Προς το περιεχόμενο

Lord of the Rings Online


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 666
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το WoW όταν πρωτοξεκίνησε, δεν είχε καθόλου PvP (εννοώ BG's, αρένες κλπ., μόνο player vs player, κοινώς duels), οπότε μην βιάζεστε να το συγκρίνετε όσων αφορά αυτό το κομμάτι ;)

 

Μακάρι να εχεις δικιο, αλλωστε εκει τα σπρωχνουμε τα ρημάδια τα φραγκα και οχι στο WoW!!!

 

to 8ema einai omws oti afotou katastrafhke den yphrxe pote kindunos apo ekei...

 

Εχω την εντύπωση πως μάλλον το κάνανε για να περιορίσουν λίγο το χάρτη! Εχει παει κανείς πχ. περα απο το Eriador, στη Gondor? Μαλλον εκεί πρεπει να κολλαει και το expansion που απ'ότι λένε θα βγεί τον Ιουνιο-Ιούλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη κανενας δεν εχει πει ουσιαστικα για το παιχνιδι ας πω εγω 1-2 πραγματα..

 

Εχω ασχοληθει πολυ λιγο, δηλαδη εχω φτασει 2 χαρακτηρες στο 9 level. Αλλά προερχομενος απο WoW με βολευει τρελα το γεγονος οτι εχει παρομοιο χειρισμό κλπ. Αυτοι που προερχονται απο WoW και το κοροιδευουν λεγοντας "αντιγραφή κλπ", ας κάτσουν να σκεφτούν πρώτα πόσο πιο ευκολο τους ειναι να ασχοληθούν, απ'το να κάθονται να μαθαίνουν κάτι απτην αρχή. Οι ανθρωποι πηραν ενα interface & το βελτιωσαν, απο οποια πλευρα και αν το δει κανεις ειναι σωστο (ειτε gaming-wise είτε business-wise).

 

Το παιχνιδι σε μαγευει γιατι βρισκεσαι σε ενα περιβαλον που σου φαινεται γνωστο αν εχεις ασχοληθει εστω και λιγο με Tolkien, και οταν λεω λιγο εννοω ακομα και ΜΟΝΟ τις ταινιες να εχεις δει. Εγω παράτησα τον human και εφτιαξα hobbit για να βολτάρω στο Shire.

 

Τα γραφικά ειναι παρα πολυ καλά σε σχεση με το WoW, αλλά βεβαια το αλλο ειναι και 2.5 ετων παιχνίδι, δεν υπάρχει συγκριση σ'αυτο.

 

Εχει ηδη ανακοινωθει ενα patch για Ιουνιο που προσθέτει content, στη λογικη του WoW. PvP δεν υπαρχει με την εννοια που ξερουμε, δηλαδη να questάρεις και να στην πέσει ο αλλος απο πίσω. Αυτο θα ξενερωσει τους PvP server players απο WoW, θα αφησει σχεδον αδιάφορους τους PvE.

 

Οταν φτασεις στο 40 (απο 50 διαθέσιμα) level μπορεις να πας σε μια περιοχη σα να λέμε Battlegrounds. Εκει κανεις PVP το οποιο ουσιαστικα είναι monster play. Στο level 10 μπορεις να φτιάξεις ενα τέρας, το οποιο ξεκινάει αμέσως απο 50 level, και το στέλνεις στο battleground αυτο και συναντάς τους high level players και γινεται σφαγη με objectives, quests, τα γνωστα. Η πρόοδος που κανεις εκει (ειτε σαν character είτε σαν monster) σου δινει καποια rewards (καλυτερα items etc). Οταν εισαι εκει σαν monster, τους ποντους που μαζευεις εχεις την δυνατοτητα να τους δωσεις στον main character σου με την μορφη temporary buffs. Δηλαδή δεν μπορεις να ξεσκιστείς 2 μερες monster play και να γεμισεις τον char σου items, αλλα καβαντζώνεσαι με buffs που τα χρησιμοποιείς όπου και όποτε θέλεις.

 

Ενα άλλο ενδιαφέρον κομματι ειναι τα Deeds/Traits, τα οποια εχουν μια μικρη αντιστοιχία με τα Talents. Τα deeds ειναι καποια μινι-κατορθωματα, τα οποια καταγράφονται. Οταν κανεις πολλα απο μια κατηγορία, σου ανοίγει είτε ενας τίτλος σε πρωτο σταδιο, είτε ενα trait το οποιο ειναι ενα talent. Για παραδειγμα εγω σκότωσα 30 αραχνες και απέκτισα εναν αχρηστο τιτλο που ΑΝ θελω χρησιμοποιω, το spider-slayer. Οπως στο WoW, λεει πχ Private Polaki, ετσι και εκει λεει Polaki the Spider slayer. Οταν ομως συνεχίσεις να σκοτωνεις αραχνες (ειχα κατι quests οποτε ετσι το πετυχα) και φτασεις πχ να εχεις σκοτωσει 50, μου εδωσε ενα trait το οποιο ειναι resistance to poison etc.

 

Τα traits ειναι ΠΑΡΑ πολλά, και οι θεσεις περιορισμένες, οπως στο WoW δεν μπορεις να εχεις ολα σου τα talents, ετσι και εδω πηγαινεις σε εναν bard, και πληρωνεις (ξεφτιλα λεφτα) και σου ενεργοποιεί όποια θες εσυ.. Πχ σε ενα instance με τρελες αράχνες βάζεις poison res, και απενεργοποιείς shadow res ας πουμε.. τυχαιο παράδειγμα.

 

Οπως και στο WoW ετσι και εδω υπαρχουν instances, αλλά υπάρχει και το λεγομενο layered-instance το οποιο ειναι το εξης.. Το παιχνιδι εχει ενα κεντρικο epic quest, και περιφεριακα. Introduction-Chapter 1, Chapter 2 etc.. Τα quests που εχεις μαζεψει πχ στο chapter 1, αν εσυ κανεις ΜΟΝΟ τα epic quests καποια στιγμη θα σου πει οτι εισαι ετοιμος να πας στο επομενο chapter, και οτι ολα σου τα περιφεριακα quests θα εξαφανιστουν. Αν εσυ θελεις να τα κανεις (για ΧΡ ή για καποια rewards πχ) δεν συνεχίζεις στο επομενο chapter, πας τα κανεις και μετα συνεχίζεις.

 

Με αυτη τη λογική λοιπόν, εγω και εσυ μπορει να ειμαστε στην ιδια πολη αλλα σε αλλο chapter. Η πολη σε μενα μπορει να ειναι καμμένη/κατεστραμένη, και σε σενα ζωντανη. Αυτο ειναι το λεγομενο layered-instance. Αν εγω που ειμαι πιο μπροστα θελησω να σε βοηθησω σε ενα group (που αντι για group λεγεται fellowship με max 6 ατομα), πηγαινω σε ενα reflection pool, το οποιο με αφηνει να μπω στο δικο σου instance (δηλαδή στο δικο σου κομματι της επικης chain of quests), να σε βοηθησω και μετα να συνεχίσει ο καθένας στο chapter του..

 

Αν ακουγεται περιπλοκο ειναι επειδη δεν το εξηγω καλα, αλλιως ειναι ευκολο.

 

Πανω κατω αυτα για αρχη.. Αν θελετε να ρωτησετε κατι ευχαριστως να απαντησω.

 

Επισης σχετικα με τους chars, μπορεις να εχεις μεχρι 6 σε καθε server.. Δεν ξερω μεγιστο ποσους μπορεις να εχεις..

 

 

Γιατι να το παίξει καποιος..

Αν παιζει WoW και ακομα του αρεσει, τοτε να μην το αγοράσει καν. Εγω αυτο προτείνω. Εγω πήρα collectors edition Burning Crusade και εφτασα μεχρι το 65, ξενερωσα απτη ζωη μου και ΤΕΛΟΣ, δεν υπάρχει πλέον. Δεν λεω οτι δεν θα ξαναασχοληθω στο μελλον, απλά τη δεδομένη στιγμη δεν υπάρχει για μενα και ετσι μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο χωρίς να σκέφτομαι όπως σκεφτηκε ενας φιλος μου που του εδωσα guest account (7days) "γιατι να παίζω αυτό και να μην raidάρω στο WoW"... OK, ο καθένας όπως το βλέπει. Εμένα μου σπατάλησε το guest account που θα μπορούσα να το δώσω σε κάποιον που πραγματικά να ήθελε με καθαρό μυαλό να δοκιμάσει το παιχνίδι.

 

Η αλλαγη μου ειναι ευχαριστη, και βλεπω το παιχνιδι σαν κατι καινουριο και όχι σαν "ο αντιπαλος του πολυαγαπημενου μου WoW". Οποιος ψάχνει δικαιολογια για να μην παρατήσει το WoW οπως ειπα ας μην σπαταλησει τα λεφτά του καν. Σε ολο το ποστ συγκρίνω με το WoW γιατι και εγω οπως και οι περισσοτεροι μαθαμε τα mmorpg μεσω του WoW, πολλοι ισως να μην εχουν παιξει κανενα αλλο (εγω ειχα ασχοληθει πολυ λιγο και με Guild Wars / DDO) οπότε επρεπε καπως να τους βοηθησω να καταλάβουν πως ειναι σχεδιασμένο το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπες μια χαρά! Εγώ εχω ενα character 16 lvl και αυτό που παρατήρησα είναι οτι όσο ανεβαίνεις lvl το παιχνίδι γίνεται και πιο ενδιαφέρον! Στο κομμάτι του Epic Quest συνάντησα τον Strider (Aragorn) και ήδη σκότωσα τα πρώτα μου Orcs! Και μου μοιάζει σαν τώρα να ξεκινάει η δράση! Θελω να πώ οτι το παιχνίδι σε προτρέπει να το συνεχίσεις!

 

Τώρα οτι και να λέω βεβαια δε μπορώ να μιλήσω συγκριτικά με το WoW απο τη στιγμή που δεν έχω ασχοληθεί, αλλά για μένα ήταν μια αγορά που τη χάρηκα και περνώ ενα 2-3ωράκι τη μέρα (σχεδον κάθε μέρα) απολαυστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μην είναι/γίνει στο end-game (τελευταία levels) σαν το WoW, για να μπορείτε να το απολαμβάνετε ακόμα. :)

 

αυτο ειναι καθαρα θεμα επιλογης...

Εξαλου αν φτασεις στο τελος ή τελειωνει το παιχνιδι (και φτιαχνεις αλλο χαρακτηρα αν σ'αρεσει τοσο πολυ που δεν θες να το αφησεις) ή μπαίνεις σε διαδικασία end game raiding! :)

 

Οταν εγω βαρεθηκα το raiding με τον πρωτο χαρακτηρα στο WoW εφτιαξα αλλον! :)

 

Νομίζω το ίδιο θα κανω και εδω αν καταφερει και με κανει να ασχοληθω τοσο ώστε να φτασω στο τελος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me blepo kai mena mesa na to dokimazo sintoma

den exo poli xrono kamia oritsa ti mera kai apo oti lete

akougete poli kalo dil to interface to wow i istoria tou

tolkien kai sigxrona grafika

kovo tin sindromi tou wow pou exo na pe3o 2 mines kai

mpeno :)

guilds iparxoun ellinika i einai noris akoma ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 2 χρονια κ 1 μηνα στο WOW, αρκετους chars(2 70αριδες κ.α.), κανοντας end game raiding,bg, κτλ πηρα το LoTRO κ εγω.Το Polaki τα εθεσε μια χαρα πιο πανω στο βαθμο που γινεται γιατι ακομα ολοι ειμαστε μικρα επιπεδα. Δεν ειδα το game ως wow-killer,αντιγραφη κτλ κ το πηρα.Απλα ειχα αρχισει να βαριεμαι στο wow(ακομα εχω συνδρομη αλλα δεν ξερω για ποσο...)κ κυριως ειχα αρχισει να κουραζομαι με το gang,farm,raiding κτλ γιατι πλεον εχω λιγοτερο χρονο να παιζω κ ηθελα οταν παιζω να αξιοποιω τον χρονο μου in-game κ να μην νευριαζω π.χ.gang. Ετσι βρηκα στο LoTRO, βελτιωμενο UI σαν του WOW ομως,πολυ ομορφα γραφικα, κορυφαιο lore, ησυχια οσον αφορα το pvp(gang)κ γενικα την αλλαγη που ζητουσα!:-D Αρα αν καποις εχει κουραστει με το WOW για οποιονδηποτε λογο τοτε το LoTRO ειναι οτι πρεπει! Κ κατι τελευταιο που εμενα μου αρεσε! Ειναι σαν να το ζουνε οι παικτες(κ εγω)!Παραμυθακι! Χαλαρωνεις! Κ δεν εχω δει κ ελπιζω να μην δω ποτε ονοματα καφριλες,καβγαδες για ομαδες κ.α. σε οτι γλωσσα του καπνισει του αλλου!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα orlias και εμενα αυτο που μου αρεσει στο lotro οτι παιζεις βασικα για να ευχαριστηθεις το game και το story του και οχι για να ανταγωνιστεις αλλους char

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα βρηκα οτι μπορεις να παιξεις και με τους κακους δλδ να μπεις στο στρατο του sauron και να πλακωθεις με τους αλλους char.

μιλαμε οι ανθρωποι μετα το στραπατσο που φαγανε στο dndo εχουνε φτιαξει ενα απο τα καλητερα mmorpg που εχει κυκλοφορησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalo akougetai san game alla as to paroume apo thn arxh.Ema8a apo enan filo mou oti 8a bgei lotro mmo kai eixame pei na to doume.Psaksame sto site alla pou8ena kai kaneis apo osous kserw den kseroun an 8elei to game sundromh kai pws na kaneis account.

mhpws kserei kaneis na mou pei?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kapoios rwthse gia guilds ellhnika, nai yparxoun kai malista arketa kai me kosmo kai se rp server kai se normal :D ama endiaferese akomi steile pm ston check2fire

h mpes mmorpg.gr na tsekareis monos sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...