Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Tωρα που αποδεσμευτηκε απο την Εθνικη ειναι λογικο να μιλαει πιο ελευθερα. Γιατι θα επρεπε να πει κατι που μας αρεσει, τα λεει οπως τα βλεπει(ή οπως τον βολευουν).

Το οτι θα δεχτει λασπη απο καποιους ειναι δεδομενο ετσι κι αλλιως, οπως δεχτηκε και ο Ρεχαγκελ.

Η ουσια ειναι πως αν δε τρωγαμε εκεινο το αστειο γκολ-ριπλεϊ τωρα θα μιλουσαμε για ηρωες παιχτες, για σουπερμπ προπονητη, για ομαδα που τα εδωσε ολα και πετυχε κλπ.

Αλλα ειναι στο dna του ελληνα να πανυγηριζει τρελα στην επιτυχια και να γκρινιαζει του θανατα στην αποτυχια.

 

Εγώ αυτά τα γονιδιακά (DNA Έλληνα, Ουκρανού, Κογκολέζου, Γερμανού) τα ακούω βερεσέ.

 

Ο μόνος που γκρίνιαξε μετά από αυτή την υπερπροσπάθεια με γενναία δόση τύχης (εκτός κι αν θεωρεί κανείς ότι οι 16 δεν αποτελούν υπέρβαση για αυτή την ομάδα) ήταν... wait for it... ο Σάντος.

 

Ο οποίος αφού γκρίνιαξε και κατάλαβε τι παπαριά έκανε, προσπαθεί να τα συμμαζέψει (εξ ου και τα χθεσινά "είμαι περήφανος για τους παίκτες μου" κτλ).

 

Αν τον ενδιέφερε να ασκήσει κριτική σοβαρή και ουσιαστική ("απελευθερωμένος", υποτίθεται, από τα δεσμά του συμβολαίου) θα ξεκινούσε πρώτα από όλα από τον εαυτό του.

 

Τους ατομιστές που δεν είχαν ψυχικές ή/και σωματικές δυνάμεις αυτός τους επέλεξε. Αυτός τους έβαζε να παίζουν ταμπούρι μέχρι να φάνε γκολ (γιατί όταν υπηρετείς το μισό-μηδέν μια ζωή, χούγια δεν αλλάζεις στα 60), αυτός κόντεψε να πάει στους 8 με μία (1) νίκη.

 

Όταν ο Γκέκας αντί να πασάρει, σούταρε, και από τύχη στρώθηκε η μπάλα στον Παπασταθόπουλο, ήταν καλά. Στην παράταση, δεν είχαν "ομαδικότητα". Άντε καλά. Η δεύτερη καράφα πόρτο κερασμένη από μένα.

 

Και, όχι, το να λες τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη δεν συνιστά "λάσπη".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτά τα γονιδιακά (DNA Έλληνα, Ουκρανού, Κογκολέζου, Γερμανού) τα ακούω βερεσέ.

 

Ο μόνος που γκρίνιαξε μετά από αυτή την υπερπροσπάθεια με γενναία δόση τύχης (εκτός κι αν θεωρεί κανείς ότι οι 16 δεν αποτελούν υπέρβαση για αυτή την ομάδα) ήταν... wait for it... ο Σάντος.

 

Ο οποίος αφού γκρίνιαξε και κατάλαβε τι παπαριά έκανε, προσπαθεί να τα συμμαζέψει (εξ ου και τα χθεσινά "είμαι περήφανος για τους παίκτες μου" κτλ).

 

Αν τον ενδιέφερε να ασκήσει κριτική σοβαρή και ουσιαστική ("απελευθερωμένος", υποτίθεται, από τα δεσμά του συμβολαίου) θα ξεκινούσε πρώτα από όλα από τον εαυτό του.

 

Τους ατομιστές που δεν είχαν ψυχικές ή/και σωματικές δυνάμεις αυτός τους επέλεξε. Αυτός τους έβαζε να παίζουν ταμπούρι μέχρι να φάνε γκολ (γιατί όταν υπηρετείς το μισό-μηδέν μια ζωή, χούγια δεν αλλάζεις στα 60), αυτός κόντεψε να πάει στους 8 με μία (1) νίκη.

 

Όταν ο Γκέκας αντί να πασάρει, σούταρε, και από τύχη στρώθηκε η μπάλα στον Παπασταθόπουλο, ήταν καλά. Στην παράταση, δεν είχαν "ομαδικότητα". Άντε καλά. Η δεύτερη καράφα πόρτο κερασμένη από μένα.

 

Και, όχι, το να λες τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη δεν συνιστά "λάσπη".

 

 

Να συμπληρώσω οτι δεν έχω δεί ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ τελείωμα φάσης απέναντι σε 2 αμυντικούς (Κόστα Ρίκα) με 5 πέντε...ΠΕΝΤΕ...--ΠΕΝΤΕ-- (bold και κεφαλαία μπάς και το χωνέψουμε) παίχτες της άλλης ομάδας (Εθνική Ελλάδος) ...

 

IBO8wLb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτά τα γονιδιακά (DNA Έλληνα, Ουκρανού, Κογκολέζου, Γερμανού) τα ακούω βερεσέ.

 

Ο μόνος που γκρίνιαξε μετά από αυτή την υπερπροσπάθεια με γενναία δόση τύχης (εκτός κι αν θεωρεί κανείς ότι οι 16 δεν αποτελούν υπέρβαση για αυτή την ομάδα) ήταν... wait for it... ο Σάντος.

 

Ο οποίος αφού γκρίνιαξε και κατάλαβε τι παπαριά έκανε, προσπαθεί να τα συμμαζέψει (εξ ου και τα χθεσινά "είμαι περήφανος για τους παίκτες μου" κτλ).

 

Αν τον ενδιέφερε να ασκήσει κριτική σοβαρή και ουσιαστική ("απελευθερωμένος", υποτίθεται, από τα δεσμά του συμβολαίου) θα ξεκινούσε πρώτα από όλα από τον εαυτό του.

 

Τους ατομιστές που δεν είχαν ψυχικές ή/και σωματικές δυνάμεις αυτός τους επέλεξε. Αυτός τους έβαζε να παίζουν ταμπούρι μέχρι να φάνε γκολ (γιατί όταν υπηρετείς το μισό-μηδέν μια ζωή, χούγια δεν αλλάζεις στα 60), αυτός κόντεψε να πάει στους 8 με μία (1) νίκη.

 

Όταν ο Γκέκας αντί να πασάρει, σούταρε, και από τύχη στρώθηκε η μπάλα στον Παπασταθόπουλο, ήταν καλά. Στην παράταση, δεν είχαν "ομαδικότητα". Άντε καλά. Η δεύτερη καράφα πόρτο κερασμένη από μένα.

 

Και, όχι, το να λες τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη δεν συνιστά "λάσπη".

 

Ειτε βερεσε τ ακουσεις ειτε τα χρυσοπληρωσεις, ειναι δυστυχως μια διαπιστωμενη πραγματικοτητα. Αυτη την ιδια ομαδα τωρα εαν ειχε περασει θα την εγκωμιαζες, θα ειχες κανει στροφη 180ο.

Ο Σαντος ειπαμε, ειπε αυτα που βλεπει(ή τον βολευουν). Δεν ειναι απαραιτητο να πει αυτο που θα περιμενες ν ακουσεις. Ουτως η αλλως η κριτικη σου αρνητικη θα ηταν οτι κι αν ελεγε.

Αυτο που ειναι συκα και σκαφη για σενα, για καποιον αλλο ειναι τριχες κατσαρες. Προσωπικα δε θα κατσω ποτε να καταδικασω μια ολοκληρη πορεια καποιου απο τις δηλωσεις του για μια παραταση.

 

 

 

Να συμπληρώσω οτι δεν έχω δεί ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ τελείωμα φάσης απέναντι σε 2 αμυντικούς (Κόστα Ρίκα) με 5 πέντε...ΠΕΝΤΕ...--ΠΕΝΤΕ-- (bold και κεφαλαία μπάς και το χωνέψουμε) παίχτες της άλλης ομάδας (Εθνική Ελλάδος) ...

 

Για τη κακη εξελιξη της φασης αυτης ποιος φταιει? Ο Σαντος?...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θαυμάζω τις διαπιστωμένες πραγματικότητες.

 

Αν δε σου κάνει κόπο, πέρνα λίγο να δεις τι έγραψαν οι Άγγλοι για την εθνική τους ή οι Ισπανοί για τη δική τους ομάδα (που κι αν τους χάρισε χαρές και περηφάνια). Εκεί να δεις μηδενισμό και απαξίωση.

 

Κατά τα άλλα, είναι "ίδιον" των Ελλήνων και κανείς δε μας φτάνει στο να μηδενίζουμε (και στο να χτίζουμε Παρεθνώνες, ανάλογα από ποια μπάντα της υπερβολής θέλεις να πιάσεις την "ιδιαιτερότητα" της φυλής μας).

 

Πάντως, σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις ότι δεν κατάλαβες Χριστό από όσα έγραψα:

 

Πουθενά δε μηδένισα την πορεία καμιάς ομάδας (βεβαίως, έχεις ανοιχτή πρόσκληση από μένα να μου υποδείξεις ένα σημείο όπου μηδένισα οτιδήποτε).

 

Είπα απλά πως η κριτική που άσκησε ο Σάντος ήταν α)άκαιρη και β)άστοχη.

 

Το γιατί το εξήγησα ήδη, αναλυτικά. Εκεί είναι τα μηνύματά μου, αν θες να καταλάβεις, διάβασέ τα

 

Τώρα, τις εικασίες σου πως, ό,τι κι αν έλεγε, αρνητικά θα το σχολίαζα, δε χρειάζεται να τις σχολιάσω. Μπροστά σε ανθρώπους με μαντικές ικανότητες, απλά υποκλίνομαι.

 

Καλή σου συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο Χριστοδουλόπουλος δεν έπαιξε ατομιστικά;

Άδικο έχει ο Σάντος; Με το που έκανε ντρίμπλα, ούτε κοίταζε να δει αν υπάρχει άλλος παίχτης, κατευθείαν σουτ.

Ήξερε εκ των προτέρων ο Σάντος ότι θα παίξει τόσο ατομιστικά; Προφανώς και δεν το ήξερε γιαυτό βγήκε εκ των υστέρων να το πει.

 

ΥΓ Ο προπονητής δεν έχει το δικαίωμα να κριτικάρει δημόσια τους παίχτες του;

Προφανώς όταν πρόκειται για Έλληνες παίχτες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανούτσος - χωρίς να εξετάζουμε ποιος είναι, παρά μόνο τι λέει

 

Επειδή ούτε στη «διάψευσή» του ο Σάντος δεν ανασκευάζει το γεγονός ότι μίλησε στο τελευταίο ματς για παίκτες που αντί να κυκλοφορούν την μπάλα θέλανε να πετύχουν το κρίσιμο γκολ, να πω ορισμένα πράγματα. Πρώτον δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το γενικό. Μπορεί να αφορά οποιονδήποτε σχεδόν παίκτη και αν προσπαθήσεις να υποθέσεις ποιος είναι, ο άλλος τη βγάζει καθαρή λέγοντας «δεν εννοούσα αυτόν». Λέει δηλαδή κάτι για να αποτινάξει τις ευθύνες του χωρίς να είναι αρκετά συγκεκριμένο για να αντιμετωπίσει αυτόν που κατηγορεί. Δηλαδή αν ο Σάντος έλεγε «ο Καραγκούνης, ο Σαμαράς, ο Χριστουδουλόπουλος» ή σε όποιον άλλον αναφερόταν, και ο παίκτης θα είχε απαντήσει. Τώρα είναι καταγγελία εκ του ασφαλούς.

 

 

 

Υπήρξαν όμως παίκτες που το έκαναν; Πιθανότατα ναι. Μπορώ να σκεφτώ δύο τινά. Το ένα επαναλαμβανόμενο, που ήταν η εκτέλεση των στημένων φάσεων και το δεύτερο η περίφημη πια αντεπίθεση των 5 Ελλήνων εναντίον των δύο Κοσταρικανών που τελείωσε στο σουτ του Χριστοδουλόπουλου που απέκρουσε ο Νάβας. Στα στημένα υπήρξαν και μουρμούρες και κόρνερ που εκτελέστηκαν με λάθος πόδι. Η συνηθισμένη πρακτική χωρίς να είναι δεσμευτική είναι ότι ένας αριστεροπόδαρος εκτελεί τα κόρνερ στα δεξιά και το αντίστροφο. Ο λόγος είναι να πηγαίνει η μπάλα από τα έξω προς τα μέσα και ότι όταν τα κόρνερ εκτελεί αριστεροπόδαρος από τα αριστερά είναι αδύνατον για παράδειγμα η μπάλα να πάει στο δεύτερο δοκάρι για κεφαλιά χωρίς πριν να έχει βγει έξω. Το αν τα κόρνερ χτυπήθηκαν όπως χτυπήθηκαν κατόπιν σχεδίου ή επειδή έτσι οι παίκτες γούσταραν παραμένει μυστήριο.

 

 

Η πολυσυζητημένη φάση της αντεπίθεσης των «5» με τους «2» νομίζω ότι είναι περισσότερο εξαιρετική άμυνα των Κοσταρικανών και λιγότερο λάθος των Ελλήνων. Οι δύο Κοσταρικανοί αμυντικοί κάνουν πισοπεταλιά στην ίδια γραμμή καλύπτουν την κάθετη πάσα και χαρίζουν το σουτ από το πλάι. Το οποίο όταν δεν υπάρχει πια χώρος κάνει ο Χριστοδουλόπουλος και ο Νάβας αποκρούει. Ενδιαφέρον είναι ότι η φάση θυμίζει περισσότερο fast break στο μπάσκετ και λιγότερο ποδόσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή ο Χριστοδουλόπουλος δεν έπαιξε ατομιστικά;

Άδικο έχει ο Σάντος; Με το που έκανε ντρίμπλα, ούτε κοίταζε να δει αν υπάρχει άλλος παίχτης, κατευθείαν σουτ.

Ήξερε εκ των προτέρων ο Σάντος ότι θα παίξει τόσο ατομιστικά; Προφανώς και δεν το ήξερε γιαυτό βγήκε εκ των υστέρων να το πει.

 

Όχι μόνο ο Χριστοδουλόπουλος.

 

Όμως:

 

Πρώτον, όπως άριστα επισημαίνει ο Πανούτσος, ο Σάντος κάνει κριτική αόριστη (κοινώς ρίχνει το μπαλάκι στους παίκτες χωρίς καν να κατονομάζει. Αυτό δεν είναι κριτική, κουτσομπολιό είναι). Ειδικά όταν υποτίθεται πως, απαλλαγμένος από το βάρος της επαγγελματικής σχέσης, μπορεί να μιλήσει "ανοιχτά".

 

Δεύτερον, είναι παράδοξο (για να μην πω παράλογο) στον απόηχο της μεγαλύτερης επιτυχίας της ομάδας (αυτό για όποιον με κατηγόρησε για μηδενισμό) να πας και να πετάς τέτοιες αόριστες κατηγορίες.

 

Τρίτον, οι κατηγορίες δεν είναι μόνο αόριστες, αλλά φανερώνουν και μια βαθιά απροθυμία για ουσιαστική κριτική:

 

Αν σε πειράζει ο ατομισμός στο 5-2, θα έπρεπε να σε πειράζει και στο γκολ της ισοφάρισης, που από ατομισμό (και μια δόση καλής τύχης) προέκυψε.

 

Για εκεί, όμως, κιχ ο Σάντος.

 

Όπως κιχ και για το ότι δε βάλαμε ούτε ένα γκολ από δουλεμένη, ομαδική προσπάθεια (αντίθετα είχαμε δοκάρια από ατομίστικες καραβολίδες, που λέγαμε και στα νιάτα μου, αλλά ούτε εκεί βολεύει η κριτική).

 

Κατά τα άλλα, ο Σάντος ήταν τέσσερα χρόνια προπονητής της εθνικής. Αντί να φύγει κύριος και απόλυτα επιτυχημένος (ο μηδενισμός που λέγαμε παραπάνω) προτίμησε με αυτή την άστοχη δήλωση να δημιουργήσει αλγεινές εντυπώσεις.

 

Και το ότι κατάλαβε και ο ίδιος πόσο άστοχες ήταν οι δηλώσεις του, το αποδεικνύει το γεγονός ότι επιχείρησε να μετριάσει τις εντυπώσεις με επόμενες συνεντεύξεις.

 

Αυτά. Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο, ούτε και έχει καμία σημασία. Καλή του τύχη στη συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπέρ της κριτικής, γιατί η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη σε κάνει καλύτερο.

Και πιστεύω πως ο προπονητής έχει το δικαίωμα να κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εφευγε απο την Εθνικη θα εβγαινε να πει κατηγοριες για τους παικτες?

Ουτε 1 στο εκατομμυριο

Το μονο που κοιταξε ειναι να εννοησει ηταν οτι εγω ειμαι προπονηταρας και αυτοι φταινε που δεν προχωρησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαυμάζω τις διαπιστωμένες πραγματικότητες.

 

Αν δε σου κάνει κόπο, πέρνα λίγο να δεις τι έγραψαν οι Άγγλοι για την εθνική τους ή οι Ισπανοί για τη δική τους ομάδα (που κι αν τους χάρισε χαρές και περηφάνια). Εκεί να δεις μηδενισμό και απαξίωση.

 

Κατά τα άλλα, είναι "ίδιον" των Ελλήνων και κανείς δε μας φτάνει στο να μηδενίζουμε (και στο να χτίζουμε Παρεθνώνες, ανάλογα από ποια μπάντα της υπερβολής θέλεις να πιάσεις την "ιδιαιτερότητα" της φυλής μας).

 

Πάντως, σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις ότι δεν κατάλαβες Χριστό από όσα έγραψα:

 

Πουθενά δε μηδένισα την πορεία καμιάς ομάδας (βεβαίως, έχεις ανοιχτή πρόσκληση από μένα να μου υποδείξεις ένα σημείο όπου μηδένισα οτιδήποτε).

 

Είπα απλά πως η κριτική που άσκησε ο Σάντος ήταν α)άκαιρη και β)άστοχη.

 

Το γιατί το εξήγησα ήδη, αναλυτικά. Εκεί είναι τα μηνύματά μου, αν θες να καταλάβεις, διάβασέ τα

 

Τώρα, τις εικασίες σου πως, ό,τι κι αν έλεγε, αρνητικά θα το σχολίαζα, δε χρειάζεται να τις σχολιάσω. Μπροστά σε ανθρώπους με μαντικές ικανότητες, απλά υποκλίνομαι.

 

Καλή σου συνέχεια.

 

Oσα ειπες τα καταλαβα. Δεν ειμαι σιγουρος αν εσυ καταλαβες τα δικα μου. Δεν ειπα οτι μηδενισες τη πορεια της ομαδας, τον Σαντος μηδενισες, δε σου αρεσαν οι δηλωσεις του. Δε χρειαζεται να εχει κανεις μαντικες ικανοτητες για να αναφερει τις ιδιαιτεροτητες του ελληνα φιλαθλου. Απορω μαλιστα που αμφιβαλλεις για το γνωστο ταμπεραμεντο μας. Στην Ελλαδα ειμαστε ολοι προπονητες και παντογνωστες. Και πολυ παθιασμενοι.

Respect! για έναν μεγάλο Έλληνα αθλητή και άνθρωπο.

 

Ειναι οτι ηταν ο Τασος Μητροπουλος στο Μουντιαλ του '94.

 

Αμφοτεροι εφυγαν απο την Εθνικη δυστυχως με πικρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...