Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Midi, έχασες το δίκιο σου όταν έκανες τη σύγκριση με την Πορτογαλία στο μπάσκετ, η οποία είναι εντελώς ανύπαρκτη και δεν εμφανίζεται πουθενά. Προφανώς η Ελλάδα στο ποδόσφαιρο δεν ανήκει στις μεγάλες δυνάμεις. Από το 2004 και μετά όμως είναι -με μια εξαίρεση- σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Συνήθως δεν πάει καλά, αλλά έχει εκλάμψεις. Αυτό σημαίνει ότι είναι σαν την Τουρκία, τη Σλοβενία ή την Κροατία στο μπάσκετ. Σίγουρα όχι σαν την Πορτογαλία πάντως.

 

Εννοείται ότι μιλάμε για την τελευταία δεκαετία και όχι διαχρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο εξωτερικο παντως, αν θελετε να δουμε ετσι μερικες πιο αντικειμενικες αποψεις, η γενικη "αισθηση" πλησιαζει μαλλον προς τη δικια μου αποψη παρα προς τη δικη σου.

Prove it or it's a meaningless statement.

Τι θα πει αυτο? Ε απλουστατα οτι δεν μπορεις εσυ να ΟΡΙΖΕΙΣ ποια αισθηση εχει το εξωτερικο χωρις καμια αποδειξη ουτε καν ενδειξη.....

 

:eek:

Εισαι σιγουρος? Οι runners-up ειμαστε εμεις του Α-ομιλου(RA).... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prove it or it's a meaningless statement.

Τι θα πει αυτο? Ε απλουστατα οτι δεν μπορεις εσυ να ΟΡΙΖΕΙΣ ποια αισθηση εχει το εξωτερικο χωρις καμια αποδειξη ουτε καν ενδειξη.....

Περα απο το οτι ζω στο εξωτερικο και τυγχανει να ακουω πιο αντικειμενικες αποψεις απο αυτες που σας ποτιζουν οι εγχωριοι πουρουπουπουδες με τις συνηθεις κωλοτουμπες τους, μπορεις να συμβουλευτεις δημοσιευματα κατα την κατακτηση του 2004 αλλα και αλλα ειρωνικα σχολια για τις εμφανισεις μας στα επομενα γιουρο/μουντιαλ. Σιγα τωρα μην καθομαι να ψαχνω δημοσιευματα 6ετιας για να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Εξαλλου υπαρχουν τα επιχειρηματα μου, περα απο το μοναδικο πραγμα στο οποιο σταθηκες για να αμφισβητησεις.

 

@Filipos: Νταξει ναι πες οτι αδικω την εθνικη μας στη συγκριση με τη Πορτογαλια, παρ'ολα αυτα αυτο που ειχα στο μυαλο μου οταν εκανα τη συγκριση ειναι οτι δεν ειμαστε δυναμη, οτι δεν μας υπολογιζουν σαν κατι απειλητικο. Κατα τ'αλλα ατυχης συγκριση.

 

Τελειωνω επαναλαμβανοντας οτι δεν θα κατσω να τα βαλω με 10.000.000 κωλοτουμπες που μεχρι χθες βριζανε τα βυσματα μας και τον Σαντος και σημερα λενε "Καραγκουνης ρε". Εκ των πραγματων ειμαι χαμενος σε οτι λεξη κι αν αρθρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και κατι αλλο.

Δεν εχουμε γινει ουτε Βραζιλια,ουτε Ισπανια στο ποδοσφαιρο.Εχουμε ομως κανει προοδο.Το 2004 ενταξει ηταν εκπληξη.Απο κει και περα εχουμε πλεον μια ομαδα σαν το Βελγιο,σαν την Δανια κλπ.Σε ολες τις μεγαλες διοργανωσεις ειμαστε παρον,θα τυχει καποιες φορες να παιξουμε καλα και καποιες οχι.Παλιοτερα δεν υπηρχαμε καν στον ποδοσφαιρικο χαρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το οτι ζω στο εξωτερικο και τυγχανει να ακουω πιο αντικειμενικες αποψεις απο αυτες που σας ποτιζουν οι εγχωριοι πουρουπουπουδες με τις συνηθεις κωλοτουμπες τους, μπορεις να συμβουλευτεις δημοσιευματα κατα την κατακτηση του 2004 αλλα και αλλα ειρωνικα σχολια για τις εμφανισεις μας στα επομενα γιουρο/μουντιαλ. Σιγα τωρα μην καθομαι να ψαχνω δημοσιευματα 6ετιας για να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.

Μα δεν ζητησα να αποδειξεις για το οτι δεν εισαι ελεφαντας αλλά για τον παντελως χωρις επιχειρηματα ή αποδειξεις ισχυρισμο-παυλα-ΟΡΙΣΜΟ σου, οτι η γενικη αισθηση στο εξωτερικο ειναι αυτη που λες και εσυ.

 

Εως οτου το αποδειξεις ουδεμια αξια εχει να αναφερεται καν. Και εγω σου λεω οτι η γενικη αισθηση στο εξωτερικο ειναι οτι η Ελλαδα αξιζε 100% το Euro και δεν ειχε καθολου τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ζητησα να αποδειξεις για το οτι δεν εισαι ελεφαντας αλλά για τον παντελως χωρις επιχειρηματα ή αποδειξεις ισχυρισμο-παυλα-ΟΡΙΣΜΟ σου, οτι η γενικη αισθηση στο εξωτερικο ειναι αυτη που λες και εσυ.

 

Εως οτου το αποδειξεις ουδεμια αξια εχει να αναφερεται καν. Και εγω σου λεω οτι η γενικη αισθηση στο εξωτερικο ειναι οτι η Ελλαδα αξιζε 100% το Euro και δεν ειχε καθολου τυχη.

 

Εχεις δικιο. Στο ινσομνια ποσταρω, καλα να παθω:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παιρνεις Γιουρο μετα να γινεσαι καρπαζοεισπρακτορας για 8 χρονια και μετα "ουαου το πειρατικο επεστρεψε επειδη ο Γκουνης καρφωσε το γκολ στο 47", δεν σε κανει δυναμη στο ποδοσφαιρο με μαγικο τροπο.

Aρα η Αγγλια που έχει φάει τις καρπαζιές του αιωνα μετά απο τον τελευταιο της Ευρωπαικο τιτλο, ειναι ομαδουλα της σειράς.

Ποιος ειπε οτι επειδη παιρνεις ενα Ευρωπαικο πρέπει μετά να προκρινεσαι πάντα στη 4αδα?

Δηλαδη η συμμετοχη σου στα τελικά όλων των μεγάλων διοργανωσεων δεν ειναι κάτι?

Πριν το 1994 παιζαμε με τη Πολωνια και ξέραμε οτι θα χασουμε. Εμεις πηγαμε φετος να τους νικησουμε και μάλιστα τους θεωρουμε και ευκολους. Γιατι?Επειδη σηκωσαμε αξια εκεινο το Ευρωπαικο. Επειδη εχουμε συνεχη παρουσια σε Ευρωπαικές διοργανωσεις. Τι να πει και η Γαλλία κάτοχος μουντιαλ και Ευρωπαικου που έμεινε πάλι απ έξω..

Δυναμη ειναι η Πορτογαλια ας πουμε που παροτι δεν εχει τιτλους, εχει σταθερη και συνεχη παρουσια τοσο στις τελικες φασεις ολων των διοργανωσεων, οσο και σε τελικους/ημιτελικους αυτων. Δυναμη ειναι η Ελλαδα στο μπασκετ επισης. Οχι παντως στη μπαλα.

Δεν ειπες πριν για δυνάμεις, ουτε αναφέρθηκα εγω σε δυναμη. Αυτο ειναι νέο επιχειρημα και δε κολάει.

Σαφως και δεν αποτελουμε μεγάλη δυναμη στο Ευρωπαικο ποδόσφαιρο. Αποτελούμε ομως ομάδα που κάποιος θα πρέπει να της δειξει τον ανάλογο σεβασμο για να τη νικήσει. Η Πορτογαλία του μπάσκετ που ανέφερες νωριτερα ειναι η Ανδορα και το Σαν Μαρινο του Ευρωπαικου ποδοσφαιρου. Αυτο ειμαστε εμεις? Εκει μας κατατασουν οι φιλοι σου στη χωρα που μενεις εσυ?

 

Γιατι οι δικοι μου φιλοι σε Ολλανδια, Αγγλια, Ιταλία και Ισπανία (και άτομα που λογω εργασια μιλάω καθημερινά)μας σέβονται πολύ περισσότερο σαν ομάδα και μας θεωρουν αξιοπροσεκτους. =

 

Για να στο δωσω να το καταλάβεις καλυτερα, ο Παναθηναικος 40 χρονια πριν εφθασε τελικο του τοτε Τσ.Λ. και το 1996 έκανε μια πορεια εως τους 4. Επειτα ειχε καποιες μικρες επιτυχιες με το να περάσει τον ομιλο του Τσ.Λ. Και ομως κάποιοι θεωρουσαν οτι ο ΠΑΟ ανηκει στην ελιτ. Εγω δε θεωρω οτι η Ελλάδα ειναι στην ελιτ. Ειναι μια που τη σέβονται, η τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε.

 

Και για να προχωρησω παρακάτω

Φυσικα επισης σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι το μεγαλυτερο θαυμα στην ιστορια του παγκοσμιου αθλητισμου. Ουτε καν στο τοπ 50 δεν θα το εβαζα προσωπικα. Το να περασουμε την Γερμανια εννοω.

Το να νικησουμε Γερμανια μεσα στην Πολωνια με κατά διαιτησία, ναι ειναι το μεγαλυτερο θαυμα στην ιστορια.

Διοτι η Γερμανια ειναι μια ομάδα 100 σκαλια ανωτερη απο εμάς, φαβορι για τη κατακτιση του Μουντιαλ, η διαιτησια ειναι κατα μας εως τωρα και θα παιζει, σα να παιζει η δικη μας Εθνικη στη Κυπρο.

 

Τελος η πολιτικη της Μερκελ δεν έχει καμια σχέση με το ποδοσφαιρο, Εγω κάνω κουβέντα για την απαξιωση της εθνικης μου, οχι επειδη κάποιοι λένε πως θα μαμησουμε τη Μερκελ.

Αλλα το οτι επενεβην να διορθωσω οτι στη μπαλα υπαρχουν ενα σωρο καλυτερες εθνικες απτη δικη μας με αναλογο πληθυσμο, δεν σημαινει οτι καθομαι να απαξιωσω τη δικη μου εθνικη. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ και διαχρονικα, η εθνικη Ελλαδος δεν ειναι πιο δυνατη απο Πορτογαλιες, Τσεχιες, Δανιες, Σουηδιες, Σερβιες και Βουλγαριες.

Συμφωνουμε απολυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ολους αυτους που τους χαλασε η προκριση της ΕΛΛΑΔΑΣ περαστικα και ολο μεσα.

 

linuslost ξερεις εσυ...

Επεξ/σία από green gordon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Prove it or it's a meaningless statement.

Τι θα πει αυτο? Ε απλουστατα οτι δεν μπορεις εσυ να ΟΡΙΖΕΙΣ ποια αισθηση εχει το εξωτερικο χωρις καμια αποδειξη ουτε καν ενδειξη.....

 

 

:eek:

Εισαι σιγουρος? Οι runners-up ειμαστε εμεις του Α-ομιλου(RA).... ;)

Ααα ναι ετσι ειναι.Πεμπτη παιζει Τσεχια με τον δευτερο του Β ομιλου και Παρασκευη εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κερδίσουμε τους γερμανούς που μας βρίζουν όπου βρεθούμε με ένα απίστευτο μένος κι ας μη πάρουμε το κύπελλο!

Θα είναι η ποιό απίστευτη στιγμή!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κερδίσουμε τους γερμανούς που μας βρίζουν όπου βρεθούμε με ένα απίστευτο μένος κι ας μη πάρουμε το κύπελλο!

Θα είναι η ποιό απίστευτη στιγμή!! B)

Απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κατέβουν ως κόμμα Εθνική Ελλάδος να βγουνε παμψηφεί :lol:. Οι χαρές που μου χει δώσει αυτή η ομάδα τα τελευταία 10 χρόνια είναι απερίγραπτες. Μια εβδομάδα στην μιζέρια για να ρθει ο ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΕ'Ι' να με πετάξει στον 7ο ουρανό και ακόμα πιο ψηλά!!!!

 

599477_463834603644170_1915443294_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για μια ομαδα που παιζει με τουρκους πολωνους αφρικανους ισπανους και δεν ξερω τι αλλους εχει μεσα.

Για ενα εθνος που εσφαξε τη μιση ευρωπη πριν απο οχι κ τοσα πολλα χρονια.

Μονο εμεις μπορουμε και μονο εμεις θα τους δωσουμε τη μπαλα στο στομα.

 

Μπορει να σφαζομαστε ολο το χρονο για μαλακιες αλλα οταν ερχεται η ωρα ενωμενοι τα καταφερνουμε.

 

Υ.Γ

Ευχαριστω ιδιαιτερα τις στοιχηματικες εταιριες που εδωσαν πανω απο 5 αποδοση στην ΕΛΛΑΔΑ και μου πληρωσαν 2 νοικια.

Παντα τετοια.

 

Υ.Γ 2 σε αντιθεση με το ματς με την τσεχια που ακουσα πολλες χαρες για την ηττα μας στη γειτονια που μενω,σημερα ακουστηκαν μονο οι ΕΛΛΗΝΕΣ και οι υπολοιποι τουμπεκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...