Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι μπάλα θα μπορούσε να παίξει η εθνική μας?

 

Είδατε τον Ολυμπιακό να παίζει ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια?Ο Παό?Η Αεκ?Ο Παοκ?

 

Καλά κάναμε και παίξαμε όπως παίξαμε.Αν παίζαμε φουλ επίθεση όπως επαιζε η ομάδα μου ο Ολυμπιακός παλαιότερα στο Τσάμπιον λίγκ η εθνική μας την τεσσάρα απο την Αργεντινή θα την είχε φάει απο το ημίχρονο κιόλας.

 

Πάντως στον Οττο αξίζουν συγχαρητήρια που έβαλε την πατρίδα μας στον χάρτη του παγκόσμιου ποδοσφαίρου,'εστω και παίζοντας αντιποδόσφαιρο.Τώρα αμα θέλουμε να παίζουμε πιο σέξυ ποδόσφαιρο όπως η Ισπανία ας αλλάξουμε πρώτα οι Ελληνες παράγοντες νοοτροπία και βλέπουμε.

 

Καλή επιλογή ο Σαντος πιστευω για νέοος κόουτς της εθνικής μας.Θα προτιμούσα τον Μπάγιεβιτς αλλά και ο Πορτογάλος είναι μια καλή λύση ώστε η εθνική μας να χει καλές πιθανότητες να παίξει και στο γιούρο του 2012 στις Πολωνία και Ουκρανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Εθνική Γαλίας οι παίχτες αρνήθηκαν να πάρουν από 200000 εβρώ που τούς είχε υποσχεθεί η Γαλική ομοσπονδία γιά τη συμμετοχή.

Τα δικά μας παλικάρια θα το έκαναν? Το έκαναν ας πούμε το 1994 που δεν σταύρωσαν νίκη ούτε γκολ?

Καλά τα λέτε.

Ας μπαρουτοκαπνιστούν ο Τζόρβας και ο Τοροσίδης και οι νεόκοποι να κάνουν επιτυχίες ώστε να τους σεβόμαστε όπως τα παιδιά τού 2004.

Έχουν πολύ μακριά γλώσσα τα κωλόπαιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι θα έβλεπα και Ρεχάγκελ fanboys πάντως δεν το περίμενα. Ρε ότι και να γίνει μέσα σε δύο λεπτά θα ακούσεις "μιλάς εσύ γι' αυτόν που πήρε Euro". Λες και πήγε ο Ρεχάγκελ και έπαιξε αγώνα χωρίς παίκτες ξέρω 'γω στο manager και το πήρε μόνος του. Λες και οι παίκτες τότε δεν έκαναν τίποτα.

 

Ερώτηση ειλικρινής τώρα: γιατί βλέπετε ποδόσφαιρο γενικά όλοι εσείς οι Ρεχαγκελικοί; Μην αρχίσετε πάλι την ισοπέδωση ή Μπαρτσελόνα ή Εθνική. Όλες οι ομάδες στο Μουντιάλ παίζουν κάπου ανάμεσα. Παίζουν ένα νορμάλ σύστημα ισορροπημένο ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση. Προσπαθούν να βάλουν γκολ και να κερδίσουν και όχι να μη δεχτούν και να μη χάσουν. Λέει ο alexis παραπάνω για 94 και Παναγούλια. Κατ' αρχήν, τεράστια διαφορά. Εκείνο το παιχνίδι ήταν το πρώτο των ομίλων και οι Αργεντίνοι ήταν φουριόζοι. Δείτε λίγο στο youtube την ενέργεια και το πάθος (και την μπαλάρα προφανώς). Πέρα από το 1ο γκολ που το χε πνίξει ο Μίνου τα υπόλοιπα δεν γλιτώνονται, είναι γκολάρες. Εδώ φάγαμε 2 από την Αργεντινή που βαριόταν να παίξει και άλλαζε πασούλες, είχε δοκάρι και πάρα πολλές ευκαιρίες. Και παίζαμε με 9 παίκτες στην άμυνα! Ειλικρινά δηλαδή, όποιος και να ήταν ο προπονητής, με τέτοια παράταξη δε θα δυσκόλευε το ίδιο την Αργεντινή να σκοράρει; Προς τι οι ύμνοι και "ευχαριστούμε τους παίκτες" και "ευχαριστούμε για όσα μας έχεις χαρίσει"; Για τι ακριβώς ευχαριστούμε; Που νικήσαμε τη Νιγηρία με παραπάνω παίκτη για τα 2/3 του αγώνα και δεν πάθαμε την κατάθλιψη του 0 γκολ σε 3 αγώνες πάλι;

 

Πείτε ό,τι θέλετε αλλά εγώ το χάρηκα που αποκλειστήκαμε αφού ακόμα και σε αυτόν τον αγώνα δεν επιδιώξαμε να κερδίσουμε το σεβασμό και μας γιούχαρε πάλι όλη η υφήλιος. Είναι αμαρτία να περνάγαμε, ακόμα και στη θέση των μετριότατων Κορεατών, οι οποίοι όμως ακόμα και απέναντι στην Αργεντινή επιδίωξαν να παίξουν και λίγο μπαλίτσα. Και επειδή έφαγαν 4 τι έγινε; Εγώ ξέρω ότι είναι στην επόμενη φάση. Γιατί; Γιατί έβαλαν 5 γκολ στα παιχνίδια των ομίλων, 2 σε εμάς και 2 στη Νιγηρία. Γιατί δηλαδή προσπαθούσαν να βάλουν γκολ, το αυτονόητο! Λες και αν περνάγαμε στους 16 θα μας έσβηναν μέρος του εθνικού χρέους. Δεν καταλαβαίνω γιατί μια χώρα με τόσα και τεράστια προβλήματα πρέπει πάντα να έχει την ματαιοδοξία της επιδίωξης της "επιτυχίας" (σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι επιτυχία να σε βρίζει όλη η υφήλιος για το αποκρουστικό θέαμα που προκαλείς). Αποκλείστηκε και η Σερβία, αλλά ο κόσμος χάρηκε να τη βλέπει και πιθανόν πολλοί λυπήθηκαν που αποκλείστηκε. Η Ρωσία και η Κροατία δεν προκρίθηκαν καν στο Μουντιάλ και παρ' όλα αυτά είναι καταξιωμένες στη συνείδηση του κάθε Ευρωπαίου ποδοσφαιρόφιλου. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχουμε αυτό το βραχνά της εθνικής επιτυχίας. Δεν θα με κάνει περήφανο μια επιτυχία πυροτέχνημα μιας ομάδας ποδοσφαίρου, όταν αυτή συνοδεύεται από όλο αυτό το απωθητικό περυτίλιγμα. Και να σου πω και κάτι; ΟΚ, έγινε το θαύμα το 2004, μας βρίσανε, το πήραμε, έφυγε ο βραχνάς της επιτυχίας. Προτιμάτε δηλαδή να παίζουμε το ίδιο αποκρουστικό "ποδόσφαιρο" για πάντα, μπας και μετά από καμια 30αριά χρόνια γίνει κανένα κουλό και φτάσουμε κανάν τελικό πχ. ή θέλετε να γουστάρετε να βλέπετε την Εθνική και να μην το κάνετε από υποχρέωση;

 

Και επειδή δεν τα λέμε μόνο εμείς, διαβάστε και ένα-δυο άρθρα και κάποιων άλλων. Δε μπορεί, όλοι κακοπροαίρετοι ήμαστε; Όλοι γκρινιάριδες;

 

Χωρίς Λογική (Καρπετόπουλος)

 

ΥΓ: Είχα διαβάσει και ένα του Πανούτσου στο ίδιο μήκος κύματος αλλά δε θυμάμαι που. EDIT: Το βρήκα: Η Ελλάδα των Αντιθέσεων. Επικό απόσπασμα:

 

 

Πραγματικα ο,τι να ναι ομως ....

Μηπως δε ζεις στη Ελλαδα φιλε μου ...

Ελεος δλδ δε μπορω να τα διαβαζω αυτα ....

 

Καταλαβε σε παρακαλω τι παρελαβε ο Ρεχαγκελ και τι εδωσε και μη μου λες εδω και μου κατεβαζεις ασυναρτησιες γιατι εισαι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ ....

Κουφαθηκα εντελως με αυτο το μνμ ....::o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι παρέδωσε; Μια ομάδα που δεν ξέρει να επιτεθεί; Που δεν έχει πλάνο ανάπτυξης; Που στο καλύτερο παιχνίδι μας μέχρι να έχουμε παίκτη παραπάνω έκανε γιόμες ο Κυργιάκος; Στο 10'!!!!

 

capten$, σε πρόλαβα. Δεν υπάρχει μόνο η Εθνική και η Μπαρτσελόνα, υπάρχουν πολλές ενδιάμεσες στάσεις. Και ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ σαφώς και έπαιξαν καλύτερη μπάλα απ' ότι η εθνική. Ακόμα και ο Παναθηναϊκός πήγε μέσα στην (πολύ ανώτερη, και άρα έπρεπε να πάμε να παίξουμε ταμπούρι με 10 αμυντικούς με τη λογική σας) Ρόμα και κέρδισε 3-2 παρακαλώ, και επίσης 3-2 στο πρώτο παιχνίδι. Και με κατά διαστήματα πολύ ωραία μπάλα και με επιθετικό πλάνο. Ακόμα και ο Ολυμπιακός έπαιξε με την ανώτερη Μπορντώ και την ανώτερη Άρσεναλ και προσπάθησε να παίξει και έπαιξε ποδόσφαιρο.

 

Επίσης, πρόσεχε πώς μιλάς. Εκτός τόπου και χρόνου είμαι και εγώ, και ο από πάνω και ο παρα πάνω και ο Πανούτσος και ο Καρπετόπουλος και όλοι; Και μόνο εσύ κατέχεις την υπέρτατη αλήθεια; Και ΔΕΝ μου απάντησες: γιατί βλέπεις ποδόσφαιρο; Τι σου προσφέρει; Γιατί από αυτά που λες για την εθνική δε νομίζω να σε πείραζε να μη βλέπεις τους αγώνες και απλά να μαθαίνεις το αποτέλεσμα και να χαίρεσαι ή να λυπάσαι αναλόγως. Από τη στιγμή που αυτό που βλέπουμε κατά τη γνώμη σας δεν έχει σημασία και αξίζει να πονάνε τα μάτια του κόσμου αρκεί να κερδίσει η Ελλαδάρα, θα μπορούσαμε κάλλιστα απλά να μαθαίνουμε πόσο έληξε και να γλιτώνουμε και την ταλαιπωρία. Εγώ με την Αργεντινή ντράπηκα πραγματικά για την εικόνα της ομάδας που αντιπροσωπεύει τη χώρα μου. Πήγαν σε μια γιορτή του ποδοσφαίρου, και έπαιξαν ένα παιχνίδι με 10 πίσω μπας και νικήσει η Νιγηρία και περάσουμε στους 16. Όπου βέβαια όλοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιρόφιλοι ανά τον κόσμο θα αναθεμάτιζαν όπως το 2004, και θα έλεγαν τι αδικία να μην περάσει η Νιγηρία ή η Κορέα. Ακόμα και στο παιχνίδι με την Κορέα, ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΘΕΣΗ να επιτεθούμε, ούτε ικανότητα, ούτε οδηγία, με την ευθύνη να βαραίνει ΣΑΦΩΣ την τεχνική ηγεσία, μιας και οι επιλογές 11άδας και συστήματος ήταν επιλογή του Ρεχάγκελ.

 

Επίσης αλέξη ασυναρτησίες δε νομίζω να γράφω. Συμφωνείς-διαφωνείς το κείμενο δεν είναι άναρθρη κραυγή, σε αντίθεση με τα δικά σου σχόλια που κινούνται σε αυτό ακριβώς που καυτηρίαζα: εικόνισμα το Ρεχάγκελ και αγιοποίησή του, και προσκύνημα κάθε Σάββατο. Ε Λ Ε Ο Σ. Όχι ότι ο Σάντος με εμπνέει, αλλά τόσο κολλημένος δε θα ναι. Ξεκολλάτε το μυαλό σας από το Euro, και μην υποτιμάτε τόσο πολύ τους Έλληνες παίκτες. Αν τα πιστεύετε αυτά που λέτε, δε θα έπρεπε να βλέπετε καν ελληνικό πρωτάθλημα, μόνο Πρέμιερ Λιγκ και Πριμέρα Ντιβιζιόν.

 

Αλήθεια, τα άρθρα που παρέθεσα τα διάβασες; Και αυτοί ασυναρτησίες; Και αυτοί ζουν αλλού; Μήπως απλά και αυτοί έχουν απαιτήσεις από ένα θέαμα για να ξοδέψουν χρόνο βλέποντάς το αντί να κάνουν κάτι άλλο;

 

ΥΓ: Επίσης να προσθέσω ότι παρέδωσε μια ομάδα που μέχρι πριν δυο παιχνίδια έπαιζε με Σειταρίδη και Χαριστέα. Αυτά όσον αφορά την ενσωμάτωση νέων παικτών. Και ο Νίνης έπαιξε 10 λεπτά με Νιγηρία και ένα ημίχρονο με Αργεντινή. Α, και σε όσους έσπευσαν να πουν "καλά έκανε και δεν τον έβαζε", πολύ έξυπνη η παρατήρησή σας. Άλλωστε έχουμε δει όλη τη χρονιά στον Παναθηναϊκό ότι ο Νίνης είναι παλτό, σωστά; Ακόμα και η Ρόμα που ενδιαφέρεται ή οι αγγλικές που τον παρακολουθούν ανεξήγητο είναι, ε; Μήπως λοιπόν αν είχε φροντίσει να τον ενσωματώσει στην ομάδα νωρίτερα και όχι να ψάχνεται σε ένα ημίχρονο να βρει τους συμπαίκτες του να είχαμε μια καλύτερη ομάδα όσον αφορά τη δημιουργία και την ανάπτυξη; Και αυτό πάει σε κάθε Νίνη, σε κάθε Τζαβέλλα, σε κάθε Παπασταθόπουλο (που, τρομάρα του, μου ξεκίνησε Βύντρα σαν κεντρικό μπακ με Κορέα και άφησε τον καλύτερο αμυντικό στον πάγκο).

 

Ελλάδα, η χώρα της υστερίας. Τους ανακηρύξαμε και εθνικούς ήρωες, επειδή χάσανε με 2 γκολ μόνο (με δοκάρι, ευκαιρίες, και με εμάς να έχουμε 9 παίκτες στην άμυνα και τον Σαμαρά να πιέζει ψηλά!), και οι ξένοι λένε πάλι καλά που πήγαμε σπίτια μας για να δουν λίγη μπαλίτσα παραπάνω.

 

ΥΓ2: Ένα άρθρο σχετικά με το τί παρέδωσε. Κάποια ενδιαφέροντα σημεία:

 

[...]

Αφήνει

 

Ο Ρεχάγκελ αφήνει στην Εθνική ομάδα ως κληρονομιά τη βεβαιότητα ότι γίνονται θαύματα και πως σε μια ομάδα πρέπει να λειτουργούν εσωτερικές ιεραρχίες και να μην είναι ξέφραγο αμπέλι και ο τόπος όπου λύνονται οι διαφορές που δημιουργούνται στο πρωτάθλημα. Ολα αυτά είναι σημαντικά και χρήσιμα' date=' όμως αφορούν τη νοοτροπία και την προσέγγιση της Εθνικής από την πλευρά των παικτών. [b']Αγωνιστικά ο επόμενος παραλαμβάνει ελάχιστα πράγματα: η ομάδα θέλει χτίσιμο από την αρχή.[/b]

 

 

 

Υλικό

 

Υπάρχει πρόβλημα υλικού; Φυσικά και υπάρχει. Ομως και το πρόβλημα του υλικού δημιουργήθηκε κυρίως γιατί η συγκεκριμένη ομάδα δούλεψε από ένα σημείο και έπειτα ως ένα κλειστό κλαμπ στο οποίο θέση είχαν ελάχιστοι. Προφανώς όταν ο Πρίττας φτάνει να κληθεί στα 31 του, είναι δύσκολο να βοηθήσει ακόμα και αν δεν υπάρχουν αμυντικά χαφ καλύτερά του: όποιος είναι πιο έμπειρος και πιο προσαρμοσμένος στο κλίμα της Εθνικής θα έχει αβαντάζ. Ομως, η σωστή ερώτηση δεν είναι αν πρέπει να παίξει ο Πρίττας, αλλά γιατί για χρόνια τον αγνοούσαν.

 

Οπως αγνοούσαν και τον Σπυρόπουλο πριν πάει στον ΠΑΟ, τον Φωτάκη πριν πάει στον ΠΑΟΚ, τον Αβραάμ Παπαδόπουλο πριν πάει στον Ολυμπιακό κ.λπ. Η αλήθεια είναι ότι ο Ρεχάγκελ έφτιαξε μία μόνο Εθνική ομάδα: αυτή που κέρδισε το Euro στην Πορτογαλία. Οι υπόλοιπες απλώς έδειχναν την προσπάθειά του να παγώσει τον χρόνο και να κρατήσει δίπλα του τα παιδιά του. Στην τελευταία ομάδα, αυτή που βρίσκεται στη Νότιο Αφρική, εμφανώς και δεν πιστεύει καθόλου, γι' αυτό και έχει όλα αυτά τα παράδοξα διλήμματα. Για τον Ρεχάγκελ ο Βύντρα και ο Κυργιάκος π.χ. είναι το ίδιο πράγμα, όχι γιατί υπερεκτιμά τον Βύντρα, αλλά γιατί ο Κυργιάκος δεν έχει στην καρδιά και το μυαλό του τη θέση που είχε κάποτε ο Δέλλας. Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι το 2004 π.χ. ή το 2005, αν παίζαμε με τη Νότιο Κορέα, ο Γερμανός θα έβαζε τον Βύντρα στόπερ και θα άφηνε τον Δέλλα στον πάγκο: δεν θα το έκανε ποτέ.

[...]

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Ρεχάγκελ

 

Αγγλία-Ελλάδα 2-2 {Οι Εγγλέζοι θέλουν μόνο νίκη και ο ΜΠέκαμ κάνει το ματς της ζωής του αλλά στην εθνική μας κάτι αλλάζει}

 

Ισπανία-Ελλάδα το2003 0-1{Με γκολάρα του Στέλιου αλλά και ρεσιτάλ τακτικής απο κόουτς}

 

Τουρκία-Ελλάδα 0-1{αντι για ο-5}Απο τα κορυφαία ματς που έκανε η εθνική μας.Εξασφαλίσαμε την προκριση στο γιούρο της Αυστρίας αλλά παιξαμε και πολύ ποιοτική μπάλα.

 

Νιγηρία-Ελλάδα 1-2 Οκ παίξαμε με αριθμητική υπεροχή αλλά εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και σωρεια ευκαιριων για την ομάδα μας.Αλλωστε το ματς ήταν το κορυφαίο της δευτερης αγωνιστικής του Μουντιάλ.

 

Φιλτ'ατε konnak όντως ο παππούς να είχε κάποια κολλήματα,να κανε λάθη.Αλλά σκέψου που ήταν η εθνική πριν έρθει και που είναι τώρα.Εγώ αντιπαθώ την προσωλατρεία.Οδηγουν σε περίεργες καταστάσεις.Δες η εγωλατρεία Γκεβάρα,Χίτλερ και ......Μπάγιεβιτς που οδηγεί.{Οκ συγνώμη για την υπερβολή}.Σε καμιά περίπτωση δεν λέω να κάνουμε άγαλμα στον Οττο.Ουτε η εθνική μας μετά την αποχώρηση του θα σταματήσει.Αλλά βοήθησε πάρα πολύ την εθνική μας΄.Οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι θα έβλεπα και Ρεχάγκελ fanboys πάντως δεν το περίμενα. Ρε ότι και να γίνει μέσα σε δύο λεπτά θα ακούσεις "μιλάς εσύ γι' αυτόν που πήρε Euro". Λες και πήγε ο Ρεχάγκελ και έπαιξε αγώνα χωρίς παίκτες ξέρω 'γω στο manager και το πήρε μόνος του. Λες και οι παίκτες τότε δεν έκαναν τίποτα.

 

Ερώτηση ειλικρινής τώρα: γιατί βλέπετε ποδόσφαιρο γενικά όλοι εσείς οι Ρεχαγκελικοί; Μην αρχίσετε πάλι την ισοπέδωση ή Μπαρτσελόνα ή Εθνική. Όλες οι ομάδες στο Μουντιάλ παίζουν κάπου ανάμεσα. Παίζουν ένα νορμάλ σύστημα ισορροπημένο ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση. Προσπαθούν να βάλουν γκολ και να κερδίσουν και όχι να μη δεχτούν και να μη χάσουν. Λέει ο alexis παραπάνω για 94 και Παναγούλια. Κατ' αρχήν, τεράστια διαφορά. Εκείνο το παιχνίδι ήταν το πρώτο των ομίλων και οι Αργεντίνοι ήταν φουριόζοι. Δείτε λίγο στο youtube την ενέργεια και το πάθος (και την μπαλάρα προφανώς). Πέρα από το 1ο γκολ που το χε πνίξει ο Μίνου τα υπόλοιπα δεν γλιτώνονται, είναι γκολάρες. Εδώ φάγαμε 2 από την Αργεντινή που βαριόταν να παίξει και άλλαζε πασούλες, είχε δοκάρι και πάρα πολλές ευκαιρίες. Και παίζαμε με 9 παίκτες στην άμυνα! Ειλικρινά δηλαδή, όποιος και να ήταν ο προπονητής, με τέτοια παράταξη δε θα δυσκόλευε το ίδιο την Αργεντινή να σκοράρει; Προς τι οι ύμνοι και "ευχαριστούμε τους παίκτες" και "ευχαριστούμε για όσα μας έχεις χαρίσει"; Για τι ακριβώς ευχαριστούμε; Που νικήσαμε τη Νιγηρία με παραπάνω παίκτη για τα 2/3 του αγώνα και δεν πάθαμε την κατάθλιψη του 0 γκολ σε 3 αγώνες πάλι;

 

Πείτε ό,τι θέλετε αλλά εγώ το χάρηκα που αποκλειστήκαμε αφού ακόμα και σε αυτόν τον αγώνα δεν επιδιώξαμε να κερδίσουμε το σεβασμό και μας γιούχαρε πάλι όλη η υφήλιος. Είναι αμαρτία να περνάγαμε, ακόμα και στη θέση των μετριότατων Κορεατών, οι οποίοι όμως ακόμα και απέναντι στην Αργεντινή επιδίωξαν να παίξουν και λίγο μπαλίτσα. Και επειδή έφαγαν 4 τι έγινε; Εγώ ξέρω ότι είναι στην επόμενη φάση. Γιατί; Γιατί έβαλαν 5 γκολ στα παιχνίδια των ομίλων, 2 σε εμάς και 2 στη Νιγηρία. Γιατί δηλαδή προσπαθούσαν να βάλουν γκολ, το αυτονόητο! Λες και αν περνάγαμε στους 16 θα μας έσβηναν μέρος του εθνικού χρέους. Δεν καταλαβαίνω γιατί μια χώρα με τόσα και τεράστια προβλήματα πρέπει πάντα να έχει την ματαιοδοξία της επιδίωξης της "επιτυχίας" (σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι επιτυχία να σε βρίζει όλη η υφήλιος για το αποκρουστικό θέαμα που προκαλείς). Αποκλείστηκε και η Σερβία, αλλά ο κόσμος χάρηκε να τη βλέπει και πιθανόν πολλοί λυπήθηκαν που αποκλείστηκε. Η Ρωσία και η Κροατία δεν προκρίθηκαν καν στο Μουντιάλ και παρ' όλα αυτά είναι καταξιωμένες στη συνείδηση του κάθε Ευρωπαίου ποδοσφαιρόφιλου. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχουμε αυτό το βραχνά της εθνικής επιτυχίας. Δεν θα με κάνει περήφανο μια επιτυχία πυροτέχνημα μιας ομάδας ποδοσφαίρου, όταν αυτή συνοδεύεται από όλο αυτό το απωθητικό περυτίλιγμα. Και να σου πω και κάτι; ΟΚ, έγινε το θαύμα το 2004, μας βρίσανε, το πήραμε, έφυγε ο βραχνάς της επιτυχίας. Προτιμάτε δηλαδή να παίζουμε το ίδιο αποκρουστικό "ποδόσφαιρο" για πάντα, μπας και μετά από καμια 30αριά χρόνια γίνει κανένα κουλό και φτάσουμε κανάν τελικό πχ. ή θέλετε να γουστάρετε να βλέπετε την Εθνική και να μην το κάνετε από υποχρέωση;

 

Και επειδή δεν τα λέμε μόνο εμείς, διαβάστε και ένα-δυο άρθρα και κάποιων άλλων. Δε μπορεί, όλοι κακοπροαίρετοι ήμαστε; Όλοι γκρινιάριδες;

 

Χωρίς Λογική (Καρπετόπουλος)

 

ΥΓ: Είχα διαβάσει και ένα του Πανούτσου στο ίδιο μήκος κύματος αλλά δε θυμάμαι που. EDIT: Το βρήκα: Η Ελλάδα των Αντιθέσεων. Επικό απόσπασμα:

 

Η μια άποψη του νομίσματος είναι η εθνική να παίζει κυρίως για το αποτέλεσμα προκειμένου να συμμετάσχει σε μεγαλες διοργανωσεις.

 

Η άλλη άποψη είναι η εθνική να κοιτάει πρωτίστως το θέαμα με πιθανη συνεπεια τον αποκλεισμο απο μουντιαλ γιουρο κλπ

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι η πλειοψηφία των φιλαθλων θα προτιμούσε τη δεύτερη οψη απο την πρωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές γαμημένες όψεις ανάμεσα από τις δύο του νομίσματος που αναφέρεις. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο άμυνα ή μόνο επίθεση. Το γράφω και στο ποστ μου, δεν υπάρχει μόνο η εθνική ελλάδος και η εθνική αργεντινής. Υπάρχουν πολλές ανάμεσα, πηγαίνοντας από το φουλ αμυντικό που παίξαμε εμείς στο φουλ επιθετικό. Και μάντεψε. Μερικές από αυτές λέγονται Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ονδούρες, κτλ. Αυτές μπορούν και μεις όχι; Και μάντεψε. Κάποιες περάσανε, παίζοντας ποδόσφαιρο και όχι με σύστημα 9-1-0. Διάβασε και αυτά που γράφει ο Πανούτσος στο άρθρο που έχω παραπάνω, μιλάει ακριβώς για αυτό το πράγμα.

 

Εγώ επαναλαμβάνω γιατί μερικοί μπερδεύονται: δεν απαίτησα από την εθνική να παίξει φουλ επίθεση με την Αργεντινή. Αλλά αυτό το 9-1-0 δεν μπορούσα να το χωνέψω ούτε όταν το έβλεπα ούτε τώρα, ειδικά όταν βλέπω περήφανα κεφάλια ψηλά από alexi και κάποιους άλλους. Για τί πράγμα είστε περήφανοι μετά το 9-1-0 επί της Αργεντινής; Αν είναι να είμαστε τόσο γτπ να μην πάμε ρε παιδιά σε Μουντιάλ και ρεζιλευόμαστε, αν δε μπορούμε να παίξουμε το άθλημα όπως παίζεται (με τερματοφύλακα, αμυντικούς, μέσους και επιθετικούς) να κάθονται σπίτι τους να βλέπουν αυτούς που ξέρουν. Εγώ όμως πιστεύω ότι επειδή το έχουν κάνει οι ίδιοι παίκτες και έχουν παίξει μπάλα (πχ. στην Κων/πολη ή στη Δανία παλιότερα) μπορούν, υπό μια πιο ορθολογική και πιο μελετημένη καθοδήγηση, να παίξουν καλύτερη μπάλα, με τα ίδια ή καλύτερα* αποτελέσματα.

 

* Πχ. μια ισοπαλία ή μια νίκη με γκολ με μία μετριότατη ομάδα όπως η Κορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την ανώτερη Άρσεναλ και προσπάθησε να παίξει και έπαιξε ποδόσφαιρο.

 

εννοεις εκει που ζοριστηκε απεναντι σε 15χρονα??? :lol::lol:

 

δε θα έπρεπε να βλέπετε καν ελληνικό πρωτάθλημα, μόνο Πρέμιερ Λιγκ και Πριμέρα Ντιβιζιόν.

 

 

 

 

yeah!! premier league ftw!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές γαμημένες όψεις ανάμεσα από τις δύο του νομίσματος που αναφέρεις. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο άμυνα ή μόνο επίθεση. Το γράφω και στο ποστ μου, δεν υπάρχει μόνο η εθνική ελλάδος και η εθνική αργεντινής. Υπάρχουν πολλές ανάμεσα, πηγαίνοντας από το φουλ αμυντικό που παίξαμε εμείς στο φουλ επιθετικό. Και μάντεψε. Μερικές από αυτές λέγονται Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία, Σλοβακία, Σλοβενία, Ονδούρες, κτλ. Αυτές μπορούν και μεις όχι; Και μάντεψε. Κάποιες περάσανε, παίζοντας ποδόσφαιρο και όχι με σύστημα 9-1-0. Διάβασε και αυτά που γράφει ο Πανούτσος στο άρθρο που έχω παραπάνω, μιλάει ακριβώς για αυτό το πράγμα.

 

Εγώ επαναλαμβάνω γιατί μερικοί μπερδεύονται: δεν απαίτησα από την εθνική να παίξει φουλ επίθεση με την Αργεντινή. Αλλά αυτό το 9-1-0 δεν μπορούσα να το χωνέψω ούτε όταν το έβλεπα ούτε τώρα, ειδικά όταν βλέπω περήφανα κεφάλια ψηλά από alexi και κάποιους άλλους. Για τί πράγμα είστε περήφανοι μετά το 9-1-0 επί της Αργεντινής; Αν είναι να είμαστε τόσο γτπ να μην πάμε ρε παιδιά σε Μουντιάλ και ρεζιλευόμαστε, αν δε μπορούμε να παίξουμε το άθλημα όπως παίζεται (με τερματοφύλακα, αμυντικούς, μέσους και επιθετικούς) να κάθονται σπίτι τους να βλέπουν αυτούς που ξέρουν. Εγώ όμως πιστεύω ότι επειδή το έχουν κάνει οι ίδιοι παίκτες και έχουν παίξει μπάλα (πχ. στην Κων/πολη ή στη Δανία παλιότερα) μπορούν, υπό μια πιο ορθολογική και πιο μελετημένη καθοδήγηση, να παίξουν καλύτερη μπάλα, με τα ίδια ή καλύτερα* αποτελέσματα.

 

* Πχ. μια ισοπαλία ή μια νίκη με γκολ με μία μετριότατη ομάδα όπως η Κορέα.

μα δεν έγραψα ότι είναι μόνο άμυνα ή μόνο επίθεση.

έγραψα "κυρίως" στη μία οψη και "πρωτίστως" στην άλλη όψη.

 

Επίσης λες για χώρες όπως π.χ. Αυστραλία.

Αν εμείς τρώγαμε 4 από την γερμανία δεν θα κραζανε προπονητη και παικτες επειδή έπαιξαν επιθετικά ή επειδή δεν κοιταγαν την άμυνα κλπ. Δεν θα λεγανε για ξεφτιλα, για ταπεινωση κοκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις μικρές λεγόμενες εθνικές ομάδες η Ελλάδα και η Δανία έχουν κερδίσει eurocup.

Η Δανία έκτοτε συγκαταλέγεται στις μεγάλες ομάδες.Ή γιά να το πω αλλιώς κέρδισε τον διεθνή σεβασμό.

Εμείς δυστυχώς με το χάλια ποδόσφαιρο που παίζουμε κερδίσαμε μόνο το χλευασμό.

Υπάρχει αντίρρηση. Μπα δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εμείς τρώγαμε 4 από την γερμανία δεν θα κραζανε προπονητη και παικτες επειδή έπαιξαν επιθετικά ή επειδή δεν κοιταγαν την άμυνα κλπ. Δεν θα λεγανε για ξεφτιλα, για ταπεινωση κοκ....

 

Θεωρείς ότι και αμυντικά να παίζαμε, όπως συνήθως, δε μπορούσαμε να φάμε 4 από τη Γερμανία, όσα και η Αυστραλία που το χάρηκε; Γιατί εγώ θυμάμαι με τη διάταξη του Ρεχάγκελ με 5-6 αμυντικούς στις τελικές φάσεις Euro 2008 και του φετινού Μουντιάλ να έχουμε εισπράξει τα συγκεκριμένα αποτελέσματα με τα συγκεκριμένα τέρματα εις βάρος μας:

 

Σουηδία 0-2

Ρωσία 0-1

Ισπανία 1-2

Ν. Κορέα 0-2

Νιγηρία 2-1

Αργεντινή 0-2 (με δοκάρι Μέσσι, τετ α τετ, ευκαιρίες και πολλές επεμβάσεις Τζόρβα).

 

Συνολικά 3-8. Επιβλητική παρουσία.

 

Δηλαδή: Η φοβερή και τρομερή άμυνα με τους 6 αμυντικούς και μηδέν επιθετικούς προσανατολισμούς ή βλέψεις για δημιουργία παιχνιδιού ή γκολ, μας εγγυάται 2 γκολ παθητικό σε κάθε αγώνα σχεδόν. Φάγαμε μόνο 1 από 10μελή Νιγηρία και 1 από Ρωσία που αν θυμάμαι καλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Και εδώ να πω και μία σκέψη μου: αν βάζεις μόνος σου τον αντίπαλο συνεχώς στα καρέ σου αυξάνεις τις πιθανότητές σου να δεχθείς γκολ σαν το 1ο που φάγαμε από Αργεντινή.

 

Εγώ πάντως στο ξεκίνημα του τελευταίου παιχνιδιού είπα να νοικιάζαμε το άλλο μισό του γηπέδου σε τίποτα παιδιά που θα θέλανε να παίζανε 5χ5 ξέρω γω. Ο Ρομέρο νομίζω είχε φέρει psp να περνάει την ώρα του. Σαν να ήταν σκοπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μπάλα θα μπορούσε να παίξει η εθνική μας?

 

Είδατε τον Ολυμπιακό να παίζει ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια?Ο Παό?Η Αεκ?Ο Παοκ?

 

 

Εχεις δει Ξαμαξ-Ζυριχη?Ματσαρα, δεν χορταινεις, τι να σου πω

Αλλα δεν ειδα τους Ελβετους να τραβανε ζορι στην Εθνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως ο επόμενος προπονητής είναι ο Σάντος?

Τι γνώμη έχετε? Μπορούμε τουλάχιστον με αυτόν π[τοπονητή να διατηρηθουμε σε αυτό έστω το μέτριοε΄ππεδο?

Προσωπικά πιστεύω ότι λόγω τηςσοβαρότητας που διαθέτι δεν μπορύμε να παμε χειρότερα απο το ποσωποπου είξαε στο μουντιάλ.

Επειτα το ταλέντο τού Ελληνα ποδοσφαιριστή είναι συγκεκριμ΄'ενο οπότε έτσι κι αλλιώς δεν περιμένουμε θαύματα.

Νομίζω ότι είναι καλύτερος απο οποιονδήποτε Έλληνα θα μπορούσα να σκεφτώ.

Θα έλεγα τον Νιόπλια αλλά θα του πάρουν τον αέρα οι πειρατικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α απλά να προσθέσω κάτι για την εθνική "περηφάνια" που προσέφερε η ελληνική ομάδα:

 

Η ελληνική... κατοχή, τα ρεκόρ Μέσι, Παλέρμο και η ιστορική μέρα

 

* Η Ελλάδα έγινε η 1η ομάδα στο φετινό Μουντιάλ που δεν είχε επιχείρησε 1 σουτ προς την αντίπαλη εστία στο 1ο ημίχρονο.

 

* Η Αργεντινή είχε 82% κατοχή της μπάλας κόντρα στην Ελλάδα, τη μεγαλύτερη σε σχέση με κάθε άλλο παιχνίδι από το 1966 που υπάρχουν σχετικά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...