Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία χρόνια πάντως εμείς είμασταν (σε γενικές γραμμές) από πάνω (sic) στους μικρούς, σε σχέση με τα Ισπανά.

Σήμερα μας τη φορέσανε βέβαια.

 

Όσο για τον απόγονο του Καραϊσκάκη, μπα, όχι. Την μεταγραφή του στο Νουβουά να πάρουμε πίσω, γιατί το βλέπω να καίγεται εκεί το παιδί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλασικη Ισπανια που κάποια στιγμη θα ξεφύγει με τα πολλαπλά τριποντα.

Αν μπορουμε θα το κάνουμε και εμεις.

 

Τρομερη ευστοχια, παιζουν με αυτο το τρόπο και πάντα νικάνε.

 

Ο ντραφτ μας, μια χαρά ειναι αλλά δε κάνει για τέτοιου ειδους παιχνιδια. Ο άνθρωπος ειναι ΝΒΑ και κάνει μπαμ.

Εκει θα φανει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις μια ομαδα χωρις αρχη μεση και τελος αυτα συμβαινουν. Η ομαδα παιζει στον αυτοματο πιλοτο απο την αρχη του τουρνουα και με βαση το ταλεντο. Δεν γινεται 1/2 επιθεσεις να βαζουμε το κεφαλι κατω και να πηγαινουμε στο καλαθι σαν ταυρος σε υαλοπωλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδες μόνο τρίποντα, δεν είδες το ματς. Άσε που σε κάποια φάση είχαν ένα κάρο άστοχα σερί και οι δικοί μας χαϊδεύανε τα πουλάκια τσίου τους απλώς.

 

Όσο για τον Τζώνη, είναι πολύ μικρός για να βγει το οποιοδήποτε σίγουρο συμπέρασμα για το πώς θα εξελιχθεί : μπορεί να παρταλιάσει - μπορεί και να προκόψει. Κάτι μου λέει εμένα όμως ότι είναι λάθος να φύγει ΤΟΣΟ άγουρος για Απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια πάντως εμείς είμασταν (σε γενικές γραμμές) από πάνω (sic) στους μικρούς, σε σχέση με τα Ισπανά.

Το sic τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει η δική μας ομάδα για το αποτέλεσμα. Οι άλλοι έχουν εξαιρετική τακτική και φυσικά τρομερή άμυνα.

 

Το οτι αστοχουν κάπου κάπου ειναι λογικο, αλλά με 40% στα τριποντα, σημαίνει οτι το έχουν δουλέψει το θέμα, οπως άλλωστε κάνει και η αντρικη ομάδα της Ισπανίας.

 

Οπως και η αντρική μας ομάδα, προσπαθει να εκμεταλλευτεί τα λάθη των Ισπανων, αλλά το κακό ειναι πως και οι Ισπανοί δεν αφηνουν ποτέ ανεκμετάλλευτο λάθος.

 

Γενικά οι Ισπανοι ειναι μια κλάση πάνω. Δεν ειναι κακό αυτο.

 

Ο Αντετο έχει εξαιρετικό διασκελισμό, ξέρει μπάσκετ και επιβάλλεται να πάει ΝΒΑ για να παίξει εξ αρχης εκει και να μάθει τον τρόπο τους. Μπορει να εξελιχθεί σε θεαματικότατο παίχτη σε ένα πρωτάθλημα που παίζουν man 2 man και τους ενδιαφέρει το θέαμα κατά βάση.

Εμένα αυτο μου δειχνει ως παιχτης

Ακριβως επειδη ειναι "αγουρος" θα ήθελα να φυγει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι ο περιβοητος Μισσας που σχολιαζει Ευρωλιγκες κλπ; Θα κανω και εγω αιτηση για προπονητης στους νεους. Αμολας τα μικρα μεσα και καμαρωνεις. Ο φραπες του ελειπε.

Ποιο στατικη ομαδα πεθαινεις. Επαιρνε την μπαλα ενας και περιμενε στο τριποντο μεχρι να τελειωσει το 24αρι. Ο Αντετοκουνμπο θελει χωρο για να φανει και κανενα σοβαρο συστημα. Επειδη μπορει να κατεβασει την μπαλα δεν σημαινει οτι θα πεταξει και πανω απο την αμυνα. 

Οσο βρισκαμε ομαδες με λιγοτερο ταλεντο καναμε παρτι. Με το που σοβαρεψαν τα πραγματα και χρειαστηκε να παρεμβει ο κοουτς..καληνυχτα. Τους επνιξε κιολας το οτι επεσαν ολα τα φωτα πανω τους. Για αυτο ξεχωρισε ο Μποχωριδης που ειναι ψημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαυρούλης δεν είναι ακόμα έτοιμος αλλά έχει πολύ καλά στοιχεία που αν δουλέψει σωστά θα αφήσει εποχή.

 

Δεν είδα το σημερινό μάτς αλλά τον είχα παρακολουθήσει στο τελικό Α2 Κηφιασιά-Φιλαθλητικό που κρίθηκε μετά απο πολλές παρατάσεις.Και τότε δεν έπαιξε καλά,αλλά μου έκαναν εντύπωση τα φυσικά του προσόντα,η ταχύτητα και παίκτη που μπορεί να παίξει ΟΛΕς τις θέσεις.

 

Μάλλον σήμερα δεν ήταν και τόσο καλός έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sic τι σημαίνει;

.

..είναι αλήθεια ότι έχει εσχάτως ξεφτιλιστεί η χρήση του -όπως και από εμένα εδώ, όπου το χρησιμοποιοώ για να τονίσω "πιάστε το αποκάτω νόημα" (ή μάλλον το..."αποπάνω")- μπορείς όμως να δεις πχ στη Wiki την χρήση του.

 

 

 

 

Δεν φταιει η δική μας ομάδα για το αποτέλεσμα. Οι άλλοι έχουν εξαιρετική τακτική και φυσικά τρομερή άμυνα.

 

Το οτι αστοχουν κάπου κάπου ειναι λογικο, αλλά με 40% στα τριποντα, σημαίνει οτι το έχουν δουλέψει το θέμα, οπως άλλωστε κάνει και η αντρικη ομάδα της Ισπανίας.

 

Οπως και η αντρική μας ομάδα, προσπαθει να εκμεταλλευτεί τα λάθη των Ισπανων, αλλά το κακό ειναι πως και οι Ισπανοί δεν αφηνουν ποτέ ανεκμετάλλευτο λάθος.

 

Γενικά οι Ισπανοι ειναι μια κλάση πάνω. Δεν ειναι κακό αυτο.

 

Ο Αντετο έχει εξαιρετικό διασκελισμό, ξέρει μπάσκετ και επιβάλλεται να πάει ΝΒΑ για να παίξει εξ αρχης εκει και να μάθει τον τρόπο τους. Μπορει να εξελιχθεί σε θεαματικότατο παίχτη σε ένα πρωτάθλημα που παίζουν man 2 man και τους ενδιαφέρει το θέαμα κατά βάση.

Εμένα αυτο μου δειχνει ως παιχτης

Ακριβως επειδη ειναι "αγουρος" θα ήθελα να φυγει τωρα.

 

...ότι παίζανε πουλάκια οι μικροί σήμερα (όπως και με τους Τούρκους), παίζανε. Μη λέμε ό,τι θέμε - εμφανές ήταν. Κατά τ' άλλα όμως, αυτό ακριβώς είπα για τους Ισπανούς πριν : ότι δεν τους βγήκαν απλά τα τρίποντα, ΠΑΙΖΑΝΕ. Κάτι που οι δικοί μας δεν κάνανε (ούτε κυκλοφορία μπάλας, ούτε σοβαρά συστήματα, και ψόφια σουτ). Και κλασσικά (οι δικοί μας) μείνανε από ενέργεια (το κλασσικά πάει ως χαρακτηριστικό....της φυλής. Με εξαίρεση τη "γενιά των '90άρηδων", που ήταν ντάι-χάρντς του κερατά. Από εκεί και πέρα, ούτε οι Ισπανοί είχαν κάτι "ιδιαίτερο" στο παιχνίδι τους, ούτε καν "ως Ισπανοί", δηλαδή ξέφρενο ρυθμό, και  ξεχωριστό παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Απλά παίξανε "νορμάλ", πράγμα που εμείς δεν κάναμε. Αν είναι μια κλάση πιο πάνω, η αλήθεια είναι ότι πιο γενική εικόνα δεν έχω ούτε για αυτούς αλλά ούτε καν για τους δικούς μας, αν εξαιρέσεις ότι αυτός ο Παπαπέτρου μου άφησε καλή σχετικά εντύπωση για το πως κινείται μεσ' στο παιχνίδι. Επίσης κακό δεν είναι να είναι ο αντίπαλος μια κλάση πιο πάνω (όταν είναι) - κακό είναι να παίζεις ο ίδιος σαν να είσαι μια κλάση κάτω. Κι όπως είπα δεν τους είχα δει πιο πριν, αλλά από όσα άκουγα, των δικών μας δεν τους λείπει το ταλέντο.

Όσο για τον Γιάννη, δεν ξέρω τί είχε πάντα, αλλά σήμερα έδειξε να μην ξέρει τί έχει εκτός από μακρύ κορμί. Έχω δει βιντεάκια με κομπιλέισιον από καλές του στιγμές, αλλά διαφωνώ ότι από όσα έχω δει, "ξέρει μπάσκετ". Θα έλεγα ότι ξέρει κάτι λίγα, κι από εκεί και πέρα το πολεμάει, και το κορμί γενικώς τον βοηθάει. Τώρα πού μπορεί να φτάσει, δεν το ξέρω, αλλά φοβάμαι πως όταν ένας πιτσιρικάς 17χρονος της φάσης του βγαίνει και δηλώνει "άι γουόντ του μπη εν Ένμπιέι πλέιερ", δεν θα πάνε καλά τα πράγματα. Γι' αυτό και λέω ότι μου φαίνεται ότι καλό θα ήταν να πάει σ' ένα κολέγιο, να φτύσει γαίμα για 4 χρονάκια, και μετά να δούμε τί πσάρια ι θα μπορεί να πχιάσει. Αν ήταν να στεριώσει σε ομάδα ΝΒΑ, θα γαμόδερνε με τα παρτσακλά τα συνομήλικα της Φίμπας. Και κάτι τέτοιο δεν είδα. Ζωντανό θα τον φάνε πέρα απ' τον ωκεανό με φαίνεται. Ακόμη και στην Ευρώπη να έμενε, να αντρωθεί πρώτα, καλό θα του έκανε. Δεν τον κόβω κι απ' τη ρίζα βέβαια ότι δεν θα προκόψει - αλλά δεν το βλέπω κι όλας (καν το μάτι του δεν γυαλίζει...). Τεσπα. Θα δούμε (αν ζούμε).

 

 

 

Αυτος ειναι ο περιβοητος Μισσας που σχολιαζει Ευρωλιγκες κλπ; Θα κανω και εγω αιτηση για προπονητης στους νεους. Αμολας τα μικρα μεσα και καμαρωνεις. Ο φραπες του ελειπε.

Ποιο στατικη ομαδα πεθαινεις. Επαιρνε την μπαλα ενας και περιμενε στο τριποντο μεχρι να τελειωσει το 24αρι. Ο Αντετοκουνμπο θελει χωρο για να φανει και κανενα σοβαρο συστημα. Επειδη μπορει να κατεβασει την μπαλα δεν σημαινει οτι θα πεταξει και πανω απο την αμυνα. 

Οσο βρισκαμε ομαδες με λιγοτερο ταλεντο καναμε παρτι. Με το που σοβαρεψαν τα πραγματα και χρειαστηκε να παρεμβει ο κοουτς..καληνυχτα. Τους επνιξε κιολας το οτι επεσαν ολα τα φωτα πανω τους. Για αυτο ξεχωρισε ο Μποχωριδης που ειναι ψημενος.

 

Ο Μίσσας είναι χρόνια που δουλεύει με τους πιτσιρίκους. Πολλοί από δαύτους διατείνονται ότι μάθανε πολλά από αυτόν και τον έχουν σ' εκτίμηση. Όσο για αποτελέσματα, ήταν αυτός που τους "οδήγησε" τους σχετικούς μικρούς το 2009 και το 2010 στα αποτελέσματα που ξέρουμε. 

 

 

Ο μαυρούλης δεν είναι ακόμα έτοιμος αλλά έχει πολύ καλά στοιχεία που αν δουλέψει σωστά θα αφήσει εποχή.

 

Δεν είδα το σημερινό μάτς αλλά τον είχα παρακολουθήσει στο τελικό Α2 Κηφιασιά-Φιλαθλητικό που κρίθηκε μετά απο πολλές παρατάσεις.Και τότε δεν έπαιξε καλά,αλλά μου έκαναν εντύπωση τα φυσικά του προσόντα,η ταχύτητα και παίκτη που μπορεί να παίξει ΟΛΕς τις θέσεις.

 

Μάλλον σήμερα δεν ήταν και τόσο καλός έτσι?

 

Ανύπαρκτος ήταν. Είτε έκανε κάτι είτε δεν έκανε. Λες και τον φέρανε από το άλμα εις ύψος να συμπληρώσει 10άδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Για αυτό και όταν θα πάω στην Αμερική θα ξεσκιστώ στη δουλειά. Και θα γυρίσω! Όχι έτοιμος να βάλω ένα καλάθι. Έτοιμος να τους διαλύσω. Το εννοώ αυτό που λέω. Γιατί είμαι νευριασμένος με τον εαυτό μου. Θα ήθελα να κερδίσει η ομάδα μου και νιώθω ότι δεν τη βοήθησα. Θα ήθελα να είμαι πιο δυνατό..."

 

τάδε έφη ο Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud, on 19 Jul 2013 - 10:32 PM, said:

Ο Μίσσας είναι χρόνια που δουλεύει με τους πιτσιρίκους. Πολλοί από δαύτους διατείνονται ότι μάθανε πολλά από αυτόν και τον έχουν σ' εκτίμηση. Όσο για αποτελέσματα, ήταν αυτός που τους "οδήγησε" τους σχετικούς μικρούς το 2009 και το 2010 στα αποτελέσματα που ξέρουμε.

Μπασκετ 80s παιζεις ο Μισσας λες και εχει τον Μποσγανα και τον Γασπαρη στην ομαδα, μικρό ροτεισον, καμια εμπιστοσυνη στον παγκο του, κανένα ιδιαιτερο επιθετικο συστημα για να εκμεταλευτει τα ατου της η ομαδα. Και το 09 -10 τα ιδια ειχαμε μονο που τοτε η ομαδα ηταν πληρεστερη και εφερε μετάλλια.

Απο τη φετινη ομαδα βεβαια πέρα απο τον προπονητη έλειπε ενα 2ο καλο πλειμεικερ γιατι και ο Μποχωριδης δεν ειναι ο κλασικος πλειμεικερ αλλά και 2 ψηλοι, παρτυ εκαναν μεσα στη ρακετα μας με τον Αγραβανη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...