Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud: Ημαρτον με τα σεντονια. Εδω θελω ονοματα οχι αναλυσεις περι τι θα ηταν σωστο. Επίσης κανεις δεν στρωνει με 15 ημερων τουρνουα. Οτι ειναι να μαθεις το μαθεις μεσα απο τις προπονησεις και τα παιχνιδια στην ομαδα σου οχι το αναποδο, και σιγουρα οχι οχι πηγαινοντας στον οσφπ, παο και κανοντας μονο προπονησεις. Η προηγουμενη εθνικη ειχε παικτες που κανανε τα σωστα βηματα εξελιξεις ειχε παικτες που βαλανε το εγω απο κατω και γι'αυτο ηρθαν οι επιτυχιες.

Επεξ/σία από Anubis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Σπανούλη τον αναγνωρίζουν συμπαίχτες και αντίπαλοι..Όλοι οι μεγάλοι παίχτες έχουν τέτοιο χαρακτήρα,λίγο εγωιστικό..Να αποκλείσουμε και το ναβάρο τότε και το ρούντι ή το γκάλη παλιότερα και πάει λέγοντας επειδή θέλουν ηγετικό ρόλο;

Μη γράφετε ότι να ναι..Ειδικά αν βλέπετε ένα αγώνα το μήνα ή ακόμη χειρότερα ένα αγώνα το χρόνο.

Ο εγωισμος που αναφερεις ειναι απολυτα αποδεκτος στον αθλητισμο, μονο που εν προκειμενω μιλαμε για αλλο πραγμα.

To οτι τον αναγνωριζει ολο το συμπαν δεν τον δικαιοδοτει να κανει μπ*υρδελο μια ομαδα και να την αντιμετωπιζει σαν τσιφλικι του.

Οποιος εχει ψυχη και ορεξη να δουλεψει ως ΟΜΑΔΑ ειναι ευπροσδεκτος. Οποιος δεν εχει, δρομο, κι ας τον λενε και Μαικλ Τζορνταν κι ας εχει σηκωσει στο συλλογο του 500 τριπλ κραουν. Που κι απο αγωνιστικης πλευρας να το δουμε, οποιου του βασταει ας βαλει κατω τις "επιτυχιες" της εθνικης με Σπανουλη στο ρολο του ηγετη.

 

Ο Ναβαρο και οι αλλοι που αναφερθηκαν ποτε δεν δημιουργησαν θεματα τυπου "διωχτε τους συμπαιχτες μου, θελουμε ξεσκαρταρισμα αλλα εγω θα παραμεινω αρχηγος στην ομαδα" κλπ. Ουτε δινανε χαρτακια στους προπονητες, ουτε απαιτουσαν να παιζουν οσο γουσταρουν, ουτε δηλωναν "χασαμε επειδη δεν επαιζα εγω". Δεν τα εκανε μια φορα, τα κανει διαδοχικα, σε καθε συμμετοχη του στο εθνικο συγκροτημα. Και μου φερνετε αντιπαραδειγμα τον Ναβαρο, εναν απο τους πιο αψογους επαγγελματιες που εχει γνωρισει το ευρωπαικο μπασκετ τα τελευταια ετη και που ποτε δεν εδωσε δικαιωματα.

Ζεστη...

 

Κουφος, Καλαθης ποτε τους δεν με επεισαν οτι συμμετεχουν στην εθνικη απο ανιδιοτελεια.

 

Μπορουσης, γνωστη η περιπτωση του.

 

Στην εθνικη καλεις παιχτη και θεωρητικα πεταει απτη χαρα του για την τιμη που του κανεις. Οταν οι ρολοι αντιστρεφονται, να χαιρομαστε εμεις δηλαδη που μας κανανε την τιμη να συμμετασχουν, τοτε κατι παει πολυ λαθος.

 

Μια χαρα τα ειπε ο firewalker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχετε τη δικαιολογία της ζεστης και του χαλασμένου ερκοντισιου, προσεχτε τι γραφετε :P

 

...εσένα θα ήθελα μια μέρα να σε δείρω από κοντά (όβερ ε κόφι ας πούμε), αλλά δυστυχώς έχω πλέον μονίμως χαμουτζέψει (άμα πεις να ξανακατέβεις για αιτήσεις, ρίξε ένα σύρμα πάντως).

 

 

 

εκτός και αν είσαι ο Ομπράντοβιτς..

 

Αυτός είμαι.

 

 

 

@washcloud: Ημαρτον με τα σεντονια. Εδω θελω ονοματα οχι αναλυσεις περι τι θα ηταν σωστο. Επίσης κανεις δεν στρωνει με 15 ημερων τουρνουα. Οτι ειναι να μαθεις το μαθεις μεσα απο τις προπονησεις και τα παιχνιδια στην ομαδα σου οχι το αναποδο, και σιγουρα οχι οχι πηγαινοντας στον οσφπ, παο και κανοντας μονο προπονησεις. Η προηγουμενη εθνικη ειχε παικτες που κανανε τα σωστα βηματα.

 

 

...κάτσε ρε ξάδερφε, τί ήμαρτον δηλαδή. Με το ζόρι πρέπει να τα διαβάσεις; Ή πληρώνεσαι για την ανάγνωση με το κομμάτι;

Ονόματα μπορεί να θες - εγώ δεν έχω να σου δώσω συγκεκριμένα. Αν και ανέφερα έναν-δυο. Τί σημασία έχουν όμως τα ονόματα; Στη ζυγαριά να τους βάλουμε, να δούμε ποιός θα μας οδηγήσει στο χρυσό; Το γενικό σκεπτικό μου έγραψα, γιατί θα προτιμούσα Καλάθης/Κουφός να μην είναι στην Εθνική. Ξεκινάμε από αυτό, και μετά τα ονόματα τα βρίσκουμε, όταν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι λόγοι που ανέφερα.

Όσο για το "κανείς δεν στρώνει", έχεις μεγάλο άδικο. Οι νέοι μέσα από τέτοια τουρνουά 15 ημερών βρίσκουν ευκαιρίες να αναδειχτούν, να ξεδιπλωθούν, να φτιάξουν χαρακτήρα ακόμα. Και για την ακρίβεια, αν βάλεις μέσα και τα φιλικά συν την όλη προετοιμασία, όλο το Καλοκαίρι μαζί το περνάνε κι έχουνε τις ευκαιρίες που είπα. Όχι βέβαια όταν τις θέσεις τους τις κατέχουν είτε δεινόσαυροι, είτε τσόντες. Όλη την χρονιά στις ομάδες τους μαθαίνουνε, κάνουν προπονήσεις, μαζεύουν εμπειρίες αλλά εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο συγκεκριμένα και με αυστηρούς ρόλους. Στα φιμπαίικα ΔΕΝ πάνε για να μάθουν/αποδώσουν, αλλά για να στρωθούν όπως είπα. Ή τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να κάνουν ΚΑΙ οι δικοί μας, οι οποίοι εδώ και χρόνια ΚΑΚΩΣ (τους βάζουν και) λειτουργούν σαν προέκταση επαγγελματικής ομάδας. Οι μεγάλοι παίκτες μέσα από τέτοια 15μερα αναδεικνύονται. Το ίδιο έγινε και στην "προηγούμενη Εθνική" που είπες.

Το περί "σωστών βημάτων" καλά το λες - για τους λάθος λόγους/σκεπτικό όμως.

 

Τεσπα, θα δείτε και φέτος ότι απ' τα τρία το φθηνότερο θα πάρουμε, κι αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη, το μακρύτερο. Για τους λόγους που είπα, κατά βάση. Τώρα όποιος θέλει να ψήνεται με το "πλήρες ρόστερ" και την "παικτική αξία ευρωλιγκών", ελεύθερα. Τζάμπα άλλωστε είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρίσκεις αυτό το χόρτο; Πολύ δυνατό  B)

 

Ξέρω οτι σε πικραίνει που σα παναθηναικός δεν έχεις ούτε ένα παίχτη στην εθνική και οτι οι μισοί βγήκαν απο ή έπαιξαν στον Ολυμπιακό αλλά δε θα το πάω στο οπαδικό..

Αυτά είναι για τα αρρωστάκια.Είμαι ολυμπιακός αλλά πρώτα απ'ολα είμαι φίλος του μπάσκετ.

Θα αγόραζες ποτέ φανέλα Σπανούλη; Εγώ έχω πάρει την υπογεγραμμένη μπάλα του Διαμαντίδη. :X

 

Θα μπορούσα και εγώ να γκρινιάζω και να λέω γιατί κρύβεται τόσα χρόνια και δεν παίζει στην εθνική κτλ κτλ,αλλά όχι.

Τον σέβομαι και αναγνωρίζω οτι είναι τεράστιος παίχτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Όσο για το "κανείς δεν στρώνει", έχεις μεγάλο άδικο. Οι νέοι μέσα από τέτοια τουρνουά 15 ημερών βρίσκουν ευκαιρίες να αναδειχτούν, να ξεδιπλωθούν, να φτιάξουν χαρακτήρα ακόμα. Και για την ακρίβεια, αν βάλεις μέσα και τα φιλικά συν την όλη προετοιμασία, όλο το Καλοκαίρι μαζί το περνάνε κι έχουνε τις ευκαιρίες που είπα. 

 

Επισης στην εθνικη καλουμε τους καλυτερους παικτες μας βαση αξιας, αποδοσης και προοπτικης. Νταξει και εγω μπορει να θελω να παιξει ο χαραλαμποπουλος επειδη ειναι ο ελληνας κουκοτς η θεωρω οτι ειναι αλλα σορρυ προς το παρων ειναι γεματα τα forward με χρησιμοτερους παικτες.

 

Οταν λεμε νεοι τι ηλικια εννοουμε ακριβως? Γιατι αν παρακολουθησεις U18, U19 θα δεις οτι παιζουμε αναρχο μπασκετ και οχι η εθνικη ομαδα μαζι με την προετοιμασια που ειναι 45 μερες δεν κανει για αναδειξη νεων παικτων. Δεν γινεται να μαθει τωρα ο αγραβανης πως να βαλει την μπαλα στο καλαθι οταν ειναι κατω απο αυτο ουτε ο Παπανικολαου στα 25 να μαθει τριπλα σε ενα καλοκαιρι οταν δεν την εχει μαθει 10 χρονια. Αν ηταν ο κατσικαρης η ο οποιοσδηποτε να τους μαθαινει τετοια τοτε θα εκαναν ολο το χρονο προετοιμασια για την εθνικη.

 

Ξερεις η ομαδα και 10 τζορνταν να κατεβασει μπορει να αποτυχει, υπαρχουν παραμετροι οπως φορμα, τραυματισμοι, χημεια, ρολοι, προπονητικο τιμ ολα αυτα συνθετουν ενα συνολο. Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα τουρνουα τοσο μπορεις να παρακαμψεις καποια απο αυτα και να επιτυχεις οσο μικροτερο ειναι τοσο πιο ευκολο σε προδιδουν τα ψεγαδια σου ;)

Επεξ/σία από Anubis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μα εγώ δεν έχω οπαδικό ζόρι (ή έστω ατομικού γούστου) να παίξουν συγκεκριμένοι (αυτό μου ζήτησες btw : να "πω ονόματα", λες και, όπως είπα, έχουν σημασία, λες και είμαι σκάουτ με προηγμένες δυνατότητες μαντεψιάς κτλ). Εμένα το ζόρι μου είναι πιο γενικό, κοιτάω την γενική εικόνα - θέλω να έχουν σοβαρό ρόλο κατά βάση οι 25άρηδες Έλληνες στην Εθνική (ούτε οι νατουραλιζέ, ούτε οι 25ης γενιάς Αμερικάνοι, ούτε καν όσοι έχουν το μυαλό/την καριέρα τους στραμμένα αλλού), και να υπάρχουν μόνο 2-3 (ΑΝΤΕ 4) βετεράνοι (άνω των 30 δλδ), οι οποίοι να ΑΞΙΖΟΥΝ να είναι παρόντες, να είναι εργάτες δλδ, να είναι πηγή έμπνευσης (και όχι ηγεμόνες) για τους νεότερους, και όχι να βρίσκονται εκεί ΜΠΑΣ και σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και εξαργυρώσουν την φήμη που έχουν μέσω των ομάδων τους, παίζοντας για μετάλλια, για να γουστάρει ο (κάθε) Βασιλακόπουλος που θέλει "αποτελέσματα" (και παίρνει και τ΄αρχίθια μου που θα 'λεγαν και στην Κύπρο) αντί για βάθος, ποιότητα, ΟΜΑΔΑ, μέλλον.

 

Μάιντ γιου, είναι προφανέ ότι ο Χαράλαμπος που είπες, ΕΙΝΑΙ ταλεντάρα, αλλά είναι και πολύ μικρός ακόμα για ενεργό/σοβαρό ρόλο στην ανδρών. Ας περάσει και το σκαλοπάτι της Νέων, και όταν θα έρθει πχ η ώρα και του Περπέ (τον θεωρώ χρησιμότατο στην Ανδρών), ας πάει στη θέση του. Ή του Πρίντεζη. Σε 2-3 χρόνια δηλαδή. Είναι φάουλ να νομίζεις ότι εννοώ "όλοι οι μικροί χωράνε" εδώ και τώρα λοιπόν. Συμφωνώ πως έχουμε νέα αλλά και κοτσωνάτα φορ που δεν τίθεται θέμα να κάνουν στην άκρη για τον Χαράλαμπο ΑΠΟ ΤΩΡΑ. 

 

Όσο περί "απόδοσης/προοπτικής (κι "αξίας")", εγώ πολύ αμφιβάλλω για αυτά των Καλάθη, Κουφού, Σπανούλη, Ζήση, Καϊμακόγλου. Δεν εννοώ ότι είναι παρτάλια, αλλά σε ζυγαριά με αντιστάθμισμα τα κέρδη από την προώθηση των νεότερων/γηγενών/παικτών Ευρώπης, χάνουν. Και δεν βλέπω να έχουν να προσφέρουν κάτι τόσο σημαντικό, ούτως ώστε να δικαιολογείται η παρουσία τους, ΠΙΑ.

 

Κι αν ακόμη δεν έγινα καταννοητός, νέο εννοώ τον Μάντζαρη, τον Σλούκα, τον Παππά (από του χρόνου), που είναι στο όριο του ν' αρχίσουν να λένε "ήμουνα νιος και γέρασα" χωρίς να τους έχουν ανατεθεί τα κλειδιά της Ανδρών. Κι όχι τα "άναρχα" αμούστακα που είπες. Εκτός κι αν δεν υπάρχει κάποιος στη θέση τους (στη θεωρία, γιατί στην πράξη δεν χρειάζεται να έχουμε Σταμάτη, διότι έχουμε Παπαντωνίου. Που του ρίχνει 5 χρόνια και).

 

Επίσης δεν σε καταλαβαίνω όταν λες ατάκες για τον Αγραβάνη και τον Παπανικολάου...Τί ειν' αυτά; Μια χαρά ξέρει ο ένας να βάζει το καλάθι - μια χαρά να κάνει ντρίμπλα ο άλλος. Επαναλαμβάνεις αηδίες που γράφουνε διάφοροι κολλημένοι/οπαδικά ποτισμένοι. ΑΝ υπάρχει κάτι που χρειάζονται αυτοί οι συγκεκριμένοι (και οι λοιποί νέοι), είναι να τους δοθούν ΕΥΘΥΝΕΣ πλέον, να τους δοθεί το ελεύθερο να ανδρωθούν, διότι παίζουν σφιγμένοι λες και έχουν να χέσουν κα'να μήνα. Ταλέντο έχουν (κι αυτοί και άλλοι), το θέμα είναι να χτίσουν αυτοπεποίθηση, να νιώσουν τοπντόγκηδες, να κυνηγήσουν την καταξίωσή τους. Κι όχι να είναι ρολίστες, μαριονέτες, υποτακτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλαθης, Κουφος ειναι φαση Τσακαλιδη. Ο ενας δεν μιλαει καν ελληνικα. Κ

 

 

Δεν ειναι η γλωσσα το κριτηριο συμμετοχης στην ομαδα.

Και τι εγινε που δε μιλαει ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν σε καταλαβαίνω όταν λες ατάκες για τον Αγραβάνη και τον Παπανικολάου...Τί ειν' αυτά; Μια χαρά ξέρει ο ένας να βάζει το καλάθι - μια χαρά να κάνει ντρίμπλα ο άλλος. Επαναλαμβάνεις αηδίες που γράφουνε διάφοροι κολλημένοι/οπαδικά ποτισμένοι.

 

ye sure, δεν ξερω τι γραφω..:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλαθης, Κουφος ειναι φαση Τσακαλιδη.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Ο Τσακαλιδης ηταν περιπτωση ελληνοποιησης απο το μηδεν. Στη καλυτερη να ηξερε οτι υφισταται η Ακροπολη και αυτη ηταν η σχεση του με την Ελλαδα.

Ο Καλαθης εχει Ελληνικη καταγωγη και ο Κουφος εχει και τους δυο γονεις Ελληνες. Ο πρωτος τωρα, πολλακις θα μπορουσε να αρνηθει την συμμετοχη για χιλιες δυο προφασεις αλλα δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική όλα αυτά που λέτε για πειθαρχίες,όρεξη κτλ είναι εντελώς λάθος..

Έχουμε προπονητή γι'αυτά.Αν τιμά τον εαυτό του είχε τόσο χρόνο στην προετοιμασία να διώξει όποιον δεν κάνει καλό στο κλίμα.

Για να έχει κρατήσει και σπανούλη και μπουρούση και καλάθη και όποιον άλλο σημαίνει ή οτι όλα είναι καλά,ή οτι παίρνει εντολές που δε θέλω να το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική όλα αυτά που λέτε για πειθαρχίες,όρεξη κτλ είναι εντελώς λάθος..

Έχουμε προπονητή γι'αυτά.Αν τιμά τον εαυτό του είχε τόσο χρόνο στην προετοιμασία να διώξει όποιον δεν κάνει καλό στο κλίμα.

Για να έχει κρατήσει και σπανούλη και μπουρούση και καλάθη και όποιον άλλο σημαίνει ή οτι όλα είναι καλά,ή οτι παίρνει εντολές που δε θέλω να το πιστεύω.

Και εντολες παιρνουν, αποδεδειγμενο over the years, ειδικα τα τελευταια χρονια, αλλα επιπλεον καθε προπονητης κοιταει να σωσει το τομαρι του και φυσικα να αναδειχθει μεσα απο τετοιες διοργανωσεις που αναδεικνυονται οι καλυτερες φουσκες διαχρονικα (ειτε σε παιχτες, ειτε σε προπονητες). Προφανως θα παρει εναν παιχτη-βεντετα που εχει περισσοτερο potential να του πιασει 30rkg σε 2-3 παιχνιδια κι ας δημιουργει προβληματα στα αποδυτηρια κλπ, παρα να παρει εναν παθιασμενο 20χρονο που απλως δεν υπαρχει περιπτωση να πιασει αποδοση.

 

 

Δεν ειναι η γλωσσα το κριτηριο συμμετοχης στην ομαδα.

Και τι εγινε που δε μιλαει ελληνικα?

Ειπε αυτος που 3 σελιδες προσπαθει να μας πεισει οτι ο Αντετοκουμπο δεν ειναι Ελληνας, αλλα "του δωσανε" υπηκοοτητα για να παιζει στην εθνικη.

Γιατι το ταλαιπωρεις; Μιλα καθαρα. Για σενα Ελληνας ειναι οποιος εχει ασπρο δερμα, ελληνικο επωνυμο και δεν προερχεται απο μπας κλας χωρες (πχ Νινης). Σου 'πα και σε αλλο θρεντ οτι δεν με απασχολουν οι ακραιες πολιτικες αποψεις σου. Συζητησε τες με τους συναγωνιστες σου στον Αγ. Παντελεημονα.

 

hint: Δεν μιλησα για κριτηρια συμμετοχης της ομοσπονδιας, ξυπνα και διαβασε/καταλαβε τι γραφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

 

Εγω ξερω οτι alpha / top dog γεννιεσαι, ουτε γινεσαι , ουτε σε κανουν με το στανιο.

 

...εσύ επίσης ξέρεις ότι και με ταλέντο γεννιέσαι (ή γεννιέσαι χωρίς αυτό από την άλλη), αλλά ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ γίνεσαι με δουλειά; Ή ότι ταλέντα έχει φάει άπειρα η μαρμάγκα, για ένα σωρό άλλους λόγους (εξωαγωνιστικούς / εξωταλεντικούς);

Κι όπως και το έμφυτο ταλέντο, έτσι και το έμφυτο ένστικτο του νικητή (στο οποίο αναφέρεσαι, αντιλαμβανόμενος λάθος αυτό που εγώ είπα), αν δεν βρουν πρόσφορο έδαφος, ψοφάνε. Όταν πχ η Εθνική είναι μια ιδανική πλατφόρμα για ΝΕΟΥΣ (ούτε αμούστακα, ούτε γέρους) θεωρητικά, και αυτοί οι νέοι μπαίνουν σε καλούπια της φάσης "τόσα λεπτά θα παίξεις, έτσι θα παίξεις, αυτό θα κάνεις, άλλος είναι ο αρχηγός, εκεί θα δίνεις την μπάλα". Μ' άλλα λόγια, εάν υπήρχε περισσότερη ελευθερία, άλλη φιλοσοφία, άλλη διαχείριση - κτλκτλ, οι νέοι μας θα βγάζανε μάτια αυτή τη στιγμή. Κι αντιθέτως είναι ψόφιοι. Και όχι, το "βγάζανε μάτια" δε σημαίνει θα παίρνανε το χρυσό του Ευρωμπάσκετ '15. 

 

 

ye sure, δεν ξερω τι γραφω.. :)

 

...κοίτα μαν, δεν είπα αυτό. Ούτε υπεννόησα ότι είσαι "ένας όπως όλοι οι άλλοι που...". Διότι απλά δεν το νομίζω - αν το νόμιζα θα το έγραφα κι όλας. Και ξεκάθαρα.

Αυτό που είπα είναι ότι λες κάτι, το οποίο όσο και να το πιστεύεις, δεν παύει να είναι ταυτόσημο με αυτό που λένε και διάφοροι ευκαιριατζήδες (οι οποίοι δεν κάνουν απλά λάθος, αλλά επιμένουν στις αηδίες με πχ οπαδικά κριτήρια). Και ΑΥΤΟ είναι το εκνευριστικό. Το "επαναλαμβάνεις" δεν σήμαινε "το αναπαράγεις", αλλά όπως και εκείνοι, το λες και εσύ, εδώ, τώρα.

Όσο για την ουσία : δεν ξέρω ποιά είναι τα στάνταρ σου για τον Αγραβάνη, αλλά να λες "δεν μπορεί να βάλει καλάθι" είναι τελείως φέιλ, καθώς ο "μικρός" έχει δείξει/καταδείξει/αποδείξει μέσα στην σαιζόν που αφήσαμε πίσω μας, ότι μια χαρά καλάθια μπορεί να βάζει, μια χαρά μαχητικός είναι, μια χαρά τάιμινγκ στις φάσεις έχει, μια χαρά τσαμπουκά διαθέτει.

Ο δε Παπανικολάου, αν θεωρείς ότι "δεν μπορεί να ντριμπλάρει", μάλλον έχεις καιρό να τον δεις (...ότι ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ, δεκτό. Είναι εμφανώς "αλλού"). Χαρακτηριστικότατο το παράδειγμα στον αγώνα με την Βοσνία που έκανε εκείνο το κλέψιμο/αιφνιδιασμό/ντριμπλάρισμα/απέφυγε αντιπάλους/τέλειωσε με λέιπ-απ. Με υποδειγματικό τρόπο, τον οποίον ούτε γι' αστείο θα τον κατάφερνε αν "δεν μπορεί να ντριμπλάρει". Περπέρογλου πχ δεν είναι, αλλά μην το ξεφτιλίζουμε κι όλας. Αν θες να τον στηλιτεύσεις, μίλα καλύτερα για τα ψόφια του σουτ, που σε αυτή την ηλικία θα έπρεπε να τα έχει βελτιώσει τόσο, ώστε και πανώλη να είχε, αυτά θα έπρεπε να μπαίνουν.

 

 

 

Ο Καλαθης εχει Ελληνικη καταγωγη και ο Κουφος εχει και τους δυο γονεις Ελληνες. Ο πρωτος τωρα, πολλακις θα μπορουσε να αρνηθει την συμμετοχη για χιλιες δυο προφασεις αλλα δεν το κανει.

 

...σιγά μη μας κάνει και χάρη ο Καλάθεν. Τί προοπτική είχε, στη φάση του, όταν ήταν 20; Η καλύτερή του ήταν να είναι στην Εθνική Ελλάδος = σε μια αξιόλογη από πλευράς ονόματος/ιστορίας ομάδα, να ακούγεται το όνομά του, να εξαργυρώνει στο μποξόφις.

Δεν τον πήραν και φαντάρο (κι αν δεν ήταν του ΠΑΟ, τότε, θα έλεγα τί θα έπαιρνε), για να λες περί "άρνησης" και "προφάσεων"...

 

Κατά τ' άλλα και διευκρινιστικά, ο Καλάθης ένας Αμερικάνος με τρίτης γενιάς ΣΤΟΙΧΕΙΑ ελληνικής καταγωγής είναι ο άνθρωπος : η ΜΙΑ γιαγιά, Ελληνίδα, οι παπούδες Αμερικάνοι, ο μπαμπάς μισός Έλληνας, η μάνα Αμερικάνα = κατά το 1/3 Έλληνας. Το οποίο τρίτο πάει περίπατο και μένει στο τυπικό διαβατήριο, όταν ούτε καν Ελληνικά μιλά, δεν έχει μεγαλώσει εδώ, δείχνει το ενδιαφέρον του/το μέλλον (ίσως η συνέχεια της καριέρας του, και ακόμη πιθανότερα το μέλλον της ιδιωτικής του ζωής) να θέλει να είναι στην Αμερική.

Όχι λοιπόν επειδή δεν το θέλω εγώ, αλλά επειδή το παιδί είναι στην ΟΥΣΙΑ Αμερικάνος - ούτε καν "ελληνοαμερκάνος".

Ο δε Κουφός, μπορεί να είναι 100% γονιδιακά Έλληνας, μπορεί να μιλάει τα σπαστά του Ελληνικά - αλλά από μικρός στην Αμερική ήταν, το ενδιαφέρον ΚΑΙ αυτού προς εκεί στρέφεται για το μέλλον του. Αυτός, είναι ο ορισμός του "αμερικανέλληνα".

 

 

 

Στην τελική όλα αυτά που λέτε για πειθαρχίες,όρεξη κτλ είναι εντελώς λάθος..

Έχουμε προπονητή γι'αυτά.Αν τιμά τον εαυτό του είχε τόσο χρόνο στην προετοιμασία να διώξει όποιον δεν κάνει καλό στο κλίμα.

Για να έχει κρατήσει και σπανούλη και μπουρούση και καλάθη και όποιον άλλο σημαίνει ή οτι όλα είναι καλά,ή οτι παίρνει εντολές που δε θέλω να το πιστεύω.

 

...ναι, ειδικά ο "ήπιος" Κατσικάρης, θα...διώξει. Τί λέτε και δεν φοβάστε που τα λέτε...

Να "διώξει", ποιόν; "Κοτζάμ" Σπανούλη; Θα τον καταπιεί το Σύμπαν μετά. Εδώ ένας Πολίτης που τον είχανε κάνει μύθο πιο πριν, προσπάθησε να ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ τον Γκάλη, και όλοι σήμερα, μετά από 20 χρόνια, τον έχουνε στην μπούκα/του χρεώνουν το κόψιμο του μπάσκετ του Νικ...

Θέλετε μωρέ και τα λέτε; Τί είναι ο Κατσικοποδάρης, νομίζετε; Κα'νας Γιαννάκης; Να πει "αποφασίζω και διατάσσω" και γεννηθήτω το θέλημά του χωρίς ν' ανοίξει μύτη....; Και δεν χρειάζεται "εντολές". Δεν χρειάζεται να του πει κανείς "μην τον κόψεις". Ο Σπανούλης είναι "αεικίνητο τοτέμ". Είναι σα να λες "κανείς δεν έθαβε την Βουγιουκλάκη - άρα ήταν φανταστική ηθοποιός". Ο Σπανούλης είναι "ο χαϊδεμένος" του ελληνικού μπάσκετ. Ακόμη κι όταν βγάζουν μάτια οι μαλακίες του, η συντριπτική πλειοψηφία λέει "...ναι αλλά ΑΜΑ μπουμπουνίσει κα'να 9μετρο μπαζερομπήτικο, τί θα γίνει;". Προφανώς και δεν είναι παρτάλι, αλλά και η Εθνική, και ο ΟΣΦΠ (στον ΠΑΟ ήταν αλλιώς τα πράγματα - τον είχε με λουρί ο Γιούγκος και απέδιδε αυτά που ΕΠΡΕΠΕ), έχουν "υποφέρει" μπόλικα από το ποιός ακριβώς είναι ο Σπανούλης. Έχει κάνει, εννοείται, ΚΑΙ καλά - αλλά όχι μόνο. Και τα κακά του, δεν είναι αμελητέα για να μην λαμβάνονται υπ' όψη. Και σε καμμία περίπτωση δεν ήταν ΣΩΤΗΡΑΣ, όπως ο άλλος κλασσικός "ηγεμόνας" του ελληνικού μπάσκετ, ο Γκάλης.

Με λιγότερα λόγια : ΣΠΑΝΟΥΛΗ, ΔΕΝ μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να "διώξει".

Όσο για Μπουρούση, δεν ΠΡΕΠΕΙ να διώξει : ΕΙΝΑΙ χρήσιμος - δεν υπάρχει άλλος ψηλός για να σταθεί όσο έστω αυτός, σ' αυτό το επίπεδο. Κι άλλο να μπει νέο αίμα/να πάρει τα ηνία  σε άλλες θέσεις - άλλο να κατέβουμε με Σαρικόπουλο βασικό και ξερωγώ Μπόγρη γι' αλλαγή του : ΑΥΤΟ, ναι είναι καταστροφικό (και για τους παίκτες τους ίδιους). Αλλά να αναλάβουν πρωτεία Μάντζαρης/Σλούκας(/ΚΑΙ Παππάς του χρόνου), και να έρχεται ο Ζήσης από πίσω (ο Σπανούλης δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να δεχτεί "δεύτερο ρόλο/χρόνο"...) και άλλοι νέοι πίσω κι απ' αυτό, ναι, και βατό είναι και έχει και νόημα. Ή μάλλον, ΑΝΑΓΚΗ είναι...

Ο Καλάθης, ορθά-κοφτά, ΤΡΩΕΙ ΘΕΣΗ ΝΕΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Και δεν είμαι εθνίκι - ο άνθρωπος Αμερικάνος είναι, και η παρουσία του δεν θα βοηθήσει το ελληνικό μπάσκετ να εξελιχθεί, ή για την ακρίβεια, δεν θα βοηθήσει κάποιον άλλον που να ήταν στην θέση του, θα είχε εξέλιξη. Άσχετα αν έχει μια σχετική εμπειρία πια, και είναι σχετικά καλός παίκτης. Αν ήταν αναντικατάστατος, να το συζήταγα. Αλλά δεν είναι δα. Καλύτερα λοιπόν να μπουν να ψηθούν στη θέση του νέοι Έλληνες, που παίζουν ελληνικό πρωτάθλημα - κι ενδεχομένως κι Ευρωλίγκα. Όνειρο θερινής νυκτός βέβαια, καθώς τώρα που επέστρεψε ΠΑΟ, δεν παίζει ούτε γι' αστείο να μην καλείται Εθνική, για πολλά χρόνια ακόμα. Είναι κάτι σαν την φάση του Σπανούλη : αδιαννόητο να μην καλείται. Συνεπώς, η κλήση του, ΔΕΝ σημαίνει ότι ήταν το καλύτερο, σε όλα τα επίπεδα, που θα μπορούσε να γίνει. 

 

 

Εγω τον θεωρω Ελληνα τον Γιαννη, αλλα σιγουρα του δωσανε το διαβατηριο/υπηκοοτητα για την εθνικη.

 

...το θέμα είναι τί θεωρεί αυτός τον εαυτό του, πρωτ' απ' όλα. Κι όταν είσαι γιός Νιγηριανών μεταναστών (και δη μη προνομιούχων), μαύρης φυλής, όσο κι αν μεγάλωσες σε συγκεκριμένο τόπο, πήρες την συγκεκριμένη παιδεία, δεν παύεις να είσαι κάτι ενδιάμεσο, για τον εαυτό σου τον ίδιο. Κι ας σου δώσανε ΚΑΙ "ελληνικό" όνομα. Πόσο μάλλον που η πιθανή μακροημέρευση παραμονής στην Αμερική, από την ηλικία των σχεδόν 18, θα τον "μπερδέψει" ακόμη περισσότερο στο μέλλον. Αν μπορούσε κανείς να κάνει μια 100% ειλικρινή κουβέντα μαζί του, κατά πάσα πιθανότητα θα έλεγε "δεν με νοιάζει τί θεωρούν τί είμαι, εγώ Ελλάδα μεγάλωσα, Ελληνικά ήταν η βασική μου γλώσσα, Έλληνες (μάλλον) οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου, κι εγώ δεν ένιωσα μεγαλώνοντας κάτι τόσο διαφορετικό από αυτούς. Εγώ απλώς ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ τί είμαι και τί δεν είμαι. Μιλάω κατά βάση Ελληνικά, σκέφτομαι στα Ελληνικά, γεννήθηκα στην Ελλάδα, αυτόν ξέρω ως τόπο μου - βγάλτε εσείς ό,τι δικό σας συμπέρασμα θέλετε."

Όσο για το διαβατήριο, με βάση το ότι γεννήθηκε εδώ, μεγάλωσε εδώ, μαθήτευσε εδώ, ε ασυζητητί το δικαιούνταν. Άλλο που αν ήταν στους δρόμους ακόμα, τα τρία μου θα έπαιρνε κι όχι διαβατήριο, λόγω του τί γουστάρει ο νόμος (και λόγω του ότι οι υπηκοότητες δίνονται ΚΑΙ κατά βούληση, πότε ευκολότερα - πότε δυσκολότερα...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε αυτος που 3 σελιδες προσπαθει να μας πεισει οτι ο Αντετοκουμπο δεν ειναι Ελληνας, αλλα "του δωσανε" υπηκοοτητα για να παιζει στην εθνικη.

 

 

Φιλε ελεος.... απλα ελεος!! :blink: :blink:

 

Προσπαθησα εγω να σας πεισω οτι ο μανικετοκουμπο δεν ειναι ελληνας? Ποτε.

Ετσι καταλαβες εσυ. Αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα :mad:

 

Γιατι το ταλαιπωρεις; Μιλα καθαρα. Για σενα Ελληνας ειναι οποιος εχει ασπρο δερμα, ελληνικο επωνυμο και δεν προερχεται απο μπας κλας χωρες (πχ Νινης). Σου 'πα και σε αλλο θρεντ οτι δεν με απασχολουν οι ακραιες πολιτικες αποψεις σου. Συζητησε τες με τους συναγωνιστες σου στον Αγ. Παντελεημονα.

 

 

Ταλαιπωρω εγω κατι φιλε? Μηπως το ταλαιπωρεις εσυ γιατι καταλαβαινεις αλλα ντ'αλλων?

Σου λεω για αλλη μια φορα, και ελπιζω τωρα να το χωνεψεις: Ειμαι φανατικος πολεμιος των ακροδεξιων. 

 

Τωρα, το να μιλαει καποιος για συναγωνιστες του Αγ. Παντελεημονα οταν ασχολειται με τη καθαροτητα της φυλης γιατι δεν του αρεσει ο παιχτης της Εθνικης που δε μιλαει ελληνικα, ειναι τουλαχιστον παραδοξο. Μηπως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...