Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν θα βαλω vista....


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν κι εγώ ονειρεύομαι καταστάσεις linux, πιστεύω ότι όλοι θα κάνετε σαν τους Έλληνες, τον Καποδίστρια και τις πατάτες. Όταν δεν σας βλέπει κανένα μάτι, θα αγοράσετε μια διανομή vista (νόμιμη ή μη νόμιμη) και θα την εγκαταστήσετε κρυφά 2 με 4 τα ξημερώματα!!

:)

Σοβαρά τώρα, εγώ πιστεύω στο linux αλλά κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει τον κόπο των "παιδιών" της mama microsoft και τον διαρκή κίνδυνο εγκεφαλικού στον οποίο βρίσκονται για να πάρουν τα vista οι ανυπόμονοι όσο γίνεται γρηγορότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati ta Vista exoun kanei FOVERES proodous stin asfaleia, gia prwti fora milame gia ena ekseretika asfales leitourgiko apo spyware kai attacks, an diavaseis ta whitepapes kai tin arxitektoniki tote tha katalaveis oti exoun kanei POLU sumantiki douleia...

Από όσα έχω διαβάσει βλέπω ότι τα πάντα κινούνται στο ίδιο μοντέλο λογικής, που δίνει προτεραιότητα στην αυτοματοποίηση και τον περιορισμό της λήψης αποφάσεων από τον χρήστη, ακόμη και στην ασφάλεια. Μέχρι στιγμής, παρά τις διάφορες security-oriented ιδέες που έχουν προστεθεί στα windows μέχρι το SP2 των XP, το μοντέλο αυτό αποδεικνύεται διαρκώς ανεπαρκές στην πράξη. Μακάρι να αλλάξει κάτι στα vista γιατί τις λαμακίες των windows δεν τις πληρώνουν μόνο οι χρήστες τους, αλλά πολύ αμφιβάλλω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den mporw na katalavw afou oloiste pepeismenoi oti den tha exoun tpt diafortiko giati skefteste na ta valete ?giati akoma kai osoi lene den tha ta valoun tha mpoun ston peirasmo na ta valoun oso kai na lene' date='afou exoun to saraki na doun pws tha ta paei o tripyrhnos epeksergasths toys...ta win einai os gia tis mazes aporw giati sas peirazei afto?otan theleis ena os gia na pezeis ta panda na vazeis ta panda apo thema software tote kaneis kai ypoxoriseis.kai episeis to vriskw akrws anhthiko na krineis ena os p.x 95,98,xp,pou to 90% sthn ellada den exei dwsei panw apo 6 evrw!!!!gia na to apokthsei kai na to thavei meta.olo akouw m$ kai tetoia sampws plhrwnei to 90% thn m$?!!!!! an thes mh ta bazeis!!tha mouy peis ta exw anagkh mexri enos shmeio,ok,kane thn douleia sou kai meta kanw boot se linux.

over[/quote']

 

Χμ, εχεις δικιο...και εγω μια ζωη απο τον κυρ-Κωστα της γειτονιας τα επαιρνα. Αλλα ειναι κατι παιδια που δεν γινονται αντρες φιλε μου!!

 

Και μιλαω για τις μεγαλες κ σοβαρες επιχειρησεις (οχι τον μπαρμπα νικο με το ιντερνετ καφε, αλλα οι πραγματικα σοβαρες) και για τον κολλητο σου φιλο, το.....δημοσιο.

 

Εχεις την εντυπωση οτι τις αδειες που αυτοι σιγουρα πληρωνουν (α ρε Αλογοσκουφη...) και που σιγουρα τις χρεωνεσαι εσυ τοσο σε προιοντα, οσο και σε φορους.....

 

Αν λοιπον εχεις τν εντυπωση πως καθε κοπια του βασιλακη που βλεπεις και εχεις παρει σου εχει στοιχισει το πολυ 5-6 ευρα ....με τις υγειες σου τοτε.....ן

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati ta Vista exoun kanei FOVERES proodous stin asfaleia, gia prwti fora milame gia ena ekseretika asfales leitourgiko apo spyware kai attacks, an diavaseis ta whitepapes kai tin arxitektoniki tote tha katalaveis oti exoun kanei POLU sumantiki douleia...

 

Πραγματικα, εχεις δικιο, εχουν κανει δουλεια και μαλιστα πολυ!!!

Μαλιστα εχουν δουλεψει τοσο πολυ που ηδη αρχισαν να τα πατσαρουν ενω ειναι σε δοκιμαστικη εκδοση.......:twisted:

 

Ενταξει ρε παιδια...δεν ειμαστε τρελοι. Δεν ειναι σκουπιδια τα βιστα, ειπαμε.

Οποιος θελει βαζει βασιλη. Οποιος θελει βαζει λινουξ. Θεμα επιλογης ειναι. Απλα αν ειναι σοβαρο ατομο διαλεγεις το δευτερο. Αν εισαι καναπε-μανα καφε-γιωργια παπουτσια βαλε κιλλ μπιλλ............τοσο απλα......:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η m$ έχει κάνει μεγάλη πρόοδο στην προώθηση των προϊόντων της. φαντάζεσαι να κρατούσε το παλιό όνομα "longhorn (μακρύ κέρατο)" κ τα προωθούσε στην ελληνική αγορά; :-) . Ενώ τώρα μάλλιστα: "visita" σου λέει... Αυτό είναι όνομα, χωρίς σεξουαλικά υπονούμενα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα' date=' εχεις δικιο, εχουν κανει δουλεια και μαλιστα πολυ!!!

Μαλιστα εχουν δουλεψει τοσο πολυ που ηδη αρχισαν να τα πατσαρουν ενω ειναι σε δοκιμαστικη εκδοση.......:twisted:

 

Ενταξει ρε παιδια...δεν ειμαστε τρελοι. Δεν ειναι σκουπιδια τα βιστα, ειπαμε.

Οποιος θελει βαζει βασιλη. Οποιος θελει βαζει λινουξ. Θεμα επιλογης ειναι. Απλα αν ειναι σοβαρο ατομο διαλεγεις το δευτερο. Αν εισαι καναπε-μανα καφε-γιωργια παπουτσια βαλε κιλλ μπιλλ............τοσο απλα......:mrgreen:[/quote']

 

 

Opa file giati mas tin eipes...

 

Ti ennweis sovaro atomo?? Auton pou gia na sundethei sto internet prepei na grapsei 20 grammes apo command line? I auton pou prepei na perasei 2 meronuxta gia na kanei mia ATI carta grafikwn na doulepsei DUAL HEAD sto SUSe?

 

An pote doulepseis (giati profanos den exeis doulepsei) se development kai production Environment tha diapistwseis oti i pragmatikotita exei ws ekseis:

 

Linux => Server kai Staging perivalon. Px "Sovaro" web development DEN mporeisna kaneis se linux giati exeis sovari eleipsi ergaleiwn, px mporeis na vreis ena ergaleio gia CSS pou na trexei se linux kai einai isaksio tou TopStyle pro??? Mporeis na vreis programma pou na gurizei to encoding enws arxeiou apo ANSI se Unicode kai to antitheto xwris na xalaei tous xaraktires opws to UltraEdit i to PSPad??? Mporeis na vreis programma pou na xtypaei to Photoshop??? Kai mi mou peis Gimp i InkSkape den pianoun mia!!! Kai i profanis lusi pou tha dw sta foroum einai "vale wine i VMware" ma an einai na sikwnw virtual machine trogwntas to 40% twn porwn gia na douleuw windows tote giati de ta douleuw eksarxis????

 

Exeis kanei benchmark ena instance tis MySQL 5 se windows kai Linux me idies rythiseis na deis pou paei poio grigora?????

 

Windows i Mac => Development workstations kai se etairies pou to antexei i tsepi tous 2003 Server me upostiriksi entos 4 wrwn 27/4 (giati mporei to Linux na min exei "provlimata" alla ama skasei provlima i Microsoft prepei mesa se 4 wres na mou vrei lusi exw i redHat i Suse exw perimenei kai 20 meres!!!)

 

Opote prin viasteis na "krineis" ti sovarotita tou kathenos skepsou ti thes na kaneis!!! DEN tha pareis ferari gia pas gia kunigi sto vouno OUTE Jeep gia na treseis se F1 rally

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ manitaroulis..... Ελα μωρε που στην ειπαμε...χαβαλε κανουμε!!!Peace.... Σε εφαρμογες που αναφερεις δεν εχω δουλεψει παντως γιατι δεν ειναι το αντικειμενο μου τετοιο, αλλα το παραδειγμα σου ειναι κατανοητο γιατι σαν μηχανολογος δεν μπορω να βρω τα απαραιτητα για την δουλεια μου σε linux.

 

Αρα ξερω για τι μιλας, και δεν κατεβηκα απο το βουνο με τον πιγκουινο αγκαλια :mrgreen: ...

 

Αυτο ομως δεν με εμποδιζει να χρησιμοποιω linux σε πριβαλλοντα εκτος εργασιας και να το υποστηριζω. Εξαλλου την πλατφορμα για την οποια

θα αναπτυχθουν εργαλεια και εφαρμογες την καθοριζει η αγορα.

 

Για αυτο υπαρχουν πολλα απο αυτα μονο για win. Για αυτο επλιζω και ξερω

πως οσο μεγαλωνει η βαση χρηστων linux (γιατι μεγαλωνει), θα αρχισουν οι

εταιρειες να αναπτυσσουν και για αυτο εφαρμογες....

 

It's that simple...Μανα, φτιαξε ενα καφε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να παίρνω θέση στα περί σοβαρότητας (ούτως ή άλλως πλάκα έκανε ο geokok1981 :P) έχω μερικές ενστάσεις manitaroulis:

 

Auton pou gia na sundethei sto internet prepei na grapsei 20 grammes apo command line?

Φυσικά υπερβάλλεις, αλλά ακόμη και να υποθέσουμε ότι είναι αναγκασμένος να μάθει τον pppd μέσα έξω, μαθαίνει στην πορεία αρκετά πράγματα τα οποία θα του φανούν πολύτιμα αργά η γρήγορα, ειδικά αν έχει ενδιαφέρον για δίκτυα.

 

I auton pou prepei na perasei 2 meronuxta gia na kanei mia ATI carta grafikwn na doulepsei DUAL HEAD sto SUSe?

 

Βάλτα με την ATI που δεν επιτρέπει να υποστηριχθούν τα προϊόντα της σωστά και με την SUSE που δεν καθιστά σαφές ότι τα man pages και η κονσόλα δεν είναι διακοσμητικά. Το documentation του Xorg/Xfree86 είναι κατατοπιστικότατο.

 

Linux => Server kai Staging perivalon. Px "Sovaro" web development DEN mporeisna kaneis se linux giati exeis sovari eleipsi ergaleiwn

Δεν ισχύει. Χωρίς να γενικεύω, οι πιο άχρηστοι web developers που έχω γνωρίσει τυχαίνει να εργάζονται σε windows και να αλυσοδένονται με "WYSIWG" εργαλεία τύπου dreamweaver. Αντίθετα, οι web developers που εργάζονται κάτω από *nix είναι αυτοί των οποίων κατά κανόνα ο κώδικάς τους θα είναι σωστός και οι σελίδες τους θα απεικονίζονται όπως πρέπει σε κάθε σωστό browser.

 

px mporeis na vreis ena ergaleio gia CSS pou na trexei se linux kai einai isaksio tou TopStyle pro???

vim, emacs+css mode, CSSED. Style-sheets είναι, όχι java :-p

 

Mporeis na vreis programma pou na gurizei to encoding enws arxeiou apo ANSI se Unicode kai to antitheto xwris na xalaei tous xaraktires opws to UltraEdit i to PSPad???

 

Πολλά. Από το απλούστατο recode, μέχρι τον bluefish editor.

 

Mporeis na vreis programma pou na xtypaei to Photoshop???

Αυτό δε το γνωρίζω. Γνωρίζω όμως ότι έχω δει ορισμένα καταπληκτικά αποτελέσματα φτιαγμένα με gimp, καλύτερα από αυτά πολλών γραφιστών που υποστηρίζουν ότι το photoshop είναι "αναντικατάστατο".

 

Exeis kanei benchmark ena instance tis MySQL 5 se windows kai Linux me idies rythiseis na deis pou paei poio grigora?????

Έχεις κάνει extract ένα tarball του linux source σε windows με NTFS και σε linux με reiser4 να δεις που πάει πιο γρήγορα; Βέβαια άμα τρέχεις κανένα "Symantec Antivirus" από πίσω μην το επιχειρήσεις καν :-P Για τον MySQL server, είμαι 99% σίγουρος ότι αποδίδει καλύτερα σε ένα παραμετροποιημένο σύστημα linux, αλλά αν έχεις στοιχεία για το αντίθετο μπορώ να το testάρω με το συνοδευτικό sql-bench ή όπως αλλιώς προτείνεις.

 

Opote prin viasteis na "krineis" ti sovarotita tou kathenos skepsou ti thes na kaneis!!! DEN tha pareis ferari gia pas gia kunigi sto vouno OUTE Jeep gia na treseis se F1 rally

Σίγουρα, αλλά δε θα χρησιμοποιήσεις και ferarri μόνο και μόνο επειδή ήρθε προπαρκαρισμένη στο γκαράζ σου και όλοι οι γνωστοί σου την χρησιμοποιούν (γιατί αυτό κάνουν οι περισσότεροι χρήστες windows) :)

Φυσικά το Linux/*bsd δεν είναι η καλύτερη επιλογή για όλους, αλλά με δεδομένη την τεράστια διαθεσιμότητα ελεύθερου λογισμικού, η καταλληλότητα νομίζω ότι εξαρτάται περισσότερο από τον χρήστη παρά από τον σκοπό χρήσης. Δεν περιμένω ότι το Linux θα γίνει ποτέ μία καλή επιλογή για κάποιον που δεν του αρέσουν οι υπολογιστές, όμως πιστεύω ότι είναι πολλοί εκείνοι οι οποίοι τους αρέσουν οι υπολογιστές (άσχετα γνωστικού αντικειμένου σπουδών/επαγγέλματος) και απλά δεν το έχουν ανακαλύψει. Και βέβαια για όποιον του αρέσουν πραγματικά οι υπολογιστές, νομίζω τα unixοειδή είναι η φυσική επιλογή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου, για να το πουμε κ αυτο, πως κρινουμε το linux σαν OS βαζοντας

σαν γνωμονα αν εχει την Α ή Β εφαρμογη...Δεμ παει, παει?

 

Και απο ποτε καθοριζει η αγορα τις αναγκες μου, και οχι οι αναγκες μου την αγορα? Νομιζετε οτι τραβανε κανα ζορι αυτοι που φτιαχνουν apps για το αν

ειναι exe ή deb? Βλεπουν που υπαρχουν πελατες οι ανθρωποι.

 

Βαλτε λοιπον linux να γραφουν τα μηχανακια στα site τις επισκεψεις ποσοστα OS, στειλτε κανα mail "αγαπητη εταιρεια θα ηθελα να υπηρχε η υπεροχη, φανταστικη, ερωτευσιμη εφαρμογη σας για την πλατφορμα που χρησιμοποιω", καντε και κανα ευχελαιο και θα δειτε μετα αν εχει dreamweaver ή αν θα ξανατολμησει κανεις να "πηδαει" τις εκδοσεις του flash player.....

 

Παντως, αν εγω ειχα ferrari, θα την πηγαινα μεχρι και τουαλετα μαζι μου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Apoikos :

 

(Σου απαντώ στο ίδιο ύφος)

 

1α)OK είσαι fan boy μαγκια σου lol

2α)Τα "μπλιμπλίκια" τα γουστάρει το 99% του κόσμου. Δεν ειμαστε σε εποχές DOS. Δεν είναι τυχαίο το xgl και το γεγονός ότι στην Qt4 μπορείς στην εμφάνιση του widget να "ζωγραφίσεις" svg. Ούτε είναι τυχαίο το kde4 - (Qt4 - Arthur) (μάλλον σε αυτό θα πάνε).

 

1β) Πες 2-3 που δεν υπάρχουν για Windows( Μη μου πεις τα δικά σου lol)

2β) Μαλλον δεν εχεις προγραμματίσει σε Frameworks για να καταλάβεις (μπορει και να μην ξέρεις να προγραμματίζεις)

 

Ps: OK είσαι fan boy μαγκια σου lol

-------------------------------------------------------------------------

 

Προς nske:

 

2α) Οκ είμουν καπως υπερβολικός :P . Το flicker όμως? ... :P

2β) Αυτό ειναι το πρόβλημα του Linux. Πολλές libraries και version αυτών.

 

1)Φίλε nske το linux κάποτε νόμιζα ότι με βόλευε. Ok έχει πλάκα να κανεις system programming στο linux, να παίζεις με τα δίκτυα (libnet,libpcap,sockets), να γραφεις Qt3/4, να προγραμματίζεις γενικά.

Αλλά δεν αντέχεται η κατάσταση με τις libraries(depencies), με τα crusharismata των προγραμμάτων, με το άπειρο ψάξιμο στα configuration files.

 

2)Κλασικό Παράδειγμα: Κατεβάζεις ένα RPM το εγκαθιστάς καιιιιι ...... πρόβλημα στα depencies

Πάς να τα κατεβάσεις καινούριες lib πρόβλημα παλι .

Αφου τα λύσεις όλα ανοίγεις μια αλλη εφαρμογή και crusharei. Θέλει την προηγούμενη έκδοση την ηλίθιας βιβλιοθήκης με τις 10 γραμμες κώδικα.

 

Απλά βάζεις WINDOWS και VS και είσαι OK. Όλα έτοιμα για να επικεντρωθείς στην ουσία οτι και ειναι ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i psira tis psiras se ena k mono forum.

get laid ppl.

 

Αυτό το post έχει 2 σκοπούς. Ο πρώτος είναι να υπενθυμίσει ότι υπάρχει και moderator στην ενότητα και ως εκ τούτου καλό θα ήταν να κρατήσουμε ένα επίπεδο στη συζήτηση (όσο αυτό είναι ακόμα εφικτό).

 

An pote doulepseis (giati profanos den exeis doulepsei) se development kai production Environment tha diapistwseis oti i pragmatikotita exei ws ekseis:

 

Linux => Server kai Staging perivalon. Px "Sovaro" web development DEN mporeisna kaneis se linux giati exeis sovari eleipsi ergaleiwn' date=' px mporeis na vreis ena ergaleio gia CSS pou na trexei se linux kai einai isaksio tou TopStyle pro???

[/quote']

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που είπε ο nske παραπάνω. Ο λόγος για τον οποίο η πλειοψηφία των σελίδων δε φαίνεται σε 2 διαφορετικούς browsers είναι γιατί φτιάχνεται σε DreamWeaver, από άτομα που βαριούνται να διαβάσουν και να καταλάβουν πώς δουλεύει η HTML. Στο Linux λοιπόν, υπάρχουν 2 καταπληκτικά εργαλεία που λέγονται vim και emacs, και, αν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις, η ευχρηστία τους και η λειτουργικότητά τους είναι αξεπέραστη (προφανώς για προβλήματα συγκεκριμένης πολυπλοκότητας). Από 'κει και πέρα, αν θες WYSIWYG, υπάρχουν ωραιότατα εργαλεία, όπως το Quanta+ και το Bluefish, που καλύπτουν τις περισσότερες ανάγκες.

 

Mporeis na vreis programma pou na gurizei to encoding enws arxeiou apo ANSI se Unicode kai to antitheto xwris na xalaei tous xaraktires opws to UltraEdit i to PSPad???

Το πρόβλημά σου εδώ είναι ότι σκέφτεσαι με τη λογική των Windows. Σε ένα POSIX σύστημα, υπάρχουν φοβερά εργαλεία της γραμμής εντολών για οτιδήποτε έχει να κάνει με χαρακτήρες. Θες το απλό:

>
cat file | iconv -f MS-ANSI -t UTF-8 > unicode_file

Ή μήπως κάποιο απλό one-liner σε perl?

Και τι κάνεις στα Windows όταν θες να αλλάξεις το σύνολο χαρακτήρων σε 100 διαφορετικά αρχεία μέσα σε 20 καταλόγους; Τότε θες το «άλλο πρόγραμμα» που υποστηρίζει recursion. Σε ένα POSIX περιβάλλον απλά οι δυνατότητές σου είναι απεριόριστες. Γιατί; Γιατί έχεις πολλά μικρά προγραμματάκια που το καθένα κάνει τη δουλειά του καλά, και έχεις και την τρομερή εφεύρεση που ονομάζεται pipe ( αυτό το | που οι περισσότεροι χρήστες των Windows αναρωτιούνται γιατί υπάρχει στο πληκτρολόγιο).

 

Mporeis na vreis programma pou na xtypaei to Photoshop??? Kai mi mou peis Gimp i InkSkape den pianoun mia!!!

Το InkScape κάνει διανυσματικά γραφικά, εντελώς διαφορετική δουλειά. Το Gimp πιστεύω ότι είναι υπερ-αρκετό για το 99% του απλού κόσμου και ενδεχομένως για ένα μεγάλο ποσοστό των web developers. Για επαγγελματίες γραφίστες ομολογώ ότι μάλλον δεν κάνει.

 

Exeis kanei benchmark ena instance tis MySQL 5 se windows kai Linux me idies rythiseis na deis pou paei poio grigora?????

Όχι, αλλά το να κάνεις ένα benchmark στο Linux δεν είναι απλή υπόθεση. Όλα τα Windows είναι ίδια, το Linux διαφέρει από διανομή σε διανομή και από σύστημα σε σύστημα. Out of the box ίσως να παίζει καλύτερα σε Windows απ' ότι σε SuSE (<-- τυχαίο παράδειγμα), αλλά και πάλι, στο Linux μπορείς να «πειράξεις» τόσες πολλές παραμέτρους (διαχείριση μνήμης, I/O scheduler, κλπ) που η απόδοση μπορεί να διαφέρει δραματικά.

 

Ολοκληρώνοντας θα πω αυτό που φωνάζω όσο καιρό είμαι σε αυτό το φόρουμ: το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η νοοτροπία. Αν πας να δουλέψεις στο Linux (ή σε οποιοδήποτε *ΝΙΧ σύστημα) με τη νοοτροπία των Windows, θα απογοητευτείς. Πρέπει πάντα να έχεις στο μυαλό σου ότι *NIX != Windows. Είναι κάτι τελείως -μα τελείως- διαφορετικό και πρέπει να αποδεχθείς το γεγονός ότι λειτουργεί με διαφορετικές παραδοχές, και διαφορετικές απαιτήσεις από το χρήστη. Είναι λάθος λοιπόν να λες «βρες μου πρόγραμμα σαν το τάδε»: Η σωστή ερώτηση είναι «Πες μου τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να κάνω αυτό». Το πρόγραμμα σαν το «τάδε» δε θα το βρεις εύκολα, γιατί το «τάδε» είναι πρόγραμμα για Windows, με τη λογική των Windows. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα:

 

Πριν από 2 βδομάδες ήμουν στην Καλαμάτα, χωρίς σύνδεση internet ,και ήθελα να δω κάποια XviD με υπότιτλους. Για κακή μου τύχη οι υπότιτλοι ήταν sub στα 25fps, ενώ κάποια από τα XviD ήταν στα 29.97 ή στα 23 fps. Η Windows λογική εκεί θα ήταν να βρεις πρόγραμμα που να μετατρέπει υποτίτλους από ένα ρυθμό καρέ σε έναν άλλο. Αντ' αυτού, η μετατροπή έγινε με ένα απλό one-liner, μια (όχι 20) εντολή στη γραμμή εντολών, χρησιμοποιώντας bash, sed και awk. Αν πήγαινα με τη λογική των Windows, δε θα είχα κάνει τη δουλειά μου. Γνωρίζοντας όμως τα εργαλεία μου, την έκανα πολύ απλά και γρήγορα και θα μου έπαιρνε ακριβώς τον ίδιο χρόνο για να μετατρέψω ένα αρχείο ή 20.000. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Κλασικό Παράδειγμα: Κατεβάζεις ένα RPM το εγκαθιστάς καιιιιι ...... πρόβλημα στα depencies

Πάς να τα κατεβάσεις καινούριες lib πρόβλημα παλι .

Αφου τα λύσεις όλα ανοίγεις μια αλλη εφαρμογή και crusharei. Θέλει την προηγούμενη έκδοση την ηλίθιας βιβλιοθήκης με τις 10 γραμμες κώδικα.

Αυτό δεν είναι εγγενές πρόβλημα του GNU/Linux, όσο αδυναμία διαχείρισης ορισμένων διανομών (ή package systems). Το MEPIS Linux απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιεί την ακραία λύση να καταργεί ουσιαστικά τα shared libraries και τον παραδοσιακό ρόλο του unix directory structure για να καταπολεμήσει οριστικά τέτοια θέματα. Το RPM και τα προχειροφτιαγμένα RPMS της redhat μας έχουν βασανίσει όλους στο παρελθόν (αν και τώρα παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί τα πράγματα).

 

Προσωπικά περιορίζοντας τη συναναστροφή μου με RPM-based διανομές, έχω μήνες να συναντήσω κατάσταση όπως αυτές που περιγράφεις (και γενικά οτιδήποτε που να μη μπορεί να λυθεί σε 5 λεπτά).

 

-- Apoikos έχω βαρεθεί να συμφωνώ με όσα γράφεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2α)Τα "μπλιμπλίκια" τα γουστάρει το 99% του κόσμου. Δεν ειμαστε σε εποχές DOS. Δεν είναι τυχαίο το xgl και το γεγονός ότι στην Qt4 μπορείς στην εμφάνιση του widget να "ζωγραφίσεις" svg. Ούτε είναι τυχαίο το kde4 - (Qt4 - Arthur) (μάλλον σε αυτό θα πάνε).

Δεν είπε κανείς ότι τα μπλιμπλίκια είναι κακά' date=' απλά ότι δεν είναι σημαντικά :-P. Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: δεν υπάρχει καμία «πολιτική» ανάπτυξης του GNU/Linux. Ο καθένας γράφει ό,τι θέλει και μπορεί. Ως εκ τούτου, η Novell, που ζει πουλώντας διανομές Linux, θεώρησε καλό να φτιάξει τον compiz και το xgl, για να τραβήξει κόσμο από τα Windows. Ναι, είναι καλό που αυτά τα πράγματα γίνονται, η κοινότητα κερδίζει, αλλά θεωρώ άλλα πράγματα απείρως πιο σημαντικά από τον (κουραστικό) κύβο με τα desktops. Και προφανώς, το SVG είναι το επόμενο λογικό βήμα, πρέπει να περάσουμε κάποια στιγμή από raster γραφικά σε διανυσματικά, για να λυθούν βασικά προβλήματα (π.χ. μεγέθυνση εικονιδίων). Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Το eyecandy είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

 

1β) Πες 2-3 που δεν υπάρχουν για Windows( Μη μου πεις τα δικά σου lol)

Όλα τα k-apps for a start (και μη μου πεις για τις ported βιβλιοθήκες του KDE4, γιατί ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα). Καμία 100η window managers. Το amarok, το k3b κλπ. Βεβαίως είναι καλό το ότι υπάρχουν τα περισσότερα προγράμματα για Windows, μπας και αρχίσει ο κόσμος να χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό. Και να είσαι βέβαιος ότι αν- λέμε αν- φτιάξω ποτέ κανένα σοβαρό πρόγραμμα, θα φροντίσω να παίζει και σε Windows. Στους υπολογιστές δε χωρά ρατσισμός.

 

2β) Μαλλον δεν εχεις προγραμματίσει σε Frameworks για να καταλάβεις (μπορει και να μην ξέρεις να προγραμματίζεις)

Όχι, σε frameworks δεν έχω προγραμματίσει. Όπως και εσύ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις προγραμματίσει low-level I/O σε ARCNet interface σε C για να δεις ότι τα frameworks δεν κάνουν τα πάντα. Θεωρώ ότι έχω κάνει λίγο σοβαρό προγραμματισμό. Σε vim κυρίως. Και κυρίως έχω χρησιμοποιήσει σωστά εργαλεία (autotools, subversion κλπ), τόσο, ώστε να μπορώ να έχω άποψη και να μη μένω σε κολλήματα του στυλ "VIM??????? Σκόρδα, κρεμμύδια, σταυρούς κλπ".

 

Όσον αφορά την SDL, μην ξεχνάς ότι είναι το μοναδικό cross-platform και ανοιχτό εργαλείο που υπάρχει που παρέχει γραφικά (2D + 3D), ήχο, TTF rendering, δίκτυο και έλεγχο συσκευών εισόδου. Και μας έχει δώσει καταπληκτικές εφαρμογές (βλ. scummvm), με βασικό πλεονέκτημα ότι γράφεις κάτι σε SDL και παίζει (σχεδόν) παντού και σωστά. Τώρα, οι μικρές, «ηλίθιες» βιβλιοθήκες, εξυπηρετούν δύο βασικούς σκοπούς: scalability και επαναχρησιμοποίηση λογισμικού: γράφουμε κάτι μια φορά, το γράφουμε καλά και δεν υποχρεώνουμε τον άλλον να το έχει στο σύστημά του ντε και καλά. Αν τα κάναμε όλα ένα μεγάλο bundle και τα ονομάζαμε .lin Framework 8.0 θα είχε διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...