Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:devil: χαχαχαχα δε γινεται αυτο ρε φιλε

 

 

Ακου κατι τελευταιο για να τελειωνουμε:

1. Οταν γραφω 2 ποστ, απο τα οποια εσυ πιανεις μια προταση (που δεν ειναι καν η ουσια αυτου που ηθελα να πω) και της αλλαζεις τα φωτα και γραφεις 1 τρισεκατομυριο σεντονια για να μου δειξεις ποσο μαλακας ειμαι (ή εναλλακτικα να μας κανεις επιδειξη της αυθεντιας σου, μειωνοντας φυσικα τον αλλο με τις διαφορες....κρασοκανατολογιες σου κατα τ'αλλα)

2. Οταν σε ολα αυτα τα σεντονια μου εχεις και δασκαλιστικο υφος (τρομαρα σου) και για αυτην την μια προταση που δεν συμφωνεις απευθυνεσαι στον αλλον ετσι: "δεν με ενδιαφερει το ποιντ σου", "Σε διαψευδουν κατηγορηματικα, βασικα διασυρουν αυτο που λες", "Επισης σε διαψευδουν", "Να τα αφησεις αυτα", "εισαι παντελως ακυρος και λανθασμενος".

3. Οταν βλεπεις οτι παρολα αυτα ο αλλος δεν ψηνεται να αντιδικησει μαζι σου αλλα εσυ το τραβας ταχα να δειξεις οτι τον μαμησες με τα επιχειρηματα σου, μεχρι να απηυδησει για να του απαντησεις κι εκει το προβλεψιμο κλισε που λεει μια γκομενα σε εναν αντρα που βαριεται να της απανταει στην γκρινια "Ε φυσικα ο,τι πω, διοτι αυτα που λεω στηριζονται με ακραδαντα επιχειρηματα που δεν μπορεις να καταρριψεις."

 

ΤΟΤΕ:

Ειναι αυτονοητο οτι δεν βρισκεσαι εδω μεσα για συζητηση η για να πεις τη γνωμη σου ή ακομα και να διαφωνησεις με τη γνωμη του αλλου, απλα βρηκες για αφορμη μια προταση απο 2 ποστ απλα για να μας πρηξεις.

 

Συνεπως: Δεν ειμαι τοσο ανοητος για να κατσω να αντιδικησω μαζι σου ποσω δε μαλλον για μια συζητηση που εχω ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ μαζι σου. Απατασαι αν νομιζεις οτι απτα παραπανω ποστ εισαι αξιος αντεπιχειρηματων και οτι αυτα που γραφεις δεν απαντωνται επειδη δηθεν ειναι ακραδαντα. Το να θεωρω ανοητο να χαλαω φαια ουσια διακρινοντας τη διαθεση σου, δε σημαινει οτι αδυνατω να απαντησω.

 

Δεν θα ασχοληθω ουτε με μισο ποστ παραπανω μαζι σου, αρκετα καταχραστηκα το τοπικ σε εκ του μη οντος αντιδικιες που προκαλεις απο μονος σου. Η θα μαθεις να κουβεντιαζεις η θα μενεις παντα με την εντυπωση οτι οι αλλοι δεν εχουν επιχειρηματα και θα εισαι ευτυχισμενος. Διαλεγεις και παιρνεις. Οχι οτι με ενδιαφερει βεβαια, δικο σου θεμα ειναι αυτο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...ποτέ όμως, Mπουλς, ως χώρα δεν "εξάγαμε ποδόσφαιρο". Ούτε στυλ, ούτε τακτικές, ούτε τεχνικές, ούτε κορμιά, ούτε έναν καν παίκτη "ταλέντο", "αποκάλυψη" κτλ. Ούτε ποχ κάναμε σκηνικά του τύπου της εθνικής μπάσκετ "το γυρνάω από τα Τάρταρα και το παίρνω κι όλας". Αντιθέτως το παιχνίδι μας είναι άχρωμο, άοσμο, άγευστο, βαρετό, χωρίς φαντασία, χωρίς μαγκιά, χωρίς δύναμη, χωρίς επιμονή, χωρίς κάτι έστω "σπαρτιάτικο" α-λά "300", χωρίς κάτι να το χαρακτηρίζει. Εκτός ίσως από την "τύχη", που και αυτή βέβαια είναι συστατικό των αθλημάτων, αλλά όταν είναι η μόνη υπόννοια "διαφορετικότητας" που έχεις να επιδείξεις,,,,τότε ασ' τα...

 

Ούτε καν οι σύλλογοί μας κάναν' ποτέ κάτι της προκοπής, ενώ θα μπορούσε καθώς μπαίνουν και οι ξένοι (παίχτες) ως παράμετρος. Ούτε ποτέ "τρομοκρατήσαμε", έστω περιστασιακά, μεγάλες ομάδες, ώστε αν όχι να μας φοβούνται, να μας κοιτάζουν λίγο τσιτωμένα.

 

Μοναδική εξαίρεση το 2004, που ενώ και πάλι δεν παίζαμε κάτι φοβερό, μας κάτσανε και διάφορα σκηνικά και φτάσαμε να πάρουμε και τελικό. Ε τυχαίνει. Όχι σε όλους, αλλά τυχαίνει. Και φάνηκε μετά απ' την πορεία μας, ΠΑΛΙ με παιχνίδια όπου δεν παίζαμε κάτι "εξαιρετικό", έστω και μικρής διάρκειας. Αν κάτι είναι κανείς να κρατήσει από την τότε φάση, είναι η πραγμάτωση του γύρισε ο τροχός και γάμησε κι ο φτωχός. Μέχρι εκεί όμως. Ή έστω, πες πως την τελευταία 10ετία έχουμε ανέβει ΕΝΑ σκαλί, ως συνολική εικόνα ποδοσφαίρου χώρας. Όχι παραπάνω όμως. Γιατί μπορεί οι αριθμοί να δείχνουνε διάφορα, αλλά οι αριθμοί δεν ανταποκρίνονται πάντα και στην αλήθεια - στην ΟΥΣΙΑ αν θες (το γνωστό που κολλάει στα οικονομικά : οι αριθμοί ευημερούν, αλλά ο κόσμος υποφέρει). Δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι και πολύ τιμητικό για εμάς να λέμε για το ένα Γιούρο μας, αν σαν αποτέλεσμα το συγκρίνουμε με της Ισπανίας, της Ολλανδίας κτλ, όταν αυτοί έχουν φτάσει πολύ περισσότερες φορές κοντά σε τίτλους αλλά δεν τους έχουν πάρει. Αν πχ φέτος κάναμε και μια επιτυχία με την Γερμανία, τότε ναι θα ήταν κάπως αλλιώς τα πράγματα, για να μιλήσουμε κι αλλιώς για την υπόστασή μας. Ή αν έστω χάναμε και πάλι, αλλά αφού είχαν δυσκολευτεί, και χάναμε με κα'να 3-2 στο τέλος, μετά από παληκαρίσιο παιχνίδι. Και το "10άρι" ακόμα της παγκόσμιας κατάταξης για φέτος, "πλασματικό" είναι λοιπόν, όσον αφορά την αξία/ουσία του. Όπως πχ αντίστοιχα η 11η θέση της μπασκετοεθνικής στην Τουρκία το '10 δεν ανταποκρινόταν στην αξία της ή η φετεινή παπαριά εκτός τουρνουά ΟΑ.

 

Και νομίζω ότι κι ο Μίντι έτσι το βλέπει - κι όχι "απλά" "αρέσκεται να θάβει την ίδια του τη χώρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οταν γραφω 2 ποστ, απο τα οποια εσυ πιανεις μια προταση (που δεν ειναι καν η ουσια αυτου που ηθελα να πω) και της αλλαζεις τα φωτα και γραφεις 1 τρισεκατομυριο σεντονια για να μου δειξεις ποσο μαλακας ειμαι (ή εναλλακτικα να μας κανεις επιδειξη της αυθεντιας σου, μειωνοντας φυσικα τον αλλο με τις διαφορες....κρασοκανατολογιες σου κατα τ'αλλα)

2. Οταν σε ολα αυτα τα σεντονια μου εχεις και δασκαλιστικο υφος (τρομαρα σου) και για αυτην την μια προταση που δεν συμφωνεις απευθυνεσαι στον αλλον ετσι: "δεν με ενδιαφερει το ποιντ σου", "Σε διαψευδουν κατηγορηματικα, βασικα διασυρουν αυτο που λες", "Επισης σε διαψευδουν", "Να τα αφησεις αυτα", "εισαι παντελως ακυρος και λανθασμενος".

3. Οταν βλεπεις οτι παρολα αυτα ο αλλος δεν ψηνεται να αντιδικησει μαζι σου αλλα εσυ το τραβας ταχα να δειξεις οτι τον μαμησες με τα επιχειρηματα σου, μεχρι να απηυδησει για να του απαντησεις κι εκει το προβλεψιμο κλισε που λεει μια γκομενα σε εναν αντρα που βαριεται να της απανταει στην γκρινια "Ε φυσικα ο,τι πω, διοτι αυτα που λεω στηριζονται με ακραδαντα επιχειρηματα που δεν μπορεις να καταρριψεις."

 

ΤΟΤΕ:

Ειναι αυτονοητο οτι δεν βρισκεσαι εδω μεσα για συζητηση η για να πεις τη γνωμη σου ή ακομα και να διαφωνησεις με τη γνωμη του αλλου, απλα βρηκες για αφορμη μια προταση απο 2 ποστ απλα για να μας πρηξεις.

Οχι. Εγω απλως διορθωσα τα τεραστια λαθη που εκανες λεγοντας αυτη την προταση που επισημανα.

 

Συνεπως: Δεν ειμαι τοσο ανοητος για να κατσω να αντιδικησω μαζι σου ποσω δε μαλλον για μια συζητηση που εχω ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ μαζι σου. Απατασαι αν νομιζεις οτι απτα παραπανω ποστ εισαι αξιος αντεπιχειρηματων και οτι αυτα που γραφεις δεν απαντωνται επειδη δηθεν ειναι ακραδαντα.

Οχι και παλι.

Αυτα που ειπα δεν απαντωνται γιατι μιλαμε για δεδομενα. Και τα δεδομενα ειναι ακραδαντα επιχειρηματα οποτε δεν μπορεις να φερεις αντιρρηση σε αυτα.

 

Ετσι λοιπον ξαναλεω:

Με ενδιαφερει οτι αυτο που ειπες:

"Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι ειμαστε μια μεση-προς μικρη ομαδα στο παγκοσμιο στερεωμα και η αποδοση μας ως τετοια ειναι αν κατσει κανεις να δει την μετα 2004 εποχη σφαιρικα."

 

......οτι ηταν παντελως εκτός πραγματικοτητας και το απεδειξα οτι ηταν τελειως λανθασμενο. Αυτο με ενδιαφερει.

 

Επισης με ενδιαφερει οτι βγαζεις το 2004 απο την μεση και αυτο ειναι παντελως λαθος να το κάνεις. Δεν βγαινει το 2004 και δεν υπαρχιε λογος να το αφησουμε στην ακρη. Και προφανως το κάνεις και το αφηνεις απο εξω γιατι θελεις να παρουσιασεις μια αχρηστη, μετρια, μικρη κλπ εθνικη Ελλαδας.

Πραγμα που δεν ισχυει φυσικα.

 

Γιατι αν αυτη ειναι μεσαια τοτε χανουμε το μετρο και χανουμε την σημασια των λεξεων, διοτι πολυ απλα αν η εθνικη Ελλαδας που τα τελευταια 8 χρονια εχει 3 συνεχομενες παρουσιες σε Εuro, εχει παει σε ενα μουντιαλ και εχει κανει και νικη εκει, εχει κανει πανευρωπαικο ρεκορ συγκομιδης βαθμων σε προκριματικα, εχει παει στους 8 στο ενα Euro και εχει παρει το αλλο Euro, ειναι μικρη ή μεσαια ομαδα, τοτε με εξαιρεσεις 3-4 ομαδων, ολες οι αλλες 45 ομαδες στην Ευρωπη ειναι ΚΑΚΙΣΤΕΣ!

 

Ε δεν εχουν νοημα ολα αυτα φυσικα και δεν ισχυουν.... Η Ελλαδα ανηκει αυτη τη στιγμη στις πολυ καλες ομαδες της Ευρωπης. Οχι στις τοπ φυσικα. Και δεν μιλαω για το ποδοσφαιρο που παιζει.

Ουτε μιλαω για γενικα στην ιστορια απο τοτε που αρχισε το ποδοσφαιρο εως σημερα. Μιλαω για την ΤΩΡΙΝΗ κατασταση.

 

 

Δεν θα ασχοληθω ουτε με μισο ποστ παραπανω μαζι σου, αρκετα καταχραστηκα το τοπικ σε εκ του μη οντος αντιδικιες που προκαλεις απο μονος σου. Η θα μαθεις να κουβεντιαζεις η θα μενεις παντα με την εντυπωση οτι οι αλλοι δεν εχουν επιχειρηματα και θα εισαι ευτυχισμενος. Διαλεγεις και παιρνεις. Οχι οτι με ενδιαφερει βεβαια, δικο σου θεμα ειναι αυτο

Ή θα απαντας ή θα βγαζω το συμπερασμα οτι δεν εχεις κανενα επιχειρημα ωστε να απαντησεις.

 

...ποτέ όμως, Mπουλς, ως χώρα δεν "εξάγαμε ποδόσφαιρο". Ούτε στυλ, ούτε τακτικές, ούτε τεχνικές, ούτε κορμιά, ούτε έναν καν παίκτη "ταλέντο", "αποκάλυψη" κτλ.

Και τι μου το λες αυτο και ολα τα επομενα παρομοια?

Εγω ειδες σε τι σχολιασα?

 

Στην εξης προταση του:

"Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι ειμαστε μια μεση-προς μικρη ομαδα στο παγκοσμιο στερεωμα και η αποδοση μας ως τετοια ειναι αν κατσει κανεις να δει την μετα 2004 εποχη σφαιρικα."

 

Μοναδική εξαίρεση το 2004, που ενώ και πάλι δεν παίζαμε κάτι φοβερό, μας κάτσανε και διάφορα σκηνικά και φτάσαμε να πάρουμε και τελικό. Ε τυχαίνει.

Τι θα πει μας κατσανε διάφορα κλπ?

Τιποτα δεν μας εκατσε. Πηραμε Εuro καθαρα και δικαια και ισως ειχαμε και αρκετη "τυχη".

Αλλά 1ον και ΚΥΡΙΟΝ ηταν θεμα ικανοτητας! Ναι κυριως αμυντικης φυσικα. Αλλά και επιθετικα ειμασταν πολυ αποτελεσματικοι ειδικα στα στημενα φυσικα.

 

Αυτα τα "μας κατσανε διάφορα" μου ακουγονται τελειως αοριστα μεσα στα πλαισια μιας υποβαθμισης....

 

 

Και φάνηκε μετά απ' την πορεία μας, ΠΑΛΙ με παιχνίδια όπου δεν παίζαμε κάτι "εξαιρετικό", έστω και μικρής διάρκειας.

Τι φανηκε μετα απο την πορεια μας?

Πηραμε το Euro 2004.

Η πορεια μας ηταν αναλογη του Εuro 2004.

Για ενα παιχνιδι δεν μπηκαμε και στο μουντιαλ του 2006 οπου ημασταν πολυ καλυτεροι και με πολλες ευκαιριες αλλά χασαμε ενω ο αντιπαλος τελειωσε το παιχνιδι με 2 προσπαθειες για γκολ.

Μετα μπηκαμε στο Euro 2008 με Ευρωπαικο ρεκορ βαθμων και πολυ ανετα.

Εκει πατωσαμε βεβαια.

Μετα μπηκαμε στο μουντιαλ του 2010 νικωντας μαλιστα στα μπαραζ την Ουκρανια εκτός εδρας!

Εκει πετυχαμε και μια νικη παροτι χασαμε τα άλλα 2 παιχνιδια.

Μετα πηγαμε και στο Euro του 2012.

Εκει περασαμε το ομιλο νικωντας την Ρωσια και πηγαμε στα προημιτελικα!

Οπου αποκλειστηκαμε απο μια πολυ ανωτερη Γερμανια με 4-2. Φτασαμε στους 8 καλυτερους της Ευρωπης ομως.

 

Ολα αυτα σε μια 8ετια.

Οταν τα προηγουμενα 60+ χρονια ειχαμε να επιδειξουμε ΜΙΑ μόνο συμμετοχη σε Euro και μια σε μουντιαλ οπου εκει δεχτηκαμε 10 γκολ και δεν βαλαμε κανενα.

 

ΑΡΑ:

Αν κάτι είναι κανείς να κρατήσει από την τότε φάση, είναι η πραγμάτωση του γύρισε ο τροχός και γάμησε κι ο φτωχός. Μέχρι εκεί όμως. Ή έστω, πες πως την τελευταία 10ετία έχουμε ανέβει ΕΝΑ σκαλί,ως συνολική εικόνα ποδοσφαίρου χώρας.

Αρα ΕΝΑ σκαλι ανεβηκαμε?

Δηλαδη τα ΔΥΟ θα ηταν να παιρναμε και μουντιαλ?

700 σκαλια ανεβηκαμε ως εθνικη ομαδα.

 

Αυτο συζηταμε. Δεν συζηταμε για το Ελληνικο ποδοσφαιρο.

Φυσικα και σε υποδομες, οργανωση, Ελληνικο πρωταθλημα και αξιοπιστια του, κλπ δεν εχουμε ανεβει ουτε καν ενα σκαλι. Μην σου πω εχουμε πεσει.

 

 

Γιατί μπορεί οι αριθμοί να δείχνουνε διάφορα, αλλά οι αριθμοί δεν ανταποκρίνονται πάντα και στην αλήθεια - στην ΟΥΣΙΑ αν θες (το γνωστό που κολλάει στα οικονομικά : οι αριθμοί ευημερούν, αλλά ο κόσμος υποφέρει).

Οι αριθμοι δειχνουν αυτο που δειχνουν.

 

Οτι η Εθνικη ομαδα ποδοσφαιρου της Ελλαδας εχει ανεβει 10 επιπεδα απο προ Ρεχαγκελ εποχες και πλεον ανηκει στις καλες εως και πολυ καλες(οχι τοπ βεβαια).

 

Δεν δειχνουν ουτε το επιπεδο του Ελληνικου ποδοσφαιρου ουτε τα οικονομικα των συλλογικων ομαδων, ουτε των πολιτων ουτε την ποιοτητα των γηπεδων των ομαδων ουτε την αξιοπιστια του ελληνικου ποδοσφαιρου.

 

Και το "10άρι" ακόμα της παγκόσμιας κατάταξης για φέτος, "πλασματικό" είναι λοιπόν, όσον αφορά την αξία/ουσία του. Όπως πχ αντίστοιχα η 11η θέση της μπασκετοεθνικής στην Τουρκία το '10 δεν ανταποκρινόταν στην αξία της ή η φετεινή παπαριά εκτός τουρνουά ΟΑ.

Καθολου αντιστοιχα. Καμια σχεση!

Το 10αρι αντιστοιχει σε αγωνες επι αγωνων για πολλα χρονια που πρεπει καποιος να "παλευει" να νικα και να εχει καλα αποτελεσματα, ωστε να βρεθει στην 10η θεση.

 

Και αν το βαπτιζεις πλασματικο εγω το βαπτιζω σαλιγκαρι. Την ιδια αξια εχουν και οι 2 προτασεις.

Η 10η θεση ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αφου αυτη βγαινει απο τα στατιστικα, ακομα και 10 εκατομμυρια Ελληνες και 700 εκατομμυρια Κινεζοι να το βαπτισουν πλασματικο ή κωμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βρε πασά μου, φαγώσου με τον Μίντι (και μ' όποιον άλλον θες) όσο θες. Εγώ πάντως δεν έγραψα για άλλο λόγο, παρά μόνο για να δεις ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα λες. Δεν έχω λόγο για να κάνω βαφτίσια - προσπάθησα να σου δείξω μια αλήθεια μέσα σε όσα σου έλεγε ο άλλος. Μια αλήθεια που δεν την βλέπει μόνο αυτός, και που πίστεψέ με δεν έχω λόγο να "θάβω" την εθνική ποδοσφαίρου. Ίσα-ίσα χαίρομαι αν κάνει κάτι καλό (πχ "καλό" φέτος ήταν η απόδοση του κοντοπίθαρου, που γαμήθηκε στο τρέξιμο). Τώρα αν παρ' ολ' αυτά με βλέπεις να βαφτίζω τ' αβάφτιστα, τί να πω, οκέικ, δε θα πεθάνουμε κι όλας αν δεν τα βρίσκουμε στις γνώμες...

Τσάου από 'μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βρε πασά μου, φαγώσου με τον Μίντι (και μ' όποιον άλλον θες) όσο θες.

Κι εγω σαγαπαω :devil: Αλλη μια τετοια να πεις και θα σου φερω τον χρεοκοπια να τα πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σ' έπιασα, αλλά επειδή είμαι στη φάση μου εγώ, νεβερμάιντ - ειρήνη υμίν και τα σχετικά.

Λεω, προτρεπεις-μου στελνεις εσυ ευθαρσως τον mjbulls να τρωγεται μαζι μου (ωραιος φιλος ρε) για ψυλλου πηδημα, ε θα σου στειλω κι εγω κανεναν χρεοκοπια να τρωγεται με σενα για αντιποινα, να πατσισουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ααα, αυτό...

Ε όχι, δεν μ' αρέσουν οι φαγωμάρες, και δεν προτρέπω κανέναν σε αυτές. Ήταν απλά ο τρόπος μου να μιλήσω στον Mπουλς, για να εξηγήσω τί προσπαθούσα να του δείξω με το ποστ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι εισαι παπαδόπουλος...αυτό πες μου μόνο τέλος!!!!

 

Ελπίζω η καραγκουνα να πιάσει στη φούλαμ κ να παρει παιχνίδια. Εγώ τον αρχηγό τον θέλω μέσα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...