Προς το περιεχόμενο

Linux Networking


arni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Router-side, μόνο με vlans και αντίστοιχο switch ή με ξεχωριστό interface για κάθε client.

 

 

Δηλαδή: Εχω τα vlan πού τα έχω ορίσει απο την σειριακή τους σαν ανεξαρτητα δίκτυα απο κάθε port. Συνδεω τα vlan μεταξύ τους και ολα μαζί σε ενα switch. Μηόως θά πρεπει νά έχω ενα ip table τυπου ip:192.168.5.3 gateway 192.168.5.5 subnet mask 255.255.255.0 και αυτό νά οριστεί σε κάθε χρήστη χωριστά; δηλαδή ο επόμενοσ χρήστης νά πάρει ip 192.168.5.4 gateway 192.168.5.6 κοκ;

 

τι εννοείς ξεχωριστό interface γιά κάθε client?

 

 

2. εννος ότι το xkb δεν λειτουργεί με kde. το alt+shift στο πληκτρολόγιο δεν άλλάζει τήν γλώσα πού γραφω και έχω κάνει όλα τα απαραίτητα. στο gnome δουλευει αλλα στο kde οχι..

 

CU :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Router-side' date=' μόνο με vlans και αντίστοιχο switch ή με ξεχωριστό interface για κάθε client.

 

 

Δηλαδή: Εχω τα vlan πού τα έχω ορίσει απο την σειριακή τους σαν ανεξαρτητα δίκτυα απο κάθε port. Συνδεω τα vlan μεταξύ τους και ολα μαζί σε ενα switch. Μηόως θά πρεπει νά έχω ενα ip table τυπου ip:192.168.5.3 gateway 192.168.5.5 subnet mask 255.255.255.0 και αυτό νά οριστεί σε κάθε χρήστη χωριστά; δηλαδή ο επόμενοσ χρήστης νά πάρει ip 192.168.5.4 gateway 192.168.5.6 κοκ;

[/quote']

Κατ' αρχάς αν πρόκειται να ασχοληθείς εκτενώς με τέτοια «προχωρημένα» δικτυακά ζητήματα, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο για το πως λειτουργούν τα δίκτυα και το TCP/IP, τι είναι router, τι είναι subnet, τι είναι VLAN κλπ. Ξεκίνα με κάποιο γενικό βιβλίο (π.χ. Computer Networks του Tanenbaum) και μετά προχώρα σε πιο ειδικά resources.

 

Στα VLAN-aware switches μπορείς να ορίσεις ποιές πόρτες ανήκουν σε ποιο VLAN. Η broadcast κίνηση ενός VLAN προωθείται μόνο στις θύρες που ανήκουν σε αυτό, οπότε ουσιαστικά είναι σα να έχεις πολλά διαφορετικά δίκτυα σε διαφορετικά φυσικά μέσα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις κάθε client (=θύρα στο switch) σε ένα δικό του VLAN με δικό του subnet και μετά να ορίσεις μία θύρα στο switch ως trunk, η οποία θα ανήκει σε όλα τα VLANs και στην οποία θα συνδέσεις το linux. Στη συνέχεια, στο linux πρέπει να ενεργοποιήσεις το 802.1Q support (VLAN), να ρυθμίσεις το αντίστοιχο interface ως trunk και τελικά να routάρεις την κίνηση μεταξύ των VLANs. Μετά από αυτό, το linux μηχάνημα θα φαίνεται σε όλα τα VLANs, θα έχει δηλαδή 5 IPs σε 5 διαφορετικά subnets.

 

Οι καταχωρήσεις στις οποίες αναφέρεσαι είναι routing entries και όχι ip tables. Αυτά κατά κανόνα δε χρειάζεται να τα ρυθμίσεις εσύ, δημιουργούνται αυτόματα για κάθε interface που έχει IP σε ένα subnet. Απλά σε κάθε μηχάνημα που θα συνδέεις σε ένα VLAN θα πρέπει να ορίζεις ως default gateway την IP του router που είναι στο ίδιο VLAN.

 

τι εννοείς ξεχωριστό interface γιά κάθε client?

Επειδή τα VLAN-aware switches είναι γενικά ακριβά, και αφού οι clients σου είναι λίγοι, η πιο απλή, οικονομική και αποδοτική λύση είναι να πετάξεις πάνω στο linux router 2 4-πλες ethernet κάρτες και να συνδέσεις κάθε client απευθείας με ένα crossover καλώδιο με μία θύρα. Σε κάθε θύρα θα αντιστοιχίσεις ένα subnet με μάσκα 255.255.255.248 ή 255.255.255.252 (8 ή 4 IP's), με μια IP στον client και μια στο router. Αυτό θα σου δώσει πλήρη απομόνωση και 100 Mbps Full Duplex καθαρά για κάθε client, αλλά αν κάτι γίνει και πέσει το linux μηχάνημα δε θα έχεις δίκτυο.

 

2. εννος ότι το xkb δεν λειτουργεί με kde. το alt+shift στο πληκτρολόγιο δεν άλλάζει τήν γλώσα πού γραφω και έχω κάνει όλα τα απαραίτητα. στο gnome δουλευει αλλα στο kde οχι..

 

Κάτι δεν κάνεις καλά ;-). Έχω ρυθμίσει άπειρες φορές το xkb και μου παίζει πάντοτε σωστά με το KDE. Εννοείται ότι πρέπει να απενεργοποιήσεις οτιδήποτε έχει σχέση με keyboard layouts μέσα από το ίδιο το KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου. Είναι όλα πολύ διασαφηνιστικά, σωστα και πραγματικα μεγαλη βοήθεια.

 

Ολη αυτήν την ιστορία την έχω ήδη κάνει σε windows 2003 server. Εχω δουλεψει αρκετό καιρό VLANS (προτιμώ ιδιάιτερα τα EDIMAX πού τελικά δεν είναι τόσο ακριβά, ίσως γιαι ακόμα δεν μού χρειάστηκε χιλιάρι, κοστίζουν περίπου 100-130 ευρώ το κομμάτι γιά 24 πόρτες).

 

Ενώ στα windows-like λειτουργικά είναι πολύ ευκολότερο νά το κάνεις, υπάρχουν πολλές τεχνικές πού πρακτικά στήνονται μόνα τους με σαφώς λιγότερη δουλεια απο το Linux, το κόστος είναι υπερβολικό, ο ελεγχος ελλιπής, αλλά και η λειτορυγικότητα περιοριμενη απο τήνάποψη ότι όλοι συμπεριφέρονται στον server σαν PC.

 

Με το Linux, ο ελεγχος είναι πιο στιβαρός, τα συστήματα λειτουργούν πιό σωστά, δεν υπάρχουν πειραγματα απο εξωτερικές πηγές, αρκεί βέβαια νά εχει κάποιος μελετήσει το Linux ή τα nix λειτουργικά πολύ καλά. Η συμβουλή σου για το άρθρωμα υποστήριης των VLAN switches στο Linux ήταν κάτι πού δεν ήξερα καθόλου. Πίστευα ότι στο SUSE αυτα τα πράγματα είναι αυτονόητα και τα αρθώματα αυτού τού τύπου εγκαθίστανται με τήν εγκατάσταση τού server.

 

Στην προηγούμενη κατάσταση, έδινα σε καθε πορτα VLAN ενα διαφορετικό VID έτσι οι χρήστες ήταν απομονωμένοι ο ένας απο τον άλλο. Συνέδεα τα VLAN στην τελευταία πορτα και το τελικό σε ενα απλό switch.

Ουσιαστικά αυτό πού αναφέρεις στήν πρώτη παράγραφο της απάντησής σου. Μάλιστα ειχα βάλει και wireless και λειτορυγούσε.

Κάποιος φίλος με είχε βοηθήσει νά ξεκινήσω αυτή την ιστορία να την περνάω σε Linux ξεκινώντας απο FreeBSD και Slackware.

 

Εχω κατεβάσει εναν περίδρομο βιβλία φιλε μου, αλλά ξερεις, ποτε δεν έιναι αρκετα. Πολύ καλή η προταση σου.

 

Το τελευταίο πού θα ήθελα είναι ενα interface που να μού δείχνει ποιός client σερφάρει ή λειτουργεί real time.

 

 

Σε ευχαριστώ για όλα πάντως φίλε μου. Με συγχωρείς για τήν ορθογραφία και την σύνταξη, δεν ήμουν ποτε καλός σε αυτά, και επίτρεψε μου να σε ξαναενοχλήσω, αν δεν σου κανει προβλημα..

 

Arni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φιλοι και μελη

 

Τελικά εγινε, απλούστερα απο όσο νόμιζα. Απλά πρεπει νά εγακτασταθεί ο DΗCP οπως εγκαθίσταται και στην προεπιλεγμένη πύλη του θά μπει το ip address της κύριας κάρτας δικτύου ασχετα απο το range πού "σερβίρει" η δευτερη κάρτα δικτύου. Μίνι οδηγός κατασκευάζεται...

 

Αλλη ερώτηση..

 

Ο Apache2 τρεχει και λειτουργεί κανονικά. Οι φάκελλοι και τα αρχεία ενημερώνονται κανονικά, το Quanta είναι αρκετά καλό (αν έχετε άλλη πρόταση να πλησιάζει πιό πολύ στο frontpage παρακαώ ενημερώστε) αλλά ...

 

:) :-D Πώς γίνεται στον ΗΤΤΡ server η εξής ρύθμιση:

 

Θά ήθελα κάθε client πού συνδέεται και κάνει κλικ στο εκάστοτε browser πού διαθέτει, νά οδηγείτει σε ένα συγκεκριμενο σημείο. Θα βόλευε το 192.168.5.1 ή 192.168.0.100 και αφού οδηγείται εκεί, τότε νά π[ληκτρολογεί στον φυλλομετρητή του το http πού θέλει νά παει. Είμαι σίγουρος ότι είναι απλό, απλά δεν πάει το μυαλό..

 

Ευχαριστώ όλους γιά την βοήθειά τους.

 

PS. Το VMware ειναι καταπληκτικό. Τόχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...