Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι ειναι αγουρος ακομα. Ενας γιαννης αντετοκουνμπο που εχει 3 χρονια στο νβα με 25' κατά μεσο όρο, franchise player των bucks με max συμβόλαιο και βασικος pg είναι απλη συνωνυμία.

 

Αφήνω λοιπον τα "ψαγμενα" αφου η μονη σας επαφή με το μπασκετ είναι ο Σκουντης και ο Ιωαννου και δεν έχετε καμιά διαθεση για μάθηση.

 

Υ.Γ. Το παιχνιδι του είναι στα ορια του εφηβικού. Μολις το διάβασα. Οκ καλη συνέχεια κακως απανταω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, εσένα, τον Σκουντή και τον Ιωάννου περιμέναμε να μας μάθει να βλέπουμε με τα μάτια μας.

Χρόνια τώρα έχω βαρεθεί να λέω ότι εκφράζω τον εαυτό μου και την αντίληψή μου χωρίς να επαναλαμβάνω κανέναν.

Χαρακτηριστικά, ποτέ δεν θα δεις να λέω "ο τάδε όμως είπε το δείνα".

Κοίτα καλύτερα εσύ να αποφεύγεις αυτούς που εσύ "παρακολουθείς" και σε έχουνε μπερδέψει με τις ψαγμενιές, γιατί έχεις σταματήσει να βλέπεις.

 

Όσο για την "μάθηση", χαλάρωσε λίγο αδέρφι. Τα λες εδώ - εντάξει. Θα τα πεις κι αλλού όμως - και μετά.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίληψη σου δυστυχως έχει να κάνει με προσωπικές αντιπάθειες/συμπαθειες και γνώσεις επιπέδου Ιωαννου.

 

Αν λιγο προσπαθουσες να καταλάβεις τι σου λέω, θα έβλεπες μια κροατια να παίζει άμυνα μεσα στο ζωγραφιστο ωστε να μη δεχθεί drives απο τον αντετοκουνμπο και να αφήνει τα τριποντα σε όλους.

 

Αν δε μπαίνουν τα τριποντα επειδη είμαστε αταλαντοι επιθετικά και παίρνεις εντολή να κανεις ντραιβ με 5 παίκτες του αντιπάλου στη ρακέτα και φαουλ θα κάνεις και βηματα και λαθος επιλογές. Απλή λογικη.

 

Το ίδιο πρόβλημα ακριβως αντιμετωπίζει ο Καλαθης γι αυτο κάνει τοσα λαθη. Σε ρωτησα λοιπον, αγουρος και αυτος;

 

Άλλα οχι είναι πιο λογικο συμπέρασμα πως ο Γιαννης εχει ωριμοτητα εφήβου, παρά οτι η ομαδα δεν τον βοηθάει καθολου για να βγαλει στο γήπεδο τα πράγματα που του ζητάει ο Κατσικαρης.

 

Και γω σε θέματα που δεν εχω ιδεα τι μου γίνεται ακουω την αλλη άποψη. Δεν ειναι κακο, κανεις δε ξέρει τα πάντα.

 

Υ.γ. Χασαμε το ματς απο την άμυνα στο π&ρ. Για ποιο λογο δε μπορουσε να παρει χρόνο στο 5 ο Αντετοκουμπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει που υπαρχει λειψανδρια.

Σου καθονται οι τραυματισμοι, σου καθεται και ο ...Κατσικαρης που απο τα 3 γκαρντ επιπεδου που εχεις (ή 2 μετα τον τραυματισμο Σλουκα)  τον ενα τον αφηνει εκτος ομαδας δεν ηθελε και πολλα...
 

Τουλαχστον ας βγει κατι καλο και να τον τζασουν. Δεν αντεχεται και αλλη διοργανωση με Αθηναιους και Μαντζαραιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεραστιος προπονητης επρεπε να εχει φυγει ηδη

Στο pick and roll με Κουφο μας γλεντησαν και ο αλλος στον παγκο τιποτα(το εχω αναφερει το προβλημα)

Μαζευτηκε η διαφορα οχι γιατι παιξαμε μπασκετ μην σας ξεγελαει ελευθερα σουτ εχαναν και εμεις κουτουλαγαμε μπροστα

Ο Καλαθης ξεχαστηκε στον παγκο κανα 10λεπτο αν δεν κανω λαθος

Στην επιθεση οτι να ναι...Παιζει pick and roll ο Μαντζαρης δηλαδη ιδεα απο μπασκετ τιποτα γαμω το κερ..το μου; Κρυψτον σε μια γωνια στην επιθεση και αστον εκει...Ταχυτητα ντριμπλα σουτ πασα δεν εχει τι στο διαολο το παιζεις το το pick;

Αρχισαμε και τα τριποντα ολοι οι σουτερ πρεπει να ειχαμε σε καποιο σημειο 0/9 καπου εκει...Βαλε τον Αθηναιου εκει στην ζωνη αφου τον πηρες στην ομαδα καλως κακως δεν εχει σημασια ειναι σημειο που πρεπει να μπει να παρει 2-3 σουτ

Τλς κριμα απο μια Κροατια με 1,5 παιχτη να χασουμε οπως χασαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο, πόσο ακόμη θα συνεχίσεις να είσαι προσβλητικός/απαξιωτικός/αυτάρεσκος, κάνοντας συγκρίσεις "με Ιωάννου", και θα θέλεις κι όλα να με σχολιάζεις/ρωτάς κτλ; Αναρωτιέμαι δηλαδή.

 

Κατά τ' άλλα, τελευταία προσπάθεια : ξαναδές τον αγώνα, μπας και προσέξεις ότι, πέραν της τακτικής αντιμετώπισης από τους Κροάτες στην άμυνα, ο Γιαννάκης έδειξε το πόσο άγουρος είναι ακόμα. Μετάφραση : όταν βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο και το καταλαβαίνεις, σταματάς και να το κάνεις. Αν ΔΕΝ το κάνεις, είσαι το λιγότερο άγουρος.

Διότι όταν του έκλεβε την μπάλα ο Χεζόνια, δεν έφταιγαν ούτε οι χώροι, ούτε οι συμπαίκτες, ούτε η κλειστή άμυνα, παρά μόνο η αγουροσύνη του.

Όπως και δεν του έφταιγε τίποτα από αυτά όταν καπάκι στο φαστ μπρέηκ πούλησε την μπάλα (σε κρίσιμες για την εξέλιξη στιγμές).*

 

Θες, σχεδόν απελπισμένα, πάντα να προσδίδεις στοιχεία τακτικής στις ερμηνείες όσων αφορούν τα παιχνίδια ή τους παίκτες. Με αποτέλεσμα, να χάνεις την μπάλα (όπως ο Γιάννης...), χρησιμοποιώντας ολοκληρώματα και τριτοβάθμιες εξισώσεις στην προσπάθεια να βράσεις μια κατσαρόλα νερό.

Στο λέω εγώ ο "εμπαθής" κι ο "ανεπίδεκτος μπασκετικής μαθήσεως" (χωρίς να χρειαστεί να κάνω αναφορά σε λεχθέντα κάποιου "ειδήμονα" για να σε πείσω) : Να το προσέξεις όλο αυτό....

 

*....είμαι βέβαιος ότι σε ένα-δυο χρόνια από τώρα, δεν θα του συμβαίνουν τόσο εύκολα τα σχετικά σκηνικά. Για την ώρα όμως, είναι απλά άγουρος.

 

Τέλος, θα σε παρακαλούσα (εκεί φτάσαμε) να μην με ξαναποκαλέσεις "εμπαθή". Όχι γιατί θα σου κάνω ασφαλιστικά μέτρα, αλλά για να μη χάσω πλήρως τη διάθεση για κουβέντα. ΑΝ σε νοιάζει αυτό.

Διότι, ξέρεις, δεν έχω άλλο πρόβλημα, πέραν από το ότι το συγκεκριμένο τσιτάτο σου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άστοχο. Αν δηλαδή είχες έστω και λίγο δίκαιο, δεν θα είχα πρόβλημα να το παραδεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε wash, ανάθεμα και αν το πιστεύεις ο ίδιος πως το ζητούμενο είναι η ωριμότητα ενός πιτσιρικά.

Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο. Ο τύπος στον πάγκο δεν κάνει.

Λίγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άρχισες να φυραίνεις κι εσύ; Ή σας πιάσανε οι ζέστες; Είπα εγώ πουθενά ότι "έφταιγε ο Γιάννης που χάσαμε"; Άμα δεν ήταν κι αυτός κι ο αδερφός του, μάλλον με 40άρα θα είχαμε φύγει σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ποιο είναι το αγαπημένο σας χόμπι;

-Να προπονώ την εθνική ομάδα  :confused:

Μας δουλεύουν;

 

https://youtu.be/eGMRvIYh1lM?t=452

 

Προσωπικά δε θέλω ν' αλλάξουμε κόουτς. Βαρέθηκα. Αρκεί να διορθώσει τη χοντρομαλακία που έκανε με τον Παππά. Φέτος ζητούσαμε παραπάνω απ' οτι μπορούσαμε. Απλά πίστευα ότι θα ελέγξουμε το ματς απ'την άμυνα για να χουμε ελπίδες να το πάρουμε στο τέλος. Αλλά η άμυνα που παιξαμε στο α δεκάλεπτο ήταν γελοία και μας χάλασε και το μυαλό στην επίθεση και δεν είχαμε αυτοπεποίθηση να σταυρώσουμε σουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο κουφος παντως δε παρουσίασε εικονα επαγγελματία αθλητή. Οποιος δε θέλει να είναι στην εθνική προτιμότερο για ολους είναι να απέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικοτερο για την εθνικη ειναι να επιστρεψει η μπασκετικη λογικη...

 

Δεν γινεται να παιρνεις στην εθνικη Αθηναιους, Μαντζαραιους και Μπογρηδες, οπως και τον αδερφο του NBAer να σου βαραει airball απο τις βολες μονο και μονο επειδη ειναι αδερφος του NBAer.

 

Επισης δεν γινεται να παιζεις μπασκετ αλανας του στυλ παρε Αντετοκουνμπο την μπαλα και γιουργια. Εδω δεν ειναι NBA ειναι ευρωπαικο μπασκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...