Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της πλάκας διοργάνωση το Μουντομπάσκετ, όπως και της πλάκας ομοσπονδία η FIBA. Αν είχαν το σύστημα με την κλήρωση θα ήταν όλα δίκαια. Τώρα ξέρουν ποιός θα πάρει μετάλλιο ενα χρόνο πριν με τα μαγειρέματα τους. Κάτι ήξεραν και δεν κατέβηκαν οι μεγάλοι παίκτες. NBA και πάλι ΝΒΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δικαιολόγησε το "οτι να 'ναι" σου. Σύγκρινε μου τον πάγκο του 2005 και του 2006 με τον πάγκο του 2010.

 

Ειναι πολυ βαρυ να λες οτι ειναι αναξιοι.Ολοι που ανεφερες δεν ειναι του πεταμου εκτος του Βουγιουκα.Ειχε κατι καλυτερο και δεν πηρε μαζι του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να πάμε τελικό. Δεν έχουμε αξιόπιστες αλλαγές. Σοφοκλής, Καλάθης, Περπέρογλου, Βουγιούκας, Ζήσης είναι ανάξιοι να φορούν το εθνόσημο. Εντελώς μονοδιάστατοι παίκτες χωρίς μέταλλο.

 

Που θα πάμε με αυτούς;

 

Μόνο ο Καιμακόγλου το παλικάρι βγάζει μάτια και προσπαθεί.

 

Δεν εχεις δικιο στο "αναξιοι να φορουν εθνοσημο".

 

Ο Καλαθης σε γλυτωσε απο ντροπιαστικη ηττα απτη Τουρκια και κοντεψε να γυρισει μονος του το ματς στη 4η περιοδο. Δεν ειναι ΔΔ, αλλα δεν ειναι και αναξιος. Ο κυριος λογος που δεν παιζει καλα ειναι οτι δεν εχει καταφερει να προσαρμοστει ακομα στο κοντρολ μπασκετ. Δωστου εντολη να τρεξει και παρτου την ψυχη (βλεπε φιλικα). Μπορει μελλοντικα να γινει Παπαλουκας αν αποκτησει χαρακτηρα, μπορει να γινει και Μπακατσιας (για εκει τον βλεπω εγω). Αλλα δεν υπαρχει και κατι αλλο να παρει, μετα πας σε Σλουκα η Βεργινη...

 

Ο Σοφο παντα με τσατιζε ως παιχτης, παντα τον θεωρουσα απατη, και σε συνδυασμο με τον χαρακτηρα του μπορω να πω οτι ειναι απτους πιο αντιπαθητικους Ελληνες μπασκετμπολιστες που εχω δει. Αλλα ειναι χρησιμος οπως και να το κανουμε. Μη ξεχνας δεν εχουμε καν ψηλους, και μην ξεχνας οτι καποτε σε αυτη τη θεση καναμε φιφες σε πολιτογραφημενους Ελληνες αμπαλους για να γεμισουμε τη θεση, λεγε με Τσακαλιδη. Μπροστα σε εκεινα τα καραγκιοζιλικια 10 φορες Σοφο κι ας μην τον χωνευω μια, κι ας θελω να σπασω την tv καθε φορα που παιρνει τη μπαλα στο low post και συνηθως κανει μλκια, και καθε φορα που δημιουργει τρυπαρα στην αμυνα μας.

 

Ο Περπε, δεν ειναι κλαση, αλλα ειναι το μονο 3ρι που εχουμε. Αλλιως θα επαιζες με Πριντεζη εκει. Εχει ενα μετριο σουτ και στην αμυνα παλευει. Απτο ολοτελα καλυτερη η Παναγιωταινα. Τρυπα στον ΠΑΟ τρυπα και στην Εθνικη, δε γινεται να τα εχουμε και ολα.

 

Ο Βουγιουκας δεν κανει καλο τουρνουα, αλλα ειναι πιτσιρικας και παιρνει παραστασεις γιατι θελει δε θελει θα ειναι η μελλοντικη μας ρακετα. Καλα κανει και συμμετεχει, και ας μην παιζει καλα. Προετοιμαζεται.

 

Ο Ζησης ειναι βυσμα.

 

Εμενα σε αυτο το τουρνουα ο παιχτης που με τσατιζει πιο πολυ απολους ειναι ο Ντιρκ Μπουρουσης παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις δικιο στο "αναξιοι να φορουν εθνοσημο".

 

Ο Καλαθης σε γλυτωσε απο ντροπιαστικη ηττα απτη Τουρκια και κοντεψε να γυρισει μονος του το ματς στη 4η περιοδο. Δεν ειναι ΔΔ, αλλα δεν ειναι και αναξιος. Ο κυριος λογος που δεν παιζει καλα ειναι οτι δεν εχει καταφερει να προσαρμοστει ακομα στο κοντρολ μπασκετ. Δωστου εντολη να τρεξει και παρτου την ψυχη (βλεπε φιλικα). Μπορει μελλοντικα να γινει Παπαλουκας αν αποκτησει χαρακτηρα, μπορει να γινει και Μπακατσιας (για εκει τον βλεπω εγω). Αλλα δεν υπαρχει και κατι αλλο να παρει, μετα πας σε Σλουκα η Βεργινη...

 

Ο Σοφο παντα με τσατιζε ως παιχτης, παντα τον θεωρουσα απατη, και σε συνδυασμο με τον χαρακτηρα του μπορω να πω οτι ειναι απτους πιο αντιπαθητικους Ελληνες μπασκετμπολιστες που εχω δει. Αλλα ειναι χρησιμος οπως και να το κανουμε. Μη ξεχνας δεν εχουμε καν ψηλους, και μην ξεχνας οτι καποτε σε αυτη τη θεση καναμε φιφες σε πολιτογραφημενους Ελληνες αμπαλους για να γεμισουμε τη θεση, λεγε με Τσακαλιδη. Μπροστα σε εκεινα τα καραγκιοζιλικια 10 φορες Σοφο κι ας μην τον χωνευω μια, κι ας θελω να σπασω την tv καθε φορα που παιρνει τη μπαλα στο low post και συνηθως κανει μλκια, και καθε φορα που δημιουργει τρυπαρα στην αμυνα μας.

 

Ο Περπε, δεν ειναι κλαση, αλλα ειναι το μονο 3ρι που εχουμε. Αλλιως θα επαιζες με Πριντεζη εκει. Εχει ενα μετριο σουτ και στην αμυνα παλευει. Απτο ολοτελα καλυτερη η Παναγιωταινα. Τρυπα στον ΠΑΟ τρυπα και στην Εθνικη, δε γινεται να τα εχουμε και ολα.

 

Ο Βουγιουκας δεν κανει καλο τουρνουα, αλλα ειναι πιτσιρικας και παιρνει παραστασεις γιατι θελει δε θελει θα ειναι η μελλοντικη μας ρακετα. Καλα κανει και συμμετεχει, και ας μην παιζει καλα. Προετοιμαζεται.

 

Ο Ζησης ειναι βυσμα.

 

Εμενα σε αυτο το τουρνουα ο παιχτης που με τσατιζει πιο πολυ απολους ειναι ο Ντιρκ Μπουρουσης παντως.

 

Εμένα που είμαι και γαύρος με τσαντίζει ο Μπουρούσης πιο πολύ και μετά ο Διαμαντίδης που κάνει ΑΘΛΙΟ τουρνουά. Πριν το σημερινό παιχνίδι πχ είχε 32% σε 3ποντα ο Μπουρούσης και 20 κάτι % ο Διαμαντίδης (!)

 

Το θέμα είναι ότι σήμερα επιβεβαιώθηκε αυτό που έβλεπα και ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ..ότι ο Μπουρούσης ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ 5αρι! Ο Τσαρτσαρής παίζει 5αρι και ο Μπουρούσης την έχει δει ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ (!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κάποιος πρέπει να πει κάτι στον Μπουρούση. Δεν γίνεται να το παίζει τριάρι και να αφήνει τα ρημπάουντ στους κοντούς. Ελπίζω να τον λιανίσει ο Ντούντα...

 

Υ.Γ: Καλύτερος παίκτης της εθνικής μέχρι τώρα ο Καιμακόγλου μακράν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς βρίζουμε τον Μπουρούση, αλλά μήπως έχει τέτοια οδηγία ρε παιδιά; Φέτος στον Ολυμπιακό έριχνε το πολύ 1 τρίποντο ανά αγώνα, γιατί έτσι του είχε πει ο Γιαννάκης. Ή δεν παίρνει καθόλου οδηγίες ή παίρνει οδηγίες να σουτάρει όποτε μπορεί. Και στις 2 περιπτώσεις, η δική του ευθύνη είναι μόνο ότι δεν τα πολυβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογομαχία Τάνιεβιτς - Μπουρούση

 

Φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Γιάννη Μπουρούση και του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς έλαβε χώρα μετά από το τέλος του ματς μεταξύ της εθνικής μας ομάδας και της Ρωσίας.

 

Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Τουρκίας σχολίασε απαξιωτικά την απόδοση των Ελλήνων διεθνών ("κάνατε αυτά που κάνατε και πέρυσι", είπε χαρακτηριστικά) και ο Καρδιτσιώτης σέντερ τού απάντησε σε έντονο ύφος. Τουλάχιστον δεν δόθηκε συνέχεια στο περιστατικό, καθώς οι ψυχραιμότεροι επενέβησαν την κρίσιμη στιγμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που είμαι και γαύρος με τσαντίζει ο Μπουρούσης πιο πολύ και μετά ο Διαμαντίδης που κάνει ΑΘΛΙΟ τουρνουά. Πριν το σημερινό παιχνίδι πχ είχε 32% σε 3ποντα ο Μπουρούσης και 20 κάτι % ο Διαμαντίδης (!)

 

Το θέμα είναι ότι σήμερα επιβεβαιώθηκε αυτό που έβλεπα και ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ..ότι ο Μπουρούσης ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ 5αρι! Ο Τσαρτσαρής παίζει 5αρι και ο Μπουρούσης την έχει δει ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ (!)

 

Ο ΔΔ εκανε στο ματς με την Κινα πολλα αστοχα 3π γιαυτο χαλασε τοσο πολυ το ποσοστο του. Στα υπολοιπα ματς δεν ειναι πολυ κατω απτα συνηθισμενα του ποσοστα -νομιζω-.

 

Παντως ο ΔΔ ποτε του δεν υπηρξε αξιοπιστος σουτερ. Αλλα οκ περιφερειακος ειναι βγαινει ελευθερο σουτ σε αυτον πρεπει να το τραβηξει. Ο μπουρουσαρος χαλαει οτιδηποτε συστημα ρακετας θα μπορουσαμε να παιξουμε που παει και μου πιανει θεση στα 6.25. Πιο πολυ δε με τσατιζει αυτο ομως, με τσατιζει που πολλα σουτ τα κανει σε στυλ Larry Bird/Nοβιτσκι. Ξερεις εκτος ισοροπιας και τετοια. Σουταρε σαν ανθρωπος και ασε τα ποζεριλικια αφου δε το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο ΔΔ ποτε του δεν υπηρξε αξιοπιστος σουτερ

 

Μια χαρα αξιοπιστος σουτερ ειναι ο ΔΔ. Εγω σαν ολυμπιακος περσυ μετα τον Νικολας τον ΔΔ φοβομουν περισοτερο απτο 3ποντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογομαχία Τάνιεβιτς - Μπουρούση

 

Φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Γιάννη Μπουρούση και του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς έλαβε χώρα μετά από το τέλος του ματς μεταξύ της εθνικής μας ομάδας και της Ρωσίας.

 

Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Τουρκίας σχολίασε απαξιωτικά την απόδοση των Ελλήνων διεθνών ("κάνατε αυτά που κάνατε και πέρυσι", είπε χαρακτηριστικά) και ο Καρδιτσιώτης σέντερ τού απάντησε σε έντονο ύφος. Τουλάχιστον δεν δόθηκε συνέχεια στο περιστατικό, καθώς οι ψυχραιμότεροι επενέβησαν την κρίσιμη στιγμή..

 

Έτσι, σας φτύνουν στα μούτρα οι κάθε λογής απόπατοι.

 

Αν έχετε λίγο εγωισμό, κερδίστε τα Ισπανά που μας έχουν κάνει πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οτι αποψη και να ειχε ο καθενας μας μεχρι τωρα, πιστευω πως συμφωνουμε οτι αν αποκλειστουμε απο την Ισπανια, θα προκειται για τρελο καζο.. Ενω αν κερδισουμε, παμε για μεγαλα πραγματα. Ολα ή τιποτα λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οτι αποψη και να ειχε ο καθενας μας μεχρι τωρα, πιστευω πως συμφωνουμε οτι αν αποκλειστουμε απο την Ισπανια, θα προκειται για τρελο καζο.. Ενω αν κερδισουμε, παμε για μεγαλα πραγματα. Ολα ή τιποτα λοιπον.

 

Από τις λίγες φορές που συμφωνώ 100% μαζί σου.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεγαλη απορια να δω τι ειχε γινει σε αντιστοιχο θεμα στο ευρωπαικο της πολωνιας, οταν παλι επιλεξαμε να παιξουμε με την τουρκια και στο τελος να βγουμε τριτοι (γιαυτο η λογομαχια με μπουρουση).

 

Εγω παντως, λεω οτι Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ.

 

Οσο για το ποσο γελοια χωρα ειμαστε δεν ντρεπονται καθολου κλπ, μην μου πειτε οτι ειμαστε οι μοναδικοι που το καναμε?? Εδω οι γαλλοι εχασαν με 50 ποντους διαφορα απο την νεα ζηλανδια (στο μπασκετ, οχι στο κουρεμα προβατου). ΟΛΟΙ ετσι ειναι, οχι μονο στο μπασκετ αλλα ΣΕ ΟΛΑ τα αθληματα...

 

Ελεος πια με τους ψευτουπερηφανους... Εφ οσον σας εκατσε στραβη η ηττα, τοτε μην σας πιασω να δειτε την εθνικη με την ισπανια, ποσο μαλλον να πανηγυριζετε τυχον νικη (λεμε τωρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση το γεγονός ότι όλο το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο μετάλλιο. Γιατί; Για τη δόξα της Ελλάδας; Ή μήπως για τη δόξα ενός ανθρώπου που λέγεται Γιώργος Βασιλακόπουλος; Μα γι' αυτόν γίνονται τα πάντα τα τελευταία χρόνια, από όλες τις εθνικές. Εστω κι έτσι, όμως, οι παίκτες μας όφειλαν να ορθώσουν ανάστημα και να καθαρίσουν όλα τα παιχνίδια μέχρι τον τελικό, ξεκινώντας από μία σφαλιάρα στους Ρώσους (που και αυτοί στην αρχή ήθελαν να χάσουν).
http://www.contra.gr/Columns/TMagoulas/286951.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...