Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν θα βαλω vista....


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ πάντως αν οι μισοί από όσους επιτίθενται στο windows , έχουν μόνο linux. Αυτό που παρατηρώ είναι μια επίθεση και "χλευασμό" για ένα λειτουργικό. Δε σας κάνει; Μην το βάζετε ρε παιδιά στην τελική. Βρίζετε ένα λειτουργικό που το χρησιμοποιείτε; Τότε αν είναι τόσο άχρηστο και το Linux είναι ανώτερο, γιατί το έχετε και σας πιάνει χώρο; Για να μην πω ότι είναι ένα λειτουργικό που απορώ πόσοι το έχουν αυθεντικό... Περί ορέξεως ουδείς λόγος, αλλά γιατί αυτή η επίθεση πια;

Εμένα δε μου κάνει το Linux. Δε θα κάτσω να λέω... ααααααα το κωλο-Linux τι αηδία, μα τι βλακείες, ούτε το ένα κάνει ούτε το άλλο, τι μα@@@@ λειτουργικό... και φυσικά δε θα το έχω εγκατεστημένο αν δε μου κάνει.

Τουλάχιστον, αν είναι να εκθέσω επιχειρήματα για ποιο λόγο δε μου κάνει, θα τα θέσω πιο ωραία και όχι με τον κλασικό τρόπο που βλέπω από πολλούς linux fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απορώ πάντως αν οι μισοί από όσους επιτίθενται στο windows , έχουν μόνο linux.

Υπάρχει κόσμος που είναι υποχρεωμένος να έχει Windows, λόγω της απουσίας εκδόσεων εμπορικών προγραμμάτων για Linux. Αυτό δεν εμποδίζει κάποιους να τα μισούν ;-)

 

Αυτό που παρατηρώ είναι μια επίθεση και "χλευασμό" για ένα λειτουργικό. Δε σας κάνει;

Βασικά νομίζω ότι εκτός από κάποιες απαντήσεις της 1 γραμμής, οι πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις εδώ μέσα δεν επιτίθενται ούτε χλευάζουν. Απλά καταδεικνύουν τις διαφορές ανάμεσα στα λειτουργικά.

 

Για να μην πω ότι είναι ένα λειτουργικό που απορώ πόσοι το έχουν αυθεντικό...

Νομίζω ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση. Δε ζήτησε κανείς αποζημίωση από την MS. Και δυστυχώς η μεγαλύτερη ζημιά στο χώρο των υπολογιστών έχει γίνει από το ότι όλοι έχουν τα Windows πειρατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κόσμος που είναι υποχρεωμένος να έχει Windows, λόγω της απουσίας εκδόσεων εμπορικών προγραμμάτων για Linux. Αυτό δεν εμποδίζει κάποιους να τα μισούν ;-)

 

Δε νομίζω ότι, στο σύνολο των "αντιπάλων" του windows, υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό για τους λόγους που προανέφερες. Ίσα ίσα θεωρώ ότι αυτό είναι αρκετά μικρό. Ίσως κάνω και λάθος όμως αν και δε νομίζω.

 

Αυτό που με παραξενεύει είναι η "εξυπνάδα" , "μαγκιά" ή όπως θες πες το, για όσους βολεύονται με windows. Οι "δούλοι" του Βασιλάκη, τα τσιράκια, καθίστε σαν μα@@@ να έχετε windows... και τι δεν έχω ακούσει και διαβάσει πια... Εντάξει ρε παιδιά, ας είστε εσείς οι μάγκες και οι έξυπνοι και αφήστε εμάς στο windows, αλλά να εκθέτουμε την αντιπαράθεση με ωραίο τρόπο και όχι έτσι. Και δε μιλάω για αυτό το thread, αλλά γενικότερα για τισ συζητήσεις Win VS Linux.

Πρέπει να ξεκινήσει κανένα thread Mac VS Linux. ;)

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos, για μας τους πιο παλιούς έχουμε κ το "AMIGA 500 vs ATARI ST"... έτσι, για να θυμούνται οι παλιότεροι κ να μαθαίνουν οι νέοι, ότι ενώ τότε υπήρχε true multitascing ή M$ το αντέγραψε 10 χρόνια αργότερα στα XP. και τα win θα είναι πάντα μια αποτυχημένη αντιγραφή του οποιουδήποτε λειτουργικού της apple...

 

άντε, περαστικά σας

 

AMIGA rules... still!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα βάλω Vista με το που θα βγει final έκδοση...

Θα περιμένω μερικούς μηνες, μετά την επίσημη κυκλοφορία, καθώς δεν έχω χρόνο για beta testing. Θα περιμένω να ωριμάσουν λίγο και φυσικά να βγουν και οδηγοί για τις συσκευές που χρησιμοποιώ.. Αν δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου, δεν λέει να παλεύω και να προσπαθώ να κάνω το σύστημα να δουλέψει.. Θα μείνω στα XP λίγο παραπάνω.. Αυτή την τακτική ακολούθησα με τα XP, αυτό θα κάνω και με τα Vista.

Η ιστορία έχει δείξει ότι σε κάθε νέα έκδοση των Windows πάντα περνάμε ένα τέτοιο στάδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά που λέτε (και οι Windows users και οι Linux users), αλλά!

 

1. Προσωπικά θεωρώ σκεπτόμενο χρήστη ένα χρήστη που μιλάει για τον εαυτό του κι όχι για να πει ό,τι λένε και οι μάζες (και οι μάζες λένε, κακά τα ψέματα, ότι "linux rulz, win sux"). Επίσης, ένα χρήστη που δε θα μιλάει έτσι για το λειτουργικό στο οποίο ουσιαστικά έμαθε να χειρίζεται υπολογιστές.

 

2. Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο της διαμάχης και του διαχωρισμού των χρηστών σε δύο παρατάξεις. Ο καθένας χρησιμοποιεί όποιο λειτουργικό του αρέσει. Προσωπικά, θα παραδεχόμουν έναν (υποθετικό) χρήστη ο οποίος είναι ουδέτερος απέναντι στα 2 λειτουργικά και απλά χρησιμοποιούσε για κάθε δουλειά όποιο από τα δύο τον βοηθάει να την κάνει γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα. Π.χ. δε θα μπω στο Linux για να παίξω UT2004, έτσι είναι η ζωή. Μπορεί να μπω όμως για να χρησιμοποιήσω κάποιο από όλα αυτά τα freeware προγραμματάκια του, όμοια των οποίων μπορεί να μη βρίσκω στα Windows.

 

3. Τα όμορφα γραφικά σε ένα λειτουργικό είναι συν, όχι άχρηστα καλούδια. Ο πάνσοφος λαός μας λέει, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Σε όποιον δεν αρέσουν τα γραφικά, μπορεί να μας το αποδείξει απεγκαθιστώντας τελείως το γραφικό του περιβάλλον.

 

4. Όποιος θέλει πραγματικά παραπάνω δυνατότητες (όπως πολλαπλά desktops, διάφανα παράθυρα, κλπ), μπορεί να τις βάλει και στα Windows. Ας παρουσιάσουμε ορθά επιχειρήματα την επόμενη φορά, λοιπόν.

 

EDIT: Χρησιμοποιώ Windows XP και SuSE Linux 10, αλλά θα βάλω σύντομα kubuntu (λόγω προβλημάτων υλικού κάτω από SuSE).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά που λέτε (και οι Windows users και οι Linux users)' date=' αλλά!

 

1. Προσωπικά θεωρώ σκεπτόμενο χρήστη ένα χρήστη που μιλάει για τον εαυτό του κι όχι για να πει ό,τι λένε και οι μάζες (και οι μάζες λένε, κακά τα ψέματα, ότι "linux rulz, win sux").[/quote']

Συμφωνώ απόλυτα

 

Επίσης, ένα χρήστη που δε θα μιλάει έτσι για το λειτουργικό στο οποίο ουσιαστικά έμαθε να χειρίζεται υπολογιστές.

Κατ' αρχάς μη θεωρείς δεδομένο ότι όλοι έμαθαν να χειρίζονται υπολογιστές με Windows. Άλλοι ήταν παλαιότεροι και έμαθαν σε DOS, άλλοι είχαν Amstrad, άλλοι Amiga, άλλοι Spectrum και άλλοι Mac. Την εποχή που τουλάχιστον εγώ άρχισα να ασχολούμαι με υπολογιστές, υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία πλατφορμών και δημοφιλών λειτουργικών συστημάτων απ' ότι με τη σημερινή μονοκρατορία των Windows. Κατά δεύτερον, ακόμα και αν κάποιος είχε την πρώτη του επαφή με τους Η/Υ μέσω των Windows, αυτό δεν του αφαιρεί σε καμία περίπτωση το δικαίωμα να ασκεί κριτική, ακριβώς επειδή η πρώτη επαφή συνήθως γίνεται υπό την επιρροή των κυριαρχουσών συνθηκών και όχι κάνοντας απόλυτα προσωπικές επιλογές. Σε αυτή τη ζωή δοκιμάζουμε, συγκρίνουμε και αποφασίζουμε τι μας κάνει και τι όχι.

 

2. Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο της διαμάχης και του διαχωρισμού των χρηστών σε δύο παρατάξεις. Ο καθένας χρησιμοποιεί όποιο λειτουργικό του αρέσει. Προσωπικά, θα παραδεχόμουν έναν (υποθετικό) χρήστη ο οποίος είναι ουδέτερος απέναντι στα 2 λειτουργικά και απλά χρησιμοποιούσε για κάθε δουλειά όποιο από τα δύο τον βοηθάει να την κάνει γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα.

Αυτό δυστυχώς είναι ένα γενικότερο πρόβλημα και από τις δύο πλευρές: κάποιοι χρήστες του Linux αντιμετωπίζουν πολλές φορές τους Windows χρήστες σαν άχρηστους και ανίδεους, όπως ακριβώς και κάποιοι χρήστες των Windows αντιμετωπίζουν τους ίδιους ως γραφικούς, ψυχασθενείς και σπασίκλες. Προφανώς πρέπει να επικρατεί μετριοπάθεια, διότι στο κάτω-κάτω τα πάντα θέμα προσωπικής επιλογής είναι. Σε βολεύει το Α; Χρησιμοποίησε το Α.

Σε βολεύει το Β; Κανένα πρόβλημα!

 

Π.χ. δε θα μπω στο Linux για να παίξω UT2004, έτσι είναι η ζωή. Μπορεί να μπω όμως για να χρησιμοποιήσω κάποιο από όλα αυτά τα freeware προγραμματάκια του, όμοια των οποίων μπορεί να μη βρίσκω στα Windows.

Για την ιστορία, τόσο το UT, όσο και το UT2003 μου έπαιζαν καλύτερα σε Linux, απ' ότι στα Windows. Πριν από 5 και 3 χρόνια αντίστοιχα ;-)

 

3. Τα όμορφα γραφικά σε ένα λειτουργικό είναι συν, όχι άχρηστα καλούδια. Ο πάνσοφος λαός μας λέει, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Σε όποιον δεν αρέσουν τα γραφικά, μπορεί να μας το αποδείξει απεγκαθιστώντας τελείως το γραφικό του περιβάλλον.

Νομίζω ότι η δήλωσή σου είναι υπερβολική και ισοπεδωτική. Προφανώς και το γραφικό περιβάλλον έχει λόγο ύπαρξης και κανείς δεν αμφισβητεί τη χρησιμότητά του (ούτε καν αυτοί που δουλεύουν ion3 :-P). Προφανώς και όταν κάποιοι άνθρωποι δουλεύουν 2ψήφιο αριθμό ωρών την ημέρα μπροστά σε ένα desktop, θέλουν αυτό να είναι ελκυστικό και όμορφο, αλλά προσωπικά, ανάμεσα σε ένα περιβάλλον λειτουργικό, χωρίς eye-candy, και σε ένα εντυπωσιακό αλλά δύσχρηστό, θα επιλέξω το πρώτο.

 

4. Όποιος θέλει πραγματικά παραπάνω δυνατότητες (όπως πολλαπλά desktops, διάφανα παράθυρα, κλπ), μπορεί να τις βάλει και στα Windows. Ας παρουσιάσουμε ορθά επιχειρήματα την επόμενη φορά, λοιπόν.

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις τα Windows Linux (ειδικά απλά και μόνο βάζοντας πολλαπλά desktops και διαφανή παράθυρα) , όπως ακριβώς δε γίνεται και το αντίθετο. Το GNU/Linux δεν είναι Windows χωρίς ιούς, spyware, Media Player και IE. Είναι ένα συστήμα τελείως διαφορετικής αρχιτεκτονικής, φιλοσοφίας και - σε ένα βαθμό - δυνατοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, μιλωντας λιγο σοβαρα αυτην την φορα (ναι ειναι γεγονος), θελω να πω το εξης.

 

Απο τι διαβαζω τα περισσοτερα μυνηματα, οχι ολα, απο χρηστες που δεν

παιζουν με το Linux εχουν σαν βαση το μυνημα:

 

" Δεν υπαρχει η εφαρμογη που θελω στο linux, για αυτο κ εγω....κτλ κτλ"

 

Περα απο τον χαβαλε που κανουμε, ειναι φανερο πως δεν ειμαστε

φανατισμενοι και για ποιον λογο να ειμαστε αλλωστε. Ειναι γεγονος πως

ο καθενας μας εχει την ευφυια και την επιθυμια να μπορει να επιλεγει το καλυτερο για οτιδηποτε στην ζωη.

 

Ειμαι σιγουρος λοιπον πως αν αυτο το επιχειρημα καταρριπτοταν θα ηταν πολλοι περισσοτεροι αυτοι που ειχαν linux, ο καθενας για δικους του λογους. Θα πειτε τωρα πως λεω το προφανες. Ετσι ειναι αλλα δεν θελω να μεινω εκει.

 

Αυτο που θελω να πω, ειναι πως οι περισσοτεροι που μπαινουν στον κοπο να γραψουν σε ενα τεχνολογικο φορουμ ασχολουνται με το σπορ λιγο ή πολυ και ολοι θα ηθελαν να πειραματιστουν με κατι αλλο γιατι ειναι στην φυση τους.

 

Καντε λοιπον ενα δωρο στον ευατο σας. Κερδιστε το δικαιωμα της επιλογης. Πως?

 

Βαλτε Linux. Κρατηστε και τα windows. Καντε ολες σας τις δουλειες σε wn που εχετε τα εργαλεια ευκαιρα. Αλλα σερφαρετε μονο με linux. Δειξτε οτι υπαρχει παρουσια στον χωρο. Και οταν το δουν αυτο και σας δωσουν τα ιδια , αναντικαταστατα εργαλεια και σε linux, ελατε να κουβεντιασουμε ξανα για το ποιο ειναι το αγαπημενο σας λειτουργικο, εστιαζοντας αυτη τη φορα στην ουσια και οχι στο ποσο απαραιτητο ειναι to photoshop και το καθε photoshop.....

 

Φιλικα, geokok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προσωπικά θεωρώ σκεπτόμενο χρήστη ένα χρήστη που μιλάει για τον εαυτό του κι όχι για να πει ό,τι λένε και οι μάζες (και οι μάζες λένε, κακά τα ψέματα, ότι "linux rulz, win sux"). Επίσης, ένα χρήστη που δε θα μιλάει έτσι για το λειτουργικό στο οποίο ουσιαστικά έμαθε να χειρίζεται υπολογιστές.

Προσωπικά, άν και ο πρώτος μου υπολογιστής ήρθε με windows και dos και για 7 χρόνια χρησιμοποιούσα windows, υπολογιστές έμαθα να χειρίζομαι στο Slackware. Στα windows έμαθα μόνο να χειρίζομαι τα.. ίδια τα windows και τα κρυψίνοια interfaces τους. Επίσης έμαθα να χρησιμοποιώ τα πόδια μου αντί για το μυαλό μου, κάτι που ακόμη με ακολουθεί. :-P

 

3. Τα όμορφα γραφικά σε ένα λειτουργικό είναι συν, όχι άχρηστα καλούδια. Ο πάνσοφος λαός μας λέει, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Σε όποιον δεν αρέσουν τα γραφικά, μπορεί να μας το αποδείξει απεγκαθιστώντας τελείως το γραφικό του περιβάλλον.

Το "γραφικό περιβάλλον" αναφέρεται σε λειτουργικότητα. Το "όμορφο γραφικό περιβάλλον" είναι κάτι υποκειμενικό και δεν ορίζεται συγκεκριμένα. Τα εφέ στο γραφικό περιβάλλον φυσικά έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την εμφάνιση, όμως όχι απαραίτητα με την ομορφιά. Προφανώς είναι κάποιοι οι οποίοι θέλουν τη λειτουργικότητα ενός γραφικού περιβάλλοντος, χωρίς όμως να τους απασχολεί η εμφάνιση, κι επίσης υπάρχουν κάποιοι άλλοι που τους ενδιαφέρει η εμφάνιση αλλά απλά δεν τους αρέσουν τα εφέ. Η παροιμία του πάνσοφου λαού δε νομίζω ότι έχει αναγωγή στο linux ή τα *bsd, αφού ούτως ή άλλως διαθέτουν ποικιλία περιβαλλόντων με πλήρως παραμετροποιήσημη εμφάνιση. Αν κάποιος υποστηρίζει ότι είναι "άσχημα", προφανώς απλά δεν έκατσε να τα φέρει στα μέτρα του.

 

4. Όποιος θέλει πραγματικά παραπάνω δυνατότητες (όπως πολλαπλά desktops, διάφανα παράθυρα, κλπ), μπορεί να τις βάλει και στα Windows. Ας παρουσιάσουμε ορθά επιχειρήματα την επόμενη φορά, λοιπόν.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε ένα τόσο δημοφιλές λειτουργικό όπως τα windows υπάρχουν εφαρμογές που παρέχουν διάφορες λειτουργίες του στυλ αυτών που ανέφερες, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με την κατανάλωση πόρων, την σταθερότητά τους και, φυσικά, το κόστος τους. Ωστόσο τέτοιου είδους λεπτομέρειες είναι πολύ αστείες, μικρές και άσχετες για να μπορούν να αντιπροσωπεύσουν ένα λειτουργικό σαν το Linux. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...