Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα. Αλλά πάντα θυμάμαι οτι μετά απο κάθε σφαλιάρα σε εθνικό επίπεδο φταίει ο οπαδισμός και η κόντρα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ. Αντίστοιχα, η κάθε επιτυχία οφείλεται στην αλλυλεγγύη και στο γεγονός οτι τα οπαδικά έμειναν στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Αλλά πάντα θυμάμαι οτι μετά απο κάθε σφαλιάρα σε εθνικό επίπεδο φταίει ο οπαδισμός και η κόντρα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ. Αντίστοιχα, η κάθε επιτυχία οφείλεται στην αλλυλεγγύη και στο γεγονός οτι τα οπαδικά έμειναν στην άκρη.

 

Ξεχασες και την ελληνικη ψυχη:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει ο οπαδισμος με την τραγικη μας εικονα στο Τουρνουα?

 

http://www.contra.gr/Basketball/World/Mundobasket/Turkey2010/Greece/287186.html

 

http://www.protathlima.com/content/league/story.jsp?league_id=9600&id=58805

 

Αυτά θεωρώ είναι ενδεικτικα του κλιματος που επικρατησε στους κολπους της εθνικης ομαδας.

Όταν προπονητής και παίκτης αναφέρεται σε 2 διαφορετικους χρονους για τον οπαδισμο κάτι σημαίνει, έτσι;

 

Φυσικα λοιπον εχει σχεση. όταν η ψυχολογια σου είναι πεσμένη (βλεπε φιλικο με σερβους) θα πρεπει να αναμενεις και έλλειψη συγκέντρωσης και αστοχια και λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα. Αλλά πάντα θυμάμαι οτι μετά απο κάθε σφαλιάρα σε εθνικό επίπεδο φταίει ο οπαδισμός και η κόντρα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ. Αντίστοιχα, η κάθε επιτυχία οφείλεται στην αλλυλεγγύη και στο γεγονός οτι τα οπαδικά έμειναν στην άκρη.

 

Γιά να αποτύχει η Εθνική σημαίνει ότι κάτι φταίει.Γιατί να μη φταίει λοιπόν εκτός των άλλων και η κόντρα των αιωνίων?

Αν όμως κάναμε επιτυχημένη πορεία και κερδίζαμε κάποιο μετάλλιο θα ήταν προφανές ότι δεν υπήρχαν προβλήματα. Απλές σκέψεις να κάνεις δεν χρειάζεται μαθηματικό μυαλό.

Εγώ τίποτα δεν αποκλείω. Σίγουρα το κλίμα δεν ήταν και το καλύτερο.Ήταν φανερό ότι υπήρχαν προβλήματα στην ομάδα.Η χειρότερη εμφάνιση σε μεγάλο τουρνουά.Από μακριά κάνει μπεεεέ ότι υπήρχε μαυρίλα στην ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστροφή του Γιαννάκη εχει καποια λογική.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι τον θεωρώ κακο προπονητή ως προς τη μεταδοτικότητα του και ως προς το οτι θελει να ελέγχει ολο το παιχνιδι της ομάδας του με αποτέλεσμα να ζηταει παντα αργό ρυθμό.

Το θεμα ειναι οτι για τις εθνικές που δεν προλαβαινει κανεις να κανει σοβαρή δουλειά ολα αυτα μετράνε πολυ λιγότερο και μπαινουν μπροστά το πάθος, η προσαρμοστικότητα και η διάθεση πραγματα που ο Γιαννάκης μπορεί να εμπνεύσει στους παιχτες του. Οπότε για εθνική ειναι καλός αλλά σιγουρα πισωγύρισμα.

 

Εγω θα ηθελα καποιον ξενο τυπου Τανιεβιτς, Σπαχια, Μπλατ.

 

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Ο προπονητης των εθνικων δεν κανει τα απιστευτα πραγματα. Ενωτικος πρεπει να ειναι και να δινει παθος στην ομαδα.

 

Κατα την γνωμη μου, ειναι τετοια η ιδιοσυγκρασια του μεσογειακου που θελει παπουτσι απο τον τοπο του...

 

Οσο για την επιλογη του πελεκανου, γιατι μονο το δικο μου το φτωχο μυαλο νομιζει οτι επιβαρυνοντας εναν παικτη της ομαδος σου με 1 μηνα παραπανω προπονησεις και αγωνες κανεις κακο στην ιδια σου την ομαδα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi_Miliz έχεις τη συνήθεια να κάνεις edit στα posts σου, με αποτέλεσμα τα σχόλια από κάτω να φαίνονται αναντίστοιχα όσων γράφεις. Δεν είναι ωραίο αυτό.

 

Τέλος πάντων, ο Γιαννάκης είχε μαστιγωθεί επειδή προτίμησε τον Πελεκάνο από τον Περπέρογλου, σε μια χρονιά που η επιλογή αυτή αφορούσε τον 11ο-12ο παίκτη της ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή χρησιμοποιούσε ως καραβασικούς και χωρίς αλλαγή σε σχέση με άλλες χρονιές παίκτες του ΠΑΟ. Και η κριτική αυτή ήταν κατά 90% από φίλους του ΠΑΟ. Συμπτωματικά. Και σύμφωνα με εσάς αυτή η κριτική δεν προέκυπτε καθόλου από οπαδισμό ή κομπλεξισμό, ήταν αποκλειστικά μπασκετική.

 

ΟΚ, διαφωνούμε. Απλώς, εγώ την αποδίδω εκείνη την κριτική σε μεγάλο βαθμό στον οπαδισμό. Προφανώς κι αν έρθει ο Ζοτς ή ο Ιτούδης στην εθνική θα ακούσουν τα σχολιανά τους από Ολυμπιακούς λόγω οπαδισμού. Έτσι πάει στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου. Κατα τη δική σας όχι μάλλον.

 

O ΓΙαννακης εχει κανει και πολυ θετικα πραγματα παντως.. Οπως το να κοψει το μπασκετ σε μερικους που θεωρουνταν ιερα τερατα του ελληνικου μπασκετ, και να χτισει μια ομαδα απο νεαρους παικτες, με μεγαλο χρονο ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την επιλογη του πελεκανου, γιατι μονο το δικο μου το φτωχο μυαλο νομιζει οτι επιβαρυνοντας εναν παικτη της ομαδος σου με 1 μηνα παραπανω προπονησεις και αγωνες κανεις κακο στην ιδια σου την ομαδα????

 

Άσε vlachaquito, ομηρικές μάχες είχαμε δώσει τότε για το θέμα. Ο Γιαννάκης τον πήρε επειδή ήταν του Ολυμπιακού και ο Περπε του ΠΑΟ. Τελείωσε! Το ότι την προηγούμενη χρονιά είχε κάνει ακριβώς την ίδια επιλογή και αυτό που λες εσύ είναι ανοησίες. Οι γνώστες ξέρουν ότι ο Γιαννάκης διάλεξε με οπαδικά κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ασχετο,ο Καλαθης δε μιλαει Ελληνικα?

Μολις τον ειδα σε μια συνεντευξη και μιλαγε Αγγλικα.

Απο περιεργεια ρωταω

 

Ε, λογικά, με έναν χρόνο εδώ κάτι θα μιλάει (πιθανώς μερικά βασικά να ήξερε κι από πριν), αλλά μάλλον δε νιώθει άνετα να δώσει συνέντευξη στα ελληνικά ακόμα. Τον βλέπω να γίνεται σαν τον Στηβ Γιατζόγλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε σεις ασχετο,ο Καλαθης δε μιλαει Ελληνικα?

Μολις τον ειδα σε μια συνεντευξη και μιλαγε Αγγλικα.

Απο περιεργεια ρωταω

 

Το μπινελικωμα απτο Μπουρουση χθες στο τελος της 2ης περιοδου, για ενα φαουλ που αναγκαστηκε να κανει ο Μπουρουσης αντι του Καλαθη, ειμαι σιγουρος οτι το καταλαβε αυτολεξει κι ας μη μιλαει Ελληνικα.

 

Ουτε στον εχθρο μου τοσο βρισιδι...

 

btw δεν ξερω αν το παρατηρησατε αυτο, παρα πολλες σκηνες εντασης μεταξυ των παικτων μας καθολη τη διαρκεια του τουρνουα, ιδιαιτερα στο ματς με την Τουρκια. Ειναι βεβαιο οτι δεν υπηρχε καθολου καλο κλιμα.

 

O ΓΙαννακης εχει κανει και πολυ θετικα πραγματα παντως.. Οπως το να κοψει το μπασκετ σε μερικους που θεωρουνταν ιερα τερατα του ελληνικου μπασκετ, και να χτισει μια ομαδα απο νεαρους παικτες, με μεγαλο χρονο ζωης.

 

Ναι εχεις δικιο. Επι θητειας Γιαννακη, αποχωρησαν απτην Εθνικη αυτοι που ειρωνικα αποκαλεις "ιερα τερατα του ελληνικου μπασκετ": Ντικουδης, Χατζηβρεττας, Κακιουζης. Της πλακας παιχτακια, ναναι καλα ο Γιαννακης που τους εστειλε σπιτι τους για να χτισει την νεα Εθνικη με μεγαλο χρονο ζωης με παιχτες σαν τους:

Γλυνιαδακη, Πελεκανο, Πριντεζη, Βασιλοπουλο, Σχορτσιανιτη. Ολοι τους ενας κι ενας ως επιλογες, για τους Ολυμπιακους του Πεκινου, και φυσικα η τοτε αποδοση τους αλλα και η μετεπειτα καριερα τους δικαιωσε απολυτα τον μεντορα Γιαννακη :lol:

 

Ω θεε!

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε vlachaquito, ομηρικές μάχες είχαμε δώσει τότε για το θέμα. Ο Γιαννάκης τον πήρε επειδή ήταν του Ολυμπιακού και ο Περπε του ΠΑΟ. Τελείωσε! Το ότι την προηγούμενη χρονιά είχε κάνει ακριβώς την ίδια επιλογή και αυτό που λες εσύ είναι ανοησίες. Οι γνώστες ξέρουν ότι ο Γιαννάκης διάλεξε με οπαδικά κριτήρια.

 

...ειπε το δεξι χερι του γιαννακη...

 

Τελειωσε???

 

Ανοητος???

 

Τωρα πλακα μου κανεις ετσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι εχεις δικιο. Επι θητειας Γιαννακη, αποχωρησαν απτην Εθνικη αυτοι που ειρωνικα αποκαλεις "ιερα τερατα του ελληνικου μπασκετ": Ντικουδης, Χατζηβρεττας, Κακιουζης. Της πλακας παιχτακια, ναναι καλα ο Γιαννακης που τους εστειλε σπιτι τους για να χτισει την νεα Εθνικη με μεγαλο χρονο ζωης με παιχτες σαν τους:

Γλυνιαδακη, Πελεκανο, Πριντεζη, Βασιλοπουλο, Σχορτσιανιτη. Ολοι τους ενας κι ενας ως επιλογες, για τους Ολυμπιακους του Πεκινου, και φυσικα η τοτε αποδοση τους αλλα και η μετεπειτα καριερα τους δικαιωσε απολυτα τον μεντορα Γιαννακη :lol:

 

Ω θεε!

 

Oτι να ναι ως συνηθως. Πες μου ποιος απο τους 3 που αναφερεις εκανε οτιδηποτε στην καριερα του μετα το κοψιμο τους απο τον Γιαννακη, που να δικαιολογει την παραμονη τους στην Εθνικη, και τον παραγκωνισμο π.χ. των Πριντεζη, Βασιλοπουλο, Σχορτσιανιτη ή και αλλων νεων παιδιων. Αντε γιατι θα μας τρελανεις με τις μπαρουφες.

 

Σ αυτους που λες, να προσθεσω Αλβερτη, Παπανικολαου και Σιγαλα, παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...