Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"...Για αυτό και όταν θα πάω στην Αμερική θα ξεσκιστώ στη δουλειά. Και θα γυρίσω! Όχι έτοιμος να βάλω ένα καλάθι. Έτοιμος να τους διαλύσω. Το εννοώ αυτό που λέω. Γιατί είμαι νευριασμένος με τον εαυτό μου. Θα ήθελα να κερδίσει η ομάδα μου και νιώθω ότι δεν τη βοήθησα. Θα ήθελα να είμαι πιο δυνατό..."

 

τάδε έφη ο Γιάννης

 

...μωρέ καλά τα έφη, αλλά ακόμη κι αυτό συνεχίζει να μου θυμίζει παιδάκι. Μακάρι, πρωτ' απ' όλα για τον εαυτό του να τα κάνει αυτά που λέει. Ούτε ο πρώτος θα είναι πάντως, ούτε ο τελευταίος, που από λόγια δόξα τω θεώ, αλλά στην πράξη χμ.

 

 

 

Μπασκετ 80s παιζεις ο Μισσας λες και εχει τον Μποσγανα και τον Γασπαρη στην ομαδα, μικρό ροτεισον, καμια εμπιστοσυνη στον παγκο του, κανένα ιδιαιτερο επιθετικο συστημα για να εκμεταλευτει τα ατου της η ομαδα. Και το 09 -10 τα ιδια ειχαμε μονο που τοτε η ομαδα ηταν πληρεστερη και εφερε μετάλλια.

Απο τη φετινη ομαδα βεβαια πέρα απο τον προπονητη έλειπε ενα 2ο καλο πλειμεικερ γιατι και ο Μποχωριδης δεν ειναι ο κλασικος πλειμεικερ αλλά και 2 ψηλοι, παρτυ εκαναν μεσα στη ρακετα μας με τον Αγραβανη.

 

Δεν ξέρω είναι η αλήθεια να εκτιμώ το τί σόι μπάσκετ παίζουν οι προπονητές. Ούτε καν να το διακρίνω. Αλλά αν το '09-'10 έκανε καλά την δουλειά της η ομάδα που είχε στα χέρια της, με παίρνει φαντάζομαι να υποθέσω ότι αν ήταν τόσο χάλι όσο υποννοείς ο Μίσσας, θα την κατέστρεφε κι εκείνη. Περί "εμπιστοσύνης" πάντως, εγώ δεν θυμάμαι να μη δείχνει όπως και να δίνει κι ευκαιρίες στους "90άρηδες" τότε. Αν τώρα ο πάγκος του ΔΕΝ είναι άξιος εμπιστοσύνης ούτως ή άλλως, τί να λέμε;

Όσο περί ατού, από αυτό που είδα, δεν βλέπω κάτι εξαιρετικό ως υλικό και δεν νομίζω ότι πρέπει να χρεωθεί στον προπονητή. Ούτε καν λίγο σκύλιασμα δεν είδα, ακόμη κι όταν χάθηκε το παιχνίδι, και σ' αυτές τις ηλικίες είναι λογικό να είναι πιο άναρχοι και να κάνουν τα δικά τους οι παίκτες και να δείχνουν στοιχεία χαρακτήρα.

Το "τόσα χρόνια με μικρούς" πάντως, το έγραψα ως γεγονός, μπας και κανείς νομίζει ότι είναι κάποιος που προέκυψε από το πουθενά (όσο για την "αξία" του"....είπαμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 2010 εχασε με κατω τα χερια απο τη μιση Γαλλια με Γιανκοβιτς, Παπαντωνιου, Κατσιβελη να ειναι εκτος ροτεισον ενώ το 2009 τον εσωσαν οι ηρωισμοι του Γιαννόπουλου στον τελικό που γυρισε το ματς με κατι απιθανα τριποντα και το εξαιρετικο ξεκινημα του Παπανικολαου παλι με 3-4 συνεχόμενα τριποντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και σε τόσα άλλα παιχνίδια κερδίσανε εμφατικά και η ομάδα έπαιζε καλοκουρδισμένα. Γενικά δεν ξέρω πόσο υπεύθυνος είναι ο προπονητής είτε για τις ήττες είτε για τις νίκες, όταν οι παίκτες αποδίδουνε τα μέγιστα ή σέρνονται. Σίγουρα ένας καλός προπονητής ξέρει να βγάζει λαγούς από καπέλα και να κλέβει νίκες ή να γλυτώνει ήττες, αλλά εγώ δεν είχα μείνει με αίσθηση ότι κάπου έφταιγε, σε σταθερή βάση, ο Μίσσας, όταν έχανε (τις λίγες φορές που έχανε) η ομάδα των 90άρηδων. Και γενικώς ποτέ δεν πέτυχα κάποια έμμεση ή και άμεση γκρίνια γι' αυτόν. Που συνήθως υπάρχει, όταν κάτι δεν πάει καλά, κι όλο και κάπου θα την πετύχεις.

Τεσπα, δεν πάω να τον βγάλω προπονηταρά - απλά εξηγώ την άποψη κι αίσθησή μου. Άλλωστε όπως ήδη είπα, δεν με θεωρώ και τον πιο κατάλληλο για να κρίνω προπονητές. Μια άποψη όμως, την έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αργησε αλλά την έσωσε την παρτιδα η εθνικη u18. Μια απορία ο Διαμαντάκος περα απο 2 παιχνιδια που έπαιξε πανω απο 30 στα υπόλοιπα γιατι έπαιζε κοντα στα 20; Επίσης από οτι διαβάζω ακολουθει βηματα Μπογρη στην συμπεριφορα του εντος παρκε, κακο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δείχνει πουθενα το πόλο; 

 

Επισης συνειδητοποιείτε οτι θα δουμε Ευρωμπασκετ χωρίς Χατζηγεωργιού και τον αλλο το χοντρο; 

ΣΤο eurosport.Αν και το χθεσινο ματς της εθνικης δεν το ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν το δειχνει Ελληνικο καναλι(συνδρομητικο η μη) απο εξωτερικο ελεγα.Παντως το Γαλλια Γερμανια που θα παιχτει στισ 9 μιση (του ιδιου τουρνουα) εχουν ανεβασει 1 λινκ το οποιο λογικα θα δουλεψει εκεινη την ωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...