Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίνουμε τους προπονητές ανάλογα με το έργο τους σε βάθος χρόνου.Ο Σάντος ακόμη δεν παρέλαβε.Τι να κρίνουμε απ αυτόν?

Η Εθνική είναι άλλο πράμα. Μη ξεχνάς πως στους συλλόγους υπάρχουν και πρόεδροι.Που ενίοτε το παίζουν προπονητές και βάζουν το χεράκι τους.Στην Εθνική ό,τι κάνει είναι δικό του.

Πρέπει να μηδενίσυμε το κοντέρ και στον Σάντος όπως το κάναμε και στον Ρεχάγκελ όταν ξεκινούσε.Με μιά πεντάρα από τη Φινλανδία. Αλλά κάναμε υπομονή.Και ήρθε το κύπελο το 2004.

Από τη στιγμή που επελέγη ο Φερνάντο, θα πρέπει να έχει τη στήριξή μας.

Και εν τέλει μην ανησυχείς. Στις στραβές του να δείς κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστα λες ότι δεν είναι σωστό να κρίνεις αφου ακομα δεν ξεκινησε.

 

Τι προσδοκατε όμως απο την εθνικη με τον σαντο προπονητη της;

να παιζει καλη μπαλα ασχετως αποτελεσματων; να παιρνει αποτελεσματα κι ας μην παιζει καλα; θελετε επιθετικογενες ποδοσφαιρο ή σημασια στην αμυνα; με δεδομενο τον ομιλο στα προκριματικα του γιουρο θα ειστε ευχαριστημενοι με μια πρόκριση ή αρκειστε στο καλο ποδοσφαιρο ή περιμενετε και τα δυο;

 

Για πειτε, για πειτε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην παίζει με 9 σέντερ μπακ και να μην επαναλαμβάνει σε κάθε συνέντευξη τύπου "δεν έχουμε Κακά ή Μέσι".

 

Επίσης να μπορεί να κοντράρει και ομάδες που δεν είναι τρεις κλάσεις κάτω σε επίπεδο παιχτών.

 

ΥΓ. Ο Κουτσιανικούλης πήρε πολλές ευκαιρίες και δεν του φταίει κανένας Σάντος. Αλλά το έγκλημα του Σάντος είναι το ότι δεν έπαιρνε όλα τα ματς 3-0 με σέντερ φορ το Σάκη τον Παπάζογλου, έτσι;

Κατά τ' άλλα μιλάτε και για εμπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην παίζει με 9 σέντερ μπακ και να μην επαναλαμβάνει σε κάθε συνέντευξη τύπου "δεν έχουμε Κακά ή Μέσι".

 

Επίσης να μπορεί να κοντράρει και ομάδες που δεν είναι τρεις κλάσεις κάτω σε επίπεδο παιχτών.

 

ΥΓ. Ο Κουτσιανικούλης πήρε πολλές ευκαιρίες και δεν του φταίει κανένας Σάντος. Αλλά το έγκλημα του Σάντος είναι το ότι δεν έπαιρνε όλα τα ματς 3-0 με σέντερ φορ το Σάκη τον Παπάζογλου, έτσι;

Κατά τ' άλλα μιλάτε και για εμπάθεια...

 

αναρωτιεμαι γιατι τα ποστ σας πρεπει να εχουν το στοιχειο της υπερβολης;

με 9 σεντερ μπακ επαιξε με την αργεντινη, δεν επαιξε με το καζακσταν.

με την αργεντινη πηγε για την ισοπαλια μπας και γίνει το θαυμα. αν ανοιγοταν περισσοτερο θα εγραφε το κοντερ...

 

ποια/ποιες είναι κατα τη γνωμη σου οι "ομάδες που δεν είναι τρεις κλάσεις κάτω σε επίπεδο παιχτών" απο τον ομιλο των προκριματικων;

 

έχω γράψει και προηγουμενα ότι η επιλογη του σαντος ως διαδοχος του οτο δεν ειναι κακη και η φιλοσοφια του ταιριαζει με τα οποια προσοντα των ελληνων παικτων. αυτοι ομως που περιμενουν μεγαλες διαφορες απο αυτο που βλεπανε ως τώρα, δηλαδη φουλ επιθεση, κεντρα να κεντανε και θεαμα δεν υπαρχει περιπτωση να τα δουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Σαντος ειναι καλος και εντιμος ανθρωπος.Τον εχω προσεξει σαν προσωπικοτητα και σαν ηθος και τον εκτιμω και συμπαθω πολυ.Επισης εχει τα ''κοτσια'' για να επιβαλεται στους παικτες του,και αυτο ειναι στα συν.Θεωρω οτι εχει πολυ καλυτερη προπονητικη και γενικα ποδοσφαιρικη αντιληψη απο τον γερο Οττο που ειχε μεινει στην δεκαετια του 80 με μπολικη δοση μακιαβελισμου.

 

Επισης δεν ειναι αληθεια οτι δεν μπορει να παιξει επιθετικα.Σαν Παναθηναικος θυμαμαι οτι οταν μας ειχε αναλαβει επαιζε με ακρως επιθετικο σχημα αλλα δεν τον πηγαν τα αποτελεσματα και πεσανε καποιοι οπαδοι σαν καφροι να τον φανε και εφυγε μετα απο 2-3 αγωνες νομιζω?Αλλα οι ιδεες του μου αρεσαν ασχετως αν το παλτο ο Κανσταντινου δεν μπορουσε να σκοραρει απο καλες θεσεις.

 

Ειμαι πολυ αισιοδοξος και ελπιζω να τον στηριξει ο Πιλαβιος.

 

Θα προτιμουσα τον Χιντιγκ η καποιον πιο δυναμικο αλλα μονο που εφυγε ο Ρεχακλης ειμαι χαρουμενος.

 

Επισης διαφωνω οτι ειμαστε χαμηλα ποδοσφαιρικα,μια χαρα ειμαστε,εχουμε παικταραδες αρκει να μην τους ξεσκιζουμε την ψυχολογια καθε φορα που δεν πιανουνε καλη αποδοση,ειμαστε κωλολαος σε αυτο το θεμα.Ποιος παικτης μπορει να αντεξει την ισοπεδωτικη κριτικη και να παιξει σαν ανθρωπος? Για αυτο και οι παικτες μας μολις πιασουν λιγο στο εξωτερικο ακουνε Ελληνικο πρωταθλημα και φτυνουν και ουτε να το ξανακουσουν θελουν.Εχουν απολυτο δικιο.

 

Επισης να αρχισουν οι Ελληνοποιησεις οσων ξενων παικτων αξιζουν και θελουν οπως αξιζει να δωθει μια ευκαιρια στον Κλευτον που οπως εγραψα εχει Ελληνικο διαβατηριο.Οπως επρεπε να ειχε γινει κατι παλια με τον Τζορτζεβιτς ,δεν θυμαμαι να ηταν εφικτο,οποτε σορρυ αν κανω λαθος αλλα το πιανετε το νοημα ετσι?

 

Δεν καταλαβα γιατι οχι δηλαδη?Η εθνικη της Αγγλιας και της Γαλλιας πως ειναι γεματες ξενους και μαυρους και μας το παιζουν κιολας μοστραροντας για ομαδαρες?Μωρε ας μην ηταν λεγεωνα των ξενων αστειευομενος και κυριολεκτικα η Γαλλια και θα σου ελεγα εγω τι θα επαιρνε το 1998 αντι για το Μουντιαλ.

 

Για πειτε ποιους παικτες θα γουσταρατε να Ελληνοποιησουμε?Εγω ξεκινω με τον μαυρουκο τον Σιμαο ,τον δικο μας.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι γιατι τα ποστ σας πρεπει να εχουν το στοιχειο της υπερβολης;

Γιατί το θέμα το εξαντλήσαμε, ο Ρεχάγκελ έφηγε και κάποιοι ακόμα τσιγκλάτε. Ε είπα να σας τσιγκλήσω κι εγώ.

 

ποια/ποιες είναι κατα τη γνωμη σου οι "ομάδες που δεν είναι τρεις κλάσεις κάτω σε επίπεδο παιχτών" απο τον ομιλο των προκριματικων;

Εννοείς του Euro 2010; Η Κροατία είναι καλύτερη, το Ισραήλ χειρότερο. Πρώτη θέση θα είναι επιτυχία. Κάτω από δεύτερη θα είναι μεγάλη αποτυχία.

 

φουλ επιθεση, κεντρα να κεντανε και θεαμα δεν υπαρχει περιπτωση να τα δουν...

Πόσοι ζητάνε κάτι τέτοιο απ' αυτούς που έχουν γράψει εδώ μέσα; Ένας; Δύο; Και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ξέρεις είναι αμφίδρομο! ούτε εγώ ξεχνάω τα δικα σου μαγικα ποστ όπως πχ το "περιμένω απο την ελλαδα να μπαινει μεσα στο γηπεδο και οι αντιπαλοι να κλανουν μεντες κλπ" ή άλλων συμφορουμιτων που λεγανε και ξελεγανε ή οταν τα εβρισκαν σκουρα την έκαναν γυριστη και το ριχνανε στη παλαβη...

 

για μια ακομα φορα βεβαια για την ταμπακιέρα δεν έχουμε να πούμε τίποτα ουσιαστικο έτσι; πάλι μια κουβεντα γενικολογη και αοριστη σαν φωτοβολιδα...

 

Εννοείτε πως γουστάρω να κλάνουν μέντες οι Ελβετίες και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.... Χαίρομαι που το υπενθυμίζεις συνέχεια γιατί αυτό πρέπει να μας γίνει συνήθειο, και χαίρομαι επίσης που θυμάσαι μόνο επιλεχτικά πραγματάκια.... Τέλος πάντων. Δεν κρατάω κακία.

 

Πήχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε ποιους παικτες θα γουσταρατε να Ελληνοποιησουμε?Εγω ξεκινω με τον μαυρουκο τον Σιμαο ,τον δικο μας.

 

Έχει 20 συμμετοχές στην εθνική Μοζαμβίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει 20 συμμετοχές στην εθνική Μοζαμβίκης.

 

Kαι τι εγινε .. ???

Θα παιζει και στις δυο εθνικες ...

Που ειναι το κακο ..?? :lol::lol::lol:

 

 

Θα ελληνοποιησουμε και το Βιγια με τον Τσαβι και τελειωσε το πανηγυρι ...

Δε θελουμε αλλους ....

 

Δε πατε καλα ...

:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ακομη και η εθνικη Ιαπωνιας ειχε καποτε ειχε εναν Βραζιλιανο πριν μερικα χρονια.Παρα πολλες εθνικες το εχουν κανει,γιατι οχι και εμεις?Ποιο ειναι το προβλημα?Εδω η εθνικη Αγγλιας εχει πιο πολλους μαυρους παρα Αγγλους.

 

Μην πει κανεις οτι ειναι Αγγλοι πολιτες,δεν ειναι αυτο το θεμα.Εχουν παρει ολα τα ταλεντα εδω και αρκετα χρονια απο τις αποικιες τους και πουλανε μοστρα.Αλλα μεχρι πριν 20 χρονια δεν επαιζε ουτε ενας μαυρος στην εθνικη τους.Για να μην πουμε για την Γαλλια που εχει κοσμο απο Αλγερια και κυριως Αφρικη και ψαχνεις να βρεις λευκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το θέμα το εξαντλήσαμε, ο Ρεχάγκελ έφηγε και κάποιοι ακόμα τσιγκλάτε. Ε είπα να σας τσιγκλήσω κι εγώ.

 

 

Εννοείς του Euro 2010; Η Κροατία είναι καλύτερη, το Ισραήλ χειρότερο. Πρώτη θέση θα είναι επιτυχία. Κάτω από δεύτερη θα είναι μεγάλη αποτυχία.

 

 

Πόσοι ζητάνε κάτι τέτοιο απ' αυτούς που έχουν γράψει εδώ μέσα; Ένας; Δύο; Και αν.

 

Δες λιγο τα μηνυματα. Ο Linus πετάχτηκε και έγραψε τα δικα του. Να μην απαντησω δηλαδη;

Πάντως δεκτό το τσίγκλημα από εσένα:-)

 

Ναι, μιλάω για το euro 2010 και συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. Θεωρώ ότι η 2η θεση είναι μεσα στις δυνατοτητες μας.

 

Για το φουλ επιθεση κλπ είναι αρκετοί που το ζητάνε και εδώ και αλλού. Που λένε δηλαδή να παίζουμε μπροστά επίθεση και ας έρθει ότι αποτέλεσμα θέλει. Βεβαίως οι ίδιοι θα είναι τότε που θα κράζουνε γιατι δεν θα παιρνουμε αποτελεσματα...

 

---------- Προσθήκη στις 18:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:50 ----------

 

Εννοείτε πως γουστάρω να κλάνουν μέντες οι Ελβετίες και τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.... Χαίρομαι που το υπενθυμίζεις συνέχεια γιατί αυτό πρέπει να μας γίνει συνήθειο, και χαίρομαι επίσης που θυμάσαι μόνο επιλεχτικά πραγματάκια.... Τέλος πάντων. Δεν κρατάω κακία.

 

Πήχης.

 

Πάλι λάθος είσαι. Εσύ είπες ότι δεν ξεχνάς τα nicknames και τα ποστ ορισμένων και είπα να σου υπενθυμίσω την αμφίδρομη σχέση.

 

Επίσης αν δεν θες να σε σχολιάζουν να προσέχεις άλλη φορά τι γραφεις και πως το γραφεις, αλλιως να είσαι ετοιμος να τα λουστεις.

 

Τελος το γεγονος ότι μπαινεις και γραφεις μια αραδα χωρίς να εξηγεις τίποτα χτυπαει πολυ ασχημα.

 

Πάντα φιλικά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη σου.

 

Καθόλου φιλικά. Δεν σε ξέρω κι από χθες.

 

Δεν πειράζει βρε linus. Εγώ και θα σε σχολιάζω και θα σου γράφω σε τόνο φιλικό κι ας μη σε ξέρω. Καλή καρδιά βρε!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάντος: "Στόχος πάντα η νίκη"

 

Πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του νέου τεχνικού της Εθνικής Ελλάδας, Φερνάντο Σάντος, σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας, το πρωί της Παρασκευής.

 

Ο πρώην προπονητής του ΠΑΟΚ, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από το νέο του ρόλο, ενώ τόνισε πως η ελληνική ομάδα θα αλλάξει τρόπο παιχνιδιού, με τη νίκη να παραμένει πάντα ο βασικός στόχος.

 

Αρχικά ο Πορτογάλος προπονητής δήλωσε: "Είναι μεγάλη μου τιμή που είμαι εδώ μαζί σας. Αυτά τα οκτώ χρόνια ήταν επιτυχημένα για την ομάδα. Ένας κύκλος κλείνει, ένας άλλος ανοίγει.

 

Τα λόγια είναι περιττά στο ποδόσφαιρο και μεγαλύτερη αξία έχουν οι πράξεις. Είναι σημαντικό ότι η πλειοψηφία των ποδοσφαιριστών με ξέρει. Πρέπει να παρουσιάσουμε καλά παιχνίδια στον ελληνικό λαό. Θα προσπαθήσω να περάσω τα στοιχεία που θέλω, έχω τη δική μου φιλοσοφία. Ο τρόπος παιχνιδιού θα είναι διαφορετικός, αλλά ο στόχος θα παραμένει πάντα η νίκη".

Σε ερώτηση που του έγινε για το αν γνωρίζει καλά την ελληνική πραγματικότητα, τόνισε: "Οκτώ χρόνια που βρίσκομαι στην Ελλάδα είναι πάρα πολλά. Παρόλο που έχω δυσκολία να μιλήσω ελληνικά, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να τα κατανοήσω. Το πιο σημαντικό είναι ότι αντιπροσωπεύω μία ολόκληρη χώρα".

 

Για το αν τον αγχώνουν οι επιτυχίες της ελληνικής ομάδας τα τελευταία χρόνια, είπε: "Πρέπει να δείχνουμε καρδιά. Να δείξουμε οργάνωση, να έχουμε καθαρό μυαλό. Είμαι σίγουρος ότι σε αυτόν τον τομέα θα έχουμε επιτυχία. Γνωρίζω καλά την ελληνική νοοτροπία.

 

Ξέρω ότι οι Έλληνες παίκτες έχουν πάθος και δίνουν πάντα το 200%. Από εκεί και πέρα είναι διαφορετικό να δουλεύεις κάθε μέρα με τους παίκτες σου. Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα μικρά διαστήματα που θα συγκεντρωνόμαστε. Αυτό που θα προσπαθήσουμε να κάνουμε είναι να κρατήσουμε την Ελλάδα στις μεγάλες διοργανώσεις. Αυτό εμένα δεν με αγχώνει καθόλου.

 

Όταν ήρθα στην Ελλάδα, η χώρα είχε μόνο μια συμμετοχή στο Μουντιάλ του 1994. Τώρα έχει κατακτήσει το ευρωπαϊκό και έχει συμμετάσχει σε ακόμη ένα Euro και ένα Μουντιάλ. Αυτό θέλουμε να συνεχιστεί. Τα νέα παιδιά του σήμερα θα απαρτίζουν την Ελλάδα του αύριο".

 

Αναφερόμενος στον Ότο Ρεχάγκελ, υπογράμμισε: "Θέλω να εκφράσω το σεβασμό μου στον Ότο Ρεχάγκελ. Δεν θα κρίνω τη φιλοσοφία του. Καθένας έχει να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό. Από σήμερα θα υπάρξουν νέοι κανόνες, θα έχουμε διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού".

Για το αν θα υπάρξει συνεργασία με την ΕΠΟ και με τις υπόλοιπες εθνικές ομάδες: "Όπως ξέρετε θα μείνω μόνιμα στην Ελλάδα και θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Θα συνεργαστώ με τον πρόεδρο της ΕΠΟ και τον Τάκη Φύσσα αλλά και με τις μικρότερες εθνικές ομάδες. Θα προσπαθήσω προσωπικά να είμαι κοντά με τις υπόλοιπες εθνικές ομάδες. Θα ανεβάσουμε το επίπεδο της παρατήρησης όλων των νεαρών ποδοσφαιριστών. Στόχος μας δεν είναι να δούμε τι γίνεται μόνο στην Εθνική Ανδρών. Θα χρειαστεί πολύς χρόνος και πολλή δουλειά, αλλά για αυτό θα είμαστε εδώ 24 ώρες τη μέρα".

 

Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Σοφοκλής Πιλάβιος, ο οποίος τόνισε: "Έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο συγκροτημένο, χαμηλών τόνων, που έχει διάθεση να δουλέψει. Ο κ. Σάντος θα έχει την επίβλεψη όλων των εθνικών ομάδων, από την προπαίδων ως και την ανδρών. Έχει παρουσιάσει ήδη κάποιες σκέψεις, που αφορούν και στην οργάνωση, αλλά και στη γενικότερη φιλοσοφία, οι οποίες και θα τεθούν φυσικά υπόψιν μας και νομίζω πως θα προχωρήσουμε πολύ καλά. Έχει και κάποιες άλλες σκέψεις, αλλά προτιμώ να τις αναλύσει ο ίδιος".

 

http://www.sport24.gr/html/ent/225/ent.372225.asp

 

Ο Σάντος υπόσχεται πολλά: διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού, καλά παιχνίδια για τον κόσμο, σταθερό στόχο τη νίκη και προκρίσεις σε μεγάλες διοργανώσεις. Για να δούμε τι θα κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...