Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανες λέει ψέμματα οτι είναι 1,72.δε τον κόβω πάνω απο 1,68 τον Σαλπιγγίδη

 

Ε δε νομίζω να τον ρωτάνε από ομοσπονδίες "πόσο είσαι ρε ψηλέ" και να λέει "...εγώ είμαι ένα κι εβδομήντα δύο - εσύ πόσο είσαι". Mάλλον πέρασε από υψομέτρηση από γιατρούς κτλ.

 

 

 

(...πάντως, κι εμένα για κοντύτερος μου κάνει. Και από 1.68 ακόμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά δεν υπήρχε περίπτωση να νικήσουμε, δυστυχώς δεν το πίστεψα ούτε στο 1-1.

Είχαμε βέβαια την τύχη σήμερα σε πολλές φάσεις, αλλά θα το πίστευα μόνο όταν περνούσαμε το 80' με 1-1, εκεί που οι Γερμανοί ίσως άρχιζαν να εκνευρίζονται και να χάνουν τον έλεγχο αν έχαναν απανωτές ευκαιρίες, να βρίσκαμε τη στιγμή να κάναμε το 1-2.

 

Έδωσαν τα παιδιά όσο είχαν να δώσουν, αυτό μόνο μετράει.

Μπορούσε να πάει καλύτερα το πράγμα με άλλη εντεκάδα, συμφωνώ για Φορτούνη αντί Νίνη, και φυσικά στο τέρμα λάθος οι επιλογές, το ήξεραν και οι πέτρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στην δημιουργικοτητα - φαντασια ειμαστε πισω

Είναι προφανές ότι εκτός των προαναφερθέντων, ΚΑΙ στην τεχνική κατάρτιση. Και στο τελέντο, ακόμα. Αλλά πάνω απ' όλα, στην ψυχολογία. Σήμερα δείχνανε να παίζουνε με στο μυαλό το "πού πάμε-θα μας φάνε". Η ψυχολογία έχει επίσης να κάνει και με την ομαδικότητα, και με την γκρίνια που προκύπτει από την έλλειψη αυτής. Έτσι και τυχόν είχαμε προηγηθεί εμείς πρώτοι, νομίζω θα είχαν ξελασκάρει αρκετά οι παίκτες. Γενικά ολ' αυτά είναι σημάδια "ανωριμότητας", πολύ γνώριμο χαρακτηριστικό της φυλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα σχόλια περί "φυλής".

 

Η Γερμανία έχει μαζέψει Πολωνούς, Γκανέζους, Τυνήσιους, Τούρκους (σε επίπεδο "φυλής", Γερμανοί πολίτες είναι και μαγκιά όποιου κράτους α)κάνει τον άλλο να γουστάρει να παίξει για πάρτη του και β)μπορεί να βρίσκει ταλέντα από παντού).

 

Πριν από κάποια (πολλά) χρόνια τα περί "φυλής" μπορεί να είχαν μια βάση, πλέον είναι μια θεωρία που δε βλέπω πώς μπορεί να σταθεί.

 

Τέλος πάντων, άκρως κολακευτικό το αποτέλεσμα για εμάς, δύο γκολ σε μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, με μιάμιση φάση είναι εξαιρετική αποτελεσματικότητα. Οι Γερμανοί ήταν κλάσεις ανώτεροι και πανάξια κέρδισαν. Δεν μπορεί το ταμπούρι να νικά πάντοτε. Champions League πήρε φέτος το ταμπούρι, δε γίνεται να μαζέψει όλες τις κούπες.

 

Μπορούσαμε και καλύτερα (όχι σε επίπεδο αποτελεσμάτων τόσο, όσο σε επίπεδο απόδοσης και θεάματος), ειδικά αν η ομάδα είχε στελεχωθεί με περισσότερη αξιοκρατία. Συμπαθώ το Λυμπερόπουλο, λ.χ., υπήρξε από τους πλέον αξιοπρεπείς και στα ντουζένια του ήταν εξαιρετικός για τα μέτρα της χώρας μας και όχι μόνο, αλλά εδώ δεν είχε θέση. Ούτε νομίζω ότι ήταν τιμητικό το "σε βάζω όταν πλέον έχουν χαθεί τα πάντα". Ας έπαιρνε έναν νέο για να αποκτήσει παραστάσεις, τουλάχιστον. Για τον ανεκδιήγητο Χαλκιά τι να πω.

 

Να είμαστε καλά, να χαρούμε το υπόλοιπο Euro κι αν πιστεύετε στα θαύματα ας πούμε ότι μπορεί να διδαχτούμε και κάτι από αυτή την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://thartheis.blogspot.gr/2012/06/cristiano-ronaldo.html

Καπως κουφο για να ειναι αληθινο αλλα με κανει περηφανο σαν ελληνα και ανεβηκε ακομα πιο πολυ στην εκτιμηση μου ο Ροναλντο.

 

Η μεγαλυτερη μου χαρα σε αυτο το ευρω ειναι να παει τελικο Γερμανια-Πορτογαλια και να τους κανεις ξεφτιλα τους γερμανους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://thartheis.blo...no-ronaldo.html

Καπως κουφο για να ειναι αληθινο αλλα με κανει περηφανο σαν ελληνα και ανεβηκε ακομα πιο πολυ στην εκτιμηση μου ο Ροναλντο.

Η αναγνώριση του Κριστιάνο Ρονάλντο για την απόδοση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη τα λέει όλα για την προσφορά του διεθνούς επιθετικού του ΠΑΟΚ.Μέσω του twitter ο άσος της Ρεάλ κι ένας εκ των δύο κορυφαίων παικτών του κόσμου, έγραψε: «Congrats to Salpingidis. What a good player of the Greece. It is a player with an incredible will. Give blood for the team. Play a lot!».

 

Που σημαίνει... «Συγχαρητήρια στην Σαλπιγγίδη. Τι καλός παίκτης για την Ελλάδα. Είναι ένας παίκτης με απίστευτη θέληση. Εδωσε «πνοή» σ' αυτή την ομάδα».

 

...ΚΑΙ την μετάφραση από τα "Αγγλικά", μπας και την έκανε κι αυτήν ο Ρονάλντο; :mrgreen:

 

 

 

 

 

Η μεγαλυτερη μου χαρα σε αυτο το ευρω ειναι να παει τελικο Γερμανια-Πορτογαλια και να τους κανεις ξεφτιλα τους γερμανους.

...γιατί; Τί "κακό" ακριβώς έχει κάνει η γερμανική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών, ώστε να της "αξίζει" τόση μνησικακία; Έχει προκριθεί με σπρώξιμο διαιτητικό στους αγώνες που έδωσε; όχι. Έπαιξε άθλιο/"τυχερό" ποδόσφαιρο; Έκαναν δηλώσεις οι βασικοί συντελεστές της (προπονητής/παίκτες) που να προκαλέσαν κάποιους; Έχουν δείξει αλαζονικές τάσεις εντός ή εκτός γηπέδου; Κάθε άλλο από τα προαναφερθέντα...

 

Οκ, αν και γεννημένος εν Γερμανία, δεν συμπαθώ ιδιαιτέρως ούτε τη χώρα, ούτε το όνομα - ούτε καν την ομάδα της. Τουναντίον, έχω κι εγώ ένα υποθάλπον μένος προς "γενικά τους Γερμανούς", για γνωστούς ιστορικούς λόγους. Κατά βάση απέναντι στις ηγεσίες των, κατ' επέκταση στον λαό που δεν ανέτρεψε τις αυτές ηγεσίες, κι εσχάτως στους γερμανοκαταγόμενους τραπεζίτες/χρηματοκράτορες ανά τον κόσμο (μιας και κατάλαβα ότι αυτοί είναι που ανέκαθεν κάναν' παιχνίδι). Έχω ταμπελοποιήσει το μπραντ-νέιμ, και το μέμφομαι (άλλος δεν γουστάρει τους Πάκηδες διότι τους βρίσκει άγριους, άπλυτους κι αμόρφωτους - εγώ δεν γουστάρω τους Γερμαναραίους γιατί τους βρίσκω νταβατζόρατσα, ψωνισμένους κι επικίνδυνους). Ωραία. Τί φταίει όμως ο Λαμ με την ωραία του σουτάρα; Τί φταίει ο Κεντίρα που χώθηκε και μας κέντ(ι)ρισε; Τί φταίει ο Κλόζε που στα 34 του πηδάει ψηλότερα (...κι ενδεχομένως και βαθύτερα :ρ) από τον 20χρονο Παπαδόπουλο; Τί φταίει ο Λεβ που μας έχει κάνει να λυθούμε, όταν απ' τη μια είναι απ' τις πιο ευπαρουσίαστες παρουσίες, την αμέσως επόμενη σκαλίζει τη μύτη του και τρώει το περιεχόμενο; Ναι κι εγώ δεν τους υποστηρίζω. Αλλά να εκστασιάζομαι ευχόμενος για την συντριβή τους από τους ("αιώνιους λούζερς" περεμπιπτόντως) Πορτογάλους, δεν πάει μακρυά η βαλίτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συμπάθειες/αντιπάθειες δεν χρειάζεσαι κανένα κίνητρο.

 

Just saying........

 

Ίσως με μόνη εξαίρεση την συμπάθεια στους Γερμανούς. Αυτή όντως χρίζει επιστημονικής έρευνας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά όλοι φαντάζομε έχουμε κάποιο είδους φετίχ σε κάτι..αυτός έχει στους γερμανούς.. :mrgreen:

 

Εντελώς πληροφοριακά:

World Cup Germany vs England 4-1, Germany vs Argentina 4-0, Euro: Germany vs Greece 4-2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο εμείς τους έχουμε άχτι τους Γερμανούς. Και οι τεμπέληδες οι Πορτογάλοι τους έχουν και οι αργόσχολοι Ισπανοί και οι φαφλατάδες Ιταλοί. Βασικά με όποια ομάδα πλην Αγγλίας ή Γαλλίας και αν παίξουν θα υπάρχει πολιτικό background. Και εγώ πιστεύω ότι ειδικά οι Πορτογάλοι ή οι Ισπανοί θα παίξουν 2 φορές πιο σκυλιασμένα απέναντί τους για αυτό τον λόγο και θα τους διαλύσουν. Εδώ τους βάλαμε εμείς 2 γκόλ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...