Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ωρίστε και ο αγώνας, με ενα απο τα μεγαλύτερα μεσα που επαιξαν ποτε στην εθνικη, τον Παταβουκα (τον προτιμουσαν απο τον Κορωνιο,,,) να κρεμάει την ομαδα. 

Πω τι μου θυμισες τωρα! Με 22 δευτερα του εμεινε η μπαλα στα χερια!

 

Τον Κορωνιο ωστοσο δεν τον εφαγε ο Παταβουκας και ο καθε Παταβουκας, αλλα ο Γιαννακης που εβαζε βετο στην κληση του... Γιατι αν πηγαινε εθνικη ο Κορωνιος, ο Γιαννακης θα ηταν εκτεθειμενος αγωνιστικα στη συγκριση μαζι του και θα επρεπε να σκουπιζει παγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...τον Κορωνιό Χρήστο είναι αλήθεια ότι τον "αγνόησαν" "επιδεικτικά" για πολύ, ΑΠ' ΤΗ ΜΙΑ - από την άλλη (κυρίως λόγω σωματοδομής/ύψους αλλά ΚΑΙ διάθεσης πάντως) ήταν αμυντική τρύπα...Και δεν το λέω επειδή "πήγαινα" τον Παταβούκα (τουναντίον - επιθετικά ήταν μεγάλο "κρέμασμα" όντως). Τώρα κατά πόσο ήταν όντως βύσμα ή όχι, δεν έχω ιδέα, αλλά μου κάνει εντύπωση γενικώς το πόσο εύκολα βλέπεις βύσματα στις μπασκετοεθνικές... Και χωρίς πλάκα, θα μ' ενδιέφερε να έφτιαχνες μια...λίστα από όσα ονόματα παικτών/προπονητών (ανεξαρτήτως επιπέδου=ηλικίας) που θεωρείς ότι εμπλέχτηκαν σε εθνικές, χωρίς να το αξίζουν τόσο...Έτσι για να δω μόνο πώς τα βλέπεις τα πράγματα (δεν πρόκειται να σχολιάσω τα όποια ονόματα γράψεις).

 

 

Εγω θα ελεγα, μακαρι να εχει τετοια εξελιξη. Ειναι λιγες οι πιθανοτητες ενα νεαρο ταλεντο να γινει Ρετζιας.

 

...τί ακριβώς καλό είχε στην καριέρα του ο Ρεντζιάς δηλαδή, που θα πρέπει να ζηλέψει κάποιος νέος σήμερα...;

Απορώ, διότι (με εξαίρεση το '95 και το '96 που γαμιόμανε σε μια διδυμοτειχοβουνοκορφή και δεν έχω άποψη για την μπασκετική αυτή διετία) δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο (και δη σε σχέση με τον θόρυβο που είχε κάνει τ' όνομά του τότε/τις προσδοκίες που είχε δημιουργήσει) από αυτόν, παρά έναν σοφτ ψηλό που δεν έκανε και πολλά-πολλά στην πάξη...

"Ο νέος Φασούλας" θυμάμαι λέγανε, και ούτε το νυχάκι του Φασούλα ποτέ πλησίασε...


Γιατι αν πηγαινε εθνικη ο Κορωνιος, ο Γιαννακης θα ηταν εκτεθειμενος αγωνιστικα στη συγκριση μαζι του και θα επρεπε να σκουπιζει παγκο...

 

...δεν ξέρω αν όντως "έθετε βέτο" ο Μπαναής ή όχι (αν και σε καμμία περίπτωση δεν τον έχω "για τέτοιον") - η παραπάνω πρόταση όμως αδερφέ είναι τουλάχιστον αστεία (...σαν ανακοινωθέν μέσα από την Θύρα 4 μου κάνει εν τω μεταξύ...). Δηλαδή ΤΟΣΟ αστεία, που σηκώνω τα χέρια ψηλά και δεν κάθομαι ν' αναλύσω τ' αυτοννόητα "γιατί"...

(...και υπ' όψη, προσωπικά θεωρώ ότι σε πολλές περιπτώσεις, είτε σε Εθνική, είτε στον Άρη -όπου κατά βάση έπαιξε- ο Μπαναώτς, έκανε πράγματα άξια σφαλιάρων...)


...α προπό, ξαναείδα την φάση του "κρεμάσματος από τον Παταβούκα", και διαπίστωσα τα εξής : ΟΛΟΙ (μα όλοι) ΣΕΡΝΟΝΤΟΥΣΑΝ "στην προσπάθεια να πάρουν θέση". Σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έκανε έστω εντύπωση αυτό, για να το σχολιάσει...; Όποιος κι αν ήταν ο λόγος (με μεγάλη πιθανότητα απλά να ήταν κομματιασμένοι όλοι - όπως άλλωστε και ο Παταβούκας, ο οποίος ενώ γενικά είχε καλό μπωλχάντλινγκ, την έχασε σε φάση λες και ήταν έτοιμος να σωριαστεί). Δεν μπορώ να ξέρω δε ποιό σύστημα, ποιός τεσπά αποφασίστηκε να πάρει την τελέ επίθση, είχε δοθεί ως εντολή, αλλά φαίνεται να ήταν "Κωστάκη μπες ΜΕΣΑ στο τέλος του χρόνου και κοίτα να πάρεις φάουλ ή να κάνεις μπάσιμο μόνος" (μιας και όλοι ξακρίσανε). Σε αυτή την πιθανότητα οδηγίας λοιπόν, κι εκεί που χρειαζόταν προφανώς βοήθεια ψηλά, ο Οικονόμου μάλλον το πουλί του παίζει, παρά βοηθάει με σκρην, καθώς η "απόπειρα" που κάνει είναι ΤΟΣΟ τζούφια (ε αν ήταν κομμάτια κι αυτός, τί να σου κάνει...), που στην ουσία ΠΑΓΙΔΕΥΕΙ ο ΙΔΙΟΣ τον συμπάικτη του στον...παταβούρκο, βγάζοντας πάνω του δυο Γιούγκους, και του αφήνει μηδέν επιλογές (ούτε σουτ, ούτε πάσα, ούτε καν υποχώρηση)...

Και ωραία, τέτοια σκηνικά, ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Θέλω να πω, δεν είναι απαραίτητο κάποιος να κράξει είτε τον Παταβούκα, είτε τον Οικονόμου, είτε τον Γιαννάκη/είτε τον Φάνη (που πχ δεν ξεσκίστηκαν να πάρουν απόσταση από τους "φρουρούς" τους, μπας κι αναλάβουν αυτοί το σουτ - ειδικά όταν μέσα στην τόση εμπειρία τους θα έπρεπε να είχαν πιάσει ότι τέλευε ο χρόνος...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wash ειναι γεγονός ότι η Εθνικη έχει παιδια και αποπαίδια. Μιλάμε για μια Εθνικη που δικοικείται απο μια ομοσπονδία που έχει επί 34 χρονια τον ίδιο πρόεδρο, μια ομοσπονδία που έχει κάνει παρα πολλα για το Ελληνικό μπασκετ, μια ομοσπονδία που οι μεθοδοι της ομως (κυνηγι μεταλίων, στηριξη δικών μας παιδιών, αδιαφανεια) εχει κυνηγηθεί πολύ απο δημοσιογραφους και φιλαθλους. Ας αφήσω τα καλα ή τα κακα του Βασιλακοπουλου μιας και ειναι ο τελευταιος των πασόκων. :P

Παμε στον Παταβουκα, ενας αθλητης που έπαιξε σε Αεκ και Παο και Εθνικη. Καλουτσικος παιχτης, ποτέ δεν θα τον μνημονευσουμε ως μεγάλο παιχτη, γιατι δεν ήταν, είχε παντα ομως εξαιρετικά συμβόλαια και προβολη. Τι κανει σημερα; Είναι μέλος του ΔΣ της Ελληνικής ομοσπονδίας καλαθοσφαίρισης. Ασχολήθηκε και με την πολιτική έχοντας εκλεγεί δημοτικός σύμβουλος στον Δήμο. Πριν παω σε αλλο θα αναφερθω στο γεγονός ότι η Εθνικη ειχε για την αμυνα Μπουντουρη, Γιαννάκη, Φανη, Σιγάλα, Φασουλα, προφανως και ο Παταβουκας δεν ειναι ιδιαιτερα καλός αμυντικός, προφανως της έλειπε το σκορ απο την περιφέρεια. Με τον Γιαννακη ο Κορωνιός δεν νομιζω τα έσπασε γιατι το '97 -'98 αυτός ηταν ο ηγετης της ομαδας, με προπονητη τον Γιαννάκη. 

Να παμς στους τωρινους προπονητες των μικρων εθνικων; Παπαθεοδώρου, Μανουσέλης, Λιμνιάτης, Μισας πλαιοτερα Εχουν παρουσιάσει κατι όλοι αυτοι; Περα απο το γεγονος οτι εχουν υπάρξει τηλεσχολιαστες στο παρεακι της ερτ; Δεν εχουμε αλλους κόουτς; Καταλαβαινω ότι δεν αρκεί να ειναι μονο προπονητες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι και με ποιον τρόπο επιλέγονται οι συγκεκριμενοι και θα ρωτήσω που ειναι μεγαλοι Ελληνες παιχτες που έχουν προσφέρει πολλα στην Εθνικη αλλά δεν εχουν καμια θεση σε αυτη ή την ομοσπονδία μετά το τελος της καριερας τους. Εχουν οι Λιθουανοι τον Στομπεργκας στον παγκο και εμεις τον Παπαθεοδώρου που το μονο που εχει κανει στην καριερα του ειναι να προπονησει την αενκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος για ν' απαντήσω "γιατί αυτοί" (για τους προπονητές λέω) και όχι άλλοι. Διότι απλά δεν γνωρίζω. Όπως και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν παλιοί παίκτες που θα ήταν κατάλληλοι για προπονητές. Όπως και εν μέρει μου φαίνεται "φυσιολογικό", στην κορυφή το τελευταίο κριτήριο να είναι ΚΑΙ οι "γνωριμίες" (προφανώς υπάρχουν κάποιες εκατοντάδες, ή έστω δεκάδες άτομα αξιόλογα, αλλά δεν χωράνε όλοι βέβαια, οπότε...). Οι δε "παλιοί παίκτες", γιατί σώνει και καλά να είναι "άξιοι"...; Ή τί σε κάνει να πιστεύεις πως ο Στομπέργκας πχ είναι ο ανάλογος κατάλληλος για προπονητής στους νέους της Λιθουανίας;

Από αυτούς δε που ανέφερες, Μίσσας και Μανουσέλης είναι χρόνια πολλά με παιδιά (κι αγόρια και κορίτσια), οπότε γιατί τους έχεις για τόσο άχρηστους...; Δεν ξέρω δε τί εννοείς με το "τί έχουν παρουσιάσει". Στο "βιογραφικό" πχ του Μίσσα (πέραν του ότι ήταν κι αυτός παίκτης κι όχι κα'νας γραφειοκάτης), υπάρχουν σημαντικές επιτυχίες με "νέους" (και νέες). Κι εκεί δηλαδή να δεχτώ ότι ΜΟΝΟ το ταλέντο των παικτών ευθυνόταν για τις επιτυχίες...; Δεν ξέρω, αλλά χοντρό μου φαίνεται...

 

"Επιφανειακά" λοιπόν, δεν βλέπω πουθενά κάτι τόσο άσχημο που να βγάζει μάτι, πχ στον Παπαθεοδώρου, ώστε να δικιολογηθεί το "μα πόσο μέσον πια;", το οποίο υποννοεί (έτσι δεν είναι; ) ότι ο άνθρωπος είναι ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ με τον χώρο...

Εχώ μια υποψία ότι τον έχετε (πολλοί) πάρει με στραβό μάτι από πέρσι με 'κείνο τον σκηνικό με τον Κόνιαρη, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

(Εκτός κι αν έχεις "πιο ινσάιντ ίνφο" για κάποια πράγματα, οπότε να κάνω πάσο, αλλά δεν αναφέρεις κάτι...)

 

Κατά τ' άλλα, σε γενικές γραμμές και παρ' ολ' αυτά, θα συμφωνήσω ότι η "γενική γραμμή της ΕΟΚ" (και δη του Βασιλακό), ΣΗΚΩΝΕΙ κουβέντα για το πώς λειτουργεί και για τα όποια κακά έχει κάνει στον χώρο...

 

...κι ένα τελευταίο για Παταβού : σαφώς και δεν ήταν φανταστικός αμυντικός, αλλά σε σχέση με Κορωνιό (...ο οποίος, μάιντ γιου, όταν και όσο έπαιξε με Εθνική, ΔΕΝ άφησε και τρομερά δείγματα ε), κυρίως λόγω ύψους/σωματοδομής, ήταν "πιο ασφαλής" αμυντική επιλογή σε σχέση με τον Άγγελο...(το οποίο δε σημαίνει ότι ντε και καλά γι' αυτόν δεν παίρναν τον τελευταίο - απλά είναι μια εξήγηση "λογική" που θα μπορούσε να στέκει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματησει καποιος τον Ιωαννου να μιλαει. Περα ότι μιλαει ασταματητα για 10 λεπτά βρισκεται σε παραλήρημα μαλακίας. 

 

....γι' ΑΥΤΟΝ να μου πεις "Ε ΜΑ ΤΙ ΜΕΣΟΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΙΑ", να το δεχτώ... :P

 

(...αν και, για να τα λέμε όλα, τα τελέ 1-2 χρόνια έχει στρώσει κάπως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...αν και, για να τα λέμε όλα, τα τελέ 1-2 χρόνια έχει στρώσει κάπως...)

 

Οχι. :P Απλως ειναι ελαχιστα πιο συμπαθητικός απο τον Χατζηγεωργιου. 

Πότε θα κάνει δηλώσεις η αδερφή του Μιλεντίγιεβιτς; btw περσι ειχε 49 ποντους σε παιχνίδι Γ' Εθνικης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...