Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ

 

άλλη τέτοια ήττα, πιθανότατα θα κάνει πολύ καιρό να ξανακάνει η Εθνική

(...όταν θα μπουν και οι Ακριδοκούμποι, ε δεν θα είμαστε το ίδιο)

(...ήταν βέβαια ματς που θα το χάναμε ούτως ή άλλως, με βάση τα δεδομένα, με 15-20 στην καλύτερη για 'μας. Οι Σέρβοι ειδικά, δεν είναι με τίποτα για τα δόντια μας. Μια κατηγορία πάνω το λιγότερο)

 

Ε ναι, πολυ απλα εχουν καλυτερους παικτες, και πολλους καλυτερους παικτες μαλιστα. Οσο και αν δεν το δεχεται ο εγωισμος μας ειναι η αληθεια.

Απο την αλλη και εμεις ημασταν πολυ κατωτεροι των περιστασεων κυριως ατομικα, αλλά και ως συστηματα κλπ(προπονητικα δηλαδη) παρουσιασαμε ενα συνονθυλευμα. Βεβαια στο οτι σε ενα μεγαλο μερος του αγωνα ολοι ατομικα ηταν 2 επιπεδα κατω σε ταχυτητες απο τους Σερβους δεν νομιζω να φταιει ο προπονητης, ουτε στο οτι ο Σλουκας και ο Καλαθης αλλά και ολοι, δεν μπορουσαν να περασουν το κεντρο για κανα 5λεπτο και να αλλαξουν μια σωστη πασα.

 

Δεν κανει για συμπερασματα το χθεσινο μαλλον.

Η Εθνική χωρίς τον Γιάννη είναι όπως η Εθνική του 87 χωρίς τον Γκάλη

 

Ουτε καν. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα η παραπανω προταση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...κοίτα, δε νομίζω να ήθελε να κάνει "απόλυτη σύγκριση", Γκάλη με Αντετο. Και σίγουρα δεν υφίσταται σύγκριση "ποιότητας" των λοιπών του '87, με τους λοιπούς (πλην Γιάννη) του σήμερα.

Άρα ένα δίκιο το έχει, με την έννοια του να το θέσει αναλογικά, καθώς όντως ο μικρός Αντετοκούνμπο είναι/θα είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τους αντιπάλους, καθώς στάνταρ με την παρουσία του και λύσεις δίνει χαλαρώνοντας τους υπόλοιπους δικούς μας, αλλά και από μόνος του μπορεί να σταθεί καθοριστικός για την εξέλιξη των παιχνιδιών : και το τρέξιμο/penetration που μας λείπει διαθέτει, και αμυντικό φόβητρο ΕΙΝΑΙ ως ένα βαθμό, και πολύ μακρύς είναι για να βάζει "εύκολα" σουτ, να παίρνει ρημπάουντ, να δίνει/δέχεται πάσες και σίγουρα δείχνει πιο...φόκους (sic) από τους υπόλοιπους.

Συνεπώς το "καμμία επαφή", εγώ το θεωρώ αδόκιμο, όσο κι αν μια τέτοια "σύγκριση" όντως δηλώνει τεράστια ευκολία/επιφανειακότητα στο να την κάνει κανείς.

 

...και να ξαναπώ : αυτή η ομάδα, τώρα βάζει βάσεις (κι ας ακούγεται καραμέλα : ΔΕΝ είναι).

Νέα παιδιά (ακόμη και τον Παπά, ΝΕΟ τον λες για την Εθνική, καθώς παλιότερα όλοι ξέρουμε ποιά υπήρξε η σχέση του με την Εθνική), με νέους ρόλους. Με καινούριο κόουτς και τα πάντα όλα φρομ σκρατς, κι ας είναι οι "παλιοί" όπως Μπουρούσης, Πρίντεζης, Σλούκας, Μάντζαρης. Και ναι, θεωρητικά θα έπρεπε χθες πολυευρωπρωταθλητές και ψημένοι πάικτες να τα πάνε καλύτερα, δεν διαφωνώ, αλλά πιστεύω πως το χθεσινό δεν σημαίνει ότι κάθε φορά που θα συναντάμε από εδώ και πέρα (αντικειμενικά) καλύτερες/πιο δουλεμένες ομάδες (και στις έδρες τους και τα πάντα όλα τα χθεσινά), θα τον πίνουμε με 30άρες+ δείχνοντας ανήμποροι.

 

Το χθεσινό απλά πήγε το χειρότερο δυνατό που θα μπορούσε να πάει. Προσπάθησαν και ΠΟΛΥ οι δικοί μας (μέσα στην εμφανή ανημπόρια τους), αλλά δεν τους βγήκανε ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ ούτε καν τα σουτ (και αντιθέτως, ό,τι -δύσκολο- χάναμε εμείς, το βάζανε οι άλλοι). Ε πολύ θέλει μετά να 'ρθει η κατρακύλα;

 

Το σημείο που θα έπρεπε να πέσει κάποιο κράξιμο (για καλό τους), ήταν που παραδόθηκαν παντελώς στην προσπάθεια για σκυλιασμένη άμυνα. Δεν νομίζω πως ούτε αυτό θα άλλαζε πολλά και να γινόταν, αλλά είναι αυτό που χτύπησε πιο άσχημα. Οι Σέρβοι όμως, μη ξεχνιόμαστε, ήταν αφιονισμένοι χθες : ακόμη και όταν σε κάποιες φάσεις κάτι πηγαίναμε να κάνουμε αμυντικά, δεν καταλάβαιναν Χριστό. Κι όταν πηγαίναμε να ταμπουρωθούμε, έστω υποτυπωδώς, αυτοί μπουμπουνάγανε τη μάνα και τον πατέρα τους απ' έξω : πιο χαρακτηριστική εικόνα για το παιχνίδι όλο, νομίζω δεν υπάρχει από εκείνο το σχεδόν στατικό τρίποντο του Μάτσβαν από τα περίπου 8 μέτρα.

 

Σούμα : ό,τι ξύλο/ξεφτιλίκι φάνε από εδώ και πέρα, οι "νέοι" (με ή και χωρίς εισαγωγικά) ειδικά, νομίζω ότι για καλό τους θα είναι. Αρκεί βέβαια να το πάρουν έτσι. Που κάτι μου λέει, ότι τον χαρακτήρα για κάτι τετοιο, τον ΕΧΟΥΝ (πλην 2-3 εξαιρέσεων - namely ο γενικώς "αλλού-γι' αλλού" Καλάθης, ο μπαρμπα-Μπουρούσης, κι ίσως ο τέρμα επαγγελματίας Σλούκας που δεν νομίζω να συγκινείται διαφορετικά πλέον στην ζωή του, μετά από όσα έχει ζήσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Σέρβοι, επειδή είδα αρκετό nba λόγω Γιάννη φέτος δεν είναι πια οι καλύτεροι τριποντιστες στον πλανήτη.Τους έχουν φτάσει και τους έχουν ξεπεράσει πλέον οι μαύροι που παλιά υστερούσαν σε αυτό το κομμάτι χωρίς βέβαια αυτό να σταματάει τη ροή σερβων παικτών προς το nba.

Εμείς ούτε 3ποντο είχαμε ποτέ ούτε 5αρι που να έχει τεχνική.

Αυτό το λέω γιατί κάποιοι γράψανε ότι μπήκαν όλα τα σουτ των Σέρβων οπότε και καλά ήταν τυχεροί.

Επίσης μου προκαλεί εντύπωση πως δε βελτιώνεται καθόλου ο Γιάννης στο σουτ ενώ βαράει 400 σουτ κάθε μέρα όπως είχε πει στον Σκουντη.

Σε ένα τρίποντο που έκανε χθες από τα πλάγια η μπάλα ίσα που βρήκε το πίσω μέρος της στεφάνης.

Και επειδή δεν έχω χάσει φάση του στο nba το έχω δει πολλές φορές αυτό το σουτ να βρίσκει τη στεφάνη δηλαδή στο πίσω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα η παραπανω προταση!!

 

Είσαι σίγουρος;

Ο Γκάλης ανέβαζε την ομάδα μια κατηγορία πάνω.

Το ίδιο κάνει και ο ο Γιάννης.

 

Χωρίς Γκάλη θα κερδίζαμε το 87; θα κερδίζαμε ΕΣΣΔ και δυο φορές την Γιουγκοσλαβία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Σέρβοι, επειδή είδα αρκετό nba λόγω Γιάννη φέτος δεν είναι πια οι καλύτεροι τριποντιστες στον πλανήτη.Τους έχουν φτάσει και τους έχουν ξεπεράσει πλέον οι μαύροι που παλιά υστερούσαν σε αυτό το κομμάτι χωρίς βέβαια αυτό να σταματάει τη ροή σερβων παικτών προς το nba.

Εμείς ούτε 3ποντο είχαμε ποτέ ούτε 5αρι που να έχει τεχνική.

Αυτό το λέω γιατί κάποιοι γράψανε ότι μπήκαν όλα τα σουτ των Σέρβων οπότε και καλά ήταν τυχεροί.

Επίσης μου προκαλεί εντύπωση πως δε βελτιώνεται καθόλου ο Γιάννης στο σουτ ενώ βαράει 400 σουτ κάθε μέρα όπως είχε πει στον Σκουντη.

Σε ένα τρίποντο που έκανε χθες από τα πλάγια η μπάλα ίσα που βρήκε το πίσω μέρος της στεφάνης.

Και επειδή δεν έχω χάσει φάση του στο nba το έχω δει πολλές φορές αυτό το σουτ να βρίσκει τη στεφάνη δηλαδή στο πίσω μέρος.

O Γιαννης δεν επαιζε χθες. Ισως εννοεις προχθες.

Κατα τ'αλλα το σουτ του εχει βελτιωθει σε σχεση με πως ηταν πριν 2 χρονια, προφανως ομως παραμενει πολυ μετριος σουτερ.

Μην ξεχναμε βεβαια οτι μιλαμε για 2.11 υψος, ετσι; Αναλογικα με το υψος του εχει καλο σουτ και το βελτιωνει συνεχως. Μικρος ειναι αλλωστε και δουλευει σκληρα. Αλλοι στην ηλικια του, προσπαθουν να βελτιωσουν την ντριμπλα τους και δεν τα καταφερνουν.

Και αλλοι που παιζουν γκαρντ, εχουν υψος που τους βοηθαει στο μακρινο σουτ και δηλωνουν ευθαρσως οτι το δουλευουν σκληρα σουταροντας τριποντα ολο το καλοκαιρι, καταφερνουν και γινονται χειροτεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, δεν έχουμε 5άρι που να χει τεχνική. Στίματς, Μαριάνοβιτς, Kουζμιτς είναι ο ορισμός των 5αριών που παίζουν μπασκετ λογω της τεχνικής τους και οι Μπουρουσης/Πρίντεζης παίζουν λόγω σωματοδομής.

 

Γκρέιτζερ στη Μπασκόνια.. Θεωρητικά ο παίκτης που ταίριαζε 100% σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ούτε 3ποντο είχαμε ποτέ ούτε 5αρι που να έχει τεχνική.

Αυτό το λέω γιατί κάποιοι γράψανε ότι μπήκαν όλα τα σουτ των Σέρβων οπότε και καλά ήταν τυχεροί.

Επίσης μου προκαλεί εντύπωση πως δε βελτιώνεται καθόλου ο Γιάννης στο σουτ ενώ βαράει 400 σουτ κάθε μέρα όπως είχε πει στον Σκουντη.

Σε ένα τρίποντο που έκανε χθες από τα πλάγια η μπάλα ίσα που βρήκε το πίσω μέρος της στεφάνης.

Και επειδή δεν έχω χάσει φάση του στο nba το έχω δει πολλές φορές αυτό το σουτ να βρίσκει τη στεφάνη δηλαδή στο πίσω μέρος.

 

...αν νομίζεις ότι ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα πήγε να βγάλει "απλά κωλόφαρδους" τους Σέρβους για χθες, μάλλον είσαι λάθος.

 

Γενικά αυτό που ειπώθηκε ήταν ότι χθες τους παραβγήκανε εύκολα όλα. Δεν ξέρω με πόσο τελείωσαν, αλλά σε κάποια φάση θυμάμαι να έχουν 10 στα 10-κάτι. Ε δεν το λες "νορμάλ" αυτό, και δεν θα το επαναλάβουν εύκολα κι όλας.

Το ότι και σαν "μπασκετική ράτσα" το ΕΧΟΥΝ το σουτ, και δη το απ' έξω, είναι δεδομένο, ποιός το αμφισβητεί;

 

'Όπως δεδομένο είναι πως εμείς στον αντίποδα ΔΕΝ είμαστε σουτερόρατσα. Αλλά χθες, πήγε πολύ χειρότερα για εμάς, και από τις πραγματικές μας δυνατότητες, αλλά και από ότι θα μπορούσε να είχε πάει : ΠΟΛΛΕΣ φορές πήρανε καλά σουτ (δεν εννοώ ελεύθερα - τουναντίον) και πχ ο Παππάς και ο Σλούκας, αλλά δεν έλεγε να μπει με τίποτα. Ε δεν είναι τόσο χάλια αυτοί οι δυο ως σουτέρ. Απλά χθες δεν μας πήγαινε καθόλου.

 

...εκτός τεσπα κι αν εννοείς ότι την επόμενη που θα συναντηθούμε με Σέρβους, θα έχουμε μία από τα ίδια...

(...πράγμα που δεν πιστεύω ούτε γι' αστείο, και ΕΚΕΙ θα φανεί ό,τι είναι να φανεί...)

 

Όσο για τον Άντε, το παιδί είναι γαζέλα και φίνισερ και καρφωματέρ και κοψέρ (άντε και πασαδέρ). ΔΕΝ είναι σουτέρ-μπασκετμπωλίστας. Και 1400 να κάνει, και να το δηλώσει ακόμη στον...μπαμπά Συρίγο, μην περιμένεις να έχει σημαντική βελτίωση.

ΕΚΤΟΣ κι αν γενικά αποκτήσει μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια τέτοια αίσθηση υπεροχής/ανωτερότητας απέναντι στους αντιπάλους του, που η επόμενη πρόκληση θα είναι να συγκεκντρωθεί έντονα στο σουτ (σε φάση "δεν έχω ταβάνι"). Πράγμα το οποίο δεν αποκλείεται, αν και εγώ το θεωρώ λίγο δύσκολο να γίνει (κυρίως γιατί του λείπουν τα fundamentals από τότε που έπαιζε σε πατησιακές "αλάνες", με την έννοια να τον στρώσει κάποιος από νωρίς στα σουτ). Επίσης χρειάζεται να χτίσει ΠΟΛΥ γερό κορμό για κάτι τέτοιο. Και το σκαρί του δεν θα έλεγα ότι τον βοηθάει : είναι πιο πολύ "αέρινος" παρά στιβαρός. Αλλά θα δούμε τί θα δούμε, εδώ θα είμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YourTrueLegend εννοείται ότι μιλάω για τον αγώνα με το Μαυροβούνιο.

Απλά μου κάνει εντύπωση πως μετά από τόση προπόνηση πάει ακόμα η μπάλα τόσο μακριά από την στεφάνη όταν την ίδια στιγμή υπάρχει ολόκληρη μπασκετική σχολή όπως η Σέρβικη όπου όλοι σουτάρουν και μπαίνει χωρίς καν να ακουμπήσει στεφάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YourTrueLegend εννοείται ότι μιλάω για τον αγώνα με το Μαυροβούνιο.

Απλά μου κάνει εντύπωση πως μετά από τόση προπόνηση πάει ακόμα η μπάλα τόσο μακριά από την στεφάνη όταν την ίδια στιγμή υπάρχει ολόκληρη μπασκετική σχολή όπως η Σέρβικη όπου όλοι σουτάρουν και μπαίνει χωρίς καν να ακουμπήσει στεφάνη.

Ποιος Σερβος ανω των 2.10 σουταρει τριποντα; Ο Κουζμιτς, ο Ραντουλιτσα, ο Μαριανοβιτς, ο Στιματς ή ο Μιλουτινοφ;

 

Το αν ειδες ενα σουτ να πιανει στεφανι με το ζορι δε σημαινει οτι η προπονηση δεν αποδιδει. Αυτο θα το δεις απο τα ποσοστα. Και ο Πριντεζης χθες πεταξε αιρμπολ, τι σημαινει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Washcloud: Ακόμα και ο LeBron είχε τρομακτική βελτίωση στο 3ποντο φέτος άρα είναι κάτι που μπορεί να δουλευτεί φαντάζομαι.

Κατά τα άλλα ο Γιάννης έχει τρομακτική βελτίωση χρόνο με το χρόνο και μακάρι και να φτιάξει και το σουτ γιατί με όσες ομάδες τον παίξανε ταμπουρο μέσα στη ρακέτα όπως οι raptors και οι cavs είχε μονοψηφια στατιστικά στο σκοράρισμα.

Ποιος Σερβος ανω των 2.10 σουταρει τριποντα; Ο Κουζμιτς, ο Ραντουλιτσα, ο Μαριανοβιτς, ο Στιματς ή ο Μιλουτινοφ;

Ακόμα και οι ψηλοί Γιουγκοσλάβοι θυμάμαι από παλιά ότι έχουν τρομερό σουτ.

Μιλάμε για τρομερή παράδοση στο σουτ μην το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος;

Ο Γκάλης ανέβαζε την ομάδα μια κατηγορία πάνω.

Το ίδιο κάνει και ο ο Γιάννης.

 

Χωρίς Γκάλη θα κερδίζαμε το 87; θα κερδίζαμε ΕΣΣΔ και δυο φορές την Γιουγκοσλαβία;

 

Ο Γκαλης ειχε 36 ποντους μεσο ορο στα Ευρωμπασκετ με την εθνικη. :-D Με κατι 60% στα διποντα.

Αμυνα μηδεν, αλλά και παλι 36 ποντους μεσο όρο.....

Δεν υφισταται ΚΑΜΙΑ συγκριση του πόσα επιπεδα ανεβαζε την ομαδα σε σχεση με του πόσα την ανεβαζει ο Αντετοκουνμπο.

 

^...κοίτα, δε νομίζω να ήθελε να κάνει "απόλυτη σύγκριση", Γκάλη με Αντετο. Και σίγουρα δεν υφίσταται σύγκριση "ποιότητας" των λοιπών του '87, με τους λοιπούς (πλην Γιάννη) του σήμερα.

Άρα ένα δίκιο το έχει, με την έννοια του να το θέσει αναλογικά, καθώς όντως ο μικρός Αντετοκούνμπο είναι/θα είναι ένα μεγάλο πρόβλημα για τους αντιπάλους, καθώς στάνταρ με την παρουσία του και λύσεις δίνει χαλαρώνοντας τους υπόλοιπους δικούς μας, αλλά και από μόνος του μπορεί να σταθεί καθοριστικός για την εξέλιξη των παιχνιδιών : και το τρέξιμο/penetration που μας λείπει διαθέτει, και αμυντικό φόβητρο ΕΙΝΑΙ ως ένα βαθμό, και πολύ μακρύς είναι για να βάζει "εύκολα" σουτ, να παίρνει ρημπάουντ, να δίνει/δέχεται πάσες και σίγουρα δείχνει πιο...φόκους (sic) από τους υπόλοιπους.

Συνεπώς το "καμμία επαφή", εγώ το θεωρώ αδόκιμο, όσο κι αν μια τέτοια "σύγκριση" όντως δηλώνει τεράστια ευκολία/επιφανειακότητα στο να την κάνει κανείς.

 Ας τον δουμε στα επισημα και μετα μπορουμε να αρθρωσουμε εστω μια προταση οτι βοηθησε την ομαδα σε καποιον βαθμο γιατ εως τωρα δεν.... Στα επισημα.

Το να το πηγαινουμε σε συγκριση με τον Γκαλη οτι βοηθαει οσο ο Γκαλης σε καθε αγωνα(αναλογικα με τους υπολοιπους συμπαικτες που παιζουν) δηλαδη ή οτι πλησιαζει την προσφορα που ειχε ο Γκαλης(οχι την συνολικη, αλλά ανα αγωνα προφανως, αφου ο Γκαλης εκανε συνολικα πραγματα και θαυματα) σε σχεση με τους συμπαικτες του και εχει την ιδια ο Αντετοκουνμπο, το να πηγαινουμε σε τετοια συγκριση ειναι προς το παρον παντελως ακυρο και προσβολη προς τον Γκαλη.

 

Ναι στο προχθεσινο φιλικο ηταν ο καλυτερος απο ολους αλλά στα προηγουμενα επισημα? Τιποτα.... Περιμενουμε να τον δουμε στα επομενα επισημα. Μακαρι να κανει εμφανισεις α-λα ΝΒΑ.

Ποιος δεν το θελει.

 

 

Σούμα : ό,τι ξύλο/ξεφτιλίκι φάνε από εδώ και πέρα, οι "νέοι" (με ή και χωρίς εισαγωγικά) ειδικά, νομίζω ότι για καλό τους θα είναι. Αρκεί βέβαια να το πάρουν έτσι. Που κάτι μου λέει, ότι τον χαρακτήρα για κάτι τετοιο, τον ΕΧΟΥΝ (πλην 2-3 εξαιρέσεων - namely ο γενικώς "αλλού-γι' αλλού" Καλάθης, ο μπαρμπα-Μπουρούσης, κι ίσως ο τέρμα επαγγελματίας Σλούκας που δεν νομίζω να συγκινείται διαφορετικά πλέον στην ζωή του, μετά από όσα έχει ζήσει).

Ο Σλουκας ειναι σαν ρομποτ και μου αρεσει. Και 300 σουτ να αστοχησει, στο τελευταιο που κρινεται ο αγωνας θα το παρει με αυτοπεποιθηση και αυτο μ'αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχειρημα των ποντων ειναι λαθος, διοτι τοτε το μπασκετ απομετριοταν στους ποντους που εβαζε ο καθενας ενω σημερα ειναι πολυ πιο πολυσυνθετο και ενας all around παιχτης σαν τον Γιαννη, ειναι σιγουρα πιο χρησιμος στο ευρωπαικο μπασκετ απο εναν παιχτη με ταλεντο στο σκοραρισμα.
Βλεπουμε για παραδειγμα τον σουπερ σκορερ Λανγκφορντ τη σεζον που περασε. 30ρες σε καθε ματς, fail η ομαδα του. Και 40ρες και 50ρες να πεταγε παλι θα failαρε η Ουνιξ.
Αν επαιζε το '87 ο Λανγκφορντ , η Καζαν θα ειχε κανει λαμπρη πορεια σε οποιαδηποτε διοργανωση συμμετειχε, αδιαμφισβητητα.

Απο την αλλη δεν υπαρχει επιχειρημα οτι ο Αντετοκουνμπο ανεβαζει την εθνικη 200 επιπεδα. Ποτε προλαβε; Οι συμμετοχες του ειναι ελαχιστες μεχρι στιγμης, στο παγκοσμιο του '14 ηταν ουτε κρυο ουτε ζεστη, μετριος, το ιδιο και στο ευρωμπασκετ του '15 , στο προολυμπιακου του '16 ηταν καλυτερος αλλα η ομαδα failαρε και τωρα συζητατε με μοναδικο δειγμα ενα φιλικο με το Μαυρβουνιο... Κοινως δεν δικαιολογειται η αποψη οτι μας ανεβαζει Χ επιπεδα γιατι δεν εχουμε προλαβει να τον δουμε να κανει κατι τετοιο. Υποθετικα το λετε, υποθετικα πιστευω κι εγω οτι θα μας ανεβασει πολλα επιπεδα, αλλα αυτο πρεπει πρωτα να δουμε ποτε και με ποιο τροπο θα το κανει. Και μετα αρχιζουμε και τις συγκρισεις με τον Γκαλη...

Σε αλλα νεα, σημερα στις 9 στην ΕΡΤ1 , η εθνικη νεων θα διεκδικησει το χρυσο στο παγκοσμιο πρωταθλημα πολο, απεναντι στην Κροατια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ νομίζω ότι κόλλησες με την ευκολία που έβαλε εκείνο το τρίποντο ο Μάτσβαν, και σου έμεινε η αίσθηση ότι "όλοι οι Σέρβοι...κλπ".

Ε λοιπόν νομίζω ότι θα κάνει καιρό να ξαναβάλει ο Μάτσβαν τρίποντο "γαμάτο".

Κατά τ' άλλα, την σήμερον σημέρα, όπως λέει κι ο Τρου, οι ψηλοί-ψηλοί τους, ουδεμία σχέση έχουν με τους κάποτε, που και ταλέντο στα πάντα είχαν, και ακόμη και στο σουτ από μακρυά. Παρ' ολ' αυτά, σίγουρα υπάρχει τρομερή παράδοση και παραστάσεις από πίσω τους και το δουλεύουν (ακόμα και πάντα) και προπονητικά το θέμα. Κανείς δεν αντιλέγει. "Δολοφονικούς" σουτέρ έχουν δύο πάντως όλους κι όλους, τον Μπογδάνο και φυσικά τον Μήλος (της Έριδος). Οι λοιποί όπως πχ Κάλινιτς, είναι να είναι και στην μέρα τους και όχι "σιγουράκια". Επίσης το κακό με τους Σέρβους είναι ότι αν ΔΕΝ τους βγουν τα σουτ, βραχυκυκλώνουν και μπορεί να τα κάνουν μπουρδέλο (κι όταν από την αντίθετη τους βγαίνουν, αφηνιάζουν και στα υπόλοιπα).

 

Όσο για τον Γιάννη, να ξανατονίσω ότι είναι ειδική περίπτωση (καθώς ακόμη κι ο Μπρον μεγάλωσε στο όλο κλίμα που μεγάλωσε. Πέραν από το ότι μπασκετικά/σωματικά/ιδιοσυγκρασιακά, είναι από άλλο ανέκδοτο, μην το ξεχνάμε) : θέλω να πω, στην ουσία είναι ένας ξένος στο ΝΒΑ με πολύ διαφορετικές παραστάσεις από πίσω του. Βέβαια και πολύ μικρός πήγε (καλό αυτό), και το έχει μέσα του να ανεβαίνει. Τον πιστεύω, το είπα, πως μπορεί σίγουρα να βελτιωθεί πολύ, με δυσκολία όμως. Και μέχρι ποιό βαθμό, μένει να το δούμε, γιατί έχει το υπόβαθρο που έχει (και για την ακρίβεια, και ενώ δεν το περίμενα πριν από 2-3 χρόνια, δεν τον βλέπω να έχει πολυ-αμερικανοποιηθεί, και έχει ακόμη έντονο δεσμό με την Ελλάδα. Και αυτό ίσως είναι από ένδειξη έως και λόγος για να ΜΗΝ φτάσει τόσο μακρυά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Σέρβοι, επειδή είδα αρκετό nba λόγω Γιάννη φέτος δεν είναι πια οι καλύτεροι τριποντιστες στον πλανήτη.Τους έχουν φτάσει και τους έχουν ξεπεράσει πλέον οι μαύροι που παλιά υστερούσαν σε αυτό το κομμάτι χωρίς βέβαια αυτό να σταματάει τη ροή σερβων παικτών προς το nba.

Εμείς ούτε 3ποντο είχαμε ποτέ ούτε 5αρι που να έχει τεχνική.

Αυτό το λέω γιατί κάποιοι γράψανε ότι μπήκαν όλα τα σουτ των Σέρβων οπότε και καλά ήταν τυχεροί.

Πότε υστερουσαν οι μαυροι/Αμερικανοι στο σουτ??

Απλως τωρα ειναι στα φορτε τους σε αυτον τον τομεα λογω καποιων παικτων αλλά ποτέ δεν υστερουσαν ετσι οπως το θετεις.

 

Επίσης μου προκαλεί εντύπωση πως δε βελτιώνεται καθόλου ο Γιάννης στο σουτ ενώ βαράει 400 σουτ κάθε μέρα όπως είχε πει στον Σκουντη.

Σε ένα τρίποντο που έκανε χθες από τα πλάγια η μπάλα ίσα που βρήκε το πίσω μέρος της στεφάνης.

Και επειδή δεν έχω χάσει φάση του στο nba το έχω δει πολλές φορές αυτό το σουτ να βρίσκει τη στεφάνη δηλαδή στο πίσω μέρος.

 

Ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Βελτιωση μπορεις να εχεις αλλά τις περισσοτερες φορες αμα δεν εχεις σουτ ποτέ δεν αποκτας. Εξαιρεσεις μπολικες βεβαια και διασημες(πχ Μαερλι, Λεμπρον, Αριζα, Κονλει) αλλά ε δυσκολα για τον Γιαννη σε αυτον τον τομεα με τετοιο υψος.

Το επιχειρημα των ποντων ειναι λαθος, διοτι τοτε το μπασκετ απομετριοταν στους ποντους που εβαζε ο καθενας ενω σημερα ειναι πολυ πιο πολυσυνθετο και ενας all around παιχτης σαν τον Γιαννη, ειναι σιγουρα πιο χρησιμος στο ευρωπαικο μπασκετ απο εναν παιχτη με ταλεντο στο σκοραρισμα.

 

Δεν ειναι λαθος γιατι αναλογικα μιλαμε την προσφορα τους σε καθε αγωνα σε σχεση με τους συμπαικτες του.

 Ε ο Γκαλης ειχε ανα αγωνα(γιατι συνολικα δεν υπαρχει καμια συγκριση προφανως και ειναι 100-0 υπερ του Γκαλη) 9-10 επιπεδα πανω απο τον Αντετοκουνμπο μεγαλυτερη συμβολη απο τους συμπαικτες του.

Ο Γιαννης ως τωρα στα επισημα οπως ειπες και πιο κατω, τι εκανε? Τιποτα ιδιαιτερο.....

 

Μην μπερδευονται μερικοι, σκεφτομενοι το τι εκανε τις τελευταιες 2 χρονιες του στους Μπακς και προβαλοντας το τι θα κανει και οτι θα τα κανει και αυτα με την εθνικη Ελλαδας. Αυτα ειναι ακομα φαντασιωσεις. Ας τα δουμε πρωτα και μιλαμε....

 

 

Απο την αλλη δεν υπαρχει επιχειρημα οτι ο Αντετοκουνμπο ανεβαζει την εθνικη 200 επιπεδα. Ποτε προλαβε; Οι συμμετοχες του ειναι ελαχιστες μεχρι στιγμης, στο παγκοσμιο του '14 ηταν ουτε κρυο ουτε ζεστη, μετριος, το ιδιο και στο ευρωμπασκετ του '15 , στο προολυμπιακου του '16 ηταν καλυτερος αλλα η ομαδα failαρε και τωρα συζητατε με μοναδικο δειγμα ενα φιλικο με το Μαυρβουνιο... Κοινως δεν δικαιολογειται η αποψη οτι μας ανεβαζει Χ επιπεδα γιατι δεν εχουμε προλαβει να τον δουμε να κανει κατι τετοιο. Υποθετικα το λετε, υποθετικα πιστευω κι εγω οτι θα μας ανεβασει πολλα επιπεδα, αλλα αυτο πρεπει πρωτα να δουμε ποτε και με ποιο τροπο θα το κανει. Και μετα αρχιζουμε και τις συγκρισεις με τον Γκαλη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...