Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ να σου πω κατι βαρεθηκα ολη αυτη τη προβολη στους αντετοκουνμπο λες και παιζουν μονοι τους στην ομαδα.

Σε καθε αρθρο που εβλεπα φια την εθνικη ειχε φωτο δικη τους. Ο Γιάννης το να, ο θανασης το αλλο , λες κ δεν εχουμε αλλους παιχτες. Χτες ας πουμε έκλαιγε ο Αγραβανης στο τελος, μια συ ομως για τον αντετοκουνμπο λες...

 

Τωρα γι αυτα που μου "καταλογίζεις"... Δεν εριξα καμια ιδιαίτερη ευθυνη στον Γιαννη. Ειπα τα προφανη οτι ειναι πολυ νεος και άγουρος ακομα για να του ζητάμε να κανει πραγματα που τον ξεπερνούν.

 

Οταν στην ευρωπη δε παιζουμε μπασκετ αλάνας , πρεπει κι αυτος με οποιον προπονητη εχει, να δουλεψει για να προσαρμοστει στον τροπο παιχνιδιού.

 

Διαβαζα παμε με ηγέτη αντετοκουνμπο και δήλωση του μετα εγω φταιω... Τι ναι αυτα τα πραγματα; Ποιους εριξε τετοιες ευθυνες σ ενα παιδι 20-21 (δε ξερω ακριβως) χρονων; Ποιος ειναι για να λεει εγω φταιω; Ο σπανουλης ή ο διαμαντιδης;

 

Εν τω μεταξυ ειχε θεμα με το σουτ απ την αρχη, τελευταια το χει βελτιώσει αλλα θελει πολλη δουλειά ακομα.

 

Ναι μπορει να γινει all star , για να φτασει ομως εκει και για να γινει πυλώνας της εθνικης, θελει πολλη δουλειά και αρκετο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Θανασης τουλαχιστον μπορει να μην ξερει μπασκετ τεχνικα αλλα οποτε παιζει δινει το 100% οποτε δεν ειναι αυτος το προβλημα...

Ναι αλλά αυτο τι σημαινει οτι επειδη προσπαθει και δινει το 100% οτι πρεπει και να παιζει σητν εθνικη Ελλαδας?

Οχι. Διοτι αυτο φαινεται να υπονοεις.

 

 Βεβαια το καλο με τον Θαναση ειναι οτι οχι μόνο πραγματι προσπαθει και δινει το 100%, αλλά ειναι και σουπερ αθλητικος οποτε εχει φοβερο potential για την αμυνα! Μπορει να γινει εξαιρετικοτατος αμυντικος. Επιθετικα βεβαια λιγα πραγματα. Το ζητημα οποτε ειναι εαν αυτα αρκουν για να παιζει στην εθνικη καθε φορα? Οπως ειπα και πανω αυτο εξαρταται απο τις υπολοιπες διαθεσιμες επιλογες παικτων.

 

 

Αυτος ο Κουφος ωρες ωρες με κανει να αναρωτιεμαι αν ο Asik για παραδειγμα ειναι πραγματι χειροτερος του..Εγω καθοτι αμπαλος δεν καταλαβαινω ενα πραγμα...Ξεκιναει ο Κουφος που στο πικ ειναι η χαρα των αντιπάλων γιατι δεν παιζεις μια ζωνη και επιμενεις να τον βγαζεις στα 7-8 μετρα?...Τλς αν αρχισω να μετρω τις παραφωνιες της Εθνικης θα ξημερωσουμε..Πρεπει να βρεθει σοβαρος προπονητης να κανει τα βασικα...Τεραστιο μεριδιο ευθυνης και οι παιχτες...Ολοι λενε δεν εχουμε ροστερ για μεγαλα πραγματα...Και ρωταω εγω γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε..Ποιος εκτος των Σαριτς Ουκιτς Μπογκντα Σιμον Χεζονια εχει εμπειρια και παρουσια σε μεγαλη ομαδα? Οι δικοί μας ξαφνικα εγιναν αγνωστοι απειροι και δικαιολογουνται? Χασαμε απο την Κροατια που εχει ενα σεντερ και αυτος ειναι ο 3ος της Καχα...Για να μην πω για τον προπονητη τους τον καναμε μαγκα και αυτον

 

Συμφωνω και εγω. Για αυτο και δεν μπορω να ακουω την δικαιολογια της νεας ομαδας ως δικαιολογια που θα αποτυγχαναμε.

Αλλά και ολοι απειροι να ηταν(που δεν ηταν) τετοιο αισχος που παρουσιαστηκαν(γιατι και οταν επιστρεψαμε και περασαμε και μπροστα δεν το καναμε με κανενα μπασκετ της προκοπης, και επιθετικα και αμυντικα μαυρα χάλια και χάλια ημασταν αντιστοιχα, τουλαχιστον επι Γιαννακη οταν γυρνουσαμε τις διαφορές επιθετικα δεν παιζαμε και τιποτα χαριτοπλαστο, καθε αλλο μαλλον αισχρο ηταν και εκεινο, αλλά καναμε κατι συγκεκριμενο, ειχαμε σχεδιο δηλαδη, ενω αμυντικα ημασταν παρα πολυ καλοι.) δεν δικαιολογειται με τιποτα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ μ αυτο τον χάλια απαράδεκτο ματζαρη, αυτο τον κομπλεξαρα αταλαντο σπανουλη, αυτος ο σλουκας πρεπει να ναι εφαμιλλος του κρις πολ, για να χει φτάσει ο οσφπ σε ποσες ευρωλιγκες κ πρωταθλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://arenavision.in/av14

 

Καναδάς-Νέα Ζηλανδία. Για τους γαύρους, για να δούμε το ... διαστημικά ταλαντούχο νέο απόκτημα. Βοήθειά μας...


Και τέλος, σε σχέση με τη φάση "Παππάς", έχει δείξει ότι δεν αλλάζει μυαλά, κι ας ίσως πρόκειται για το καλό. Κι αυτό είναι πολύ κακό να συμβαίνει, ειδικά όταν μιλάμε για εθνικές ομάδες. Διότι εκεί χρειαζόμαστε κάποιον που να έχει τον χαρακτήρα που να συσπειρώνει, να βοηθάει, να πίνουν νερό στο όνομά του και να τρέχουν για αυτόν. Και το να μην έχεις φροντίσει να μιλήσεις έστω με τον Παππά, σε στυλ "έλα αγόρι μου να τα πούμε να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε χωριό, να μπεις και στην ομάδα και να δούμε αν όντως μπορείς να προσφέρεις ή όχι, κι όχι να οξύνονται οι καταστάσεις επειδή κάποτε, κάπου, εμείς οι δυο δεν τα βρήκαμε". 

Κοντολογίς, το παράδειγμα με Παππά λέει ότι ο  Κατσικάρης δεν είναι για head coach όπως τον χρειαζόμαστε. Και δεν το βλέπω ν' αλλάζει όπως εύχεσαι - οπότε...

Μια χαρά μπορεί να αλλάξει μυαλά. Και με τον Κουφό μλκίες έλεγε και μετά έκανε κωλοτούμπες. Και στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχουν και επιλογές. Πλέον έχουμε μείνει με 2 γκαρντ που μπορούν να δημιουργήσουν/σκοράρουν/σουτάρουν/παίξουν 1-1, το Σλούκα και τον Παππά. Δεν γίνεται να αφήνεις τον έναν έξω επειδή βάζεις τον εγωισμό σου πάνω απ' την ομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακος για το "Ευρωπαικο" μπασκετ.

 

...γι' αυτό κι εγώ τον είπα άγουρο, κι όχι κακό. Πόσο μάλλον που το παιδί πήγε κατευθείαν ΝΒΑ, όχι από κολλέγιο, ούτε καν από high school, αλλά από τα λίγα ματς με τον Φιλαθλητικό της Α2 και τα ανοιχτά γήπεδα της Αττικής.

 

Του λείπουν εμφανέστατα εμπειρίες Ευρώπης. Αλλά είμαι σίγουρος ότι με τη δουλειά που θα κάνει, σε 1-2 χρόνια θα πάψει να είναι το θύμα που ήταν χθες κόντρα στους Κροάτες. Ευελπιστώ να φτιάξει δε και σουτ από μακρυά.

Πάντως, χθες, σίγουρα αγχώθηκε -όπως μάλλον όλοι- όταν με το καλησπέρα φύγανε με 25 οι Κροάτες, γι' αυτό και έκανε πιο τραγικά λάθη από ότι θα έκανε αν το παιχνίδι είχε πάει πιο στρωτά (...κι εκείνος ο Σιμόν, γαμήθηκε πια....Δηλαδή εμάς γάμησε...), κι ας ήτανε μπροστά με 5-10 οι Κροάτες. Πού 5 όμως, και πού 25. Και μετά σκοτωθήκανε οι δικοί μας να κάνουν την ανατροπή σε 2η και 3η περίοδο και στο τέλος δεν τους είχε μείνει σάλιο...Θέλω να πω, νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε τόσο κακό Γιάννη σε τόσο σημαντικό παιχνίδι. Επιθετικά δηλαδή, διότι αυτός και ο Θανάσης ήταν που μας κράτησαν, όσο μπορούσαν τεσπα, στην άμυνα, για να μην καταρρεύσουμε, κυρίως πνευματικά.

 

Ο Γιάννης σίγουρα έχει μέλλον, και πιθανώς λαμπρό. Απλά το παρόν του τελικά δεν είναι ούτε όσο χρειαζόμαστε σαν Εθνική, ούτε όσο ελπίζαμε και περιμέναμε (κι εγώ μέσα).

Κι ο Παππας να παιζε, το ιδιο θα ταν το αποτελεσμα. Αντε να σκοράραμε λιγο περισσοτερο , αλλα παλι δε θα προχωρούσαμε πολυ....

 

...εγώ τουλάχιστον, δεν υποστηρίζω ότι "με Παππά θα περνούσαμε". Μάντης δεν είμαι, και για 1002 λόγους θα μπορούσε ούτε ο Παππάς να είχε τραβήξει. Όπως θα μπορούσε όμως να ήταν κι ο σωτήρας μας (λιγότερες πιθανότητες δίνω σε αυτό - αλλά δίνω).

Για 'μένα το ζουμί είναι επί της αρχής. Και επί της αρχής, αρχίδια αρχές δείχνει να έχει ο Κατσικάρης. Για αυτό τον κατηγορώ εγώ τουλάχιστον, και όχι για τους αριθμούς και τα αποτελέσματα και τις προκρίσεις.

Και το όλο σκηνικό είναι για εμένα αρκετά σοβαρό, ούτως ώστε να θεωρώ ότι άνθρωπος με τέτοια αντίληψη, δεν θα πρέπει να είναι στο τιμόνι μιας Εθνικής, διότι το ένα φέρνει τ' άλλο (και τα κακά αποτελέσματα παρεμπιπτόντως).

 

 

Ρε συ να σου πω κατι βαρεθηκα ολη αυτη τη προβολη στους αντετοκουνμπο λες και παιζουν μονοι τους στην ομαδα.

Σε καθε αρθρο που εβλεπα φια την εθνικη ειχε φωτο δικη τους. Ο Γιάννης το να, ο θανασης το αλλο , λες κ δεν εχουμε αλλους παιχτες. Χτες ας πουμε έκλαιγε ο Αγραβανης στο τελος, μια συ ομως για τον αντετοκουνμπο λες...

 

Τωρα γι αυτα που μου "καταλογίζεις"... Δεν εριξα καμια ιδιαίτερη ευθυνη στον Γιαννη. Ειπα τα προφανη οτι ειναι πολυ νεος και άγουρος ακομα για να του ζητάμε να κανει πραγματα που τον ξεπερνούν.

 

Οταν στην ευρωπη δε παιζουμε μπασκετ αλάνας , πρεπει κι αυτος με οποιον προπονητη εχει, να δουλεψει για να προσαρμοστει στον τροπο παιχνιδιού.

 

Διαβαζα παμε με ηγέτη αντετοκουνμπο και δήλωση του μετα εγω φταιω... Τι ναι αυτα τα πραγματα; Ποιους εριξε τετοιες ευθυνες σ ενα παιδι 20-21 (δε ξερω ακριβως) χρονων; Ποιος ειναι για να λεει εγω φταιω; Ο σπανουλης ή ο διαμαντιδης;

 

Εν τω μεταξυ ειχε θεμα με το σουτ απ την αρχη, τελευταια το χει βελτιώσει αλλα θελει πολλη δουλειά ακομα.

 

Ναι μπορει να γινει all star , για να φτασει ομως εκει και για να γινει πυλώνας της εθνικης, θελει πολλη δουλειά και αρκετο καιρο.

 

...και για ποιό λόγο τα παίρνεις με το τί γράφουν όσοι γράφουν αυτά που γράφουν ρε συ Μάργκι; Γραφιάδες είναι, ασ' τους να γράφουν. Η ουσία όμως είναι, ότι το προφίλ των Αντετοκούνμπο δεν είναι τέτοιο που δικιολογεί να τους χρεώνουμε πράγματα και καταστάσεις : τα παιδιά είναι σπαθιά και μπράβο τους. Ούτε ψωνίσματα ούτε τίποτε.

 

Όσο για το ότι είπα για τη φάτσα του Γιάννη, ήταν επειδή μιλάγαμε γι' αυτόν, κι όχι επειδή είναι για 'μένα το κέντρο του εθνικομπασκετικού μας σύμπαντος. Ούτε κατά διάννοια δεν πέρασε ποτέ απ' το μυαλό μου ότι ο Γιάννης κι ο αδερφός του είναι "οι νέοι ηγέτες μας" (...ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν ακούω Ιωαννοσκουντήδες). Η Εθνική άλλωστε είναι παραδοσιακά (Γκάλη εξαιρουμένου βεβαίως-βεβαίως) ένα σύνολο διαφόρων που ό,τι (και όποτε) καταφέρνουν, το καταφέρνουν ακριβώς σαν σύνολο και όχι με "ηγέτες".

(Για την δε ιστορία, είναι 21 μισό...)

Τέλος, σχετικά με το "εγώ έφταιγα", κακώς το πήρες όπως το πήρες : εμφανώς είχε οδηγίες να κάνει το παιχνίδι της ομάδας παίρνοντας πολλές προσπάθειες, και ΜΠΡΑΒΟ του που είπε αυτό που είπε, διότι δείχνει πόσο "αγνός" είναι. Τι δηλαδή, θα πρέπει να φτάσει βεντετοστάτους για να μιλήσει απ' την καρδιά του....;

(....μάλιστα, ο κοτζαμάν κυρ-Κατσίκαρος, ούτε κουβέντα για την πάρτη του ε. Στους παίχτες στην ουσία τα έρριξε, και στην αστοχία τους.......Μπράααααβο. Ανέβηκε κι άλλο στην εκτίμησή μου. Από την ανάποδη.)

Δεν σε καταλαβαίνω γιατί "χαλάστηκες" και με αυτό....

 

[Για τον δε Αγραβάνη, προσωπικά έχω εξαιρετική γνώμη, παρά τις όποιες ατασθαλίες του κι απλά καν δεν τον πήρε το μάτι μου (δεν είδα και όλες τις δηλώσεις που γίνανε) κλαμμένο κτλ.]

 

 

 Βεβαια το καλο με τον Θαναση ειναι οτι οχι μόνο πραγματι προσπαθει και δινει το 100%, αλλά ειναι και σουπερ αθλητικος οποτε εχει φοβερο potential για την αμυνα! Μπορει να γινει εξαιρετικοτατος αμυντικος. Επιθετικα βεβαια λιγα πραγματα. Το ζητημα οποτε ειναι εαν αυτα αρκουν για να παιζει στην εθνικη καθε φορα? Οπως ειπα και πανω αυτο εξαρταται απο τις υπολοιπες διαθεσιμες επιλογες παικτων.

 

...εγώ πάντως, με βάση αυτά που είδα από Θανάση, θεωρώ πως έχει να δώσει στην Εθνική, χωρίς να τα κόβει από άλλον καλύτερον. Και χωρίς να το έχω σιγουράκι, το παιδί θα βελτιωθεί. Το κύριο είναι να έχει πάντα τέτοια διάθεση και αυταπάρνηση και όλα σιγά-σιγά έρχονται. Μην ξεχνάμε ότι οι δικές του εμπειρίες και ταλέντα κι αν είναι περιορισμένα, σε σχέση πχ με τον αδερφό του. Στην ουσία πρώτη φορά έπαιζε σε ματς αξιώσεων στην ζωή του και έδωσε πολλά καλά.

 

 

Μια χαρά μπορεί να αλλάξει μυαλά. Και με τον Κουφό μλκίες έλεγε και μετά έκανε κωλοτούμπες. Και στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχουν και επιλογές. Πλέον έχουμε μείνει με 2 γκαρντ που μπορούν να δημιουργήσουν/σκοράρουν/σουτάρουν/παίξουν 1-1, το Σλούκα και τον Παππά. Δεν γίνεται να αφήνεις τον έναν έξω επειδή βάζεις τον εγωισμό σου πάνω απ' την ομάδα

 

...δε νομίζω αδερφέ. Άλλη η φάση με τον Κουφό, που απλά δεν κατέβηκε - άλλη με τον Παππά (όπου ο Νίκος έχει αφήσει μάλιστα πολλές αιχμές με τα χρόνια - πράγμα που εννοείται ανοίγει το υπάρχον χάσμα). Η δε κωλοτούμπα του πρέπει να εκβιάστηκε από τον Βασιλακόπουλο, καθώς ο ίδιος είχε μιλήσει για το ζήτημα. Στην περίπτωση Παππά όμως, δεν έχει πει λέξη ο Φαραώ, οπότε.....

Και μιας και πιάσαμε και τον απέθαντο, ο οποίος κάθε φορά που στραβώνουν πράγματα σφάζει και μια Ιφιγένεια, λογικά θα κάνει το ίδιο και τώρα και θα αφαλοκόψει τον Κατσίκα. Ειδικά μετά την σπόντα του τελευταίου ότι δεν είχε συμβόλαιο/δεν πληρώθηκε για φέτος, και καταλήγουμε στο ότι μιας και μας τέλειωσε ο κυρ-Φωτισμένος, ο επόμενος θα πάρει Παππά, οπότε λήγει έτσι το ζήτημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξαναλεω απο αυτην την Κροατια με pg Ukic απλα δεν χανεις..Μπαινεις μεσα και τους αλλαζεις τα φώτα στην πιεση και στο τρεξιμο...Ο Στιπτσεβιτς αμφιβαλλω αν επαιξε στο τουρνουα..Εβλεπα Σαριτς Μπογκντα σκασμενους και γελαγα με αυτο που γινοταν...Αλλα αν δεν εχεις προπονητη αυτα γινονται...Να χασω απο την Ιταλια την προκριση οκ αλλα απο αυτην την Κροτια των 5-6 παιχτων ελεος..Οκ δεν ειχαμε το ροστερ του παρελθοντος αλλα οι παιχτες τουλαχιστον οι 10 ειχαν ρολο σε σοβαρες ομαδες...Οι Κροατες εκτος 3-4 παιχτων τι ειχαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη αρνητική εντύπωση ήταν αυτή η στατικότητα των παικτών στην επίθεση.

Παίζαμε δηλαδή σαν τριτοκοσμική χώρα και όχι σαν χώρα  με παίκτες υποτίθεται που παίζουν στο ΝΒΑ και σε ομάδες που πρωταγωνιστούν στην ευρωλίγκα.

Παράδοξο αυτό δηλαδή,ενώ έχουμε τέτοιους παίκτες να παίζουμε έτσι.Οι Κροάτες τόσο πολύ καλύτεροι είναι?Αυτοί που παίζουν?

 

Νομίζω πως η καινούρια φουρνιά παιχτών δεν είναι τόσο καλή ούτε σε ταλέντο ούτε σε μπασκετικό iq όσο θέλαμε να πιστεύουμε,άρα να μην έχουμε τρελές φιλοδοξίες απά αυτή την ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εθνική μπάσκετ έχει κάνει μια μεγάλη κοιλιά τα τελευταία χρόνια. Αυτό οφείλεται στο ότι το ελληνικό πρωτάθλημα έχει χάσει την αίγλη του και οι δύο μεγάλες αθηναϊκές ομάδες μονοπωλούν τους τίτλους (για τους γνωστούς λόγους, πρόεδροι, οπαδοί κτλ). Ελλείψει ανταγωνισμού, αγοράζουν την αφρόκρεμα των νεαρών Ελλήνων παιχτών, και στη συνεχεία τους "βάζουν πάγκο" αντικαθιστώντας τους με μέτριους φτασμένους ξένους, με το αιτιολογικό ότι είναι πιο έτοιμοι. Ως αποτέλεσμα οι Έλληνες μένουν στάσιμοι και πιάνουν πικ στα 30 τους. Δεν χάθηκε ο κόσμος, λοιπόν, να μην πάρουμε τίτλους Euroleague για 1-2 χρόνια αρκεί να αλλάξει αυτό το καθεστώς, και να ξαναβγούν ελληνικά ταλέντα (όπως γινόταν παλιά)  τα οποία θα κάνουν τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις βέβαια ότι αυτο δεν ισχύει για τον Ολυμπιακό εδώ και καποια χρονια... Κατα τ αλλά δε νομίζω ότι αυτο ειναι το θεμα. Ο παίχτης ειναι ελεύθερος να παει όπου θέλει , αν πιστεύει ότι θα χει πιο πολύ χρόνο στην ΑΕΚ ή στον Άρη ας πουμε, ας παει εκεί. Αν προτιμά να παει στον ΠΑΟ ξέροντας ότι θα φάει πάγκο, πάλι δικό του θεμα. Πέρα απ τον Χαραλαμπόπουλο που χει θαφτεί στον ΠΑΟ (κι ελπίζω αυτο ν αλλάξει) δε βλέπω ποιο άλλο ταλέντο έχει το ελληνικό μπασκετ και δε το εκμεταλλεύεται.

 

Κατα τη δίκη μου γνώμη απλώς περνάμε ένα μεταβατικό στάδιο , αφού οι σπανουλης δδ Παπαλουκάς ΔΕ ξαναβγαίνουν. Κι όταν σταματήσει κι ο Μπουρούσης, παει και η ρακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παίχτης δεν θα κοιτάξει χρόνο συμμετοχής, αλλά τα χρήματα. Δηλ. εσένα αν σου έλεγαν να πας Κολοσσό Ρόδου με καλό χρόνο συμμετοχής ή Ολυμπιακό και να σκουπίζεις πάγκο αλλά με καλά λεφτά, πού θα πήγαινες;

 

Επίσης ρόλο έχει παίξει το γεγονός ότι το πρωτάθλημα το έχει η nova και όχι η ελεύθερη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπερασματα απο το προολυμπιακο ειναι τα ιδια με αυτα που βγηκαν το προηγουμενο καλοκαιρι.

-Ο Φωτουλης συμπεριφερεται ως τσιφλικας στην εθνικη, ειναι ισως ο πιο κομπλεξικος Ελληνας προπονητης , περισσοτερο κι απο τον Γιαννακη (μιλαω για κομπλεξ και προσωπικα θεματα που τα βγαζει μεσα στη δουλεια του, απορροια του να θεωρει την εθνικη τσιφλικι του) και εν τελει δεν κανει για σοβαρο επιπεδο, απορω πως παρεμεινε και φετος. Μιλαμε δε για τοσο μικρο ανθρωπακι που δεν εχει αναλαβει ευθυνη ουτε μιση φορα για τα fails. Γαμω τα βυσματα μου γαμω.

-Ο Γιαννης καλος και χρυσος με 2 μειονεκτηματα ομως. Το ενα ειναι οτι δεν εχει στοφα ηγετη κι εμεις σωνει και καλα θελουμε να τον κανουμε ηγετη με αποτελεσμα να τον φορτωνουμε με κατι που δεν μπορει να το διαχειριστει (εδω φταινε οι ΑΡΔ κατα κυριο λογο) και το αλλο οτι σε μπασκετ που παιζεται με ευρωπαικα δεδομενα εκτιθεται και δεν βλεπω τον τροπο που θα αλλαξει αυτο τα επομενα χρονια.

-Υπαρχει γενικως απουσια ηγετη (κι οσοι πουν οτι περυσι ειχαμε ηγετη Σπανουλη, να μας προειδοποιησουν να γελασουμε), ενω υπαρχει και προβλημα χημειας μεταξυ των παιχτων, που κατ'εμε χειροτερευει απο την παρουσια συγκεκριμενων παιχτων που δειχνουν τελειως εκτος κλιματος και νοοτροπιας εθνικης:

Αποψη μου ειναι οτι οι Αμερικανοθρεμμενοι (αναφερομαι σε Κουφο και Καλαθη) δεν εχουν θεση σε αυτην την εθνικη. Αντιθετως, ο Παππας εχει και παραεχει. Αλλα ας οψεται η Κατσικαρα που βαζει τα προσωπικα του πανω απο την εθνικη και ας οψονται και οσοι του επιτρεπουν να το κανει αυτο. Για αυτους που τον δικαιολογουν κι απο πανω, τα λογια περιττευουν.

 

Γενικως η εθνικη πνεει τα λοισθια μετα την αποχωρηση ΔΔ κι αυτο ειναι fact αποδεδειγμενο μεσα στο παρκε που ειμαστε στη φαπα κυριολεκτικα. Χρειαζεται να περασουμε απο μια φαση αναδιοργανωσης χωρις να βασιζομαστε σε διαφορα ιερα ή "ιερα" τερατα αρχης γενομενης απο τον κατ'ευφημισμον προπονητη. Restart/εκαθαριση και υπομονη καμια 5ετια για να δουμε αν η νεα γενια μπορει να κανει step up.

 

Ευτυχως που δεν επαιξε ο σπανουλης που κραταγε την εθνικη πισω!

Τι να το κανεις ομως, οταν ειναι εκ των βασικοτερων αιτιων που βρεθηκαμε σε προολυμπιακο τουρνουα αντι να παμε απευθειας Ριο. Οπως και να 'χει ειναι μια καλη αρχη οτι απομακρυνθηκε απο την εθνικη, τουλαχιστον φετος αποκλειστηκαμε απο την Κροατια κι οχι απο τη Νιγηρια. Κι οσο κι αν θελουν καποιοι να τα παρουσιαζουν διαφορετικα, ειναι σκια στην καριερα του το γεγονος οτι οσο ηγουταν της εθνικης, η εθνικη βρεθηκε επι σειρα ετων στη χειροτερη και πιο ντροπιαστικη κατασταση της απο το 1987 κι επειτα, την ωρα που το εμψυχο υλικο δεν προμηνυε τετοιες ντροπες. Το παρκε το λεει, οχι εγω. Κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει τον Σπανουλη σαν παιχτη, αλλα ειναι γνωστο το φαινομενο της ματαιοδοξιας και της χρησης της εθνικης με κυριο σκοπο την αυτοπροβολη παρα την προσφορα. Ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ανα τον κοσμο. Αλλοι που ισως βρεθηκαν σε αναλογη κατασταση, ειχαν τα cojones να αποσυρθουν και να παραχωρησουν τη θεσουλα τους σε αλλους, δεχομενοι βεβαιως την αντιστοιχη κριτικη, αδικη κατα κυριο λογο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρό καρύδι η Κροατία από οτι φαίνεται, για αυτό μας νίκησαν, μπροστά στον αγώνα Ιταλία - Κροατία, οι δικοί μας αγώνες φαινόντουσαν σαν οι τουρίστες να αντιμετώπιζαν άλλους τουρίστες.

 

Τώρα μένουν 2 λεπτά για να τελειώσει η παράταση στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρνιανι Γκαλιναρι σε τραγικη κατασταση στο τουρνουα το εχω αναφερει απο το πρωτο ματς...Αλλα σημερα ηταν καλος ο Γκαλιναρι και τον ξεχασε στον παγκο κανα 10 λεπτο στο τελος..Σιμον Σαριτς Μπογκντα Χεζονια δεν πρέπει να εγιναν αλλαγή σε ολο το δευτερο ημιχρονο και την παραταση(25 λεπτα)...Τι διαολο πως άντεξαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κοίταζα απόψε τις 2 ομάδες, και διαπίστωνα πόσο αντρικές φάτσες ή/και κορμιά έχουν και θυμόμουν τους δικούς μας που συγκρινόμενοι είναι πολύ πιο σοφτ - μόνο ο Παπαπέτρου σε κορμί και οι Μπουρούσης/Αθηναίου από φάτσα είναι που κάπως "αντροφέρνουν".

Συγκρίνω και την εμφάνιση της γενιάς της περασμένης δεκαετίας και λέω "εμ έτσι για"...

 

Εν τω μεταξύ, ο Ιωάννου καλά κραττεί τρολλάροντας ΚΑΙ ξένους πλεόν με το μικρόφωνο που-και-καλά πάει να πάρει συνέντευξη, αλλά μιλάει αυτός περισσότερο.

Ζω για τη μέρα που κάποιος χριστιανός (ή και μουσουλμάνος φορ ντατ μάτερ) δε θα κρατηθεί και θα του χώσει κουτουλιά μεσ' στα μούτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...