Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1-1.5 μηνα εξω ο Σαμαρας οι εκτιμησεις. Μεγαλο κριμα, θα λειψει πολυ απ την ομαδα

 

Μου αρεσαμε πκλυ σμερα στο β ημιχρονο

Μ'αρεσε ο χαρακτηρας που δειξαμε και δεν κατεβασαμε το κεφαλι παρ'οτι βρεθηκαμε πισω στο σκορ λιγο πριν το τελος του ημιχρονου.Ο Κατσουρανης ηταν καλος στο δευτερο με μια εξαιρετικη ασιστ κιολας.Ο Τοροσιδης επρεπε να το ειχε βαλει το γκολ στο τελος.Η αρχη παλι ηταν αστα να πανε και θυμισε τις εφιαλτικες αρχες στο προσφατο Euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχισαν παλι οι ΑΡΔ

http://www.sport24.g...as.1920783.html

 

Ξανα μανα αρθρα που μας παρουσιαζουν την εθνικη μας σαν Γκαλακτικος. Αυτο το 2004 τους εκανε μεγαλη ζημια και μυαλο δε λεν να βαλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσε ο χαρακτηρας που δειξαμε και δεν κατεβασαμε το κεφαλι παρ'οτι βρεθηκαμε πισω στο σκορ λιγο πριν το τελος του ημιχρονου.Ο Κατσουρανης ηταν καλος στο δευτερο με μια εξαιρετικη ασιστ κιολας.Ο Τοροσιδης επρεπε να το ειχε βαλει το γκολ στο τελος.Η αρχη παλι ηταν αστα να πανε και θυμισε τις εφιαλτικες αρχες στο προσφατο Euro.

 

αυτη η ομαδα ρε παιδι μου, ειναι λες και το κανει επιτηδες. Να παιζει μετρια να το τρωει απο μαλακια και μετα να παταει γκαζι. Παντως ετσι εχουνε διαμορφωσει εναν ισχυρο χαρακτηρα. Εγω πλεον και γκολ να φαμε, δε φοβαμαι γιατι ξερω οτι μπορουν να το γυρισουν.

 

ο Κατσουρανης οντως ανεβηκε, με τον Σπυροπουλο καπου μπερδευτηκα. Βαζει το ωραιο το γκολ κ καπακι κανει το λαθος και δινει πασα στον αντιπαλο. Ευτυχως εκει δε το πληρωσαμε.

 

ο Σαμαρας θα λειψει παρα πολυ, αλλα πιστευω πως αν ο Φορτουνης παιξει παλι καλα, κι ο Νινης βαση των δυνατοτητων του, θα μαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει τα επομενα παιχνιδια δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο, οπως φυσικα δεν ηταν δυσκολη ομαδα και η... Λετονια. Νομιζω κατι Λιθουανιες στην εδρα μας κλπ εχουμε. Εγω γελαω με τους ΑΡΔ που οποτε βρουμε ψοφιμι μπροστα μας και το παταμε, μας περιγραφουν σαν Γκαλακτικος και μετα αν ερθει κανα Χ με μια αντιστοιχη ομαδα κραζουν σαν να ηρθε η συντελεια του κοσμου. Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι ειμαστε μια μεση-προς μικρη ομαδα στο παγκοσμιο στερεωμα και η αποδοση μας ως τετοια ειναι αν κατσει κανεις να δει την μετα 2004 εποχη σφαιρικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει τα επομενα παιχνιδια δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο, οπως φυσικα δεν ηταν δυσκολη ομαδα και η... Λετονια. Νομιζω κατι Λιθουανιες στην εδρα μας κλπ εχουμε. Εγω γελαω με τους ΑΡΔ που οποτε βρουμε ψοφιμι μπροστα μας και το παταμε, μας περιγραφουν σαν Γκαλακτικος και μετα αν ερθει κανα Χ με μια αντιστοιχη ομαδα κραζουν σαν να ηρθε η συντελεια του κοσμου. Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι ειμαστε μια μεση-προς μικρη ομαδα στο παγκοσμιο στερεωμα και η αποδοση μας ως τετοια ειναι αν κατσει κανεις να δει την μετα 2004 εποχη σφαιρικα.

Σε διαψευδουν κατηγορηματικα, βασικα διασυρουν αυτο που λες, τα στατιστικα της ΟΥΕΦΑ καθως και της ΦΙΦΑ:

0912FIFArank.png

 

0913UEFArank.png

 

Επισης σε διαψευδουν και τα γεγονοτα:

Η εθνικη Ελλαδας εχει 4 συμμετοχες σε Εuro, 2 σε μουντιαλ και πηραμε και ενα Euro και εχουμε και μια προκριση πλεον στους 8! Εκτός αυτου καναμε πριν 4 χρονια ρεκορ συγκεντρωσης βαθμων σε ομιλους προκριματικων, ειμαστε σταθερα σε υψηλες θεσεις και φτασαμε ακομη και 11αδα παγκοσμιως και ειμαστε σταθερα απο την 10η εως την 15η θεση στην Ευρωπη.

 

Και πηραμε ενα Εuro ξαναλεω. Για Εuro μιλαμε. Το πηρε η Ελλαδα. Η υπερδυναμη Ισπανια το πηραν μετα απο 44 χρονια μολις το 2008 2η φορα, μετα απο "χιλιαδες" χρονια αποτυχιων. Η μεγαλη Ιταλια, η μεγαλη Ολλανδια, η μεγαλη Σοβιετικη Ενωση το εχει παρει οσες φορες το εχουμε παρει και εμεις: ΜΙΑ! Η γεννετειρα του ποδοσφαιρου Αγγλια και η Πορτογαλια δεν το εχουν παρει ποτέ!

 

Και το πηρε η Ελλαδα το 2004! Μετα απο αυτο εκανε ρεκορ συγκεντρωσης βαθμων σε ομιλους προκριματικων, παιζαμε σαν τη γατα με το ποντικι την Ουκρανια στην εδρα μας και θελαμε νικη για να προκριθουμε στο μουντιαλ του 2006, παροτι τελικα δεχτηκαμε ενα γκολ και χασαμε την προκριση στο μουντιαλ, προκριθηκαμε με ρεκορ βαθμων οπως ειπα στα τελικα του Εuro του 2008 που εκει δεν τα πηγαμε καθολου καλα, προκριθηκαμε στο μουντιαλ του 2010 παιρνοντας και μια νικη, προκριθηκαμε στα τελικα του Εuro 2012 αηττητοι οπου και προκριθηκαμε στους 8 νικωντας την Ρωσια μαλιστα, και τελικα αποκλειστηκαμε απο την Γερμανια χανοντας με το αξιοπρεπες 4-2.

 

Στα τελευταια 10 τουλαχιστον χρονια τα αποτελεσματα δειχνουν οτι η εθνικη ομαδα ποδοσφαιρου της Ελλαδας ειναι απο τις κορυφαιες ομαδες της Ευρωπης. Μπορει να μην ειναι η κορυφαια, μπορει το ποδοσφαιρο που παιζει να μην ειναι και τοσο καλο, αλλά τα αποτελεσματα δειχνουν οτι συγκαταλεγεται ΑΝΕΤΑ στις κορυφαιες ομαδες της Ευρωπης. ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ!

 

Ποια αλλη ομαδα μικρη ή μεσαια εχει 3 συνεχομενες παρουσιες σε Εuro, να εχει παει σε ενα μουντιαλ και να εχει κανει και νικη εκει, να εχιε παει στους 8 στο ενα Euro και να εχει παρει το αλλο Euro!! Ποια?

Ποια ομαδα τα εχει κανει αυτα την τελευταια 10ετια και να μπορει να χαρακτηριστει μεσαια ή μικρη?

Αστεια πραγματα.

 

Φυσικα και θελετε δεν θελετε, τα αποτελεσματα μας κατατασσουν στους μεγαλους της Ευρωπης αλλά και του κοσμου.

Φυσικα και δεν ειμαστε οι κορυφαιοι. Φυσικα και το ποδοσφαιρο που παιζουμε ειναι μετριο. Αλλά γενικα, τα αποτελεσματα δειχνουν οτι ειμαστε εξαιρετικα πετυχημενοι και συγκαταλεγομαστε στους κορυφαιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα οτι καποιος θα μου παραθεσει τις λιστες της UEFA και της FIFA για αντεπιχειρημα επειδη δεν καταλαβε τιποτα απο αυτα που εγραψα και θεωρησε οτι του θιγουμε την πατριδα κλπ. Λιστες που εχω παραθεσει στο φορουμ προ μηνων, για να μη θεωρεις οτι τις αγνοω. You are the winner λοιπον.

Για τα υπολοιπα σεντονια ευγε αγορινα μου, δεν καταλαβες σχεδον τιποτα απο αυτο που εγραψα, ουτε και το point φυσικα και καθεσαι και μου περιγραφεις τι ειδα πριν 2 μηνες, λες και δεν το ειδα, χρειαζομαι εσενα να μου το αναλυσεις ξερω γω.

Tωρα το αν εσυ θεωρεις οτι η εθνικη Ελλαδος ειναι δυναμη/αδυναμη/υπερδυναμη στην μπαλα, ποσως με ενδιαφερει, δεν εθιξα αυτο το ζητημα στο ποστ μου και στην τελικη who gives a fuck κιολας, εκτος απο μερικους Χελακηδες κλπ.

 

Γενικα παντως εχεις ταλεντο στη διαστρεβλωση και την ωραιοποιηση της πραγματικοτητας: χασαμε αξιοπρεπως 4-2 απτη Γερμανια, το να μας βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με την Ισπανια, την Ολλανδια και τη Σοβιετικη Ενωση επειδη πηραμε euro το 2004, απτις κορυφαιες ομαδες στην Ευρωπη, ρεκορ βαθμων σε κατι αστειους ομιλους ενω περνας στα ψιλα γραμματα κατι αποκλεισμους και κατι παρουσιες της συμφορας στο Μουντιαλ κλπ.

 

Παντως το highlight μεσα στο ποστ σου ειναι οτι αυτοαναιρεισαι γραφοντας απτη μια: Ειμαστε στις κορυφαιες ομαδες της Ευρωπης και απτην αλλη: Χασαμε με το αξιοπρεπες 4-2 απτη Γερμανια (που ηταν για 5-0 και πανω εντωμεταξυ). Πως γινεται μια απτις κορυφαιες ομαδες να θεωρει αξιοπρεπη μια 4ρα?!?! Αποδειξη οτι ουτε εσυ δεν τα πιστευεις αυτα που γραφεις περι κορυφαιας ομαδας κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίος είσαι όταν παίζεις στα ισια με τους κορυφαίους κ μετά το τέλος του αγώνα είσαι απογοητευμένος αν έχασες ή κοιτάς τον επόμενο αντίπαλο αν κερδισες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα οτι καποιος θα μου παραθεσει τις λιστες της UEFA και της FIFA για αντεπιχειρημα επειδη δεν καταλαβε τιποτα απο αυτα που εγραψα και θεωρησε οτι του θιγουμε την πατριδα κλπ.

Να τα αφησεις αυτα τα κλπ και τα ακυρα συμπερασματα.

Θεωρησα οτι εισαι παντελως ακυρος και λανθασμενος σε αυτα που λες για αυτο και σε διορθωσα.

 

 

Γενικα παντως εχεις ταλεντο στη διαστρεβλωση και την ωραιοποιηση της πραγματικοτητας: χασαμε αξιοπρεπως 4-2 απτη Γερμανια, το να μας βαζεις στο ιδιο τσουβαλι με την Ισπανια, την Ολλανδια και τη Σοβιετικη Ενωση επειδη πηραμε euro το 2004,

Πρεπει να διαβαζεις καλυτερα και προσεχτικοτερα.

Δεν εβαλα στο ιδιο τσουβαλι Ελλαδα με Ολλανδια.

Ειπα οτι το οτι πηραμε το Euro ειναι απο μόνο του εξαιρετικα σημαντικο και δυσκολο και χρησιμοποιησα το παραδειγμα της μεγαλης Ολλανδιας πχ που το εχει παρει επισης μια φορα. Για να δειξω οτι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολο να κατακτησεις Euro το ειπα. Νομιζα οτι ηταν φανερο αλλά δεν ηταν και καθεσαι και λες οτι εξισωνω Ολλανδια και Ελλαδα στο ποδοσφαιρο. :-( Ειπαμε, πρεπει να διαβαζεις προσεχτικοτερα....

 

απτις κορυφαιες ομαδες στην Ευρωπη, ρεκορ βαθμων σε κατι αστειους ομιλους ενω περνας στα ψιλα γραμματα κατι αποκλεισμους και κατι παρουσιες της συμφορας στο Μουντιαλ κλπ.

Αυτο ελειπε να ειχαμε ΣΥΝΕΧΩΣ επιτυχιες. Τοτε θα ειμασταν απο τις 2-3 κορυφαιες ομαδες και οχι απο τις 8-10 κορυφαιες.

Εγω δεν περναω στα ψιλα τιποτα. Εσυ ξεχνας και μηδενιζεις οτι η Ελλαδα τα τελευταια 8 χρονια εχει 3 συνεχομενες παρουσιες σε Εuro, εχει παει σε ενα μουντιαλ και εχει κανει και νικη εκει, εχει παει στους 8 στο ενα Euro και εχει παρει το αλλο Euro!!

 

Αυτο ειναι τεραστια επιτυχια και την κατατασσει αυτοματως στις μεγαλες δυναμεις εστω και κατω απο αυτες φυσικα.

 

Παντως το highlight μεσα στο ποστ σου ειναι οτι αυτοαναιρεισαι γραφοντας απτη μια: Ειμαστε στις κορυφαιες ομαδες της Ευρωπης και απτην αλλη: Χασαμε με το αξιοπρεπες 4-2 απτη Γερμανια (που ηταν για 5-0 και πανω εντωμεταξυ). Πως γινεται μια απτις κορυφαιες ομαδες να θεωρει αξιοπρεπη μια 4ρα?!?!

Δεν ειναι 4αρα.

4αρα ειναι το 4-0.

Το 4-2 δεν ειναι σε καμια περιπτωση 4αρα. Νομιζω εχεις χαθει καπου.

 

Το 4-0 ειναι διασυρμος, το 4-1 ειναι βαρυ αποτελεσμα, αλλά το 4-2 και το 4-3 ειναι αξιοπρεπεις ηττες και σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να τις χαρακτηρισεις 4αρες, ωστε να περασεις τον υποτιμητικο και μειωτικο τονο που θελεις ως προς την ηττα της Ελλαδας τοτε.

Εσυ μπορει να λες οτι το ματς ηταν για 8-0 αλλά σημασια εχει τι ηρθε.

 

 

Αποδειξη οτι ουτε εσυ δεν τα πιστευεις αυτα που γραφεις περι κορυφαιας ομαδας κλπ κλπ κλπ

Αποδειξη του οτι άλλα γραφω και άλλα καταλαβαινεις οτι γραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blah blah blah, ειπα/ειπες/ειπε/ενοουσα/δεν ενοουσες blah blah και πολλη ορεξη για εξυπναδες, προσθαφαιρεσεις γκολ, παιχνιδι με τις λεξεις και υποδειξεις με δασκαλιστικο υφος γενικως, αλλα οπως προανεφερα μονο εσυ ενδιαφερεσαι για αυτα που γραφεις, εγω αλλο ποιντ εχω εξαρχης, συνεπως δε θα ασχοληθω και δε θα θα καταχραστω το τοπικ για να παιζω με τη νοημοσυνη των υπολοιπων για το αν το 4-2 ειναι τεσσαρα και λοιπες κρασοκανατο-ουισκο-φιλοσοφιες.

Το πιο ωραιο στα απο πανω σεντονια ειναι η τελευταια σου προταση οταν ακομα δεν εχεις καταφερει να κατανοησεις το ποστ με αφορμη το οποιο αρχισες το ακυρο rage...

 

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blah blah blah, ειπα/ειπες/ειπε/ενοουσα/δεν ενοουσες blah blah και πολλη ορεξη για εξυπναδες, προσθαφαιρεσεις γκολ, παιχνιδι με τις λεξεις και υποδειξεις με δασκαλιστικο υφος γενικως, αλλα οπως προανεφερα μονο εσυ ενδιαφερεσαι για αυτα που γραφεις, εγω αλλο ποιντ εχω εξαρχης, συνεπως δε θα ασχοληθω και δε θα θα καταχραστω το τοπικ για να παιζω με τη νοημοσυνη των υπολοιπων για το αν το 4-2 ειναι τεσσαρα και λοιπες κρασοκανατο-ουισκο-φιλοσοφιες.

Το πιο ωραιο στα απο πανω σεντονια ειναι η τελευταια σου προταση οταν ακομα δεν εχεις καταφερει να κατανοησεις το ποστ με αφορμη το οποιο αρχισες το ακυρο rage...

 

Καλη συνεχεια.

Δεν με ενδιαφερει κανενα point που ηθελες να περασεις ή το point του μηνυματος σου.

Με ενδιαφερει αυτο που ειπες:

"Δεν εννοουν να καταλαβουν οτι ειμαστε μια μεση-προς μικρη ομαδα στο παγκοσμιο στερεωμα και η αποδοση μας ως τετοια ειναι αν κατσει κανεις να δει την μετα 2004 εποχη σφαιρικα."

 

......με ενδιαφερει οτι ηταν παντελως εκτός πραγματικοτητας και το απεδειξα οτι ηταν τελειως λανθασμενο. Αυτο με ενδιαφερει.

 

Επισης με ενδιαφερει οτι βγαζεις το 2004 απο την μεση και αυτο ειναι παντελως λαθος να το κάνεις. Δεν βγαινει το 2004 και δεν υπαρχιε λογος να το αφησουμε στην ακρη. Και προφανως το κάνεις και το αφηνεις απο εξω γιατι θελεις να παρουσιασεις μια αχρηστη, μετρια, μικρη κλπ εθνικη Ελλαδας.

Πραγμα που δεν ισχυει φυσικα.

 

Γιατι αν αυτη ειναι μεσαια τοτε χανουμε το μετρο και χανουμε την σημασια των λεξεων, διοτι πολυ απλα αν η εθνικη Ελλαδας που τα τελευταια 8 χρονια εχει 3 συνεχομενες παρουσιες σε Εuro, εχει παει σε ενα μουντιαλ και εχει κανει και νικη εκει, εχει κανει πανευρωπαικο ρεκορ συγκομιδης βαθμων σε προκριματικα, εχει παει στους 8 στο ενα Euro και εχει παρει το αλλο Euro, ειναι μικρη ή μεσαια ομαδα, τοτε με εξαιρεσεις 3-4 ομαδων, ολες οι αλλες 45 ομαδες στην Ευρωπη ειναι ΚΑΚΙΣΤΕΣ!

 

Ε δεν εχουν νοημα ολα αυτα φυσικα και δεν ισχυουν.... Η Ελλαδα ανηκει αυτη τη στιγμη στις πολυ καλες ομαδες της Ευρωπης. Οχι στις τοπ φυσικα. Και δεν μιλαω για το ποδοσφαιρο που παιζει.

Ουτε μιλαω για γενικα στην ιστορια απο τοτε που αρχισε το ποδοσφαιρο εως σημερα. Μιλαω για την ΤΩΡΙΝΗ κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμπο ρε που μπλεξαμε...

ΕΓΙΝΕ λεμε, οτι πεις!

Ε φυσικα ο,τι πω, διοτι αυτα που λεω στηριζονται με ακραδαντα επιχειρηματα που δεν μπορεις να καταρριψεις.

 

Δεν γινεται επειδη νευριαζεις με τις ανοησιες που γραφουν οι δημοσιογραφοι μετα απο μια νικη της Ελλαδας να υποβαθμιζεις και να ισοπεδωνεις τα παντα.

Αν και αυτα τα ελεγες και παλιοτερα οποτε ισως δεν ειναι αυτος ο λογος που τα λες.

Εσυ μαλλον επηρεαζεσαι/μπερδευεσαι με το μετριο εως κακο ποδοσφαιρο που παιζουμε και το οτι δεν εχουμε πολλους παικτες που ξερουν μπαλα και ειμαστε κυριως της τακτικης, των στημενων φασεων, κλπ. Αλλά αυτο δεν μου λεει τιποτα.

Αυτο μου λεει οτι παιζουμε μετριο εως κακο ποδοσφαιρο.

Δεν μου λεει τιποτα περι επιτυχιων και πότε μια ομαδα ειναι καλη ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...