Προς το περιεχόμενο

Χωρίς mouse και keyboard στο SuSE (και χωρίς CD στο Xandros?)


teo64x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το SuSE 10. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

1. Bootάρω από το CD1 για εγκατάσταση.

2. Όλα κανονικά, επανεκκίνηση.

3. Ζητάει το CD2, αλλά δεν αναγνωρίζει το ποντίκι ούτε το πληκτρολόγιο ο Installer, οπότε δε μπορώ να πατήσω Retry. Βάζω το CD2, κάνω restart, συνεχίζει την εγκατάσταση ώσπου να χρειαστεί το CD3, κοκ.

4. Μπαίνω στο λειτουργικό. Τα πρώτα 2-3 λεπτά, δουλεύει άψογα. Ξαφνικά, τα πάντα σταματάνε. Δεν ανταποκρίνεται καθόλου.

5. Επανεκκίνηση. Τώρα δε δουλεύει ούτε για 1 δευτερόλεπτο. Τίποτα. Καμία ανταπόκριση από το ποντίκι ή από το πληκτρολόγιο.

Και το ποντίκι και το πληκτρολόγιο είναι Microsoft, αλλά πιστεύω πως αυτό δεν είναι πρόβλημα, αφού ο εγκαταστάτης τα αναγνωρίζει κανονικά.

Το πρόβλημα είναι ότι αμέσως μετά την επιλογή του Linux στο boot manager, το ποντίκι και το πληκτρολόγιο απενεργοποιούνται (τα φωτάκια του πληκτρολογίου και το λέιζερ του ποντικιού σβήνουν σαν να είναι κλειστό το σύστημα).

Στο BIOS οι ρυθμίσεις είναι ok για τα περιφερειακά USB.

Τι φταίει; Και κυρίως, πώς θα το λύσω;

 

To Xandros, από την άλλη, το οποίο προτιμώ ως πιο φιλικό και λιγότερο απαιτητικό σε χώρο στο δίσκο, αφού bootάρει από το CD, μετά μου πετάει σφάλμα ο Installer του ότι δε βρίσκει το μέσο της εγκατάστασης.

Εδώ τι φταίει και πώς λύνεται;

 

(Να σημειώσω ότι και τα δύο λειτουργικά τα έχω δουλέψει σε άλλους υπολογιστές. Μόνο σε αυτόν που έχω τώρα με δουλεύουν αυτά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παραπλήσιο είχα πάθει κι εγώ μετά απο update του kernel μεσω repositories. Όταν εβαλα το CD και γυρισα πίσω στο παλιό kernel λειτουργούσαν ολα καλα.

Εαν ξερεις να κανεις compile σε kernel τότε ρίξε μια ματιά εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asmilon> Έχω σωστές τις ρυθμίσεις για USB keyboard support.

 

_filippos_> Δεν έχω κάνει ποτέ compile kernel, αλλά και πάλι, χωρίς ποντίκι και πληκτρολόγιο δε μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...