Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμμετοχες Αγγλιας σε Μουντιαλ: 13

Της Ελλαδας: 3

 

Συμμετοχες Αγγλιας Σε Γιουρο: 8

Της Ελλαδας οι μισες.

 

Το point σου για την αχρηστη Αγγλια/φοβερη εθνικαρα μας δεν καταλαβα ακομα.

 

 

Κάτσε ώπα γιατί τα περήφανα Αγγλάκια  ένα Μουντιάλ πήραν με μαϊμού γκολ,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.Το πόσες φορές πήγε ένα Έθνος 110 εκατομμυρίων δεν λέει τίποτα το τι έκαναν λέει.Λοιπόν θα σου πω εγώ τι έκαναν.Έχουν χορτάσει στην καρπαζιά οι εφευρέτες του αθλήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α, η σταθερη συμμετοχη σε τελικες φασεις διοργανωσεων δεν μας ενδιαφερει , ως εικονα μιας εθνικης σε βαθος χρονου. Αλλα μας ενδιαφερει η φωτοβολιδα των 10 ετων της δικης μας εθνικης (που φτανει στο τελος της).

Α, τα 110 εκατομυρια κατοικων ειναι που φταινε. Στο μπασκετ πού ειναι η χωρα των 110 εκατομυριων και πού ειναι η Ελλαδα των 10 σε επιπεδο εθνικων;

Ειναι λιγο αναποδα τα πραγματα εκει, ε; Σκεφτηκες ποτε γιατι, ή περιοριζεσαι στο γνωστο εθνικαρα-ψυχαρα-Ελλαδαρα-πειρατικο-παμε να τους παρουμε και τα σωβρακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτοβολιδα 10 χρονων λεει ο ανθρωπος...Ρε τι ακουμε..

Φωτοβολιδα! χαχαχαχαχαχα

Γελανε οι πετρες της Ακροπολης και της Αμφιπολης μαζι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, η σταθερη συμμετοχη σε τελικες φασεις διοργανωσεων δεν μας ενδιαφερει , ως εικονα μιας εθνικης σε βαθος χρονου.

Α, τα 110 εκατομυρια ειναι που φταινε. Στο μπασκετ πού ειναι η χωρα των 110 εκατομυριων και πού ειναι η Ελλαδα των 10 σε επιπεδο εθνικων;

Ειναι λιγο αναποδα τα πραγματα εκει, ε; Σκεφτηκες ποτε γιατι, ή περιοριζεσαι στο γνωστο εθνικαρα-ψυχαρα-Ελλαδαρα-πειρατικο-παμε να τους παρουμε και τα σωβρακα;

Άσε να στο πω αλλιώς να συνεννοηθούμε.Όταν μία χώρα με δυναμικό που προέρχεται από 10 εκατομμύρια πάει στο Euro και το παίρνει ή αντίστοιχη χώρα η Βουλγαρία πάει στους 4 ενός Μουντιάλ είναι επιτυχία.Όταν η Αγγλία με τεράστιο δυναμικό  τα τελευταία 40 χρόνια δεν έχει να επιδείξει τίποτα απολύτως και την κράζουν οι ίδιοι οι πολίτες της σαν ομάδα τότε καταλαβαίνεις το point μου.Καλά σοβαρά τώρα μου ανέφερες το μπάσκετ;Το μπάσεκτ;Ποια μεγάλη χώρα της Ευρώπης πλην Ισπανίας ενδιαφέρεται σοβαρά για το επίπεδο του μπάσκετ της;Η Αγγλία, η Γερμανία, η Γαλλία, ποια;Αν ενδιαφερόταν αυτές οι χώρες για αυτό το άθλημα όπως εμείς ή οι Ισπανοί θα σου έλεγα πόσους τίτλους θα είχαν οι ομάδες μας στις Ευρωλίγκες.Πλήρη αδιαφορία έχουν τα μεγάλα έθνη της Ευρώπης για το μπάσκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Ολοι εδω και ποσες σελιδες μιλαμε για την τελευταια 10ετια και την εικονα της Εθνικης αυτο το διαστημα,και ο αλλος μας λεει για ολη την ιστορια της Εθνικης..Απο εκει καταλαβαινεις οτι μονο μιρλα ειναι ο σκοπος του.. Την ιδια αντιληψη εχουν και συλλογικα..

 

Αντε βρε,και η Νοτιγχαμ Φορεστ ειναι η μεγαλυτερη ομαδα απο ολες τις Ελληνικες ομαδες και τις Ευρωπαικες που δεν εχουν καποιο Ευρωπαικο τιτλο,ασχετα που βολοδερνει στην Β' και Γ' Εθνικη εδω και ποσα χρονια!

Δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι ολα καποια στιγμη αλλαζουν..Προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο.Βγαλτε λοιπον απο την εξισωση και το μνημονιακο μυαλο σας το παρελθον και κοιταχτε το τωρα και το μελλον.Ημαρτον με αυτο που εξισωνουμε τα παντα...με τα παντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μεγάλη χώρα της Ευρώπης πλην Ισπανίας ενδιαφέρεται σοβαρά για το επίπεδο του μπάσκετ της;Η Αγγλία, η Γερμανία, η Γαλλία, ποια;Αν ενδιαφερόταν αυτές οι χώρες για αυτό το άθλημα όπως εμείς ή οι Ισπανοί θα σου έλεγα πόσους τίτλους θα είχαν οι ομάδες μας στις Ευρωλίγκες.Πλήρη αδιαφορία έχουν τα μεγάλα έθνη της Ευρώπης για το μπάσκετ.

i rest my case

Δεν μιλησα για Ευρωλιγκες, αλλα για εθνικες btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i rest my case

ok !Ότι πεις..

 

Edit:

Δεν μου αρέσει να κάνω edit σε post γιατί συνήθως προκαλούνται εντάσεις αλλά ρε midi έλεος δηλαδή.Σου λέω ότι έχεις περισσότερες επιτυχίες σε άθλημα όπου ενδιαφέρονται οι πάντες για αυτό(ποδόσφαιρο)και μου κάνεις αντιδιαστολή για να επιχειρηματολογήσεις για το μπάσκετ όπου σχεδόν δεν ενδιαφέρεται κανείς για να μου πεις τι;ότι στο Μπάσκετ υπάρχει διαφάνεια και για αυτό μαμάμε και δέρνουμε ενώ στο ποδόσφαιρο υπάρχει σαπίλα και δεν διακρινόμαστε;Τι συγκρίνεις τα ίδια λεφτά χρειάζονται για να διακριθείς στο ποδόσφαιρο με το μπάσκετ;Και μάλιστα χωρίς σοβαρό ανταγωνισμό;(Στο Μπάσκετ)Ένας Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα Γκάρεθ Μπειλ κάνουν όσο είκοσι ομάδες ολυμπιακού και παναθηναϊκού μαζί και μου πετάς  τις επιτυχίες του μπάσκετ ως επιχείρημα και ειδικά από την στιγμή που οι μεγάλες χώρες το έχουν χεσμένο;Έλα μπορούμε να κουβεντιάσουμε με πιο σοβαρά επιχειρήματα από αυτά που λες.Το Euro στο ποδόσφαιρο αξίζει όσο 300 Ευρωλίγκες από Π.Α.Ο και Ο.Σ.Φ.Π μαζί. Δεν υπάρχει περίπτωση να θέλεις να κάνεις σοβαρή ανάλυση και να μου συγκρίνεις ποδόσφαιρο με μπάσκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαμε το επιχειρημα της "βασης" των 110 εκατομυριων. Πεθανε αυτο.

Εχουμε το επιχειρημα των "λεφτων" για να διακριθεις σε ενα αθλημα. Ενω μιλαμε για ΕΘΝΙΚΕΣ.

Κι εκει που λεμε για εθνικες και μονον, λες για ευρωλιγκες, χρηματα budgets κλπ.

 

Να το ξαναπω; I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Εθνικές ποιοι παίζουν εξωγήινοι;Δεν παίζουν οι παικταράδες των εκατομμυρίων ευρώ ενώ εμείς παίζαμε με τους Καραγκουνομπασινάδες;Μέγα επίτευγμα λοιπόν και πες όσα rest my case σου αρέσει.Δημοκρατία έχουμε άλλωστε.Κλείσαμε το σπίτι του Φίγκο δύο φορές και του κλαψιάρη που η αξία τους ήταν εξωφρενικά μεγάλη όπως και το σπίτι του Ζιντάν π.χ.Και μου τα συγκρίνεις αυτά με το μπάσκετ όπου με 15 μύρια ευρώ κάνεις σούπερ ομάδα;Να πω και εγώ i rest my case;Νααα θα ήταν πολύ μονότονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Εθνικές ποιοι παίζουν εξωγήινοι;Δεν παίζουν οι παικταράδες των εκατομμυρίων ευρώ ενώ εμείς παίζαμε με τους Καραγκουνομπασινάδες;Μέγα επίτευγμα λοιπόν και πες όσα rest my case σου αρέσει.Δημοκρατία έχουμε άλλωστε.Κλείσαμε το σπίτι του Φίγκο δύο φορές και του κλαψιάρη που η αξία τους ήταν εξωφρενικά μεγάλη όπως και το σπίτι του Ζιντάν π.χ.Και μου τα συγκρίνεις αυτά με το μπάσκετ όπου με 15 μύρια ευρώ κάνεις σούπερ ομάδα;Να πω και εγώ i rest my case;Νααα θα ήταν πολύ μονότονο!

Απο ποτε η εικονα/αξια/τιτλοι μιας εθνικης καθοριζεται απο μπατζετς; Πληρωνονται εκατομυρια οι παιχτες απο τις ομοσπονδιες τους για να παιξουν εθνικη; Ποσα θες να μας τρελανεις;

Εστω κι ετσι, γιατι οι Καραγκουνομπασιναδες πληρωνονται λιγοτερα απο τον Ροναλντο και τον Ζινταν λοιπον; Αν αναρωτηθεις, παλι στα λογια μου θα 'ρθεις.

 

Με αλλα λογια, μη δυσκολευεσαι να παραδεχθεις οτι τελικα συμφωνεις μαζι μου γιατι εκτιθεσαι. Τα πραγματα ειναι τοσο απλα:

Εισαι χωρα 10 εκατομυριων ναι.

Στο μπασκετ εχεις αθλητικη παιδεια, αναδεικνυεις ταλεντα, τα διαχειριζεσαι σωστα, εχεις κλαμπ που δουλευουν πανω σε αυτο, εχεις προπονητες, εχεις γηπεδα και υπαρχει γενικοτερα μια στοιχειωδης οργανωση-θεμελια. Για πολλα χρονια ειχες και εξαιρετικη ανταγωνιστικη εγχωρια διοργανωση.

Αυτα αντικατοπτριζονται και στην εθνικη: Εχεις λοιπον και σταθερη παρουσια στις μεγαλες διοργανωσεις και διακρισεις βεβαιως. 3 γενιες παιχτων εχουν αλλαξει απο το 89 εως σημερα και συνεχιζεις.

Αρα πεθαινει το επιχειρημα της "μικρης βασης". Απο τα 10 εκατομυρια "βασης" εδω και 25 χρονια εισαι στους 10 τοπ του κοσμου.

 

Στην μπαλα εχεις: Σαπιο συστημα, Σουπερλιγδα, ελαχιστα ταλεντα, μονο 1-2 κλαμπς να δουλευουν στην αναδειξη εγχωριων ταλεντων, ταλεντα που τα καις ή καιγονται απο μονα τους (Φετφα, Νινης, Γιουρκας κλπ), Καλοπουλους, Παπουτσεληδες, Σπαθες, Μαρινακηδες, Αλαφουζους, Μελισανινηδες κλπ.

Κι αυτα αντικατοπτριζονται στην εθνικη: Πηρες το γιουρο 2004, πλασαριστηκες σε καλες κληρωσεις λογω βαθμων και μολις μια 10ετια αργοτερα εισαι προ των πυλων να απωλεσεις τα παντα. Δεν εχεις διαρκεια γιατι δεν υπαρχει κανενα απολυτως background για να την εχεις. Αλλαξε μολις μια γενια (αυτη του 2004) και σε καρπαζωνουν ψαραδες. Κοινως, φουσκα που φαινεται να ξεφουσκωνει.

 

Τι δεν καταλαβαινεις λοιπον στο οτι υπαρχουν πολυ συγκεκριμενοι λογοι που σε καρπαζωσαν ερασιτεχνες χθες και σε αυτους ο Ρανιερι (που ηρθε να κανει την αρπαχτη του πιθανοτατα) εχει ελαχιστο ποσοστο συμμετοχης;

 

Μη μου πεις παλι για μπατζετς ενω μιλαμε για εθνικες, πλιζ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την εθνική δεν έχει καμία σχέση ο Μαρινάκης,ούτε ο Αλαφούζ με τον Μελλισανίδη. Με την Εθνική ασχολήθηκε ο Σαρρής και Ρανιέρι. 

 

Καλα τωρα εδω θα διαφωνησω. Ο Σαρρης απο ποιον μπηκε δηλαδη?? Για να εξυπηρετει τα συμφεροντα του Ολυμπιακου μπηκε.

Ενας ασχετος απο ποδοσφαιρο δυστυχως που ειναι προεδρος της ΕΠΟ και κατεστρεψε την εθνικη ομαδα με τον τροπο που διαχειριζεται την κατασταση.

 

Συμμετοχες Αγγλιας σε Μουντιαλ: 13

Της Ελλαδας: 3

 

Συμμετοχες Αγγλιας Σε Γιουρο: 8

Της Ελλαδας οι μισες.

 

Το point σου για την αχρηστη Αγγλια/φοβερη εθνικαρα μας δεν καταλαβα ακομα. Απτα Φεροε ποτε χασανε αυτοι;

  

 

 Το ποιντ του ειναι οτι ενω εχουν ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλυτερο πρωταθλημα απο εμας, με απειρως πιο πολλα χρηματα κλπ κλπ, οι επιτυχιες που εχουν ειναι σχετικα συγκρισιμες πλεον με τις δικες μας. Πιθανως και υπερβολη αλλά η κατακτηση του EURO απο εμας μας ανεβασε επιπεδο και η μετεπειτα πορεια μας ολα αυτα τα χρονια ειναι παρομοια ή και καλυτερη απο των Αγγλων.

 

Τα επιχειρηματα σου εχουν οχι απλως σωστη βαση αλλά ειναι και σωστα αλλά το να αντιμετωπιζεις ετσι την εθνικη Ελλαδας, για το οτι το Ελληνικο ποδοσφαιρο εχει σαθρα θεμελια και βασικα ειναι σαθρο απο το κεφαλι ως την ουρα, ειναι ατοπο. Δεν εχει νοημα να "χαιρομαστε" με τις αποτυχιες της εθνικης μόνο και μόνο για να εχουμε ακομα μια αποδειξη για το σαπιο Ελληνικο ποδοσφαιρο.

Το τελευταιο το ξερουμε ουτως ή αλλως....

Καλά σοβαρά τώρα μου ανέφερες το μπάσκετ;Το μπάσεκτ;Ποια μεγάλη χώρα της Ευρώπης πλην Ισπανίας ενδιαφέρεται σοβαρά για το επίπεδο του μπάσκετ της;Η Αγγλία, η Γερμανία, η Γαλλία, ποια;Αν ενδιαφερόταν αυτές οι χώρες για αυτό το άθλημα όπως εμείς ή οι Ισπανοί θα σου έλεγα πόσους τίτλους θα είχαν οι ομάδες μας στις Ευρωλίγκες.Πλήρη αδιαφορία έχουν τα μεγάλα έθνη της Ευρώπης για το μπάσκετ.

 

Μα τι λες??

Οι Γερμανοι γεμιζουν τα γηπεδα του μπασκετ σε ΚΑΘΕ αγωνα! Οι Γαλλοι επισης εχουν μεγαλη παραδοση και τρομερο ενδιαφερον για το μπασκετ τους!!

Βαλε και Ιταλια μεσα.

Μην λεμε χαζα! Τελειως εκτός πραγματικοτητας αυτο που ειπες.

 

Απλως ειναι θεμα παραδοσης και παιδειας σε καθε αθλημα. Οχι πληθυσμου. Μετραει και ο μεγαλος πληθυσμος αλλά δεν ειναι το κυριο. Και στο μπασκετ οι Ελληνες για καποιον περιπλοκο λογο τα πηγαιναμε και τα πηγαινουμε περιφημα ακομα και πριν τον Γκαλη(σαφως λιγοτερο φυσικα αλλά δεν ημασταν και αμπαλοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα εδω θα διαφωνησω. Ο Σαρρης απο ποιον μπηκε δηλαδη?? Για να εξυπηρετει τα συμφεροντα του Ολυμπιακου μπηκε.

Ενας ασχετος απο ποδοσφαιρο δυστυχως που ειναι προεδρος της ΕΠΟ και κατεστρεψε την εθνικη ομαδα με τον τροπο που διαχειριζεται την κατασταση.

 

 

 Το ποιντ του ειναι οτι ενω εχουν ΑΠΕΙΡΩΣ μεγαλυτερο πρωταθλημα απο εμας, με απειρως πιο πολλα χρηματα κλπ κλπ, οι επιτυχιες που εχουν ειναι σχετικα συγκρισιμες πλεον με τις δικες μας. Πιθανως και υπερβολη αλλά η κατακτηση του EURO απο εμας μας ανεβασε επιπεδο και η μετεπειτα πορεια μας ολα αυτα τα χρονια ειναι παρομοια ή και καλυτερη απο των Αγγλων.

 

Τα επιχειρηματα σου εχουν οχι απλως σωστη βαση αλλά ειναι και σωστα αλλά το να αντιμετωπιζεις ετσι την εθνικη Ελλαδας, για το οτι το Ελληνικο ποδοσφαιρο εχει σαθρα θεμελια και βασικα ειναι σαθρο απο το κεφαλι ως την ουρα, ειναι ατοπο. Δεν εχει νοημα να "χαιρομαστε" με τις αποτυχιες της εθνικης μόνο και μόνο για να εχουμε ακομα μια αποδειξη για το σαπιο Ελληνικο ποδοσφαιρο.

Το τελευταιο το ξερουμε ουτως ή αλλως....

 

Μα τι λες??

Οι Γερμανοι γεμιζουν τα γηπεδα του μπασκετ σε ΚΑΘΕ αγωνα! Οι Γαλλοι επισης εχουν μεγαλη παραδοση και τρομερο ενδιαφερον για το μπασκετ τους!!

Βαλε και Ιταλια μεσα.

Μην λεμε χαζα! Τελειως εκτός πραγματικοτητας αυτο που ειπες.

 

Απλως ειναι θεμα παραδοσης και παιδειας σε καθε αθλημα. Οχι πληθυσμου. Μετραει και ο μεγαλος πληθυσμος αλλά δεν ειναι το κυριο. Και στο μπασκετ οι Ελληνες για καποιον περιπλοκο λογο τα πηγαιναμε και τα πηγαινουμε περιφημα ακομα και πριν τον Γκαλη(σαφως λιγοτερο φυσικα αλλά δεν ημασταν και αμπαλοι).

Άσε τι κάνει ο κόσμος των χωρών στο μπάσκετ που ανέφερα.Τι κάνουν οι πρόεδροι των ομοσπονδοιών και των συλλόγων μετράει.Για να το πω απλά δεν επενδύουν στο μπάσκετ όπως επένδυε η Ελλάδα π.χ  φέρνοντας παικταράδες ποτέ δεν πήγε ένας dominic ouilkins στην Γερμανία ας πούμε, επενδύουν περισσότερο στο ποδόσφαιρο.Γενικά παικταράδες στο μπάσκετ παίρνουν οι Ισπανοί (εκτός των δικών τους οι Έλληνες παλιότερα και οι Ρώσοι.Κάποια στιγμή όντως και οι Ιταλοί.Ποτέ δεν επένδυσαν στο μπάσκετ ούτε στην Γερμανία ούτε στην Αγγλία ούτε στο Βέλγιο ούτε πουθενά.Τώρα αν αρέσει στον κόσμο το άθλημα είναι άλλο.Στο Μπάσκετ ο ανταγωνισμός είναι πολύ πιο περιορισμένος από ότι στο ποδόσφαιρο για αυτό και η κατάκτηση ενός ποδοσφαιρικού euro από την Ελλάδα έιναι πολύ πιο ηχηρό από την κατάκτηση ενός eurobasket.Ελπίζω να κατάλαβες το point μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...