Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίταξε. Όπου Δ/Δ, καλό Σπανούλη και Παπαλουκά, εγώ σου βάζω το εκάστοτε νέο παιδί τύπου Παπανικολάου, Ανετοκούμπο κτλ που πάνε πολύ καλά στο εξωτερικό. Δεν κάνω σύγκριση αλλά προ 10ετίας δεν υπήρχε ο μύθος των προαναφερόμενων αθλητών.
Εκεί που θέλω να καταλλήξω ειναι πως ταλέντο πάντα υπήρχε. Εδώ είχαμε κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις με ηγέτη Μπακατσιά, Ρετζιά, Καράγκουτη και Τσακάλοφ. Δε νομίζω οτι τα παιδιά αυτά είχαν μεγαλυτερο ταλέντο απ τους τώρα. Προπονητή είχαν που όπως είπες κράταγε γερά τα αποδυτήρια, υπήρχε πειθαρχία κτλ κτλ.
Σαφώς η Ομοσπονδία έπαιξε το ρόλο της. Έδιωξε τον Γιαννάκη για καθαρά οπαδικους λόγους. Τεράστιο λάθος, το οποίο πληρωνουμε εδω και 4 χρόνια με συνεχής αποτυχίες. Φυσικά και οι 2 αιώνιοι δυναμήτισαν το κλίμα.
Ο ρόλος ομως του εκάστοτε προπονητή ειναι και να κάνει τους παίχτες να ξεχνάνε τα πάντα. Κάνω λάθος?


Μέσες άκρες τα ιδια πιστεύω και για την Εθνικη ποδοσφαίρου.
Παιδιά δεν γινεται 12 χρόνια να εισαι κωλόφαρδος. Ειναι 2 much αυτο. Προφανως υπάρχει θέμα προπονητή για την ώρα. Η δοκιμάζει νεά πράγματα που δε του βγαίνουν ο άνθρωπός ή δεν εμπνέει τους παιχτες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεις τεραστιο λαθος μου βαζεις Διαμαντιδη και Παπαλουκα που επι 5 κ 4 χρονια ηταν απολυτοι ηγετες στις ομαδες τους, mvp της Ευρωλίγκα, 1οι σε στατιστικές κατηγορίες, καλυτεροι αμυντικοι της χρονιας κλπ Σε συνδυασμό με Σπανουλη κ Ζήση και Χατζηβρετα που μην ξεχναμε ειχε φτασει 23+ ποντους μο στην Α1.. Βαλε τους εμπειρότατους Κακιουζη και Ντικουδη που εφτασαν να ειναι στις καλυτερες πενταδες πρωταθληματων Ιταλιας και Ισπανιας, σηκωσαν πρωταθληματα - κυπελα και εφτασαν τελικους Ευρωλίγκας. Φωτση, Παπαδοπουλο και Τσαρτσαρη με επίσης ανάλογες πορείες. Και με όλους αυτους σε καταλληλη ηλικια και φορμα μου αντιπαραθετεις ενα 19χρονο αγουρο παιχτη με εμπειριες Α2 κ τον ρολιστα Παπανικολαου; Μπροστα στον Ντικουδη τον Πριντεζη που εφυγε κακην κακώς απο την Μαλαγα; Ειχες παγκο Σπανουλη - Ζηση - Χατζηβρετα και τώρα Σλουκα - Μαντζαρη και Βασιλειαδη, ηγετες vx ρολιστες; Μονο στο 5 υπάρχει καποια συγκριση.

 

2 επιπεδα κατω ειναι η σημερινη γενιά είτε το θέλουμε είτε όχι. Και μονο Παπαλουκας - Διαμαντιδης δλδ του 04-08 κανουν αυτη τη διαφορα, χώρια οι αλλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρήστο και ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης έχουν κερδίσει πόσα Ευρωπαικά και θα μπορουσαν να ειναι ηγέτες αυτης της ομάδας. Το ίδιο και πόσοι άλλοι που έπαιζαν από το 10 και μετά ή παίζουν ακόμα και έχουν πολλές παραστάσεις. Δεν ειχε δηλαδή ο Ζήσης, ο Φωτσης, ο Μπουρούσης, ο Περπέρογλου, ο Καιμακόγλου, παραστασεις το 2013 στο ευρωμπάσκετ? Τα πάντα ειχαν πάρει.

 

Παπαλουκάς. Πριν το 2005 δεν ειχε καμια τρομερή προσωπική διάκριση ούτε ομαδική. Ναι επαιζε στη ΤΣΣΚΑ

Διαμαντίδης: Ποιος ηταν πριν το 2005?Ενας ταλαντουχος παίχτης απλά. Είχε καμία διάκριση ατομική ή συλλογική?

Κιόμως τα παιδιά αυτά, μαζί με 2-3 άλλους που είχαν κάποιες διακρίσεις όπως πχ ο Κακιούζης, πήραν Ευρωπαικό.

Και μετά οι μετοχές τους και φυσικά η απόδοσή τους έπιασε ουρανό.

 

Παπαλουκάς και Δ/Δ έγιναν τεράστια αστέρια μετά τα 25-26 τους.

Εδω παίζεις με 19χρονο ΝΒΑερ και έναν 24χρονο. Δε μπορουν αυτοι με έναν σοβαρο προπονητη να καθοδηγήσουν την ομάδα? Δε μπορουν να γινουν νέοι Παπαλουκάδες και Δ/Δ? Εγω νομίζω οτι έχουν πολύ μεγαλυτερες προδιαγραφές από τους προηγούμενους.

 

Δεν επιτρέπετε να έχεις 4 χρόνια αποτυχιών έχοντας στην ομάδα σου αθλητές που έχουν κατακτήσει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα στη καριέρα τους.

 

Δεν συγκρίνονται οι τιτλοι και οι παραστάσεις που έχουν οι του 2013 ξέρω γω με αυτους του 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαλουκάς και Δ/Δ έγιναν τεράστια αστέρια μετά τα 25-26 τους.

Εδω παίζεις με 19χρονο ΝΒΑερ και έναν 24χρονο. Δε μπορουν αυτοι με έναν σοβαρο προπονητη να καθοδηγήσουν την ομάδα? Δε μπορουν να γινουν νέοι Παπαλουκάδες και Δ/Δ? Εγω νομίζω οτι έχουν πολύ μεγαλυτερες προδιαγραφές από τους προηγούμενους.

 

Δεν επιτρέπετε να έχεις 4 χρόνια αποτυχιών έχοντας στην ομάδα σου αθλητές που έχουν κατακτήσει τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα στη καριέρα τους.

 

Δεν συγκρίνονται οι τιτλοι και οι παραστάσεις που έχουν οι του 2013 ξέρω γω με αυτους του 2005.

 

Μπορουν σε 3-4 χρονια να χτισουν κατι καλό, Παπαλουκας και Διαμαντιδης δυσκολο να γινουν, εκτος Αντετοκουμπο φυσικά. Γενικότερα η ολη διαδικασια παραγωγης παιχτων ειναι σαθρή πλεον, εμεις κανουμε χαρες σε παρατρεχάμενους, οι Τουρκοι εχουν ορίσει τον Τανιεβιτς ως γενικο υπευθυνο. 

 

Η αποτυχια σε επίπεδο εθνικων χωρίζεται από την επιτυχια με ένα καλαθι. Και οχι δεν ειναι διακριση να εισαι απλο μελος - ρολιστας ομάδας που παίρνει τιτλους. Δεν πήρε ο Λιβινγκστον 2 πρωταθληματα με τους Μπουλς ο Τζορνταν και 2-3 αλλοι τα πηραν. Το 2005 ειχες μια δεκαδα παιχτων που μπορουσαν να ειναι βασικοι και ήταν βασικοι σε οποιαδηποτε ομαδα της Ευρωπης παιζοντας 30'. Το 2014 έχεις 5 παιχτες βασικους σε καλες ομάδες, 2 που παιζουν σε χειροτερες, 1 19χρονο που θα γινει καποτε σταρ και 4 ρολιστες που εχουν σκουπίσει καθε παγκο στην Ευρωπη. Οπως και να το κανουμε υπάρχει διαφορα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα θα επανελθουν οι ισοροπιες, θα σταματησουμε να ειμαστε στους ισχυρους, θα σταματησουν οι υπερκωλοφαρδες κληρωσεις 

Οι υπερκωλοφαρδες κληρωσεις ηταν απόρροια αποτελεσματων και καλης θεσης που ειχαμε στη βαθμολογια UEFA + FIFA λόγω αυτων των αποτελεσματων. Οταν εισαι στους "ισχυρους" κωλοφαρδη κληρωση θα εχεις. Δεν ειναι τυχαιο λοιπον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπερκωλοφαρδες κληρωσεις ηταν απόρροια αποτελεσματων και καλης θεσης που ειχαμε στη βαθμολογια UEFA + FIFA λόγω αυτων των αποτελεσματων. Οταν εισαι στους "ισχυρους" κωλοφαρδη κληρωση θα εχεις. Δεν ειναι τυχαιο λοιπον

Συμφωνοι. Κι αν οντως εισαι σοβαρη ομαδα διατηρεις τη θεση του ισχυρου. Αν δεν μπορεις να τη διατηρησεις, μαντεψε, υπαρχουν καλυτεροι. Αλλα αν επιμενεις οτι εχεις σοβαρη ομαδα συντομα επανερχεσαι στους ισχυρους. Η εθνικη μπηκε ως κομητης στους ισχυρους λογω 2004, και πλεον, μετα απο συνεχεις καλες κληρωσεις κινδυνεύει. Ενω αν ισχυαν τα λεγομενα ορισμενων επρεπε το λιγοτερο να διατηρουμε με ανεση την καλη μας θεση στην καταταξη. Μολις επανελθουν οι δυσκολες κληρωσεις θα τελειωσει και το μεγαλοπιασμα ορισμενων με την σουπερ εθνικη και θα ελθει η ανωμαλη προσγειωση στην πραγματικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εθνικη ποδοσφαιρου συμφωνω σε πολυ μεγαλο μερος με τους Snoob και Midi αλλα να προσθεσω/διαφοροποιηθω σε μερικα.

 

Ποτε δεν ειμασταν ποδοσφαιρικα μεγαλη ομαδα,επειδη τωρα τελευταια πηραμε ενα Euro και ειχαμε καλες παρουσιες σε τελικους Euro/Mundial. Ημασταν μια καλη,αθλητικη ομαδα που παιζαμε αντιποδοσφαιρο και παιρναμε αποτελεσματα γιατι ειναι ευκολοτερο να γινει αυτο ετσι,απο το να παιξει επιθετικο,γρηγορο,ομορφο ποδοσφαιρο με φαντασια και πολυ καλα δουλεμενες τακτικες. Δεν εχουμε τους παικτες για αυτο και ουτε τους ειχαμε ποτε στην ποδοσφαιρικη μας ιστορια.

 

Μια χωρα χωρις υποδομες,που ακομη δεν εχει προπονητηριο για την εθνικη ομαδα,στο σαπιο κλιμα που καλλιεργουν οι ΑΡΔ,με το χαμηλο επιπεδο του μεσου φιλαθλου και τις υπερμετρες απαιτησεις ,την πιεση που ασκουν στους παικτες ακομη και να θελουν να παιξουν καλα,δεν γινεται να φτιαξει ποτε μια ομαδα που να την βλεπουμε και να χαιρομαστε. Και ειναι θαυμα που καναμε οτι καναμε μεχρι τωρα και παλι καλα.Χωρες με καλυτερες υποδομες,που δεν εχουν ολη αυτη την φαυλοτητα που περιεγραψα πριν στο ποδοσφαιρο τους ,για παραδειγμα η Β.Ιρλανδια που μας κερδισε χτες, και αλλες καλυτερες απο αυτη,εχουν δεκαετιες να διακριθουν.

 

Να γινουμε ρεαλιστες και να αναλογιστουμε οτι ειμαστε μια μικρη,φτωχη χωρα,8 εκατομμυριων,δεν μπορουμε καθε φορα να εχουμε απαιτησεις για προκρισεις .Εχω βαρεθει την εθνικη μας να παιζει ντροπιαστικο ποδοσφαιρο για να προκριθει.Ας μην ξαναπαει σε διοργανωση για 10 χρονια αλλα να παιζει κατι που να θυμιζει ποδοσφαιρο. Και αν ερθει προπονητης που εχει την διαθεση να το κανει αυτο,διαλεγοντας αντικειμενικα τους καλυτερους παικτες ανα περιοδο,κανοντας πολλα φιλικα για να τους μαθει και εχει την διαθεση να παιξει επιθετικα,τοτε θα εκανα υπομονη και 4 χρονια χωρις προκρισεις.

 

Για τον Ρανιερι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια,τωρα δεν ξερω τι γινεται,τι πιεση του ασκουν και αν παιρνει χαρτακια και τετοια.Οποιοι τα λετε τις αποδειξεις εχετε?Η ετσι κατινε κουτσομπολιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτά τα περί ίδιας ομάδας όταν αποχωρησαν οι 2 πιο έμπειροι παίκτες και ξηλώθηκε με τουλάχιστον περίεργο τρόπο ολόκληρο το team σίγουρα δεν ισχύουν. Η δικαιολογία για αντιποδοσφαιρο και αλλαγή στυλ παιχνιδιού είναι αστεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Ρανιερι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια,τωρα δεν ξερω τι γινεται,τι πιεση του ασκουν και αν παιρνει χαρτακια και τετοια.Οποιοι τα λετε τις αποδειξεις εχετε?Η ετσι κατινε κουτσομπολιο?

Εσυ πως εξηγεις το γεγονος ενας αλλοδαπος, οντας 1-2 βδομαδες προπονητης στην εθνικη Ελλαδος , να καλει παιχτη Β εθνικης ; Τον εβαλε και βασικο κιολας!

Προλαβε σε μια βδομαδα να παρακολουθησει Β εθνικη και να κανει την επιλογη του; Αυταποδεικτο ειναι, πως δεν επροκειτο για δικη του αποφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Ρανιερι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια,τωρα δεν ξερω τι γινεται,τι πιεση του ασκουν και αν παιρνει χαρτακια και τετοια.Οποιοι τα λετε τις αποδειξεις εχετε?Η ετσι κατινε κουτσομπολιο?

Εχεις ακουσει πολυ καλα λογια γιατι ετσι σου ειπανε να ακουσεις !!!

Δεν υφισταται προπονητης Ρανιερης. Ο πλεον υπερεκτιμημενος προπονητης των καιρων μας.

http://www.sport24.gr/football/h_apolysh_einai_xrysos_gia_ton_ranieri.3082613.html

 

@MIDI δε μιλησε κανεις για σουπερ Εθνικη. Μιλαμε για μια Εθνικη που επι 12 συναπτα ετη μονο κομητης δεν ηταν και μας εδινε χαρές αγωνια, δάκρυα, και στεναχωριες. Αυτα ζητας απο τη μπαλα οταν βλεπεις περαν του θεαματος.

Αλλα ηταν ανταγωνιστικη. Καθομασταν στο καναπε η πηγαιναμε γηπεδο και γλεντουσαμε, αγωνιουσαμε. Ναι δεν επαιζε μπαλα.

Οι χαρες που ενιωσα εγω προσωπικα με αυτη την Εθνικη δε συγκρινονται με καμια χαρα οπαδικου αθληματος. Τι να κανουμε χαιρομαι με την αμπαλιαση επειδη ειμαι Ελληνας.

Και την κατεστρεψαν μεσα σε 3 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουμε τους παικτες για αυτο και ουτε τους ειχαμε ποτε στην ποδοσφαιρικη μας ιστορια.

 

Kιόμως Benign κάποια στιγμη στην ιστορία μας (1994) τους είχαμε. Το ταλέντο τεράστιο. Αλλά η νοοτροπία ηταν του τουρίστα :-)

 

Κατά τα άλλα, η οργάνωση παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο σε μια ομάδα. Και ο προπονητής ειναι το Α και το Ω αυτής.

Ούτε ο Ρεχάγκελ ή ο Σάντος είχαν υποδομές ας πούμε. Υπήρχε ομως μια διαφορά. Η προσέγγιση στον παίχτη,ο σεβασμός αυτού προς τον προπονητή του και φυσικά η ανακάλυψη του καλύτερου τρόπου παιχνιδιού έχοντας μια ομάδα που ουσιαστικά είχε μεγάλη έλλειψη ταλέντου.

 

Σοβαρό επιθετικό έχουμε να βγάλουμε από την εποχή του Ντέμη Νικολαίδη. Πήγε τωρα ο Μητρογλου να κάνει κάτι, τραυματιστηκε και το έχασε. Ε ο Ρεχάγκελ ήξερε οτι τον Ντέμη θα τον βάλει μόνο ως φόβητρο. Τον Χαριστέα όμως που το κεφάλι του ηταν εξαιρετικό εκείνη τη περίοδο τον εκμεταλλεύτηκε όσο δε πήγαινε. Απλά ένα παράδειγμα γράφω.

Ο Σάντος απ την άλλη ήξερε τι ομάδα πήρε, δεν άλλαξε ιδιαίτερα τη φιλοσοφία. Προσπάθησε να παίξει λιγο πιο επιθετικά και το κατάφερε μέσες άκρες.

 

Ο Ρανιέρη ακόμα δεν ξέρουμε τι θελει να κάνει. Δε ξέρω αν παίρνει χαρτάκι επειδή κάλεσε τον Μάνταλο. Ίσως το έκανε για να δώσει μια ευκαιρία σε έναν μέσο που γενικά είχε ξεχωρίσει στην ομάδα του και είχε φουλ σεζόν. Το ότι τον συμβουλεύει ο Καρά πλέον είναι γνωστό. Το θέλαμε νομιζω.

 

Θα δουμε. Για εμένα οι επιλογές του δεν ηταν κακές αν εξαιρεθεί ο Μήτρογλου. Με την τακτική του κάτι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη βλέπω πολύ χειρότερα πράγματα να συμβαίνουν από το αγωνιστικό σκέλος και αυτό με κάνει να ανησυχώ περισσότερο.Οι παίκτες μέσα στο γήπεδο κάνουν ότι γουστάρει ο καθένα χωρίς κάποιο έστω στοιχειώδες πλάνο και μαλώνουν μεταξύ τους συνεχώς γιατί δεν μου έδωσες την μπάλα είπε ο Μανιάτης σε κάποιον χτες δεν θυμάμαι σε ποιον και ο άλλος γύρισε πλάτη και τον έπιασε η κάμερα να λέει άσε μας ρε μλκ.Και δεν είναι η πρώτη φορά που έγινε αυτό.Μάλιστα έγινε και στα τρία παιχνίδια που δώσαμε ως τώρα.Γενικά ο καθένας παίζει για τον εαυτό του και όχι για την ομάδα και θυμίζουμε λίγο πολύ μπουλούκ ασκέρ.Για μένα είναι και φυσιολογικό κατά μία έννοια καθώς οι περισσότεροι είναι καινούριοι παίκτες που τίποτα δεν τους συνδέει μεταξύ τους ενώ τους προηγούμενους τους συνέδεαν οι διακρίσεις όπως και να ερχόταν.Μακάρι να βρεθεί λύση σύντομα αλλά τώρα είμαι πολύ απαισιόδοξος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι υποστηρίζετε ότι 12 χρόνια παίζουμε το ίδιο σιχαμερό ποδόσφαιρο, απλά τώρα μας τέλειωσε η ρέντα, ξαναδείτε λίγο το euro του 04. Νομίζω ότι η διαφορά σε ποιότητα είναι χαοτική. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή δεν έχουμε φορ. Α, δεν έχουμε και χαφ. Επίσης, δεν έχουμε τερματοφύλακα. Έχουμε κάνα δυο αμυντικούς. Και έχουμε και έναν προπονητή που αποφάσισε να καταργήσει το μοναδικό στυλ ποδοσφαίρου που μπορεί να παίξει αυτή η χώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...