη τη γκρινια τη βγαζουν παρατρεχάμενοι αλλων ειναι πιθανο να γραφεται ότι γραφεται για να εχουν να φορτώσουν καπου ενδεχόμενη αποτυχία. Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις εντελως αυθαιρετα συμπερασματα. Εγω ειπα οτι χτυπαει ασχημα το να εχεις απο την μια 12 παιδια που κανουν διπλες προπονησεις και απο την αλλη ενα που κανει πληρωμενες διακοπες. Ενω εσυ μεσω της θεοποιησης του δεν εχεις νοοτροπια ψαρωκωσταινας, εισαι ευρωπαιος. Anyway

Οκ παιδια δεν συμφωνουμε. Καταλαβαινω το σκεπτικο σας απλα δεν συμφωνω.  Και καταλαβαινω απολυτα το παλικαρι να θελει να βγαζει φραγκα τωρα που ειναι σταρ. Απλα ειτε εισαι μελος μιας ομαδας ειτε δεν εισαι κατ εμε. 

Ας ελπισουμε να ειναι υγειης οπως και τα υπολοιπα παιδια και να παει οσο το δυνατον καλυτερα η ομαδα. 

Δεν θεοποιω κανεναν. Σταρ ειναι, παγκοσμιου κλασης παιχτης ειναι, παγκοσμιου φημης επισης ειναι. Αν διαφωνεις το λες.

 

That being said, δεν μας εχει και ιδιαιτερη αναγκη και αν γουσταρει αντι να ερχεται εθνικη το καλοκαιρι, κανονιζει μια τουρ σε ολο το κοσμο και εισπραττει εκατομυρια. Προς το παρον ομως ΘΕΛΕΙ να ερχεται αλλα καποιοι επιδιωκουν να του το χαλασουν.

Επειδη λοιπον, ρεαλιστικα μιλωντας, στο τελος της ημερας, ΕΜΕΙΣ ειμαστε αυτοι που θα θελουμε να μην τον χασουμε απο την εθνικη (και τωρα και μελλοντικα), αυτο που λεω ειναι οτι αντι να μας φταινε οι selfies του, ισως ειναι πιο φρονιμο να μπουμε στη διαδικασια να αντιληφθουμε την πραγματικοτητα. Οτι δηλαδη, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι, δεν ειναι Μαντζαρης. Ειναι σταρ με οτι συνεπαγεται αυτο (πχ εγκληματα με selfies). Αν μπορουμε να το διαχειριστουμε καλως, αν οχι, συντομα θα τον χασουμε. Και η διαχειριση δεν ειναι αοριστο πραγμα, ουτε ευθυνη τριτων. Ειναι ΕΟΚ, ειναι ΑΡΔ, ειναι εσυ, εγω και ο καθε μεσος φιλαθλος που δυστυχως ειναι κοντοφθαλμος.

 

Αυτος που θα κανει θεμα την selfie χωρις να σκεφτει οτι αμα ο Γιαννης (δικαιως) ξενερωσει με τετοιες συμπεριφορες δεν θα ξαναπατησει ποτε στην εθνικη κι εμεις σε καθε διοργανωση θα συζηταμε για το κομπιουτερ Μαντζαρη, τον Αη Γιωργη και τον Σλουκι Λουκ που ειναι πιο γρηγορος απο τη σκια του.

 

Οποτε κραξτε ακομα και τις selfies, κραξτε κι αυτους που σας λενε να παιξετε αμυνα απεναντι στις αλητειες των ΑΡΔ και να μην ψαρωνετε με το καθε εμπρηστικο αρθρο.

 

Κι αμα τυχον σας φερει κανα χρυσο ο Γιαννης, (λεμε ΑΝ), αποθεωστε, παλι σε βαθμο υπερβολης. Διοτι αυτο θα γινει. Τα γνωστα πανηγυρτζιδικα δηλαδη. Στα δυσκολα κραξιμο, στα καλα, καλοι. Το αστειο βεβαια ειναι οτι εδω δεν υπαρχει απολυτως τιποτα δυσκολο, αλλα το κραξιμο ηδη αρχισε. Φαντασου τι εχει να ακουσει ο Γιαννης στην πιθανη περιπτωση που failαρει η εθνικη...Αποδιοπομπαιος τραγος, check.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοσχολιασει κανεις απο ολες αυτες τις υπερβολες..

 

Οτι κατακεραυνωνει τη νοοτροπια μου που δεν λεει τιποτε παραπανω απο το οτι οταν υπαρχει μια συμφωνια απο 2 πλευρες, ειναι σωστο και λογικο να τηρειται και απο τις 2 πλευρες χωρις περαιτερω παρατραγουδα;

 

Οτι οι 5 προσυμφωνημενες μερες στην Κινα του Γιαννη, τον κανανε να λεει υπερβολες τυπου οτι οι εθνικες θα κατεβαινουν με 19χρονα;

 

Οτι σε ολα αυτα καπως εμπλεκεται η ΦΙΜΠΑ, ενω η συμφωνια ειναι μεταξυ ΕΟΚ και Γιαννη;

Δεν καταλαβες καν τι λεω.

Εγω λεω οτι το θεμα εχει γινει ενα τσιρκο με την συμφωνη πλεον γνωμη και νοοτροπια και πολλων φιλαθλων οπως εσυ πχ.

ΑΝ θελω, οταν θελω, οποτε θελω θα συμμετασχω στην εθνικη ομαδα. Ε αφου το πατε ετσι ας πει η ΦΙΜΠΑ και η καθε ομοσπονδια να υπαρχει το ελευθερο σε ολους να μην ερχονται στις εθνικες ομαδες τους χωρις καμια ποινη ετσι ωστε να μην υπαρχει πλεον Ευρωμπασκετ και Παγκοσμιο αλλά και Ολυμπιακοι αγωνες με μπασκετ. Να υπαρξει υποβαθμιση 500 φορες σε αυτα. Εκει να σας δω τι ωραια που θα ειναι....

 

Γιατι αλλη λυση δεν υπαρχει. Αυτη η εμπορευματοποιηση των παντων ειναι αισχρη.

 

 

Οτι ναναι γενικως και ως συνηθως.

 

Εχεις θεμα ετσι?

https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_projection

Psychological projection is a theory in psychology in which humans defend themselves against their own unconscious impulses or qualities (both positive and negative) by denying their existence in themselves while attributing them to others. For example, a person who is habitually rude may constantly accuse other people of being rude. It incorporates blame shifting.

 

Καλο θα ειναι αν γινεται να το διορθωσεις. Αν γινεται.

 

 

 

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι η συμμετοχη στην εθνικη δεν ειναι υποχρεωση. Οχι σημερα, αλλα εδω και δεκαετιες. Οποιος θελει, μπορει και το λεει η καρδια του ειναι η εθνικη. Οποιος δεν, ας περασει εξω.

Προβλημα 19χρονων δεν προεκυψε ποτε, το επιπεδο παραμενει υψηλο για τις χωρες που εχουν υψηλο επιπεδο στο μπασκετ. Αποδεξου το και προχωρα, οχι εσυ, αλλα ο καθε Ελληνας οπαδος που δεν μπορει να βγει απο τη γυαλα του για να το αντιληφθει και παιρνει προσωπικα την σταση του καθε αθλητη απεναντι στην ΕΟΚ κι εν τελει αντιμετωπιζει το καθε τι ως εθνικη προδοσια. Και να πω οτι ο Γιαννης δεν θα ειναι Ευρωμπασκετ. Θα ειναι, διαολε, αν το γονατο του το επιτρεψει. Η γυαλα του Ελληνα οπαδου ομως, εχει αλλη γνωμη. Καλα κρασια. Και μυαλα. Μεχρι τοτε για καμια ιατρικη διαγνωση απο το πληκτρολογιο και πολυ ειναι.

 

50 ετων ειμαι αισιως και εχω δει πολλα, πολυ περισσοτερα απο εσενα προφανως.

Και βλεπω οτι τα τελευταια χρονια αυτο το φαινομενο των τραυματισμων πρις τις εθνικες υποχρεωσεις αυξανεται ΡΑΓΔΑΙΑ.

Οποτε επιτρεψτε μου να ειμαι καχυποπτος εως αηδιας....

 

Οχι συγκεκριμενα για τον Γ.Αντετοκουνμπο, ισα ισα για αυτον τα γεγονοτα λενε οτι μαλλον ειχε ενοχλησεις και θεμα στο γονατο και δεν υποκρινεται. Οχι ομως σοβαρο, αλλιως δεν θα τον βαζανε να παιξει με το Μαυροβουνιο. Απλη λογικη που δεν βλεπω να την κατανοεις με καμια κυβερνηση.

Αλλά ολα αυτα με τα 5ημερα ταξιδια σε Κινα χανοντας την προετοιμασια κλπ, δεν μου βγαζουν σε σοβαρη ομαδα και οργανωση και ειναι εκτός της προσωπικης μου λογικης για το πως πρεπει να γινεται μια σωστη προετοιμασια ομαδας. Παλι σαν το ψαρι εξω απο το νερο θα ειναι ο Γιαννης φοβαμαι.....

 

Ιατρικων διαγνωσεων απο το πληκτρολογιο συνεχεια. Ενα γρηγορο και καλο παραδειγμα που εχω, χωρις να ελπιζω οτι εισαι σε θεση να αποδεχθεις οτι δεν εισαι ικανος για διαγνωσεις, ειναι αυτο του Λοτζεσκι.

Ο παιχτης λοιπον ειχε θεμα με τον αχιλλειο τενοντα, οι γιατροι λεγανε να μην παιξει με την Ρεαλ Μαδριτης, ωστοσο ο ιδιος ενιωθε καλα στις προπονησεις και ζητησε να παιξει. Ως εδω ενας τυπος σαν εσενα θα ελεγε "αφου στις προπονησεις πεταγε, αποκλειεται να ειχε σοβαρο προβλημα ωστε να μην παιξει καν με την Ρεαλ".

Επαιξε με τη Ρεαλ λοιπον, κι εχασε την υπολοιπη σεζον λογω αχιλλειου τενοντα.

 

Εγω ξερω οτι ειχε ενοχλησεις στο γονατο και επαιξε στον αγωνα με τον Μαυροβουνιο. Οποτε αν ηταν σοβαρο το θεμα ουτε το ιατρικο τιμ της ομαδας ουτε ο ιδιος θα ρισκαρε να παιξει φυσικα. Ομως επαιξε. Αρα δεν ηταν σοβαρο το θεμα. Απλη θεωρια συνεπαγωγων.

Το οτι εχει θεμα στο γονατο εγω πιθανολογω οτι εχει.

 

Δυστυχως δεν εκανες μια διαγνωση και τοτε, να τον γλυτωνες απο τα χειροτερα.

 

Και εσυ οταν επιμενεις και λες οτι εχει θεμα στο γονατο διαγνωση του πληκτρολογιου ειναι οποτε ασε το μαθημα σε εμενα ειδικα.

 

Οι ενοχλησεις στο γονατο απο τα ελαχιστα που ξερω, μπορουν να ειναι ενοχλησεις , μπορουν να ειναι μηνισκος, υγρα και οτιδηποτε αλλο που αν δεν το προλαβεις μπορει να σου διαλυσει την καριερα.

Ακομα μια ασκηση ιατρικης του πληκτρολογιου. Δασκαλε που διδασκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικος λογος που δε θα απαντησω στο παραπανω παραληρημα ειναι για να μην κλειδωθει το τοπικ.

Το οτι βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα, το οτι χωνεις χαρακτηρισμους , το οτι επικαλεισαι ηλικιες κ.ά., καταδεικνουν παντως, την θεση στην οποια εχεις περιελθει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει όντως δημιουργηθεί αρκετά σοβαρό θέμα με τη χημεία και το μοντάρισμα της Εθνικής.

Δεν εχω ακουσει κατι, αλλα δεν θα μου κανει και καμια εντυπωση. Φροντισαν να στοχοποιηθει εγκαιρως ο Αντετοκουνμπο. Ξερουμε πλεον ποιος θα φταιει αν δεν παει καλα η εθνικη. "Αυτος που παρατησε την προετοιμασια για να βγαλει φραγκα, αυτος που δε σεβεται τους συμπαικτες του, αυτος που δεν τα παει καλα μαζι τους, αυτος που το παιζει τραυματιας" κλπ κλπ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλοι ευρωπαίοι που έπαιξαν ΝΒΑ έχουν δειξει πως πρέπει να συμπεριφέρεται αυτος που φορά το εθνοσημο.

 

Αν ο Αντ γίνει τέτοιος ή όχι, θα δειξει. Προς το παρόν η όλη φάση μονο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει, γκρίνιες και κακό κλίμα. Η ομάδα πρέπει να ειναι ΟΜΑΔΑ κι η συγκεκριμένη περιοδος δειχνει καθαρά τη διαφορετική μεταχείριση. Δηλ τι φάση; ο nbaer και οι παρακατιανοί; δε προχωράς έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη απομακρυνσου γρηγορα απο την εθνικη για δικο σου καλο κι Ελλαδα μονο για διακοπες φιλε... Μαντζαρη θελει ο μεσος Ελληνας φιλαθλος, εσυ εισαι πολυ μπροστα για την μιζερια του Ελληνα, τι δεν καταλαβαινεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποιόν των Αντετοκούμπο δεν αμφιβάλω.

Φτάνει να δει κανείς τις συνεντεύξεις τους για να καταλάβει το ήθος και το βάθος σκέψης των παιδιών αυτών.

Τους θέτω ως παράδειγμα προς μίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...