Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα συγκεκριμενα για ανυπαρκτο επιθετικο ρεπερτοριο.

Περιμενω να μου πεις τι αλλο εχει στο ρεπερτοριο του ως 3ρι, περα απο το τριποντο.

 

Kαταλαβαινω ότι μιλας σαν παναθηναικος(εγω δεν ειμαι ολυμπιακος), αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να δεις παλιοτερα βιντεακια στο youtube.

Τριποντο? Εχεις επηρεαστει από  τα μονταρισμενα βιντεακια με τους Ροκετς. Ο Παπ και ο Πριντεζης είναι που εδωσαν ωθηση στον Ολυ την περιοδο 2011-13 που πηρε τις δυο ευρωλιγκες. Μαλλον δεν παρακολουθούσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ΥΓ. Στο ΝΒΑ πανε μονο οι παιχτες που ξερουν-κατεχουν μπασκετ;

 

Σιγουρα δεν πανε "αμπασκετοι". Δεν πετανε λεφτα οι αμερικανοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβαινω ότι μιλας σαν παναθηναικος(εγω δεν ειμαι ολυμπιακος), αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να δεις παλιοτερα βιντεακια στο youtube.

Τριποντο? Εχεις επηρεαστει από  τα μονταρισμενα βιντεακια με τους Ροκετς. Ο Παπ και ο Πριντεζης είναι που εδωσαν ωθηση στον Ολυ την περιοδο 2011-13 που πηρε τις δυο ευρωλιγκες. Μαλλον δεν παρακολουθούσες.

Σε ξαναρωταω για τριτη ή τεταρτη φορα. Περα απο το τριποντο, τι αλλο εχει στο επιθετικο του ρεπερτοριο ο συγκεκριμενος παιχτης;

Μπορεις να απαντησεις οσο συγκεκριμενα μιλαω και ρωταω;

 

Το "τραβα δες youtube" δεν ειναι επιχειρημα. Πολυ περισσοτερο το "ο Παπ εδινε ωθηση στον ΟΣΦΠ" δεν αντιπαρερχεται κατι απο αυτα που ειπα. Εξαλλου ποτε μου δεν εγραψα οτι δεν βοηθησε τις ομαδες στις οποιες αγωνιστηκε. Οτι ειναι αμπασκετος χωρις επιθετικο ρεπερτοριο (πλην του τριποντου) εχω γραψει. Ωστοσο διαθετει αθλητικο κορμι και δυνατο mentality στοιχεια που σαφως μπορουν να σε κανουν χρησιμο .

 

Σιγουρα δεν πανε "αμπασκετοι". Δεν πετανε λεφτα οι αμερικανοι.

Σιγουρα δεν βλεπεις ουτε ΝΒΑ.

 

Επειδη μαλιστα προσπαθεις να πεις οτι κρινω με οπαδικα κριτηρια, ελλειψει απαντησεων κι επιχειρηματων, θα σε ρωτησω το εξης: Ο Γλυνιαδακης που εχει παει ΝΒΑ, ξερει μπασκετ; Ο Τσακαλιδης ηξερε μπασκετ;

Δε θα αναφερθω σε αλλους παιχτες, απλα εχει ενδιαφερον να ακουσω τη γνωμη σου για τον Γλυνιαδακη ή τον Τσακαλιδη, μια που για τον Παπανικολαου ολα σου τα αντεπιχειρηματα ηταν τι ομαδα υποστηριζω και να παω να δω βιντεακια στο youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παπ απετυχε στο NBA γιατι δεν υπαρχει 3αρι που να μην μπορει να βαλει την μπαλα στο παρκε με ντριπλα....Απλα τα πραγματα

Σαν 4αρι δεν εχει το σωμα για να σταθει στο NBA

Θεωρουσα 100% σιγουρο οτι θα αποτυχει εκτος αν βελτιωνοταν παρα πολυ και γρηγορα

Κακος παιχτης δεν ειναι απλα ειναι παιχτης που αναδεικνυεται μεσα απο την ομαδα και το συνολο για αυτο και γυρισε Ολυμπιακο για να βρει ρυθμο σε μια ομαδα που ηδη γνωριζε πολυ καλα

Καλα για το τι 'φρουτα' εχουν περασει απο NBA μην αρχιζω και γραφω θα μας παρει μερα...Στο NBA μετραει η διαρκεια οχι 2-3 καλες εμφανισεις....Εδω επαιζε κατι 10λεπτα ο Prigioni που απλα κατεβαζε την μπαλα και μολις ηρθε Μπασκονια και επαιξε με Ολυμπιακο Ευρωλιγκα εκανε βηματα λαθος πασες του εκλεβαν τη μπαλα απο τα χερια σε 5 λεπτα συμμετοχης γιατι ηταν φανερα εκτος ρυθμου σοβαρων αγωνων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξαναρωταω για τριτη ή τεταρτη φορα. Περα απο το τριποντο, τι αλλο εχει στο επιθετικο του ρεπερτοριο ο συγκεκριμενος παιχτης;

Μπορεις να απαντησεις οσο συγκεκριμενα μιλαω και ρωταω;

 

Eσυ δε μιλας συγκεκριμενα, μιλας απαξιωτικα. 'Η δεν εχεις ιδεα από τον συγκεκριμενο παιχτη.

 

 

 

 Το "τραβα δες youtube" δεν ειναι επιχειρημα. Πολυ περισσοτερο το "ο Παπ εδινε ωθηση στον ΟΣΦΠ" δεν αντιπαρερχεται κατι απο αυτα που ειπα. Εξαλλου ποτε μου δεν εγραψα οτι δεν βοηθησε τις ομαδες στις οποιες αγωνιστηκε.

 

Σου συστησα την καλυτερη λυση, να δεις τα παιχνιδια του Παπ με τον Ολυ τουλάχιστον την περιοδο 2011-13 στην Ευρωπη, πρεπει να υπαρχουν στο youtube. Εκει θα πειστεις οπωσδήποτε, αφου η εικονα του ειναι τελειως διαφορετικη απιο την τωρινη.

Δεν βοηθησε απλα, πετουσε. Σκεψου κατι σαν τον Πριντεζη στη φορμα του. Αυτοι οι δυο εδωσαν τις δυο κουπες στον Ολυ από το ελληνικο δυναμικο του.

 

 

 

Επειδη μαλιστα προσπαθεις να πεις οτι κρινω με οπαδικα κριτηρια, ελλειψει απαντησεων κι επιχειρηματων, θα σε ρωτησω το εξης: Ο Γλυνιαδακης που εχει παει ΝΒΑ, ξερει μπασκετ; Ο Τσακαλιδης ηξερε μπασκετ;

Δε θα αναφερθω σε αλλους παιχτες, απλα εχει ενδιαφερον να ακουσω τη γνωμη σου για τον Γλυνιαδακη ή τον Τσακαλιδη, μια που για τον Παπανικολαου ολα σου τα αντεπιχειρηματα ηταν τι ομαδα υποστηριζω και να παω να δω βιντεακια στο youtube...

 

Σαν παναθηναικος δε μιλας? Και ευτυχως όμως που εσυ εχεις απαντησεις και επιχειρηματα(του τυπου "είναι αμπασκετος"...)

 

Ο Τσακαλιδης δεν εκανε ποτε την υποσχομενη καριερα που μας εταζε ο Ιωαννίδης, παντως εχε υποψη σου ότι το nba παντα ζηταει αλλοδαπα 5ρια γιατι πασχει σε αυτή τη θεση. Ακομα και σημερα, δες πχ. ποσο παιζει ο Παπαγιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εχω καλυφθει πληρως. Εχουν περασει 4-5 ποστ που εχω ρωτησει ακριβως 1 πραγμα (τι επιθετικα χαρισματα διαθετει ο Παπ) και δεν εχω παρει καμια απαντηση.

Το μονο καινουργιο που μαθαμε απο το παραπανω ποστ ειναι οτι ενω μεχρι πριν 1 ποστ μας ελεγες πως γενικοτερα στο ΝΒΑ πανε μονο αυτοι που ξερουν μπασκετ και δεν πετανε τα λεφτα τους, τελικα τα πετανε και σε αμπασκετους γιατι "το 'να, τ'αλλο κλπ" :lol:

Κατα τ'αλλα για να κλεινω και δεν απευθυνομαι σε 'σενα που χαλασες 2 σελιδες να μου λες οτι ειμαι ΠΑΟ και να παω youtube, χωρις κανενα αλλο επιχειρημα:
Τριαρι χωρις ντριμπλα, χωρις ποσταρισμα, χωρις σουτ απο μεση αποσταση, με ασταθες τριποντο, χωρις πασα, χωρις δημιουργια, χωρις καμια αλλη επιθετικη κινηση, χωρις βελτιωση σε κατι απο αυτα, ειναι απλα αμπασκετο.
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστος. Σημαινει οτι ειναι αμπασκετος.
Ειναι ομως χρησιμο εργαλειο για καθε ομαδα καθως ειναι σκληρος και καλος αμυντικος, ειναι αρκετα κινητικος και εχει mentality με το οποιο μπορει να ειναι σταθερος σε αποδοση οσον αφορα τις δουλειες που μπορει να κανει μεσα στο γηπεδο καλα.

 

Τελος, αμπασκετοι παιχτες που καναν τεραστια καριερα υπαρχουν πολλοι. Σαμπως ο Φωτσης ξερει μπασκετ; Ο Φωτσης στα ντουζενια του ηταν μια βελτιωμενη εκδοση του Παπανικολαου, δηλαδη καλυτερος στο 3ποντο, πιο δυνατο κορμι, αρα σταθηκε αξιοπρεπως στο 4 που ειναι πολυ πιο χρησιμοι τετοιου τυπου παικτες, εξισου αθλητικος, τεραστιο clutch και τελος, ως εκει. Δεν ειναι ντροπη να εισαι αμπασκετος αν εισαι χρησιμος στην ομαδα σου. Ντροπη ειναι να προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο με αντεπιχειρηματα τυπου "τραβα youtube" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπασκετο δεν τον λες απλά δεν εχει επιθετικές αρετες. Στο ΝΒΑ απετυχε γιατι δεν ειχε σταθερά καλο τρίποντο κια μονο γι' αυτό, τον εβγαζαν οφσαιντ στους Ροκετς και τα εχανε, μετά πηραν Αριζα και Μπρουερ και το παραμυθι εληξε αδοξα, στους Ναγκετς ειχε πολλα θεματα με τραυματισμους.

 

Τον Φωτση παντως δεν τον λες με την καμια αμπασκετο. Και οχι απλα καλό σουτ, απο τους πρωτοπόρους στο στρετς-4 για την Ευρωπη. Και μαλιστα οι προοπτικες του Φωτση ηταν για πολύ παραπανω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Φωτση παντως δεν τον λες με την καμια αμπασκετο. Και οχι απλα καλό σουτ, απο τους πρωτοπόρους στο στρετς-4 για την Ευρωπη. Και μαλιστα οι προοπτικες του Φωτση ηταν για πολύ παραπανω.

Oι προοπτικες του σαφως ηταν για πιο πανω.

Αλλα, ξαναλεω, επιθετικα δεν ειχε ποτε τιποτε περισσοτερο απο ενα φαρμακερο τριποντο.

Stretch4 ηταν χαρη στο κορμι του, τη δυναμη και την αλτικοτητα του κι οχι χαρη στην τεχνικη ή οποιαδηποτε αλλη τεχνικου τυπου αρετη.

 

Ο Γκιστ για παραδειγμα που διακρινεται κυριως για τα αμυντικα του καθηκοντα, εχει και 2-3 κινησεις επιθετικα στο σετ παιχνιδι, πχ π&ρ ή ποσταρισμα. Αυτο δε σημαινει πως λεω τον Γκιστ καλυτερο παιχτη απο τον Φωτση, γιατι σαφεστατα δεν υπηρξε ποτε τετοιος.

 

Με τον Παπανικολαου λοιπον συμβαινει το ιδιο πραγμα. Οι επιθετικες του αρετες, ειναι καμια. Ακομα και στο 3π που και καλα διακρινεται, ειναι ασταθεστατος, αλλα τελος παντων, ας πουμε οτι εχει μονο αυτο. Εχει κατι αλλο επιθετικα; Τριαρι που στην 3η ντριμπλα του εχουν κλεψει τη μπαλα, τι να λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτε τριποντο εχει, εφοσον ειναι τοσο ασταθες. Ποστ εχει πανω απο το μετριο, τριπλα αρκετα κατω, σουτ μετριο και πιο κατω, πασα πανω απο το μετριο.. Αλλά οχι αμπασκετος, απλα δεν εχει επιθετικες αρετες. Αμπάσκετο λες τον Θαναση Αντετοκουμπο ας πουμε. Τεσπα παιζουμε με τις λεξεις το ιδιο λεμε πανω κατω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρήκατε Σήμερα που είναι η γιορτή της μητέρας

 

Τώρα κατάλαβα κι εγώ το αμπασκετο....

Η ντριπλα είναι το βασικό.

Αλλά ο ψηλός που τρέχει αιφνιδιασμό εμένα μυ αρέσει, Φωτσης Παπανικολάου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρήκατε Σήμερα που είναι η γιορτή της μητέρας

 

Τώρα κατάλαβα κι εγώ το αμπασκετο....

Η ντριπλα είναι το βασικό.

Αλλά ο ψηλός που τρέχει αιφνιδιασμό εμένα μυ αρέσει, Φωτσης Παπανικολάου

Οχι μονο ντριμπλα, αλλα γενικα τεχνικη-επιθετικο ρεπερτοριο.

 

Ο αιφνιδιασμος που ανεφερες δεν ειναι κατι το οποιο θελει ικανοτητα περαν της ταχυτητας . Θεωρητικα ολοι οι παιχτες απο το 4 και κατω ειναι ικανοι στον αιφνιδιασμο, δεν ειναι κατι για το οποιο ξεχωριζει ο Παπανικολαου για να γινει μνεια. Ισα-ισα που λογω του οτι δεν ξερει ντριμπλα, δεν μπορει να κανει coast to coast αιφνιδιασμο, παρα μονο να συμμετεχει σε εναν αιφνιδιασμο μαζι με τουλαχιστον 1 συμπαιχτη του που θα κατεβασει γρηγορα την μπαλα για να την περασει στον Παπανικολαου.

 

Αμπασκετος ειναι επειδη με την μπαλα στα χερια απεναντι σε οργανωμενη αμυνα δεν μπορει να κανει σχεδον τιποτα πλην του να σουταρει με το που του πασαρουν τη μπαλα. Η πιο σωστα, εγω αυτο εννοω οταν λεω καποιον αμπασκετο.

 

@Chris: Πώς ακριβως εχει ποσταρισμα ο Παπανικολαου; Για 3ρι τα ποσταρισματα που κανει ειναι λιγοτερα κι απο του Καλαθη. Πασα τι εννοεις ανω του μετριου; Αυτο που μπορει να κανει ειναι να παρει τη μπαλα στο τριποντο και να τη δωσει στο τριποντο. Δεν τον εχω δει να δημιουργει προς τη ρακετα ας πουμε. Αν αυτο εννοεις με την πασα ανω του μετριου, τοτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο καινουργιο που μαθαμε απο το παραπανω ποστ ειναι οτι ενω μεχρι πριν 1 ποστ μας ελεγες πως γενικοτερα στο ΝΒΑ πανε μονο αυτοι που ξερουν μπασκετ και δεν πετανε τα λεφτα τους, τελικα τα πετανε και σε αμπασκετους γιατι "το 'να, τ'αλλο κλπ" :lol:

 

 

 

Eσυ τι λες, επειδή είναι "αμερικανακια" εχουν λεφτα για πεταμα? ή θελουν να καψουν τις ομαδες τους?

 αμπασκετοι παιχτες που καναν τεραστια καριερα υπαρχουν πολλοι. Σαμπως ο Φωτσης ξερει μπασκετ; Ο Φωτσης στα ντουζενια του ηταν μια βελτιωμενη εκδοση του Παπανικολαου

 

Τι πραγμα? :blink:  Ποσο χρονων ησουν όταν επαιζε στα ντουζενια του ο Φωτσης? Θελω να πω, παρακολουθουσες τοτε μπασκετ?

 να προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο με αντεπιχειρηματα τυπου "τραβα youtube" :)

 

Απαντηθηκε. Στο youtube αν παρακολουθησεις από τη περιοδο που σου ειπα θα λαβεις την εικονα που λεω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται όλοι να ξέρουν παιχνίδι με πλάτη, χειρισμό, ούτε να'χουν court vision επιπέδου Λεμπρόν.

Ότι τον πήρε η κάτω βόλτα τον Παπ σε κάποια φάση είναι γεγονός. Ευτυχώς συνήλθε. Δεν το περίμενα κιόλας.

 

Αν με το "αμπάσκετος" αναφέρεται ο YTL σε μονοδιάστατος επιθετικά, ψιλοστέκει. Αλλά δεν λέει πολλά για την αξια του συνολικα.

Στα 21 σου να είσαι ο καλύτερος σε τελικό Ευρωλίγκας απάναντι σε πολύ πιο έμπειρους παιχταράδες, δείχνει πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...