Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Ιτουδης ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η Ελλαδα σε προπονητικο επιπεδο.

Δεν υπαρχει καλυτερος σε γνωσεις, δεν υπαρχει καλυτερος σε εμπειρια και δεν υπαρχει αλλος να εχει δουλεψει σε τετοιo επιπεδο επι σειρα ετων, σαν του ΠΑΟ.

Το επιχειρημα ναι ομως ειναι "βοηθος" δεν υφισταται για οσους γνωριζουν την δουλεια του μεσα στον Παναθηναικο.

Για οσους συνεχιζουν ομως να αμφισβητουν, τους παραπεμπω σε πολυαριθμες αναφορες παικτων για το τι κανει ο Ιτουδης στην ομαδα και τους παραπεμπω και σε διαφορες συνεντευξεις του ιδιου του Ιτουδη.

 

Ολα τα αλλα ονοματα που αναφερθηκαν ειναι απλα μετριοτατοι ως καλοι.

 

Προσωπικα δε θελω να παρει ο Ιτουδης την Εθνικη για παρα παρα πολλους λογους, αλλα αυτο διαφερει πολυ απο ολα οσα διαβασα παραπανω και οποιου ειδους αμφισβητηση στην προπονητικη του αξια.

Ο βασικοτερος ειναι οτι επειδη ζουμε στο Ελλαδισταν, δεν εχει κανενα λογο να κατσει να αμφισβητηθει για τις επιλογες του λογω συλλογου, απο τον καθε ΑΡΔ, απο τον καθε Ολυμπιακακια και απο τον καθε αρρωστημενο στη νοοτροπια τελος παντων. Ουτε εχει κανενα λογο να ρισκαρει να απομυθοποιηθει εξαιτιας καποιον που βλεπουν την Εθνικη ως τουρισμο.

 

Οταν μαθουν να σεβονται παικτες προπονητες και ανθρωπους που ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ η εχουν τη διαθεση να υπηρετησουν, τοτε ναι να παρει ο Ιτουδης την Εθνικη και καλη του επιτυχια.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικοτερος ειναι οτι επειδη ζουμε στο Ελλαδισταν, δεν εχει κανενα λογο να κατσει να αμφισβητηθει για τις επιλογες του λογω συλλογου, απο τον καθε ΑΡΔ, απο τον καθε Ολυμπιακακια και απο τον καθε αρρωστημενο στη νοοτροπια τελος παντων

 

Οπως ο Γιαννακης ενα πραμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ο Γιαννακης ενα πραμα ;)

 

Ο Γιαννακης δεν αμφισβητηθηκε αδικως σε καποιες επιλογες του. Βρειτε μου ενα προπονητη παγκοσμιως να διαλεγει ενα παιχτη ανυπαρκτο, απεναντι σε εναν παιχτη που τα πηγε καλα στα φιλικα προετοιμασιας και που προερχοταν απο μια πολυ καλη σεζον. Ολως τυχαιως ο ανυπαρκτος παιχτης που τελικα επελεξε ο Γιαννακης αγωνιζοταν τοτε στο συλλογο του, και ο παιχτης που τα ειχε παει καλα αλλα αποκλειστηκε απο την αποστολη αγωνιζοταν στον αντιπαλο συλλογο. Βρειτε επισης εναν ανθρωπο που τον κανανε μαγκα ο 6-7 παιχτες του ΠΑΟ και 2-3 της ομαδας του, και βγηκε προσεβαλε δημοσιως αυτους τους 6-7 του ΠΑΟ, για τους τελικους μεταξυ των 2 συλλογων. Αξιζε την κριτικη ο Γιαννακης. Δεν αξιζε να ειναι προπονητης της Εθνικης, ουτε ως προσωπικοτητα, ουτε ως γνωσεις, ουτε ως ηγετης.

 

Οταν ομως ο Ιτουδης εκ των πραγματων ειναι αναγκασμενος να επιλεγει 7 παιχτες του ΠΑΟ και 2 του ΟΣΦΠ θα τα ακουει χωρις λογο απο τον καθε αρρωστο που ενδεχομενως δεν εχει ιδεα απο μπασκετ.

 

Ε ανθρωποι σαν τον Ιτουδη, δεν εχουν κανενα λογο να βαζουν στο ματι του κυκλωνα του καθε ανυπαρκτου, την προσωπικοτητα τους, τις γνωσεις τους και την αξια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ που θα τον νοιαξει ρε συ τον Ιτουδη τωρα, η καθε μλκια που θα γραψει ο καθε Ιωαννου στην καθε παπαροστηλη του, η τι θα γραψω εγω εδω μεσα. Μια χαρα εχει δειξει τοσα χρονια οτι ξερει τι κανει και πως θα το κανει. Και οι αποψεις των 5-10 ανθρωπων που τον νοιαζουν ειναι θετικες οποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ο Γιαννάκης δικαίως αμφισβητήθηκε και χλευάστηκε για τις επιλογές του, αλλά αν αμφισβητηθεί ο Ιτούδης, θα είναι αδίκως από κομπλεξικούς. Ο ορισμός της αντικειμενικής άποψης...

 

Δε νομίζω ότι αμφισβήτησε κανείς (εδώ τουλάχιστον) την αξία του Ιτούδη. Αλλά όπως και να το κάνουμε, στον Παναθηναϊκό, όσο ενεργό ρόλο κι αν έχει, δεν είναι ο πρώτος προπονητής. Είναι ένα ρίσκο να του δώσεις μια θέση, στην οποία δεν έχει δουλέψει εδώ και 15 χρόνια. Πρόκειται για διαφορετική δουλειά!

Στην εθνική μέχρι τώρα είχαμε προπονητές που ήταν πρώτοι στις ομάδες τους, να έχουν ρόλο "βοηθού" (Κακιούσης, Σφαιρόπουλος). Σας φαίνεται λογικό ξαφνικά να γίνει πρώτος προπονητής κάποιος που στην ομάδα του (έστω κι αν είναι ο ΠΑΟ) είναι δεύτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Και πολυ που θα τον νοιαξει ρε συ τον Ιτουδη τωρα, η καθε μλκια που θα γραψει ο καθε Ιωαννου στην καθε παπαροστηλη του, η τι θα γραψω εγω εδω μεσα. Μια χαρα εχει δειξει τοσα χρονια οτι ξερει τι κανει και πως θα το κανει. Και οι αποψεις των 5-10 ανθρωπων που τον νοιαζουν ειναι θετικες οποτε..

 

Ξερεις οτι αν δημιουργηθει ενα κλιμα αμφισβητησης απο τα ΜΜΕ δυσκολα γλυτωνεις το τομαρι σου σε αυτη τη χωρα. Αργα η γρηγορα σε εξαφανιζουν. Δεν εχει λοιπον λογο ο Ιτουδης να μπει σε αυτο το αρρωστημενο περιβαλλον για να φαει στο τελος κανα μεγαλοπρεπες Χ απο τον καθε τυχαρπαστο.

 

Εδω ο Μητσος και ο Παπαλουκας αποχωρησαν απο την Εθνικη και δεχονται απειρη κακοπροαιρετοι κριτικη ακομα και απο ποδοσφαιρικους σχολιαστες. Ειμαι σιγουρος οτι πολλες στιγμες ο Μητσος θα νιωσει μαλ@κας που προσεφερε στην Εθνικη εξαιτιας αυτων. Το ιδιο και ο Παπαλουκας.

 

Επισης. Δεν ειναι μονο αυτο το θεμα με την Εθνικη. Ειναι οτι υπαρχουν καποιοι αθλητες που βλεπουν την Εθνικη ως αγγαρεια και τουρισμο, δεν εχουν διαθεση να δουλεψουν και να συνεργαστουν (λαμπρο παραδειγμα ο πολυδιαφημισμενος σε επιπεδο προπαγανδας χοντρος). Γιατι λοιπον ο Ιτουδης να μπει στη διαδικασια να φαει σφαλιαρα απο την τελειωμενη Τουρκια, την αστεια Κινα και το μετριο Π Ρικο, επειδη ο καθε κοπριτακος βαριεται να αγωνιστει? Ολοι ειδαμε τι "αμυνα" επαιξαν σε αυτο το τουρνουα ορισμενοι παικτες. Ολοι καταλαβαμε οτι δεν υπηρχε ορεξη και σε συνδυασμο με τερατωδη λαθη του Λιθουανου οδηγηθηκαμε σε ενα μεγαλο fail.

 

Ε δεν υπαρχει λογος να βαλει ο Ιτουδης το ονομα του μπροστα απο τον καθε τουριστα. Δεν εχει αναγκη να το κανει. Οταν οι ΑΡΔ γινουν Δ, οταν ορισμενοι τουριστες γινουν παικτες, και γενικα οταν θα υπαρχουν προυποθεσεις ενας σοβαρος προπονητης να μπορεσει να δουλεψει σοβαρα, τοτε ναι, ο Ιτουδης ειναι ο ανθρωπος που θα πρεπει να αναλαβει.

 

Αυτες οι συνθηκες sorry αλλα δεν υφιστανται προς το παρον.

 

Έτσι, ο Γιαννάκης δικαίως αμφισβητήθηκε και χλευάστηκε για τις επιλογές του, αλλά αν αμφισβητηθεί ο Ιτούδης, θα είναι αδίκως από κομπλεξικούς. Ο ορισμός της αντικειμενικής άποψης...

Ελα ρε μαν τωρα, θες να αρχισουμε να θυμομαστε περιπτωσεις τωρα, για να μην αρχιζουμε τα παιχνιδια με τις λεξεις?

Α. Πες μου τη γνωμη σου για επιλογη του Πελεκανου (παιχτης ΟΣΦΠ) στον οποιο τελικα δεν εδωσε καθολου χρονο συμμετοχης, αντι του Περπερογλου (παιχτης αντιπαλος του ΟΣΦΠ) που ερχοταν απο πολυ καλη σεζον και συνεχισε και την επομενη να ειναι πολυ καλος.

Β. Πες μου πως σου φανηκαν οι δηλωσεις και η οπαδικη συμπεριφορα του προπονητη της Εθνικης για τους παικτες του αντιπαλου συλλογου, που ολως τυχαιως λιγο καιρο πριν τον ειχαν ανεβασει στο βαθρο με αγωνιζομενοι γα αυτον και την Εθνικη.

Γ. Πες μου τη γνωμη σου οταν επαιρνε στην Εθνικη τον χοντρο που τοτε απο την Ελβετια ερχομενος δεν ειχε χασει ουτε μισο κιλο, αφηνωντας τους παντες με ανοιχτο το στομα. Παραλληλα επαιρνε μαζι με τον χοντρο και προσωπικους γυμναστες για παρτη του χοντρου. Σαν να ξερει δηλαδη οτι δε μπορει να προσφερει αλλα να τον παιρνει με το ζορι προσφεροντας του υψηλου επιπεδου comforts, που δεν ειχανε οι παικτες που ΟΝΤΩΣ μπορουσαν να προσφερουν και μεναν εκτος. Ολως τυχαιως και ο χοντρος τοτε "αγωνιζοταν" στο συλλογο του. Και φυσικα ο χοντρος δεν προσεφερε απολυτως τιποτα στο Πεκινο.

Δ. Πες μου τη γνωμοη σου για το κοψιμο ενος εκ των καλυτερων ψηλων τοτε, τον Κακιουζη για να παρει στη θεση του τον Πριντεζη που τοτε ειχε μολις μια χρονια πρωταθλητισμου, στην οποια δεν ειχε παρουσιασει και κατι ιδιαιτερο σε αντιθεση με τον Κακιουζη. Ολως τυχαιως και ο Πριντεζης τοτε αγωνιζοταν στο συλλογο του. Και φυσικα δεν βοηθησε σχεδον καθολου.

 

Για να μην αναφερω αλλα. Και ναι ειμαι αντικειμενικος σε οσα λεω για το Γιαννακη και την (ελαχιστη) κριτικη που δεχτηκε ως προπονητης της Εθνικης.

 

Τον Ιτουδη δεν τον ειδαμε ως προπονητη Εθνικης, αρα δεν ειπα καπου οτι δεν πρεπει να δεχθει κριτικη. Αν κανει εξωφθλαμες μαλ@κιες, να δεχθει, φυσικα και να δεχθει.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η προσληψη του Ιτουδη ειναι φτου μακρια γιατι κανει μια χαρα δουλεια στην Παναθα και δεν εχουμε κανεναν λογο να τον χασουμε για την Εθνικη

Ας παει ο Τομιτς να προπονει τον Σπανουλη και τον Μπουρουση

Έτσι, ο Γιαννάκης δικαίως αμφισβητήθηκε και χλευάστηκε για τις επιλογές του, αλλά αν αμφισβητηθεί ο Ιτούδης, θα είναι αδίκως από κομπλεξικούς. Ο ορισμός της αντικειμενικής άποψης...

Εφοσον μπορεις να το στηριξεις δεν ειναι αντικειμενικο?

Για τον Ιτουδη μακαρι να μην το μαθουμε γιατι δεν θελω να τον δω στην Εθνικη αλλα στο κομματι του Γιαννακη, οι Ολυμπιακοι πλεον λενε τα ιδια που λεγαμε εμεις πριν 3 χρονια και η κριτικη που του γινεται ειναι συνηθως βασιμσμενη σε λογικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστροφή του Γιαννάκη ή η πρόσληψη του Ιτούδη δεν θα έχουν λογική.

 

Η επιστροφή του Γιαννάκη εχει καποια λογική.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι τον θεωρώ κακο προπονητή ως προς τη μεταδοτικότητα του και ως προς το οτι θελει να ελέγχει ολο το παιχνιδι της ομάδας του με αποτέλεσμα να ζηταει παντα αργό ρυθμό.

Το θεμα ειναι οτι για τις εθνικές που δεν προλαβαινει κανεις να κανει σοβαρή δουλειά ολα αυτα μετράνε πολυ λιγότερο και μπαινουν μπροστά το πάθος, η προσαρμοστικότητα και η διάθεση πραγματα που ο Γιαννάκης μπορεί να εμπνεύσει στους παιχτες του. Οπότε για εθνική ειναι καλός αλλά σιγουρα πισωγύρισμα.

 

Εγω θα ηθελα καποιον ξενο τυπου Τανιεβιτς, Σπαχια, Μπλατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi_Miliz έχεις τη συνήθεια να κάνεις edit στα posts σου, με αποτέλεσμα τα σχόλια από κάτω να φαίνονται αναντίστοιχα όσων γράφεις. Δεν είναι ωραίο αυτό.

 

Τέλος πάντων, ο Γιαννάκης είχε μαστιγωθεί επειδή προτίμησε τον Πελεκάνο από τον Περπέρογλου, σε μια χρονιά που η επιλογή αυτή αφορούσε τον 11ο-12ο παίκτη της ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή χρησιμοποιούσε ως καραβασικούς και χωρίς αλλαγή σε σχέση με άλλες χρονιές παίκτες του ΠΑΟ. Και η κριτική αυτή ήταν κατά 90% από φίλους του ΠΑΟ. Συμπτωματικά. Και σύμφωνα με εσάς αυτή η κριτική δεν προέκυπτε καθόλου από οπαδισμό ή κομπλεξισμό, ήταν αποκλειστικά μπασκετική.

 

ΟΚ, διαφωνούμε. Απλώς, εγώ την αποδίδω εκείνη την κριτική σε μεγάλο βαθμό στον οπαδισμό. Προφανώς κι αν έρθει ο Ζοτς ή ο Ιτούδης στην εθνική θα ακούσουν τα σχολιανά τους από Ολυμπιακούς λόγω οπαδισμού. Έτσι πάει στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου. Κατα τη δική σας όχι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi_Miliz έχεις τη συνήθεια να κάνεις edit στα posts σου, με αποτέλεσμα τα σχόλια από κάτω να φαίνονται αναντίστοιχα όσων γράφεις. Δεν είναι ωραίο αυτό.

To post σου ειναι αρκετο μεταγενεστερο απο το τελευταιο edit που εκανα στο post που αναφερεσαι. Αρκει να δεις την ωρα του edit του προπροηγουμενου ποστ μου και την ωρα που ποσταρες εσυ.

 

 

Τέλος πάντων, ο Γιαννάκης είχε μαστιγωθεί επειδή προτίμησε τον Πελεκάνο από τον Περπέρογλου, σε μια χρονιά που η επιλογή αυτή αφορούσε τον 11ο-12ο παίκτη της ομάδας, ενώ την ίδια στιγμή χρησιμοποιούσε ως καραβασικούς και χωρίς αλλαγή σε σχέση με άλλες χρονιές παίκτες του ΠΑΟ. Και η κριτική αυτή ήταν κατά 90% από φίλους του ΠΑΟ. Συμπτωματικά. Και σύμφωνα με εσάς αυτή η κριτική δεν προέκυπτε καθόλου από οπαδισμό ή κομπλεξισμό, ήταν αποκλειστικά μπασκετική.

Οχι κριθηκε για μερικα απο τα οποια οσα σου γραφω στο last post. Επισης ειχε παρει 6-7 παιχτες του ΟΣΦΠ με την Εθνικη, αρα λιγο δυσκολο να λες οτι η Εθνικη απαρτιζοταν ουσιαστικα απο παιχτες του ΠΑΟ. Το οτι εδινε παραπανω χρονο συμμετοχης στους παιχτες του ΠΑΟ ε ειναι λογικο νομιζω. Ο Πριντεζης θα τον ξελασπωνε η ο Τσαρτσαρης?

 

ΟΚ, διαφωνούμε. Απλώς, εγώ την αποδίδω εκείνη την κριτική σε μεγάλο βαθμό στον οπαδισμό. Προφανώς κι αν έρθει ο Ζοτς ή ο Ιτούδης στην εθνική θα ακούσουν τα σχολιανά τους από Ολυμπιακούς λόγω οπαδισμού. Έτσι πάει στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη μου. Κατα τη δική σας όχι μάλλον.

Η κριτικη απτους ασχετους εγινε λογω οπαδισμου. Επιχειρηματα κατα του Γιαννακη υπαρχουνε και δεν ειναι οπαδικα ομως.

 

Και ναι το ιδιο θα γινει και με τον Ζοτς και με τον Ιτουδη, γιαυτο ακριβως δεν υπαρχει κανενα λογος και ειναι λαθος να αναλαβει καποιος εκ των 2 την Εθνικη.

Μαζι με μερικους ακομα λογους που ανελυσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ξέρω παιδιά ότι φέτος ο οπαδισμός, αυτή η μαλακισμένη αρρωστημένη αντιπαλοτητα που κυριαρχει σε πολλα ομαδικα αθληματα στην ελλαδα, κατεστρεψε την οποια προσπαθεια μπορουσαμε να κανουμε στη τουρκια.

 

Αυτό σε συνδυασμό με την ανεπάρκεια που επεδειξε ο καζλαουσκας (κατι που προσωπικα με εξεπληξε) ήταν οι 2 κύριοι λόγοι της αποτυχίας.

 

Ο επόμενος προπονητής πρέπει να είναι ενωτικός. Σίγουρα θα έχει δύσκολο έργο μπροστά του. Για αυτό πρέπει να είναι έμπειρος, ικανός και με πυγμη. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...