Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πέναλντι δίνεται-δεν δίνεται. Μην τρελαίνεστε, καμία στημένη διαιτησία. Ίσως αν βρισκόταν κάποιος άλλος στη θέση του Καραγκούνη να το σφύριζε ο διαιτητής, αυτός έχει και προϊστορία σε κάτι τέτοια, και πλέον είναι καχύποπτοι όλοι οι διαιτητές μαζί του.

Δεν χρειαζεται να ειναι "στημενη" μια διαιτησια για να σε αδικησει με προθεση

Δεν ειναι στημενοι οι διαιτητες που ευννοουν πχ τον Ολυμπιακο ή τον Παναθηναικο στη μπαλα

 

Οσο για το οτι "δινεται δεν δινεται". Σορρυ αλλα σου εχει βγαλει με 2 μουφα καρτες τον Παπασταθο με Πολωνια, δεν σου δινει και πεναλτυ, σου ακυρωνει γκολ με Τσεχια, δεν σου δινει πεναλτυ με Ρωσσια και σου δινει καρτα. Και ξερεις ποιο ειναι το αστειο

 

Το πεναλτυ με Πολωνια, δινεται δεν δινεται

Το γκολ με Τσεχια ειναι οριακα οφσαιντ

Το χθεσινο εγω πιστευω ειναι 100%, αλλος μπορει να μην το εδινε

 

Το θεμα ειναι ομως ρε Τηλεμαχε οτι σε αυτο το Euro OΛΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΑ ειναι κατα της Ελλαδας. Το "ελα ρε με τη διαιτησια" δεν μπορει να λειτουργει επ'απειρο. Δεν μας εριξε κανενας 4 γκολ, ολα στο γκολ πηγανε. Και σε ολα τα ματς, υπηρχε μια τουλαχιστον καθοριστικη φαση αμφισβητουμενη και δεν πηραμε ΟΥΤΕ ΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο οι δύο κίτρινες στον Παπασταθόπουλο ήταν κάργα άδικες-ύποπτες-αμφισβητούμενες, πέστες όπως θές. Απο εκεί και πέρα μπορώ να σου βρώ τουλάχιστον απο μια αμφισβητούμενη φάση σαν και τις δικές μας, που δεν δώθηκαν σε άλλες ομάδες. Αλλά κοίτα, επειδή δεν είμαστε Ισπανία να νικάμε με άνεση και με τριάρες όλα τα μάτς, λογικό είναι να πιανόμαστε απο μια φάση για να δικαιολογηθούμε.

 

Το ίδιο φυσικά λέω και στους δικούς μου, κάθε φορά που "σφάζουν" τον Ολυμπιακό στο CL.

 

Εν τέλει αν υπήρχε κάποιο σχέδιο, αυτό θα "εκτελούνταν" στο κρισιμότερο μάτς με την Ρωσία. Στο παιχνίδι δηλαδή που το κάθε διαιτητικό λάθος μπορούσε να σε αφήσει εκτός, έτσι απλά. Εγώ εκεί είδα μια καθ' όλα άψογη διαιτησία, και την Ελλάδα να περνάει όμορφα και ωραία στους 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι δύο κίτρινες στον Παπασταθόπουλο ήταν κάργα άδικες-ύποπτες-αμφισβητούμενες, πέστες όπως θές. Απο εκεί και πέρα μπορώ να σου βρώ τουλάχιστον απο μια αμφισβητούμενη φάση σαν και τις δικές μας, που δεν δώθηκαν σε άλλες ομάδες. Αλλά κοίτα, επειδή δεν είμαστε Ισπανία να νικάμε με άνεση και με τριάρες όλα τα μάτς, λογικό είναι να πιανόμαστε απο μια φάση για να δικαιολογηθούμε.

 

Εν τέλει αν υπήρχε κάποιο σχέδιο, αυτό θα "εκτελούνταν" στο κρισιμότερο μάτς με την Ρωσία. Στο παιχνίδι δηλαδή που το κάθε διαιτητικό λάθος μπορούσε να σε αφήσει εκτός, έτσι απλά. Εγώ εκεί είδα μια καθ' όλα άψογη διαιτησία, και την Ελλάδα να περνάει όμορφα και ωραία στους 8.

Διαφωνω καθετως.

 

Μια τελειως αδικη κιτρινη στον Παπασταθοπουλο στο 1ο παιχνιδι που δεν ηταν καν φαουλ.

Επισης μια κιτρινη στον ιδιο παικτη πολυ αυστηρη και αυτη αλλά οκ αυτη δινοταν. Οριακη φαση αλλα οκ το δεχομαστε.

Τις κιτρινες καρτες στους παικτες της Ελλαδας στα παιχνιδια με Πολωνια και Τσεχια τις μοιραζε με περισση ευκολια. Συνεχως. Αντιθετα για ιδιες και χειροτερες φασεις στους Πολωνους αλλά και στους Τσεχους δεν εβγαζε καρτα! Εκει ειναι το ενα μεγαλο κλειδι. Η ανιση αντιμετωπιση.

Μας ακυρωσε γκολ με τους Πολωνους απο οριακη θεση. ΟΚ το δεχομαστε. Οριακο ηταν. Μας ξαναακυρωσε ιδιο γκολ απο οριακη θεση και παλι μόνο που αυτη τη φορα ηταν καθαρα στην ευθεια και δεν ηταν οφσαιντ.

Χθες δεν εδωσε σχεδον καθαρο πεναλτι. Οριακο και αυτο? ΟΚ οριακο. Ακομα μια οριακη αποφαση κατα της Ελλαδας. Η 4η οριακη. Σαν πολλες συμπτωσεις..... Μολις εγινε το πεναλτι στον Καραγκουνη που δεν το εδωσε, εβγαλε αμεσως την κιτρινη καρτα για θεατρο. Οταν ομως ενας Ρωσσος εκανε πραγματικο θεατρο και πηγε να εκμαιευσει το πεναλτι, ο διαιτητης τον καταλαβε και δεν εδωσε πεναλτι σωστα αλλά κιτρινη καρτα γιοκ! Δεν εδωσε. Ειναι η ανιση αντιμετωπιση που λεω.

Επισης, στις αρχες τους 2ου ημιχρονου σκληροτατο για κιτρινη καρτα φαουλ πανω στον Σαμαρα λιγο εξω απο την μεγαλη περιοχη αλλά δεν εδωσε καν φαουλ! :shock: Και αυτη η συγκεκριμενη φαση εαν ησουν διαιτητης και ηξερες την νοοτροπια, θα καταλαβαινες οτι δεν ηθελε η Ρωσσια να κινδυνευσει παραπανω. Εγω εκει το επιασα το ολο νοημα. Ηθελε να μας απομακρυνει απο την περιοχη της Ρωσσιας. Δεν ξερω γιατι αλλά αυτο καταλαβαινω εγω.

 

Γενικα και στα 3 ματς συνολικα ηταν εχθρικοτατη η διαιτησια κατα μας. ΟΛΑ τα οριακα εναντιον μας, ενω και τρεις κρισιμες αποφασεις εναντιον μας(1η κιτρινη στον Παπασταθοπουλο που του στοιχισε ενα παιχνιδι λογω κοκκινης μετα αλλά και σχεδον 65 λεπτα συμμετοχης στο παιχνιδι με Πολωνια, κιτρινη στο Καραγκουνη ενω ειναι πεναλτι, ακυρωση καθαρου γκολ με Τσεχια).

Και το οτι προκρηθηκαμε θαυμα ηταν με τοσο κοντρα διαιτησια.

 

Μπορει και εμεις να ειμασταν φαιδροι στα 5 πρωτα λεπτα πχ με Τσεχια και στα πρωτα 20 με Πολωνια, και στο 1ο ημιχορνο με Ρωσσια καθως και στα τελευταια 20 λεπτα, αλλά αυτο δεν αναιρει το οτι η διαιτησια ηταν εχθρικοτατη εις βαρος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα, αφού ξέρεις μπάλα, πόσες φορές έχεις δεί οριακά πέναλτι να μην καταλογίζονται υπέρ κάποιας ομάδας και στο τέλος να τρώει κίτρινη ο επιτιθέμενος; Προσωπικά φέτος στην Πριμέρα έχω δεί άπειρες τέτοιες φάσεις, ειδικά ο Μέσσι πρέπει να έχει τουλάχιστον 2-3 κίτρινες φέτος για "βουτιά" μέσα στην περιοχή, ενώ φαινόταν ξεκάθαρα οτι του έκανε φάουλ ο αμυντικός. Αυτό σημαίνει οτι είχε στηθεί πλεκτάνη εις βάρος της Μπάρτσα;

 

Σου λέω, οι μόνες φάσεις στις οποίες μπορούμε 100% να διαμαρτυρόμαστε, είναι στις κίτρινες του Παπασταθόπουλου. Που όποιος έχει δεί μάτς που διαιτήτευε ο Καρμπάγιο, ξέρει το πόσο άχρηστος διαιτητής είναι γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σου λέω, οι μόνες φάσεις στις οποίες μπορούμε 100% να διαμαρτυρόμαστε, είναι στις κίτρινες του Παπασταθόπουλου.

 

ακριβως +1 .

Αλλα καποιοι ειναι μαθημενοι στην νοοτροπια αν ο διαιτητης δεν μας παιζει 60-40 μας αδικει και αναφερομαι σε μια μεγαλη μεριδα κακομαθημενων οπαδων των 3 μεγαλων της Αθηνας και μια μικροτερη αλλα σημαντικη μεριδα κακομαθημενων οπαδων των 2 μεγαλων ομαδων της θεσσαλονικης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα, αφού ξέρεις μπάλα, πόσες φορές έχεις δεί οριακά πέναλτι να μην καταλογίζονται υπέρ κάποιας ομάδας και στο τέλος να τρώει κίτρινη ο επιτιθέμενος; Προσωπικά φέτος στην Πριμέρα έχω δεί άπειρες τέτοιες φάσεις, ειδικά ο Μέσσι πρέπει να έχει τουλάχιστον 2-3 κίτρινες φέτος για "βουτιά" μέσα στην περιοχή, ενώ φαινόταν ξεκάθαρα οτι του έκανε φάουλ ο αμυντικός. Αυτό σημαίνει οτι είχε στηθεί πλεκτάνη εις βάρος της Μπάρτσα;

Kατ' αρχάς μέγάλη κουβέντα το "πλεκτάνη", και αποπροσανατολίζει (καθώς συνήθως περιλαμβάνει από ελεύθερους σκοπευτές έως βομβιστικές επιθέσεις). Μια χαρά όμως στέκουν αντιθέτως το "προτίμηση", "υποστήριξη", "συμπάθεια", "ΑΝΤΙπάθεια" για να περιγράψουν την κατάσταση (όπου το "εξουσία της σφυρίχτρας", αρκεί για να γίνει δουλειά).

 

 

Όσο για την "Πριμέρα", δεν νομίζω οι φάσεις που είδες να κρίνανε πρόκριση.

 

Και μιας και ο Καρά πήγαινε για πιθανό γκολ (μόνος είχε μείνει στην ουσία με τον Μαλακέεφ), έλεος, και αμφιβολίες να είχε, θα έπρεπε να το είχε δώσει πέναλτι, κι όχι το ανάποδο. Κι άντε να μην το είχε δώσει, αλλά να ζαμακώνει και τον Καρά, λες και είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή προκαλέσει τους πάντες με θέατρα (που καμμία σχέση), από πάνω; Κάνει μπαμ ρε Τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι δύο κίτρινες στον Παπασταθόπουλο ήταν κάργα άδικες-ύποπτες-αμφισβητούμενες, πέστες όπως θές. Απο εκεί και πέρα μπορώ να σου βρώ τουλάχιστον απο μια αμφισβητούμενη φάση σαν και τις δικές μας, που δεν δώθηκαν σε άλλες ομάδες. Αλλά κοίτα, επειδή δεν είμαστε Ισπανία να νικάμε με άνεση και με τριάρες όλα τα μάτς, λογικό είναι να πιανόμαστε απο μια φάση για να δικαιολογηθούμε.

 

Το ίδιο φυσικά λέω και στους δικούς μου, κάθε φορά που "σφάζουν" τον Ολυμπιακό στο CL.

 

Εν τέλει αν υπήρχε κάποιο σχέδιο, αυτό θα "εκτελούνταν" στο κρισιμότερο μάτς με την Ρωσία. Στο παιχνίδι δηλαδή που το κάθε διαιτητικό λάθος μπορούσε να σε αφήσει εκτός, έτσι απλά. Εγώ εκεί είδα μια καθ' όλα άψογη διαιτησία, και την Ελλάδα να περνάει όμορφα και ωραία στους 8.

Πρωτον, πες ποιες. Γιατι εγω δεν θυμαμαι καποια φαση που να αδικηθηκαν ειτε οι Πολωνοι ειτε οι Τσεχοι ειτε οι Ρωσσοι. Εγω σου ανεφερα 2 καρτες που δεν χωρανε αμφισβητηση και απο μια καθοριστικη φαση σε καθε ματς απο τις οποιες δεν πηραμε ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Δεν ειχαμε δλδ 1/3 αμφισβητουμενες, ειχαμε 0/3.

Δευτερον, δεν ειναι μαλακας ο Πλατινι να εκτεθει ανεπανορθωτα για ενα Ελλαδα-Ρωσσια στους ομιλους. Επαιξε Ρωσσια οσο επρεπε. Και στο φιναλε, αν η κεφαλια του Νταζγκοεφ ηταν 10 εκατοστα πιο δεξια, θα ειχαμε αδικο αν λεγαμε οτι αποκλειστηκαμε επειδη δεν μας εδωσε το πεναλτυ για 2-0?

 

Σου λέω, οι μόνες φάσεις στις οποίες μπορούμε 100% να διαμαρτυρόμαστε, είναι στις κίτρινες του Παπασταθόπουλου. Που όποιος έχει δεί μάτς που διαιτήτευε ο Καρμπάγιο, ξέρει το πόσο άχρηστος διαιτητής είναι γενικότερα.

Δεν πιανεις αυτο που σου λεμε, λοιπον.

Ειχαμε 2/2 κατα μας που ηταν καθαρα λαθος + 3/3 αμφισβητουμενες κατα μας. Πες μου μια φαση στα 3 ματς που να πηραμε σφυριγμα και να μην ηταν 100%. Εγω θυμαμαι μονο την 2η κιτρινη που χαρισε προχθες στον Καρα και την οποια αμεσως πατσισε με την 2η κιτρινη στον Ζιρκοφ.

 

Ε, σαν πολλες συμπτωσεις δεν μαζευονται? Αν εσυ μας λες "ελα ρε παιδια, παντου συνομωσιες βλεπουμε", εμεις σου λεμε οτι ειναι τουλαχιστον αφελες στο Ευρωπαικο ποδοσφαιρο, και ειδικα της εποχης Πλατινι να μην μπορεις να δεχτεις οτι υπαρχουν ντιρεκτιβες.

 

Κι άντε να μην το είχε δώσει, αλλά να ζαμακώνει και τον Καρά, λες και είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή προκαλέσει τους πάντες με θέατρα (που καμμία σχέση), από πάνω; Κάνει μπαμ ρε Τηλ.

Απο τη στιγμη που σφυριζει, πρεπει να βγαλει καρτα. Δεν μπορει να διακοψει για θεατρο και να μην βγαλει καρτα. Αυτο που δεν εχει λογικη ειναι γιατι σφυριζει. Και απο το live φανηκε οτι δεν επεσε μονος του.

Θεωρεις ρε κορακι οτι ο αλλος εκατσε ακινητος? Πασο.

Ε, ασε το παιχνιδι να τρεξει και δωσε "Παιζετε", ειναι εμφανες οτι ο Καραγκουνης δεν πεφτει μονος του, τι ειναι, μπασκετ όπου υποχρεωτικά θα δωσεις είτε επιθετικο είτε αμυντικο? Αλλιως σε καθε τακλιν στην μπαλα βγαλε μια κιτρινη, και εκει περα ο επιθετικος "επεσε επιτηδες στο απλωμενο ποδι του αμυντικου", σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν με κατάλαβες. Σαφώς και το σφύριγμα ήταν (τελικώς) για την κάρτα που ακολουθούσε. Δεν τα διαχωρίζω και λέω "δε φτάνει που σφύριξε, έδωσε και κάρτα". Απλά επειδή σχηματικά αυτό που ενδιαφέρει (οπτικά, εννοιολογικά, τιμωρητικά), είναι η κάρτα καθ' εαυτή. Ίσως αναφέρεσαι σε ποστ μου προηγούμενης σελίδας πάντως, όπου με τον "διαχωρισμό" που κάνω εκεί (διότι σ' αυτό που παρέθεσες άλλο λέω) ήθελα αφ' ενός να τονίσω την αμεσότατή του αντίδραση (σφύριγμα) σε συμβάν - που όμως θα μπορούσε να είχε δοθεί και αλλιώς, δηλαδή αντί για κίτρινη στον Γκουν, να είχε δώσει πέναλτι. Στο συγκεκριμένο πάντως κουώουτ που έκανες, εννοούσα ότι θα μπορούσε απλά να είχε αφήσει την φάση να "εξελιχθεί", όπως έγινε και με τους Ρώσους αργότερα (όπου μάλιστα σαφώς "πιο θέατρο" ήταν, και δεν είχαν και ιδιαίτερο πλεονέκτημα επί της φάσης...).

 

Και γενικά να διαχωρίσω τη θέση μου : δεν το είδα εγώ το όλο σκηνικό τόσο ως "βοήθειαστην Ρωσία", αλλά "ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΣΗ (ή ακόμη καλύτερα, "ζωή δύσκολη") στην Ελλάδα". Δεν ξέρω καν αν οι διαιτητές ακολουθούσαν "συγκεκριμένες εντολές" (και τί είδους ήταν αυτές), και σ' αυτό και στα άλλα μας ματς, ή ήταν ακόμη και προσωπικές τους επιλογές. Το λιγότερο που θα μπορούσε να ισχύει είναι το "μην αφήσετε θεωρητικά αδύναμες ομάδες να προχωρήσουν παραπέρα". Νομίζω ότι όταν παίξουμε με τους Γερμανούς, σε περίπτωση που δεν μας καταπιούν, θα φανεί πιο καθαρά το αν υπάρχει γενική πρόθεση "παρεμπόδισης".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα μη φωναζουνε αν βγουν δικες μας εφημεριδες και τους λενε ναζι.

 

Επισης ας κοιταξουνε λιγο οτι αντι για εθνικη γερμανιας ειναι η λεγεωνα των ξενων κ μετα ασ ασχοληθουν με μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την εχουν για φυλαδα ρε σεις αυτην στην Γερμανια,γελανε και οι Γερμανοι μαζι με αυτην την εφημεριδα.

 

Τελικα ο Νινης ειναι πολυ ντεφορμε ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...