Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτον, θελω αυτο που δινει ο Μαγγατ στον Κυριακο Παπαδοπουλο. Τον πηραν σαν τον Ψαλτη, τον εχουν κανει σαν τον Πυρρο Δημα. Τον εβλεπες στη συνεντευξη και ελεγες ευτυχως που ειναι 16:9 και χωραει. Εντωμεταξυ εκει στη Σαλκε ειναι πολυ τυχερος γιατι βρεθηκε σε ομαδα και σχετικα ποιοτικη αλλα και δεν ειναι μεγαθηριο (οποτε σαν αμυντικος "εξασκειται") και με προπονητη που δουλευει τις ομαδες του.

Χθες τους πηγε κωλοφεραντζα, ειχε γραψει κατω στο γηπεδο "Ως εδω" και δεν περναγε κανενας. Τους εκοβε απο πανω, απο πισω, απο το πλαι, με τακλιν, με κεφαλιες, με το σωμα, με VGA, με χυσαμεσα

 

Και βεβαια ειχε και τον Παπασταθοπουλο διπλα ο οποιος ηταν επισης εξαιρετικος και μαλιστα μου φαινεται οτι ειναι και λιγο καλυτερος στο διαβασμα της φασης και φροντιζει να βγαινει μπροστα

 

Οι 2 τους ειναι απο τα καλυτερα αμυντικα διδυμα του Euro και αν δεν κανω λαθος ειναι 23 ο ενας και 21 ο αλλος?

 

Δευτερον

Το πεναλτυ ειναι καθαρο. Οπως πχ καθαρο ηταν το πεναλτυ του Λετο στη Ν.Σμυρνη, ιδια φαση. Οταν απλωνεις το ποδι σου στην πορεια του παικτη και της μπαλας και δεν βρισκεις την μπαλα, ειναι πεναλτυ. Δλδ ο αλλος πρέπει να γίνει κρι κρι του Ψηλορειτη για να το αποφυγει?

Δεν κανει κινηση προς το ποδι του Καραγκουνη αλλα...στα @@ μας, να μην το απλωνε. Το οτι το ποδι ειναι κατω, ακινητο δεν με ενδιαφερει, ειναι στην πορεια του Καραγκουνη, αν ηθελε ας τον αφηνε να προχωρησει, απο τη στιγμη που ρισκαρει την προβολη και δεν πετυχαινει την μπαλα, αν πεσει ο παικτης πανω ειναι πεναλτυ πως να το κανουμε?

 

Ειναι 3ο σερι παιχνιδι που αν δεν μας αδικει, στην καλυτερη δεν παιρνουμε ουτε ενα αμφισβητουμενο (γιατι αν εδινε το πεναλτυ δεν θα μιλαγε κανεις και για το "εγκλημα του αιωνα")

Δηλαδη ενταξει, ειναι προκλητικο το Πλατινεικο Τσιρκο.

Ενα σφυριγμα μας χαρισε - ενα φαουλ του Καρα που αφηνει πλεονεκτημα και θα ηταν 2η κιτρινη - και το ισοφαρισε μετα που χαρισε 2η κιτρινη στον Ζιρκοφ

 

Τριτον ειναι πολυ σημαντικο οτι συνεχιζουμε να βαζουμε βενζινη στο ντεποζιτο του 2004 για τις επομενες κληρωσεις, για να γινουμε μια μικρη "Σουηδια", μια ομαδα που θα ειναι εκει, και ο,τι βγει

Επειδη βλεπω οτι αρχιζετε τις συγκρισεις με Δανιες, Σουηδιες, Πορτογαλιες κτλ μαλλον ξεχνατε ΣΕ ΤΙ ΑΠΟΠΑΤΟ ημασταν σαν Εθνικη Ποδοσφαιρου πριν 10 χρονια. Δεν μπορει να γινει συγκριση ουτε με Δανιες, Σουηδιες, Νορβηγιες, Ολλανδιες κτλ, δλδ χωρες αναπτυγμενες και ευρωστες οικονομικα που καλλιεργουν τον αθλητισμο τους συστηματικα επι 10ετιες ουτε με την Πορτογαλια, μια χωρα που γενικα μοιαζουμε σε πολλα μονο που αυτοι εχουν σαν δεξαμενη απεξω 10 πρωην αποικιες και μαζευουν Βραζιλιανους λογω γλωσσας και διαβατηριου και ετσι εχουν γινει ποδοσφαιρικα ενα μιγμα

 

Συγκριση για την Ελλαδα μπορει να γινει με Σερβους, Κροατες, Βουλγαρους, Ρουμανους κτλ. Εδω ειναι Βαλκανια και με τη δικη μας γειτονια μπορουμε να συγκριθουμε. Πχ που ειναι οι Βουλγαροι, οι Ρουμανοι τα τελευταια χρονια? Καποτε ειχαν παικταραδες και πηγαν 4αδα Μουντιαλ, τωρα δεν ερχονται ουτε στα Euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Και βεβαια ειχε και τον Παπασταθοπουλο διπλα ο οποιος ηταν επισης εξαιρετικος και μαλιστα μου φαινεται οτι ειναι και λιγο καλυτερος στο διαβασμα της φασης και φροντιζει να βγαινει μπροστα

 

 

 

Συμφωνώ 100%. Ο Παπασταθόπουλος πέρασε απο Τζένοα & Μίλαν και οι Ιταλοί σε θέματα τακτικής και στησίματος μέσα στο γήπεδο, είναι οι καλύτεροι στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, θελω αυτο που δινει ο Μαγγατ στον Κυριακο Παπαδοπουλο. Τον πηραν σαν τον Ψαλτη, τον εχουν κανει σαν τον Πυρρο Δημα. Τον εβλεπες στη συνεντευξη και ελεγες ευτυχως που ειναι 16:9 και χωραει. Εντωμεταξυ εκει στη Σαλκε ειναι πολυ τυχερος γιατι βρεθηκε σε ομαδα και σχετικα ποιοτικη αλλα και δεν ειναι μεγαθηριο (οποτε σαν αμυντικος "εξασκειται") και με προπονητη που δουλευει τις ομαδες του.

Χθες τους πηγε κωλοφεραντζα, ειχε γραψει κατω στο γηπεδο "Ως εδω" και δεν περναγε κανενας. Τους εκοβε απο πανω, απο πισω, απο το πλαι, με τακλιν, με κεφαλιες, με το σωμα, με VGA, με χυσαμεσα

 

 

 

Σκεψου τι παιχτες θα χαν γινει ο νινης κι ο φετφα αν ειχαν φυγει οπως οι δυο αμυντικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πεναλτυ ειναι καθαρο. Οπως πχ καθαρο ηταν το πεναλτυ του Λετο στη Ν.Σμυρνη, ιδια φαση. Οταν απλωνεις το ποδι σου στην πορεια του παικτη και της μπαλας και δεν βρισκεις την μπαλα, ειναι πεναλτυ.

 

αλλα βρισκεις τον παικτη να συμπληρωσω στη θεση σου. στη προκειμενη περιπτωση βεβαια για να μην παραξηγηθω ολοι ειδαμε το ποδαρακι του αμυντικου να ακουμπαει το ποδι του καρα. πεναλτυ γεγονος και ας μη δοθηκε. ΛΙΓΟ μας νοιαζει. Μονο στα ματια κανα αγγλου δημοσιογραφου δε θα ηταν πεναλτυ αυτο. ουτε καν σε ρωσσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου τι παιχτες θα χαν γινει ο νινης κι ο φετφα αν ειχαν φυγει οπως οι δυο αμυντικοι...

Δεν ειναι πολυ αργα, ο Νινης ειναι 21, το ιδιο και ο Φετφατζιδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου φάνηκε για πέναλτι. Και στο ραδιόφωνο το ίδιο είπαν. Πως δεν είναι. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ήταν κάρτα.

 

Ευτυχώς λοιπόν που όταν υπάρχει ανατροπή δεν χρειάζεται να κάποιος να λέει την γνώμη του αλλά να εφαρμόζει τον κανονισμό.

Ανατροπή ίσον πέναλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου φάνηκε για πέναλτι. Και στο ραδιόφωνο το ίδιο είπαν. Πως δεν είναι. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ήταν κάρτα.

Δεν ξερω τι ειπαν στο ραδιοφωνο και δεν με νοιαζει (αν και σε ολα τα σαιτ για πεναλτυ λενε, οποτε απορω που το ακουσες)

 

Ξερω τι ειδαν τα ματια μου.

Ειναι κλασσικη περιπτωση που ο αμυντικος απλωνει το ποδι, δεν βρισκει μπαλα και μενει ακινητος και ο επιθετικος πεφτει πανω του.

 

Μερικοι διαιτητες δεν το σφυριζουν γιατι θεωρουν οτι ο παικτης δεν πηγε για να παρει ποδι

Αλλοι το σφυριζουν γιατι θεωρουν οτι αφου δεν βρηκε μπαλα, ειναι σαν "φραγμα".

Με την δευτερη αποψη συμφωνω και εγω. Πως να το κανουμε ρε αδελφε, οταν απλωνεις το ξερω σου για να κοψεις ρισκαρεις, εκτιθεσαι, μπαινει το ποδι σου στην πορεια του αλλου.

Δηλαδη οχι ο Καραγκουνης, ουτε ο Σπαιντερμαν τοση ευλυγισια για να μην πεσει πανω του και ακομα και αν το εκανε, θα εχανε την ισορροπια του

 

Αλλιως τι νοημα εχει? Θα απλωναν ολοι τα ποδια τους και ειτε θα εβρισκαν μπαλα είτε ο επιθετικος θα εχανε την ισορροπια. Παει, τελος, αφου απλωσες, αν πεσω πανω σου ειναι πεναλτυ, λυπαμαι, να μην το απλωνες

 

 

Το κορακι ομως χθες εχει κανει διπλη μαλακια. ΚΑΚΩΣ διακοπτει το ματς, αν δεν θες πεναλτυ, μην δωσεις, αλλα δεν κανει θεατρο οποτε απλα αφηνεις το παιχνιδι να συνεχιστει. Απο τη στιγμη που βεβαια σταματας για θεατρο, τοτε ναι, καλως δινεις καρτα. Αλλα φαινεται καθαρα οτι ο Καρα σηκωνεται να τον αποφυγει και βρισκει το ποδι του στο ποδι του αλλου, δεν επεσε μονος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρο πεναλτι, το κορακι ειναι κοντα, το βλεπει αλλα ο Καραγκουνης το χανει με τον τροπο που πεφτει. Δηλαδη τρωει το αντικανονικο μαρκαρισμα, παταει το ποδι του κατω κανονικα και μετα βουταει. Αν επεφτε αμεσως, 90% θα το ειχε παρει. Αυτο δεν δικαιολογει τον 3/3 κορακα που ηταν διπλα στη φαση και την ειδε πεντακαθαρα.

 

Ομως ρε μλκα Καραγκουνη τι διδακτορικο εχεις στις βουτιες να ουμε. ΒΟΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ στο γρασιδι απευθειας, δε θελει πρωτα πατημα και μετα βουτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibc07whK9TVR50.gif

Απλα δεν γινεται αυτο το πραγμα να μην ειναι πεναλτυ. Δηλαδη δεν τιμωρουμε τον αμυντικο που κανει τον ευζωνα "α, εγω ακινητο το εχω το ποδι μου" σαν τις μπαρες τις Αττικης Οδου στα διοδια?

Τι να κανει ο επιθετικος, να σκισει το πουκαμισο, να φανει το S και να πεταξει για να τον αποφυγει?

 

@Μidi

Πεφτει με τα Καραγκουνικα χερακια μεν, αλλα ειναι νορμαλ το πεσιμο του. Δεν ειναι κλαδεμα απο πισω, ντουπ, αμεσως κατω. Κλασσικη φαση που χανει τον βηματισμο σου και επειδη τρεχεις με το κεφαλι μπροστα, στο 3ο βημα πεφτεις.

 

Μην το συζηταμε, υποτιθεται το Euro εχει καλους διαιτητες που τα ξερουν αυτα, οχι παιδακια για Γ΄ Εθνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, καποιος αλλος ειπε και εχει δικιο εν μερει οτι με την εικονα που εχουμε πλεον σαν χωρα στους εξω, ειναι αναμενομενο να μην εχουμε σεβασμο και 50-50. Ασυνειδητα ή και συνειδητα το κορακι σε αντιμετωπιζει σαν ομαδα/παιχτη/χωρα ενος αλλου Θεου, 3ης κατηγοριας και σε εχει γραμμενο σαν ομοσπονδια αν διαμαρτυρηθεις για φαλτσοσφυριγμα.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ενω ο διαιτητης του πρωτου παιχνιδιου "τιμωρηθηκε" για τη διαιτησια του, οι επομενοι 2 μας σφυριξαν κατα τον ιδιο τροπο χωρις να εχουν ιχνος ανησυχιας μην παθουν το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρο πεναλτι, το κορακι ειναι κοντα, το βλεπει αλλα ο Καραγκουνης το χανει με τον τροπο που πεφτει. Δηλαδη τρωει το αντικανονικο μαρκαρισμα, παταει το ποδι του κατω κανονικα και μετα βουταει. Αν επεφτε αμεσως, 90% θα το ειχε παρει. Αυτο δεν δικαιολογει τον 3/3 κορακα που ηταν διπλα στη φαση και την ειδε πεντακαθαρα.

 

Ομως ρε μλκα Καραγκουνη τι διδακτορικο εχεις στις βουτιες να ουμε. ΒΟΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ στο γρασιδι απευθειας, δε θελει πρωτα πατημα και μετα βουτια...

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση έπρεπε να σκάσει κάτω σαν καρπούζι οντάς και τα δυο πόδια στον αέρα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, καποιος αλλος ειπε και εχει δικιο εν μερει οτι με την εικονα που εχουμε πλεον σαν χωρα στους εξω, ειναι αναμενομενο να μην εχουμε σεβασμο και 50-50. Ασυνειδητα ή και συνειδητα το κορακι σε αντιμετωπιζει σαν ομαδα/παιχτη/χωρα ενος αλλου Θεου, 3ης κατηγοριας και σε εχει γραμμενο σαν ομοσπονδια αν διαμαρτυρηθεις για φαλτσοσφυριγμα.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ενω ο διαιτητης του πρωτου παιχνιδιου "τιμωρηθηκε" για τη διαιτησια του, οι επομενοι 2 μας σφυριξαν κατα τον ιδιο τροπο χωρις να εχουν ιχνος ανησυχιας μην παθουν το ιδιο.

δεν θελω με τιποτα να το πιστεψω αυτο!χιλιες φορες λαθος διαιτησια και πουλημενοι παρα οτι μας εχουν και με μισο ματι.το οτι η ελλαδα παει σκατα δεν εχει καμια σχεση με το ποδοσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...