Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Αν έβλεπες φέτος λίγο Μέμφις Γκρίζλις, θα καταλάβαινες. Ξαφνικά από μια μέτρια απόδοση, γινόταν σούπερμαν και ρούκι του μήνα.

2. Ο Μπόγρης (αυτή τη στιγμή που μιλάμε, δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον) είναι liability αμυντικά (είναι πολύ αργός), επιθετικά απλά δεν έχει παιχνίδι. 

3. Μάντζαρης. Τον βρίσκω ανεπαρκή για εθνική. Χτες ας πούμε, τον έκαναν παγίδα οι Γάλλοι και έχανε την μπάλα (και δεν έγινε μια φορά μόνο), κάτι το οποίο είναι απαράδεκτο για πλέι μέικερ.

4. Τον Αθηναίου προσωπικά τον βλέπω σαν έναν τίμιο γκαρντ. Χτες σε 2-3 φάσεις έβγαλε πάσες πάρε-βάλε, κάτι που δεν είδαμε με τους υπόλοιπους.

 

Ανεξάρτητα από το "τί κάνει νιάου-νιάου (ή και όχι)", υπάρχει και το θέμα των "δεδομένων". Τα δε δεδομένα στην περίπτωση Καλάθη, είναι αυτά που είπα (...να προσθέσω κι όλας, ότι ΑΝ θυμάμαι καλά, εξέτισε 8 από τις αγωνιστικές που του είχαν επιβληθεί για την "υποψία" και του μένουν 13. Οι οποίες θα ισχύουν μόνο για όταν θα ξαναέχει συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Φέτος ή οποτεδήποτε δηλαδή).

Προσωπικά ούτε τον είδα στους Γκρίζλις, ούτε και έχει σημασία αυτό (όπως και για το τί "νομίζω" : αν θες, συμφωνώ ότι το ένστικτό μου μου λέει ότι όντως μάλλον "χαπακωμένος" θα ήταν. Αυτό όμως δεν αποτελεί απόδειξη...).

Το θέμα τέθηκε σε σχέση με το αν συμμετέχει στην Εθνική ή όχι.

 

Ο Μπόγρης ως εφηβο-νεανίας είχε σημαντική παρουσία στις μικρές εθνικές. Μετά, "θάφτηκε" στον ΠΑΟ του Ζοτς. Και μετά, πήρε και την κατιούσα προς άλλες ομάδες. Στον ΠΑΟΚ όμως, έδειξε να είναι μια χαρά (όχι απλώς "καλά για Α1", αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Για Α1, δεν διαφωνώ, αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Επιθετικά μιλώντας πάντα. Αμυντικά ποτέ δεν ήταν κάτι φοβερό άλλωστε). Το πώς δείχνει στα φιλικά της ανδρών (όπου για πρώτη φορά παίρνει μέρος), μιάς "περίεργης" ανδρών για πρώτη φορά μετά από 5αετία "στασιμότητας", δεν νομίζω ότι λέει πολλά. Όχι όταν έχει κάνει τη μια χαρά χρονιά που λέγαμε.

 

Τα ίδια περίπου και για Μάντζαρη. Δεν είδα το με την Γαλλία, αλλά έχω ούτως ή άλλως σχηματισμένη γνώμη (πολύ διαφορετική από αυτήν που λες εσύ) για τον συγκεκριμένο, με βάση χρόνια παρακολούθησής του. Και με βάση αυτά που έχω δει, κάθε άλλο παρά "ανεπαρκή" τον λες "για Εθνική". Αναρωτιέμαι μάλιστα ποιός στην θέση που παίζει/ρόλο που έχει, θα ήταν καλύτερος. Διότι το θέμα είναι νομίζω, αν κάποιος τρώει χρόνο από άλλον. Και, προσωπική γνώμη, ούτε γι' αστείο δεν συγκρίνονται Μάντζαρης με Αθηναίου. Όσο κι αν είναι "τίμιος γκαρντ" ο 2ος (...κι όσο κι αν χαίρομαι και εγώ που του δίνονται ευκαιρίες και θα ήθελα να τον δω να εξελίσσεται. Αν κάποιος είναι που τρώει χρόνο από τον Αθηναίου, θα έλεγα να κοιτάξουμε προς τον "έμπειρο" Ζήση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον Αθηναιου τον εχω δει ελαχιστα εως καθολου σε σοβαρο επιπεδο (Ευρωλιγκα/διεθνεις οργανωσεις με εθνικη) και δεν θα εκφερω γνωμη.

Αλλα Bασιλειαδης? Γελαω. Ο τυπος ξυπναει το πρωι , σηκωνεται απτο κρεβατι και κουτουλαει στο ταβανι του.

 

Εκτος αν τρολαρεις για να μας πεις οτι ο ΠΑΟ εχει γινει τοσο μικρομεσαια ομαδα που ενας Βασιλειαδης ειναι must, οταν δινει ευκαιριες σε ανεκδοτα τυπου Κιτσεν, Αρμστρονγκ, Μπανκς, Ραιτ κλπ κλπ. Αναμεσα σε αυτους ναι, ειναι μια κλαση πανω ο Βασιλειαδης, κατηγορια Μπραμος πχ, αλλα σε μεγαλυτερη ηλικια (εμπειρος, εμπειρος :lol: ).

Ούτε καν, τους θεωρώ χρήσιμους παίκτες σε μεσαίου μπάτζετ ομάδες. Ειδικά ο Αθηναίου έχει καλά στοιχεία για να βοηθήσει τον Παο (δε ξέρω δηλαδή γιατι δε χωρούσε στο ρόστερ).

 

Ο Βασιλειάδης δεν είναι τοπ παίκτης, αλλά μπορείς να πάρεις σκορ απ αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το "τί κάνει νιάου-νιάου (ή και όχι)", υπάρχει και το θέμα των "δεδομένων"...

Το θέμα τέθηκε σε σχέση με το αν συμμετέχει στην Εθνική ή όχι.

 

Ο Μπόγρης ως εφηβο-νεανίας είχε σημαντική παρουσία στις μικρές εθνικές. Μετά, "θάφτηκε" στον ΠΑΟ του Ζοτς. Και μετά, πήρε και την κατιούσα προς άλλες ομάδες. Στον ΠΑΟΚ όμως, έδειξε να είναι μια χαρά (όχι απλώς "καλά για Α1", αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Για Α1, δεν διαφωνώ, αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Επιθετικά μιλώντας πάντα. Αμυντικά ποτέ δεν ήταν κάτι φοβερό άλλωστε). Το πώς δείχνει στα φιλικά της ανδρών (όπου για πρώτη φορά παίρνει μέρος), μιάς "περίεργης" ανδρών για πρώτη φορά μετά από 5αετία "στασιμότητας", δεν νομίζω ότι λέει πολλά. Όχι όταν έχει κάνει τη μια χαρά χρονιά που λέγαμε.

 

Τα ίδια περίπου και για Μάντζαρη. Δεν είδα το με την Γαλλία, αλλά έχω ούτως ή άλλως σχηματισμένη γνώμη (πολύ διαφορετική από αυτήν που λες εσύ) για τον συγκεκριμένο, με βάση χρόνια παρακολούθησής του. Και με βάση αυτά που έχω δει, κάθε άλλο παρά "ανεπαρκή" τον λες "για Εθνική". Αναρωτιέμαι μάλιστα ποιός στην θέση που παίζει/ρόλο που έχει, θα ήταν καλύτερος. Διότι το θέμα είναι νομίζω, αν κάποιος τρώει χρόνο από άλλον. Και, προσωπική γνώμη, ούτε γι' αστείο δεν συγκρίνονται Μάντζαρης με Αθηναίου. Όσο κι αν είναι "τίμιος γκαρντ" ο 2ος (...κι όσο κι αν χαίρομαι και εγώ που του δίνονται ευκαιρίες και θα ήθελα να τον δω να εξελίσσεται. Αν κάποιος είναι που τρώει χρόνο από τον Αθηναίου, θα έλεγα να κοιτάξουμε προς τον "έμπειρο" Ζήση.)

Υπάρχει το δεδομένο ότι το ΝΒΑ τιμώρησε έναν αθλητή για χρήση μιας ουσίας, η οποία ναι μεν δεν είναι αναβολικό, αλλά θεωρείται ύποπτη και τιμωρείται σε όλα τα αμερικανικά αθλήματα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να καταδικάσω τον Καλάθη, ίσα ίσα που πιστεύω ότι δεν φταίει αυτός, αλλά οι Γκρίζλις για ό,τι έγινε. Οι οποίοι Γκρίζλις έχουν ιστορικό ντοπαρισμάτων (περίπτωση OJ Mayo). Για το αν θα πρέπει ή όχι να παίξει στην εθνική, εγώ πιστεύω πως ναι. Το ίδιο πιστεύω και για τον Μπουρούση που 'χει πιαστεί στο παρελθόν.

 

Πάμε τώρα στους υπολοίπους. Ο Μπόγρης βλέπω να κόβεται. Ο Μάντζαρης είναι ταλέντο, αλλά αυτή τη στιγμή είναι ένας αργός πλέι μέικερ, χωρίς σουτ, χωρίς διείσδυση, που χρησιμεύει μόνο για την άμυνά του λόγω ύψους. Λογικά τη θέση του στο μουντομπάσκετ θα πάρει ο Καλάθης, και δεύτερος στα ποιντ γκαρντ θα 'ναι ο Σλούκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και συ δεν κατάλαβες τι εννοούσες. Σίγουρα δεν είναι σκόρερ, αλλά έχει πολύ καλό στατικό τρίποντο. Και επίσης δεν τον βλέπω να είναι σε καλή κατάσταση, θα ήθελα να πάρει περισσότερες ευκαιρίες ο Αθηναίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο, είτε "επίσης", είτε "και". Τουγκέδερ αποτελούν  πλεονασμό.

 

Περί Αθηναίου τί, να πάρει χρόνο από τον Μάντζαρη; Έγκλημα. Να πάρει από άλλους, ναι.

 

 

 

Sl, η "αργοσύνη" του Μάντζαρη είναι στοιχείο του παιχνιδιού του. Δεν είναι "ισπανικής κοπής" παίκτης. Γι' αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει. Το θέμα είναι το πόσο καλός και χρήσιμος είναι κάποιος στην ομάδα που παίζει, με βάση τα στάνταρ του. Ο Μάντζαρης είναι (ήταν και θα είναι), πριν απ' όλα ένας καλός (έως πολύ καλός) αμυντικός στην προσωπική άμυνα (με όσα αυτό περιλαμβάνει - μέχρι και το τραβηγμένο : ρημπαόυντ. Και ναι ΚΑΙ αυτό από την "προσωπική άμυνα" ξεκινάει...) που ξέρει να βρίσκεται στα κατάλληλα σημεία μέσα στο παρκέ. Αθλητικά δεν είναι ούτε τόσο "γερός", ούτε τόσο "έντονος" (όπως ο Διαμαντίδης ας πούμε) - ούτε καν έχει τα "μακρυά χέρια" που κάνουν έναν παίκτη στη θέση του να ξεχωρίζει, αλλά έχει το καλό ότι ξέρει να γίνεται "βεντούζα"... Εν ολίγοις, η αντίληψή του για το παιχνίδι είναι το κύριο όπλο του.

Επιθετικά δεν είναι καν στα ένστικτά του να είναι "αποδοτικός". Το βλέπει κανείς ότι προσπαθεί να το "αποφύγει", όχι γιατί ξερωγώ είναι χέστης/δεν ξέρει/δεν μπορεί, αλλά επειδή η φάση του είναι να βγάζει πράγματα για τους άλλους, και όχι να φτιάχνει καταστάσεις για τον εαυτό του/να έχει την τάση να εκδηλώνεται επιθετικά. Κοντολογίς ο Μάντζαρης είναι παίκτης που αναφορικά με το σκοράρισμα, θα το προσπαθήσει μόνο "εάν χρειαστεί" και ΟΤΑΝ "χρειαστεί". Ούτε εμένα μου αρέσει προσωπικά αυτή η αντιμετώπιση του παιχνιδιού (όντας και στα δικά μου τα ένστικτα το σκοράρισμα) και νομίζω πως θα έπρεπε να το είχε ΗΔΗ δουλέψει ο Μάντζαρης αυτό το κομμάτι (κάπως το προσπάθησε περισσότερο φέτος), αλλά στην περίπτωση του Μάντζαρη χαίρομαι το ότι καταφέρνει (νταξ' όχι πάντα - μιλάω για την τάση του χαρακτήρα του), να προσπαθεί "έξυπνα" να "συμπληρώνει τις φάσεις" για την ομάδα, αντί να είναι πρωτοβιολιτζής. Πρέπει επίσης να (ξανα)γίνει πιο επιθετικός, όσον αφορά την οργάνωση του παιχνιδιού. Όντως παραέχει γίνει μπαλοκυκλοφορητής περισσότερο, αντί για "δημιουργός" - το θέμα όμως είναι ότι το έχει. Όπως είχα πει πιο πριν, νομίζω ότι ευθύνη έχει ο "άνοστος" (/στατικός, "ξερός") τρόπος με τον οποίο εκτελείται το παιχνίδι του ΟΣΦΠ επί Μπαρτζώκα για την απόδοση του Μάντζαρη τη σαιζόν που πέρασε. Ευκαιρία θα είναι να αλλάξει και να ξαναγίνει πιο "ελεύθερος" όπως ήταν παλιότερα (ο Μάντζαρης), τώρα με την "νέα Εθνική" (με προπονητή άλλης κοπής - χωρίς τον "δυνάστη" Σπανούλη κτλκτλ). 

 

Για να το κλείσω, ελπίζω (αλλά και πιστεύω) ότι τα φιλικά δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά για το τί θα δούμε από τα γκαρντ μας, και δη τον Μάντζαρη, στην Ισπανία. Ακόμη κι αν φαίνεται "αργός και χωρίς πάσες" τώρα, είναι ολίγον οφθαλμαπάτη όλο αυτό.

 

 

*....Όπως και επίσης (:ρ) είπε ο Χρήστος, ο Μάντζαρης είναι παίκτης με αρκετά καλό ποσοστό τριπόντων. Και πάνω απ' όλα (μιας κι αυτό δεν φαίνεται στις στατιστικές), τριπόντων που γίνονται (και μπαίνουν) "όταν χρειάζεται". Κατάλαβα ότι το θέμα το έθεσες ως "δεν παίρνει όμως πολλά σουτ" (και συμφωνώ) - απλά το τονίζω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται και δεν έχουν βρει τρόπο να βλέπουν τα παιχνίδια (της δικής μας ομάδας) μέσω φιμπογιουτιουμποκάναλου, υπάρχουν και οι εξής λύσεις : Hola addon για Chrome και Firefox ή ZenMate (addon κι αυτό, για Chrome) και συνδέεστε μέσω proxy. Προσωπικά προτιμώ το 2ο, γιατί με το 1ο δεν μπορώ να δω τα παιχνίδια που υπάρχουν στο gallery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο Μάντζαρης έχει ένα πολύ καλό στοιχείο.

 

Ακριβώς επειδή δεν είναι το επιθετικό υπερόπλο, δεν είναι Σπανούλης, δύσκολα θα βάλει ο αντίπαλος προπονητής πάνω του σκληρό μαρκάρισμα.

 

Και εκεί γίνεται επικίνδυνος γιατί έχει αξιόπιστο σουτ. Μένει πιο εύκολα  ελεύθερος και σου κάνει τη ζημιά.

 

Σίγουρα δεν είναι ο πιο αξιόπιστος παίκτης που θα στο κάνει κάθε βράδυ αλλά είναι κίνδυνος, εμένα μου αρέσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι στοιχείο του Μάτζαρη, ή οποιουδήποτε παίκτη παίζει δίπλα στον Σπανούλη, τον ΔΔ, τον Ναβάρο κτλ?

 

Κάποτε, επί εποχές Περιστερίου, ούρλιαζαν οι προπονητές και οι βοηθοί, αν η άμυνα μπεί σε περιστροφές, να αφεθεί ελεύθερο σουτ απο τον Μάτζαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...