Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει ο,τι πεις Konak...

Φερε πισω το Φεργκιουσον που ειχες πριν ερθει ο Ρεχαγκελ...

Διωξανε το σερ για να φερουνε τον Ρεχαγελ και οπως και να το κανουμε ειναι πισωγυρισμα....

 

Απο κει που επαιζε θεαματικο ποδοσφαιρο η Ελλαδα και κατακτουσε τιτλους για πλακα και πηγαινε σε διοργανωσεις καθε φορα τωρα ηρθε ο Ρεχαγκελ και παιζουμε αθλια μπαλα....

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εντάξει, μάς έδωσαν το euro 2004 λόγω Ολυμπιάδας, μας πήγε και κάμποσο η μπάλα τότε (κάτι γκόλ στο 120τρέχα-γύρευε) και έγινε ένα θαύμα που όλοι το χαρήκαμε.

η ελλάδα δεν ήταν ποτέ καμμιά χώρα με σχολή ποδοσφαίρου ή με διακρίσεις και γιατί μας χαλάει τώρα τόσο πολύ;

φτάσαμε στο mundilal και πάλι καλά να λέμε

με ένα Γουέμπλεϋ και μια ημιτελικά uefa το .. κάποτε μην έχουμε και απαιτήσεις

και γνώμη μου είναι πως όποιος προπονητής και να μπεί η ομάδα έχει συγκεκριμένες δυνατότητες

δεν θα γεννήσει ξαφνικά τους παιχταράδες απ το τίποτε για να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο σε ευρώπη κόσμο

με τέτοιο υλικό τέτοια ομάδα θάχουμε

και βάλε και τις παράγκες και όλα τα στραβά του ελληνικού ποδοσφαίρου και δόξα τω Θεώ να λέμε που πήραμε και ένα euro.

θα το θυμούνται όλοι σαν κάτι αξιοπερίεργο και τα τρισέγγονά μας κάτι σα την επανάσταση του '21.

 

τα κεφάλια μέσα τώρα

η Ελλαδίτσα είμαστε ποδοσφαιρικά και τίποτε περισσότερο

σε ένα επόμενο ποδοσφαιρικό θαύμα μπορούμε να ελπίζουμε

δικαίωμα στην ελπίδα έχουμε όλοι

απαιτήσεις όμως ας μην έχουμε γιατί θα απογοητευτούμε πολλές φορές ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι και αμυντικά να παίζαμε, όπως συνήθως, δε μπορούσαμε να φάμε 4 από τη Γερμανία, όσα και η Αυστραλία που το χάρηκε; Γιατί εγώ θυμάμαι με τη διάταξη του Ρεχάγκελ με 5-6 αμυντικούς στις τελικές φάσεις Euro 2008 και του φετινού Μουντιάλ να έχουμε εισπράξει τα συγκεκριμένα αποτελέσματα με τα συγκεκριμένα τέρματα εις βάρος μας:

 

Σουηδία 0-2

Ρωσία 0-1

Ισπανία 1-2

Ν. Κορέα 0-2

Νιγηρία 2-1

Αργεντινή 0-2 (με δοκάρι Μέσσι, τετ α τετ, ευκαιρίες και πολλές επεμβάσεις Τζόρβα).

 

Συνολικά 3-8. Επιβλητική παρουσία.

 

Δηλαδή: Η φοβερή και τρομερή άμυνα με τους 6 αμυντικούς και μηδέν επιθετικούς προσανατολισμούς ή βλέψεις για δημιουργία παιχνιδιού ή γκολ, μας εγγυάται 2 γκολ παθητικό σε κάθε αγώνα σχεδόν. Φάγαμε μόνο 1 από 10μελή Νιγηρία και 1 από Ρωσία που αν θυμάμαι καλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Και εδώ να πω και μία σκέψη μου: αν βάζεις μόνος σου τον αντίπαλο συνεχώς στα καρέ σου αυξάνεις τις πιθανότητές σου να δεχθείς γκολ σαν το 1ο που φάγαμε από Αργεντινή.

 

Εγώ πάντως στο ξεκίνημα του τελευταίου παιχνιδιού είπα να νοικιάζαμε το άλλο μισό του γηπέδου σε τίποτα παιδιά που θα θέλανε να παίζανε 5χ5 ξέρω γω. Ο Ρομέρο νομίζω είχε φέρει psp να περνάει την ώρα του. Σαν να ήταν σκοπιά.

 

Θεωρητικά θα μπορούσε να φάει και 4 και 6 παίζοντας φουλ άμυνα. Συνήθως όμως το κοντέρ δεν ανεβαινει...

 

Βέβαια άλλο σου έγραψα πο πάνω. Έγραψα ότι αν παίξεις normal ή λίγο επιθετικά και φας 4 θα σε κράζουν όλοι για το ότι έπαιξες έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ενταξει ο,τι πεις Konak...

Φερε πισω το Φεργκιουσον που ειχες πριν ερθει ο Ρεχαγκελ...

Διωξανε το σερ για να φερουνε τον Ρεχαγελ και οπως και να το κανουμε ειναι πισωγυρισμα....

 

Απο κει που επαιζε θεαματικο ποδοσφαιρο η Ελλαδα και κατακτουσε τιτλους για πλακα και πηγαινε σε διοργανωσεις καθε φορα τωρα ηρθε ο Ρεχαγκελ και παιζουμε αθλια μπαλα....

 

:-(

 

Α καλά, ελπίδα δεν υπάρχει.

 

Σου πε κανένας ότι είχαμε τον Σερ πριν τον Ρεχάγκελ; Αυτό κατάλαβες;

 

Σου πε κανείς ότι κατακτούσε τίτλους η Ελλάδα; Αυτό κατάλαβες;

 

Μα καλά, δύο κείμενα έχω γράψει και διατυπώνω την άποψή μου αναλυτικά, για να μου απαντήσεις με κουτοπόνηρη ειρωνεία, χωρίς να αναφερθείς καν στα ποστ μου, και φυσικά χωρίς να απαντήσεις ερωτήσεις που κάνω συγκεκριμένα σε εσένα;!

 

Και πες μου ρε παιδί μου, αφού και εγώ και ο άλλος και ο παράλλος και όλοι έχουμε άδικο σχετικά με τον Ρεχάγκελ, γιατί δεν του ανανέωσαν το συμβόλαιο; Και ξαναματαρωτάω. Γιατί βλέπεις ποδόσφαιρο;

 

Αν κρίνω από το πόσο χρήσιμα είναι τα ποστ σου και πόσο συνεισφέρουν, μπορώ να καταλάβω γιατί ικανοποιείσαι από το "ποδόσφαιρο" που παίζει η εθνική. Λογική μηδέν. Ορθολογισμός μηδέν. Προτιμώ χίλιες φορές να τσακώνομαι με τον Ερώδιο για τον Τσίλντρες παρά αυτά τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Γράφω, γράφω, γράφω εγώ, βάζω και δυο-τρία άρθρα τρίτων, συζητάμε, λέμε τις απόψεις μας, για να ποστάρει ο άλλος ειρωνία 5 γραμμών. ΕΛΕΟΣ.

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, μάς έδωσαν το euro 2004 λόγω Ολυμπιάδας, μας πήγε και κάμποσο η μπάλα τότε (κάτι γκόλ στο 120τρέχα-γύρευε) και έγινε ένα θαύμα που όλοι το χαρήκαμε.

η ελλάδα δεν ήταν ποτέ καμμιά χώρα με σχολή ποδοσφαίρου ή με διακρίσεις και γιατί μας χαλάει τώρα τόσο πολύ;

φτάσαμε στο mundilal και πάλι καλά να λέμε

με ένα Γουέμπλεϋ και μια ημιτελικά uefa το .. κάποτε μην έχουμε και απαιτήσεις

και γνώμη μου είναι πως όποιος προπονητής και να μπεί η ομάδα έχει συγκεκριμένες δυνατότητες

δεν θα γεννήσει ξαφνικά τους παιχταράδες απ το τίποτε για να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο σε ευρώπη κόσμο

με τέτοιο υλικό τέτοια ομάδα θάχουμε

και βάλε και τις παράγκες και όλα τα στραβά του ελληνικού ποδοσφαίρου και δόξα τω Θεώ να λέμε που πήραμε και ένα euro.

θα το θυμούνται όλοι σαν κάτι αξιοπερίεργο και τα τρισέγγονά μας κάτι σα την επανάσταση του '21.

 

τα κεφάλια μέσα τώρα

η Ελλαδίτσα είμαστε ποδοσφαιρικά και τίποτε περισσότερο

σε ένα επόμενο ποδοσφαιρικό θαύμα μπορούμε να ελπίζουμε

δικαίωμα στην ελπίδα έχουμε όλοι

απαιτήσεις όμως ας μην έχουμε γιατί θα απογοητευτούμε πολλές φορές ακόμα

 

συμφωνω σε όλα εκτός από αυτο στο Bold.

δηλαδή με ποιο τροπο μας το έδωσαν; είπανε στους πορτογάλους να κάτσουν να χάσουν 2 φορές ή στους τσέχους να χάνουν επιτηδες τις ευκαιριες ή είχαμε κανενα τρελο διαιτητικο σπρωξιμο όπως η ν. κορεα στο μουντιαλ του 2002;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά θα μπορούσε να φάει και 4 και 6 παίζοντας φουλ άμυνα. Συνήθως όμως το κοντέρ δεν ανεβαινει...

 

Βέβαια άλλο σου έγραψα πο πάνω. Έγραψα ότι αν παίξεις normal ή λίγο επιθετικά και φας 4 θα σε κράζουν όλοι για το ότι έπαιξες έτσι.

 

Αν έτρωγες 4 από Αργεντινή ΑΛΛΑ νίκαγες ή έφερνες Χ με Κορέα και νίκαγες Νιγηρία και πέρναγες στην επόμενη φάση ΠΑΡΑ την 4άρα (γιατί η Κορέα έφαγε 4 και μεθαύριο παίζει στους 16 με την Ουρουγουάη ;)) παίζοντας ΝΟΡΜΑΛ ποδόσφαιρο, όχι επιθετικό, νορμάλ και ορθολογικό, που να υπάρχει σαν στόχος και το γκολ, θα τους θάβανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πες μου ρε παιδί μου, αφού και εγώ και ο άλλος και ο παράλλος και όλοι έχουμε άδικο σχετικά με τον Ρεχάγκελ, γιατί δεν του ανανέωσαν το συμβόλαιο;

 

Γέρασε ο άνθρωπος 70τόσο είναι πόσο να δουλέψει ακόμα;

ας φάει ψωμί και κάποιος νεώτερος αρκετά τσέπωσε ο γερμανός

τον ευχαριστούμε που μας χάρισε ένα euro ας πάει στην ευχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έτρωγες 4 από Αργεντινή ΑΛΛΑ νίκαγες ή έφερνες Χ με Κορέα και νίκαγες Νιγηρία και πέρναγες στην επόμενη φάση ΠΑΡΑ την 4άρα (γιατί η Κορέα έφαγε 4 και μεθαύριο παίζει στους 16 με την Ουρουγουάη ;)) παίζοντας ΝΟΡΜΑΛ ποδόσφαιρο, όχι επιθετικό, νορμάλ και ορθολογικό, που να υπάρχει σαν στόχος και το γκολ, θα τους θάβανε;

 

Ναι θα τους θαβανε ΜΕΧΡΙ να νικαγες ή να εφερνες χ με τις αλλες ομαδες (όπου βεβαια θα γίνονταν θεοι).

 

Μην πας μακριά. Πρώτο παιχνιδι ρεχαγκελ φιλανδια-ελλαδα 5-1. Πρώτο παιχνίδι ε; και φιλικό! Θυμάσαι μήπως τι θάψιμο έπεσε τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε όλα εκτός από αυτο στο Bold.

δηλαδή με ποιο τροπο μας το έδωσαν; είπανε στους πορτογάλους να κάτσουν να χάσουν 2 φορές ή στους τσέχους να χάνουν επιτηδες τις ευκαιριες ή είχαμε κανενα τρελο διαιτητικο σπρωξιμο όπως η ν. κορεα στο μουντιαλ του 2002;

 

μας το έδωσαν είναι σχήμα λόγου

όλους συνέφερε εκείνη τη χρονιά να πάρει η ελλάδα το euro

με ένα euro στην τσέπη και με τους έλληνες ζεστούς η οικονομική επιτυχία της Ολυμπιάδας ήταν σχεδόν σίγουρη

 

υποθέσεις κάνω μη μου πείς τώρα για αποδείξεις γιατί αποδείξεις δεν έχω

το να μην σε σφάξει όμως η διαητησία σε ένα euro εκτός της χώρας σου δεν είναι και λίγο!

μας πήγε και κάμποσο η μπάλα ε ..έδεσε το euro :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά, ελπίδα δεν υπάρχει.

 

Αγόρι μου σου πε κανένας ότι είχαμε τον Σερ πριν τον Ρεχάγκελ; Αυτό κατάλαβες;

 

Σου πε κανείς ότι κατακτούσε τίτλους η Ελλάδα; Αυτό κατάλαβες;

 

Μα καλά, δύο κείμενα έχω γράψει και διατυπώνω την άποψή μου αναλυτικά, για να μου απαντήσεις με κουτοπόνηρη ειρωνεία, χωρίς να αναφερθείς καν στα ποστ μου, και φυσικά χωρίς να απαντήσεις ερωτήσεις που κάνω συγκεκριμένα σε εσένα;!

 

Και πες μου ρε παιδί μου, αφού και εγώ και ο άλλος και ο παράλλος και όλοι έχουμε άδικο σχετικά με τον Ρεχάγκελ, γιατί δεν του ανανέωσαν το συμβόλαιο; Και ξαναματαρωτάω. Γιατί βλέπεις ποδόσφαιρο;

 

Αν κρίνω από το πόσο χρήσιμα είναι τα ποστ σου και πόσο συνεισφέρουν, μπορώ να καταλάβω γιατί ικανοποιείσαι από το "ποδόσφαιρο" που παίζει η εθνική. Λογική μηδέν. Ορθολογισμός μηδέν. Προτιμώ χίλιες φορές να τσακώνομαι με τον Ερώδιο για τον Τσίλντρες παρά αυτά τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Γράφω, γράφω, γράφω εγώ, βάζω και δυο-τρία άρθρα τρίτων, συζητάμε, λέμε τις απόψεις μας, για να ποστάρει ο άλλος ειρωνία 5 γραμμών. ΕΛΕΟΣ.

 

Oκ...

Να τσακωθεις με τον Ερωδιο ....

Για να αφησεις εμενα ησυχο...

 

Δεν την παλευετε καθολου εδω μεσα ...

Μα καθολου...:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ρε Σκύμνο, μαζί σου, ξέρω ότι θάβουν και αποθεώνουν εναλλάξ. Αλλά

1ον) θεωρείς ότι η κριτική στον Ρεχάγκελ (που γίνεται για συγκεκριμένες επιλογές) είναι παράλογη; Αυτά που του προσάπτουμε όλοι εμείς δεν ισχύουν εν τέλει; Η κριτική δεν σβήνει τα όσα έκανε στην Πορτογαλία.

 

2ον) Γυρνάμε και πάλι στο "τι θέλεις να βλέπεις". Τι θέλεις να βλέπεις εσύ φίλε Σκύμνο; Γιατί εγώ όχι μόνο δε νιώθω περήφανος, αλλά ντρέπομαι που σπάσαμε αρνητικό ρεκόρ 50ετίας σε κατοχή μπάλας σε οποιοδήποτε αγώνα από το 66 (που αρχίσαν να καταγράφουν!) και μετά. Συγκεκριμένα με το παιχνίδι με την Αργεντινή σιχάθηκα το ποδόσφαιρο. Και με αυτή την εθνική όσο χάρηκα το 2004 άλλο τόσο έχω σιχαθεί με Σουηδία, με Κορέα, με Αργεντινή, με Ρωσία, με... με... με...

 

αλέξη σκοπεύεις να συμμετέχεις στη συζήτηση ή θα συνεχίσεις τις άσχετες και άναρθρες κραυγές; Μιλάω στα ποστ μου για συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν την εθνική ομάδα, εσύ συμπλήρωσες 3ο συνεχόμενο ποστ άχρηστο και offtopic, γεμάτο ειρωνεία. ΑΚΟΜΑ να απαντήσεις σε μία πολύ απλή ερώτηση, την κάνω για 4η φορά: εσύ γιατί βλέπεις ποδόσφαιρο; Αν είναι να μην συνεισφέρεις πάλι, δε χρειάζεται να ποστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δε θα συνεχισω γιατι οσο συνεχιζω χειροτερευει η κατασταση ...

Οι ερωτησεις απο παιδικες γινονται ακομα πιο παιδικες και οι απαντησεις ειναι εκτος τοπου και χρονου ....

Δε θα κατσω εγω να ασχοληθω αλλο....

 

Χαρηκα τοσα χρονια οσα κατακτησαμε και οπου φτασαμε με το Ρεχαγκελ και δε μπορω να ξαναλεω τα αυτονοητα σε μερικους ....

 

Καλη συνεχεια ....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς δηλαδή να απαντήσεις την πολύ παιδική και ανόητη (αχ καλέ) ερώτηση

 

εσύ γιατί βλέπεις ποδόσφαιρο;

 

Δεν ασχολήθηκες ρε φίλε για να σταματήσεις να ασχολείσαι, δεν σχολίασες τίποτα απ' όσα είπαμε, παρά ειρωνεύτηκες, και δεν προσέφερες τίποτα στη συζήτηση πέρα από offtopic μηνύματα. Οπότε αν είναι να μην συμμετέχεις μην trollάρεις με offtopic μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ...

Να τσακωθεις με τον Ερωδιο ....

Για να αφησεις εμενα ησυχο...

 

Δεν την παλευετε καθολου εδω μεσα ...

Μα καθολου...:o

 

Θα τσακωθούμε, αλλά θα είναι εποικοδομητικός ο καυγάς, δεν θα λέμε για τις τηγανίτες και για το μέλι ρε συ Αλέξη.

 

Πραγματικά, τα πιτσιρίκια του forum έχετε μία περίεργη αντίληψη για το τι σημαίνει διάλογος και εποικοδομητική συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τσακωθούμε, αλλά θα είναι εποικοδομητικός ο καυγάς, δεν θα λέμε για τις τηγανίτες και για το μέλι ρε συ Αλέξη.

 

Πραγματικά, τα πιτσιρίκια του forum έχετε μία περίεργη αντίληψη για το τι σημαίνει διάλογος και εποικοδομητική συζήτηση...

 

Nαι τον ξερω τον επικοδομητικο σας διαλογο ...

Τον βλεπω τοσο καιρο μεσα στο thread του Ολυμπιακου και του ΠΑΟ ...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...