Προς το περιεχόμενο

Ubuntu problems...


blu-ray

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα και εγώ να βάλω linux αλλα εχω κολλήσει. Έβαλα την έκδοση 6 του ubuntu και δεν μπορεί να μου φορτώσει με τίποτα το java για να τρέξω μετά το azureus. Κατεβάζω αυτό το αρχείο jre-1_5_0_06-linux-i586.bin και ύστερα παω στο terminal και πληκτρολογώ:

sudo apt-get install fakeroot java-package java-common

και μου βγάζει το μήνυμα οτι δεν βρίσκει το πακέτο...:( . Καμιά ιδέα κανείς?

Να σημείωσω οτι δεν μου παίζει ουτε το Automatix μου βγάζει error 404 και αυτό επειδή δεν λειτουργεί η σελίδα που πληκρολογείς στο terminal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχέιο bin πρέπει να το τρέξεις έτσι: /path/to/jre-1_5_0_06-linux-i586.bin όπου /path/to η διαδρομή στο αρχείο

 

αν θές να το εγκαταστήσεις με apt πρέπει να κοιτάξεις στο /etc/apt/sources.list τα repositories. μπορεί να είναι παλιά και να μην υπάρχουν πιά. δοκίμασε να βάλεις άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω (τώρα τρέχει τις ανβαθμίσεις λογισμικού και δεν μπορώ) αλλα μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις το αρχείο το έχω στην ταπετσαρία στο path τι θα βάλω αλλα και μετα τι εντολές θα δώσω?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοείς την επιφάνεια εργασίας, δοκίμασε να βάλεις την εντολή ~/Desktop/jre-1_5_0_06-linux-i586.bin και πάτα Enter. Ακολούθα τις οδηγίες μετά και διάβασε και το link που σου έδωσε ο φίλος απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...