Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν θα βαλω vista....


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για την ιστορία, τόσο το UT, όσο και το UT2003 μου έπαιζαν καλύτερα σε Linux, απ' ότι στα Windows. Πριν από 5 και 3 χρόνια αντίστοιχα ;-)

Εγώ πάλι είχα ακούσει ότι ο UnrealEd δεν κρασάρει στο Linux, αλλά δεν το δοκίμασα στο Linux. Τα ίδια τα παιχνίδια, πάντως, στα Windows έπαιξαν πάρα πολύ καλύτερα. Αλλά επιφυλάσσομαι να ξαναδοκιμάσω. :-D

Για το Ναρκαλιευτή των Windows, πάντως, δε νομίζω να έχεις να πεις τίποτα! :mrgreen:

 

Όσο για το θέμα των λειτουργικών, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πού έμαθε κανείς, φυσικά και μπορεί να κρίνει τα Windows, απλά μου φαίνετα λίγο δήθεν (ειδικά όταν κρίνει για λόγους που δε μπορεί να καταλάβει). Βλέπω συνέχεια άτομα που βρίζουν τα Windows (ασχέτως που τα χρησιμοποιούν πολύ περισσότερο από τη διανομή Linux που έχουν εγκατεστημένη - και ΑΝ έχουν) κι όταν τους ρωτάς "γιατί, ρε παιδιά, τί παραπάνω σας προσφέρει το Linux;" ή "τι παράπονο έχετε από τα Windows;" παίρνεις απαντήσεις του τύπου:

-"Είναι πιο ωραίο." (Δεκτό, αλλά όχι αρκετό.)

-"Δεν ακούς τι λένε όλοι; Τα Windows είναι χάλια."

-"Έχουν αθηναϊκές πινακίδες."

-"Δε μπορώ να δουλέψω στα Windows." (Όλη την ώρα να παίζουν Lineage 2 ή World of Warcraft ή κάποιο άλλο MMORPG, εν τω μεταξύ.)

-"Βαρέθηκα τις μπλε οθόνες στα Windows." (Σημείωση: Εμένα προσωπικά η μόνη φορά που μου εμφανίστηκε μπλε οθόνη στα XP ήταν όταν προσπάθησα να τα εγκαταστήσω σε χαλασμένο δίσκο. Δεν έχω παράπονο από αυτό, λοιπόν.)

 

@geokok1981 εγώ με Windows θα σερφάρω πάντα, εκτός αν βγει καλό port του Opera στο Linux. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είχα ακούσει ότι ο UnrealEd δεν κρασάρει στο Linux' date=' αλλά δεν το δοκίμασα στο Linux. Τα ίδια τα παιχνίδια, πάντως, στα Windows έπαιξαν πάρα πολύ καλύτερα. Αλλά επιφυλάσσομαι να ξαναδοκιμάσω. :-D

Για το Ναρκαλιευτή των Windows, πάντως, δε νομίζω να έχεις να πεις τίποτα! :mrgreen:

 

Όσο για το θέμα των λειτουργικών, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πού έμαθε κανείς, φυσικά και μπορεί να κρίνει τα Windows, απλά μου φαίνετα λίγο δήθεν (ειδικά όταν κρίνει για λόγους που δε μπορεί να καταλάβει). Βλέπω συνέχεια άτομα που βρίζουν τα Windows (ασχέτως που τα χρησιμοποιούν πολύ περισσότερο από τη διανομή Linux που έχουν εγκατεστημένη - και ΑΝ έχουν) κι όταν τους ρωτάς "γιατί, ρε παιδιά, τί παραπάνω σας προσφέρει το Linux;" ή "τι παράπονο έχετε από τα Windows;" παίρνεις απαντήσεις του τύπου:

-"Είναι πιο ωραίο." (Δεκτό, αλλά όχι αρκετό.)

-"Δεν ακούς τι λένε όλοι; Τα Windows είναι χάλια."

-"Έχουν αθηναϊκές πινακίδες."

-"Δε μπορώ να δουλέψω στα Windows." (Όλη την ώρα να παίζουν Lineage 2 ή World of Warcraft ή κάποιο άλλο MMORPG, εν τω μεταξύ.)

-"Βαρέθηκα τις μπλε οθόνες στα Windows." (Σημείωση: Εμένα προσωπικά η μόνη φορά που μου εμφανίστηκε μπλε οθόνη στα XP ήταν όταν προσπάθησα να τα εγκαταστήσω σε χαλασμένο δίσκο. Δεν έχω παράπονο από αυτό, λοιπόν.)

 

@geokok1981 εγώ με Windows θα σερφάρω πάντα, εκτός αν βγει καλό port του Opera στο Linux. :-D[/quote']

 

Οκ δεκτο το πως θα σερφαρεις (αν και υπαρχει opera δεν ξερω αν ειναι καλος σε linux γιατι δεν τον χρησιμοποιω). Μου αρεσει που εξακολουθουμε στον ιδιο ρυθμο "δεν κανω με το linux γιατι δεν υπαρχει η ταδε app". Μαλλον δεν καταλαβες το νοημα του post μου τοτε. Εγω λεω σερφαρετε με λινουξ να σας δωσουν τις εφαρμογες σας και να εχετε επιλογη.

 

Αν το βλεπεις τοσο κοντοφθαλμα και λες δεν το κανω γιατι δεν εχει ΤΩΡΑ καλο opera (δεν θα πεθανεις με αλλο broswer νομιζω) δεν θα εχει ΠΟΤΕ καλο opera. Ειναι τοσο απλο.

 

Παντως για τα επιχειρηματα που ειπες πως αναφερουν οι χρηστες δεν θα

συμφωνησω. Αντιθετα απο τους χρηστες των windows που τα "επελεξαν"

γιατι τους τα εβαλαν, οι χρηστες Linux πηγαν, εψαξαν, διαβασαν και επελεξαν. Θεωρω λοιπον πως απο την στιγμη που καποιος μπαινει σε ολη αυτην την διαδικασια κανει μια συνειδητοποιημενη επιλογη, με εφαλτηριο

τα προσωπικα κινητρα και επιλογες του καθενος,οπως:

 

1. Δοκιμη σε κατι διαφορετικο-ενδιαφερον.

2.Συνειδητοποιηση πως υπαρχουν επιλογες.

3.Αποστροφη για το μονοπωλια και τα παρελκομενα τους.

4. Εναγκαλισμος της φιλοσοφιας του ελευθερου λογισμικου και της

κοινοκτημοσυνης που πρεσβευει.

5.Λογοι ασφαλειας.

6.Οικονομικοι λογοι + αισθημα υπευθυνοτητας και νομιμοτητας.

7.Αναγνωριση της θετικης επιδρασης σε δαπανες του κρατους-επιχειρησεων-->τελικου χρηστη, καταναλωτη, φορολογουμενου, μαθητη.

 

Ειμαι σιγουρος πως οι πιο ψαγμενοι linuxaδες μπορουν να επεκτεινουν την λιστα πολυ περισσοτερο απο την επιφανειακη προσεγγιση που ακολουθησα ως νεος της σχολης του ανοικτου λογισμικου.

 

Φυσικα, παντου υπαρχουν ατομα που χειραγωγουνται και ακολουθουν την μαζα (γιναμε και μαζα?) με αποτελεσμα να παρατηρουνται τα φαινομενα που αναφερεις. Αυτοι ομως δεν προκειται να ασχοληθουν με το Linux και δεν αποτελουν χρηστες αλλα απλους ....fashion installers....(ναι...δικη μου ορολογια).

 

Αν λοιπον οι μονες επαφες που εχεις με "χρηστες" ειναι αυτης της κατηγοριας.......ξανα ψαξε! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ειχα διαλεξει linux για το κυριο συστημα εργασιας αρχικα για να καθαρισω τα windows απο περιτα στοιχεια ωστε να παιζουν καλητερα τα game κατι που το εχω πετυχει σε μεγαλο βαθμο

τι να κανουμε στα windows για να παιξεις ενα παιχνιδι αξιοπρεπος συν το γαματο hardware που πρεπει να εχεις πρεπει να εισαι επιλεκτικος και στα προγραμματα που τους εχεις βαλει

μετα ομως απο την καθημερινη μου ασχολεια με linux εχω κολησει τοσο πολλη κυριως με την ευκολια του,την ταχυτητα του και την απουσια τραγικων κρασαρισματων οπως τα windows

στα windows κανεις εγκατασταση ενα προγραμμα και κανεις τον σταυρο σου να μην ερθει σε διενεξη με κανα αλλο προγραμμα και σου τα διαλυσει ολα

ενα λεω μονο ευτυχως που ξεκολησα απο αυτον τον εφιαλτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από όλα αυτά που διάβασα στο thread και για να επιστρέψω και στον τίτλο του θα πώ το εξής. Φυσικά και θα βάλω vista αν και κατα πάσα πιθανότητα όχι γνήσια. Θα βάλω vista όπως έχω σε διάφορα PC στο σπίτι μου και Solaris και *BSD και πολύ ευχαρίστως θα είχα και mac αλλά δεν παίζει μία οπότε το σχέδιο αναβάλεται. Το θέμα είναι όμως, θα τα χρησιμοποιήσω τα vista? Κατα 99.9% όχι. Θα τα βάλω για να δώ τί κατεύθυνση έχει πάρει το λειτουργικό της MS και να μπορώ να εκφέρω γνώμη εκ του ασφαλούς και όχι βασιζόμενος σε αμφιβόλου ποιότητας άρθρα από fanboys που ντύνονται "αντικειμενικοί" γιατί θέλουν να δείξουν κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι.

Την απόφασή μου την έχω πάρει πολύ καιρό τώρα όσον αφορά το ποιό είναι το λειτουργικό της αρεσκείας μου και αυτό το λειτουργικό είναι το linux και σε περίπτωση που δαν αλλάξει κάτι δραματικά, έτσι θα παραμείνει.

Όλα τα άλλα για τις ν βιβλιοθήκες lib*.so του ενός και για τα spyware, antivirus BSOD κτλ του άλλου τα ακούω βερεσέ. Όποιος δεν θέλει να δεί τί γίνεται και στον "απέναντι" κόσμο κρύβεται πίσω από τέτοιου είδους δικαιολογίες. Δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι ΟΛΟΙ ανεξερέτως πρέπει να δοκιμάσουν όλα τα OSs που υπάρχουν αλλά όποιος δεν μπεί στον κόπο να βάλει κάποιο από αυτά και να περάσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα μαζί του δεν δικαιούται να εκφέρει άποψη.

Και για όσους λένε ότι προτιμούνε τον ελεύθερο χρόνο τους από το να τον ξοδέψουνε στις παραξενιές του Χ OS, απολύτως κατανοητό και σεβαστό, προσωπικά δεν θα τον κατακρίνω, ούτε θα τον πώ άσχετο και τσιράκι του Bill. Αλλά περιμένω να αρκεστεί στην δήλωση αυτή και να μην προσπαθήσει να το δικαιολογίσει λέγοντας ανακρίβεις.

 

ΥΓ. Όσον αφορά το desktop και τα eye candy, προκαλώ οποιονδήποτε χρήστη να πάει σε forum διανομών linux και να ψάξει για screenshots των χρηστών. Οι περισσότερες από αυτές είναι έργα τέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από όλα αυτά που διάβασα στο thread και για να επιστρέψω και στον τίτλο του θα πώ το εξής. Φυσικά και θα βάλω vista αν και κατα πάσα πιθανότητα όχι γνήσια. Θα βάλω vista όπως έχω σε διάφορα PC στο σπίτι μου και Solaris και *BSD και πολύ ευχαρίστως θα είχα και mac αλλά δεν παίζει μία οπότε το σχέδιο αναβάλεται. Το θέμα είναι όμως' date=' θα τα χρησιμοποιήσω τα vista? Κατα 99.9% όχι. Θα τα βάλω για να δώ τί κατεύθυνση έχει πάρει το λειτουργικό της MS και να μπορώ να εκφέρω γνώμη εκ του ασφαλούς και όχι βασιζόμενος σε αμφιβόλου ποιότητας άρθρα από fanboys που ντύνονται "αντικειμενικοί" γιατί θέλουν να δείξουν κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι.

Την απόφασή μου την έχω πάρει πολύ καιρό τώρα όσον αφορά το ποιό είναι το λειτουργικό της αρεσκείας μου και αυτό το λειτουργικό είναι το linux και σε περίπτωση που δαν αλλάξει κάτι δραματικά, έτσι θα παραμείνει.

Όλα τα άλλα για τις ν βιβλιοθήκες lib*.so του ενός και για τα spyware, antivirus BSOD κτλ του άλλου τα ακούω βερεσέ. Όποιος δεν θέλει να δεί τί γίνεται και στον "απέναντι" κόσμο κρύβεται πίσω από τέτοιου είδους δικαιολογίες. Δεν λέω σε καμμία περίπτωση ότι ΟΛΟΙ ανεξερέτως πρέπει να δοκιμάσουν όλα τα OSs που υπάρχουν αλλά όποιος δεν μπεί στον κόπο να βάλει κάποιο από αυτά και να περάσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα μαζί του δεν δικαιούται να εκφέρει άποψη.

Και για όσους λένε ότι προτιμούνε τον ελεύθερο χρόνο τους από το να τον ξοδέψουνε στις παραξενιές του Χ OS, απολύτως κατανοητό και σεβαστό, προσωπικά δεν θα τον κατακρίνω, ούτε θα τον πώ άσχετο και τσιράκι του Bill. Αλλά περιμένω να αρκεστεί στην δήλωση αυτή και να μην προσπαθήσει να το δικαιολογίσει λέγοντας ανακρίβεις.

 

ΥΓ. Όσον αφορά το desktop και τα eye candy, προκαλώ οποιονδήποτε χρήστη να πάει σε forum διανομών linux και να ψάξει για screenshots των χρηστών. Οι περισσότερες από αυτές είναι έργα τέχνης.[/quote']

 

 

Aπο τις πιο τεκμηριωμενες και σοβαρες αποψεις.Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(γιναμε και μαζα?)

 

Ε, ναι, είδες; :mrgreen:

 

Με τον όρο "μάζα" αναφερόμουν σε αυτούς που αγιοποιούν το Linux και κυρίως, θάβουν τα Windows (ακόμα κι αν δεν έχουν άλλο partition από αυτό των Windows στο δίσκο τους!), απλά επειδή "το λένε όλοι". Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που το χρησιμοποιούν γι' αυτό που είναι - ένα λειτουργικό σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο ειναι πολυ παλιο. Του 1998. Τα σημεια ομως χαρακτηριστικα...

 

Το περίεργο είναι ότι οι άνθρωποι των κομπιούτερ εμφανίζονται λιγότερο συνειδητοποιημένοι καταναλωτές όταν αγοράζουν τα μηχανήματά τους και τα αντίστοιχα προγράμματα παρά όταν αγοράζουν μακαρόνια ή σαρδέλες. Ενώ δεν θα ανέχονται να τους πουλήσουν τρόφιμα σε υπερβολικές τιμές και σκουληκιασμένα, δέχονται και μάλιστα σχεδόν αδιαμαρτύρητα να πληρώσουν υπέρογκα ποσά για ένα ανταλλακτικό καλωδιάκι στριμμένο με ειδικό τρόπο, για να μην το βρίσκεις αλλού εύκολα και φτηνά, ή να φορτωθούν πακέτα ολόκληρα λογισμικού με αναρίθμητα λάθη, που με αρκετό αυτοσαρκασμό οι άνθρωποι στην Αμερική ονόμασαν bugs, δηλαδή ζωύφια.

 

Το Linux δηλαδή συνδέεται με μια πρωτόγνωρη νοοτροπία για τον σκληρά εμπορευματοποιημένο κόσμο των κομπιούτερ, που έκανε τους Αμερικανούς να μιλήσουν σχεδόν ενοχλημένοι για τους ευρωπαίους... σοσιαλιστές της πληροφορικής! Είτε όμως τους αρέσει είτε όχι το Linux πλέον απέκτησε την κρίσιμη εκείνη μάζα που του επιτρέπει να κερδίζει τον θαυμασμό πρώτα και την εκτίμηση μετά των επαγγελματιών. Διότι, αν και φτιάχτηκε στην αρχή από ερασιτέχνες, τελικά έγινε πρώτα αποδεκτό από όσους είχαν κάποια εξοικείωση με το UNIX και με διάφορες εφαρμογές. Σήμερα φυσικά απευθύνεται σε όλους όσοι έχουν την περιέργεια να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο ενώ ταυτόχρονα απαλλάσσονται και από τη ζημιογόνα για την τσέπη τους εξάρτηση που δημιουργούν οι γνωστοί, ήδη πάμπλουτοι, άρπαγες που κυκλοφορούν στον χώρο.

 

Δεν ειναι για ολους απλα ενα λειτουργικο συστημα ή μια εναλλακτικη λυση. Για καποιους ειναι ακομα ενας εκφραστης της "αλλης πλευρας του ποταμου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν “μπορέσω” να μην βάλω καθόλου vista ο ποιο σημαντικός λόγος (που δεν πρόσεξα να αναφέρει κάποιος) θα είναι ένας. Το θέμα τον ψηφιακών υπογραφών στους οδηγούς που γράφουν τρίτες εταιρίες. Το νέο λειτουργικό θα “αρνείται” να δεχτεί οδηγούς που δεν έχουν περάσει από πιστοποίηση της Microsoft. Η πιστοποίηση όμως δεν θα είναι δωρεάν, η εταιρία που θέλει πιστοποίηση θα πρέπει να τα ακουμπάει στην Microsoft. Δηλαδή εταιρίες που φτιάχνουν δωρεάν μικρά και εύχρηστα προγραμματάκια (π.χ. Daemontools) θα πρέπει να πληρώνουν για κάτι που δίνουν δωρεάν. Μου φαίνεται ότι η Microsoft πάει να βγάλει από την μύγα ξύγκι σε αυτή την περίπτωση. Θα μπορούσαν πιστεύω να είχαν την υπηρεσία πιστοποίησης δωρεάν αν τους νοιάζει τόσο η ασφάλεια του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιστοποίηση εφαρμόζεται ώστε επιτέλους να σταματήσουν οι κακογραμμένοι drivers και να έχουν επιτέλους μια ποιότητα. Στο linux δεν υπάρχουν τέτοιες ιστορίες: αν γράψεις χάλια driver, όλοι γκρινιάζουν και στο τέλος κάνει κάποιος έναν καλύτερο.

 

Στο Windows είναι πάρα πολλές οι εταιρίες που για να κερδίσουν κάτι παραπάνω, κόβουν χρήματα από το budget του driver developing. Ως αποτέλεσμα, οι drivers είναι ασταθείς ή ελλειπείς και αυτό κάνει το λειτουργικό της MS να εμφανίζεται σαν μη βέλτιστο. Και αυτό θέλει η MS να το σταματήσει - και πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως και το hardware που υπάρχει έως τώρα απλά ΔΕ θα δουλέυει; Αφού δε νομίζω να κάτσουν να ξαναδώσουν πιστοποίηση σε όλους τους υπάρχοντες οδηγούς συσκευών. Όταν δηλαδή πας να διαβάσεις ένα dvd-cd το οποίο είναι λιγάκι χαλασμένο, και το drive κάνει τα πάντα να το διαβάσει, και κολλάει το σύμπαν, φταίνε οι drivers; Εν είχαν πιστοποίηση δε θα κολούσε το σύμπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθικό δίδαγμα: άμα δεν πιστοποιήσει η M$ προφυλακτικά... δε μαμάμε! :-) σόρυ...

 

Κοίτα, αν η κοπέλα σου έχει ψηφιακή υπογραφή από τη Microsoft, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...