Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν θα βαλω vista....


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lipon, na po ki ego tin apopsi mou...

 

Ta vista tha ine ena poli ma poli vari leitourgiko pou telika tha apodeixtei oti to mono pou to ekane toso vari itan ta grafika toy... Ante kai merikes efarmoges...

 

Ta windows den prokeite pote na erthoun se defteri moira... ta non-windows leitourgika ine gia na pernai i wra, i gia atoma -sta opoia aniko ki ego- pou den asxolountai fanatika me hacking kai psilo-hacing... iparxoun gia na iparxi kai to kati diaforetiko...

 

den leo oti den ine endiaferonta... apla ine para poli apla kai katanoita gia enan xristi pou zitai polla apo ena pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Διόρθωση: το DirectX δεν είναι OpenGL. Είναι ολοκληρωμένο API για γραφικά, ήχο, βίντεο, input devices και δικτύωση. Το OpenGL API παρέχει μόνον API για 3D γραφικά.

 

Μάλιστα, η αποδοχή του DirectX σαν στάνταρ από τις εταιρίες - ότι κάνει το DirectX μπορείς να το κάνεις και κάνοντας κατευθείαν κλήσεις στο λειτουργικό - δείχνει ότι ήταν σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω κατι, μιας και το ανοιξα εγω το θεμα.... Ειναι δυο μηνες τωρα που εχω βαλει το Ubuntu. Μεχρι τωρα ημουν πολυ περηφανος για την διανομη μου, που ειναι ετσι που ειναι αλλιως κτλ κτλ. Λογω καποιων επαγγελμτικων εφαρμογων ειμαι αναγκασμενος να κραταω κ τα win σε ενα partition. Toσο καιρο οποτε bootαρα σε linux εμπαινε σε κανα site, διαβαζα τα νεα και γενικα σκαλιζα να μαθω τα κατατοπια που λενε. Ολα αυτα μεχρι χθες. Ηταν αναγκαιο να δημιουργησω καποια γραφικα για μια εργασια (οχι τιποτα σπουδαιο αλλα δεν μπορουσαν να ειναι κ πατσαβουρια). Τι να κανω λεω, τι να κανω, bootarω σε linux φορτωνω inkscape και κουτσα στραβα (τα 5 πρωτα λεπτα γιατι το βασικα τα βρισκεις ευκολα στο προγραμμα λογω καλου interface) αρχιζω και σχεδιαζω. Περναει καμια ωρα, τελειωνω, κανω κ ενα save στα my documents, περναω τα αρχεια στο stickaki μου και ξαφνικα..........μου ηρθε!!! Κοιταω με εκπληξη το desktop και ηταν ολα πορτοκαλι_καφε!!!Ηταν ολα human interface!!!!Οχι μπλε, οχι γκρι, χωρις παραθυρακια, χωρις το zone alarm να δηλωνει καθε πεντε λεπτα πως ειναι σε διαδικασια Update.... Δουλευα τοση ωρα σε linux, ξεχαστηκα τελειως και ενιωθα σαν να ημουν...σπιτι μου που λενε!!!Ηταν ενα καταπληκτικο συναισθημα...... Ηταν η πρωτη φορα που πραγματικα χρησιμοποιησα το linux για να ειμαι παραγωγικος σε κατι και ηταν τοσο απλο και τοσο γνωριμο...... Για αυτο λοιπον, αν και ανοιξα το thread με διαφορετικο σκεπτικο καποιο καιρο πριν, λεω παλι : Δεν θα βαλω vista γιατι δεν μου χρειαζονται.......ειναι τοσο απλο!Μια ...συνηθεια ειναι ολα λοιπον.....μην βαριεστε να δοκιμασετε κατι νεο. Εγω εχω αφιερωσει ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρονο στο linux και αν και δεν μπορω να πω οτι το σπαω και το στηνω ετσι για πλακα, μπορω να δουλεψω μια χαρα, οπως και στα windows (mpliax) τοσο καιρο.... ήταν ολα πορτοκαλι σας λεω.........χαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den mporw na katalavw afou oloiste pepeismenoi oti den tha exoun tpt diafortiko giati skefteste na ta valete ?giati akoma kai osoi lene den tha ta valoun tha mpoun ston peirasmo na ta valoun oso kai na lene,afou exoun to saraki na doun pws tha ta paei o tripyrhnos epeksergasths toys...ta win einai os gia tis mazes aporw giati sas peirazei afto?otan theleis ena os gia na pezeis ta panda na vazeis ta panda apo thema software tote kaneis kai ypoxoriseis.kai episeis to vriskw akrws anhthiko na krineis ena os p.x 95,98,xp,pou to 90% sthn ellada den exei dwsei panw apo 6 evrw!!!!gia na to apokthsei kai na to thavei meta.olo akouw m$ kai tetoia sampws plhrwnei to 90% thn m$?!!!!! an thes mh ta bazeis!!tha mouy peis ta exw anagkh mexri enos shmeio,ok,kane thn douleia sou kai meta kanw boot se linux.

over

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ειναι καλα καποιες αναντικαταστατες εφαρμογες:twisted: των Wins Που μας κρατανε σε αυτα...

τωρα αν οντως θελουν PC που θα κανει 3000euros...Η συμβουλη ειναι switch to LINUX...

Αλλα θα ειναι πολυ ζορικη αλλαγη ,ειδικα για επαγγελματιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες άλλοι μπορούν και κάνουν δουλειά με win και άλλοι με linux. Εγώ προσωπικά δεν το μπορώ το Linux. Σπάνιες περιπτώσεις που θα το χρησιμοποιήσω. Πάντως το pre RC1 Windows Vista στο laptop μου (2G centrino και 1GB DDR2 RAM) δε σέρνεται. ίσα ίσα που μπορώ και το χρησιμοποιώ επί καθημερινής βάσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβασει άπειρα post σε αυτό το forum για το σχετικό θέμα.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι :

1)ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ LINUX EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS?

2)ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ EYE CANDY ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ? lol

 

ΚΑΙ

1)ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ LINUX ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ WINDOWS

2)DirectX rulez. Oxi DEN thelw SDL,OSS,ALSA,JACKS και άλλες 500

ηλίθιες βιβλιοθήκες.

3)ΔΕΝ θέλω τα fonts να φαίνονται λες και τρέχεις με 300km την ώρα (blur)

4)Drivers: lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβασει άπειρα post σε αυτό το forum για το σχετικό θέμα.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι :

1)ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ LINUX EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS?

2)ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ EYE CANDY ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ? lol

 

ΚΑΙ

1)ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ LINUX ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ WINDOWS

2)DirectX rulez. Oxi DEN thelw SDL' date='OSS,ALSA,JACKS και άλλες 500

ηλίθιες βιβλιοθήκες.

3)ΔΕΝ θέλω τα fonts να φαίνονται λες και τρέχεις με 300km την ώρα (blur)

4)Drivers: lol[/quote']

 

1) INE APLOTERA KAI SE MERIKOUS ARESI AFTO... :neutral:

2) ...ME TI ASXOLITAI O KOSMOS... :-D :-D :-D

 

KAI

1) SIMFWNOI :???:

2) SIMFWNOI :-|

3) LOL :cry:

4) ELEOS OXI LOL... :twisted:

 

ps min grafis kefalaia, ine san na fwnazis kai kapos prosvlitiko... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβασει άπειρα post σε αυτό το forum για το σχετικό θέμα.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι :

1)ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ LINUX EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS?

2)ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ EYE CANDY ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ? lol

 

ΚΑΙ

1)ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ LINUX ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ WINDOWS

2)DirectX rulez. Oxi DEN thelw SDL,OSS,ALSA,JACKS και άλλες 500

ηλίθιες βιβλιοθήκες.

3)ΔΕΝ θέλω τα fonts να φαίνονται λες και τρέχεις με 300km την ώρα (blur)

4)Drivers: lol

1) Ανάλογα τις απαιτήσεις και τις προτεραιότητες κάποιου, το Linux, τα Windows ή οποιοδήποτε άλλο μπορεί να είναι καλύτερο (=καταλληλότερο) λειτουργικό.

2) Ποιος σου είπε ότι στο Linux δεν υπάρχουν eyecandys και μάλιστα πιο εντυπωσιακά, παραμετροποιήσιμα κι ελαφριά απ' ότι στα windows; Αλλά κι επίσης, ποιος σου είπε ότι τα eye-candys είναι σημαντικά για όλους; lol

 

Τα άλλα 4 που αναφέρεις είναι από άσχετα και ανακριβή ως λάθος

 

1) Οι περισσότερες εφαρμογές για Linux δεν τρέχουν σε windows και θα δυσκολευτείς να βρεις free replacements. Αντίστοιχα, οι περισσότερες εφαρμογές των windows δεν τρέχουν σε Linux, όμως μπορείς να βρεις πολύ πιο εύκολα free replacements.

2) Παρντόν; Τι ακριβώς συμπαθείς στο directx και τι σε κάνει να θεωρείς ηλίθιες τις βιβλιοθήκες-interfaces του linux?

3) Αυτό ορίζεται, φυσικά όχι μόνο του :-P

4) What about them? Σε μένα παίζουν τα πάντα τέλεια.

 

Αυτό που συμπεραίνω από τα λεγόμενά σου είναι ότι απλά δε σε βολεύει το linux, πιθανότατα επειδή έχεις συνηθίσει στα windows και θέλεις ορισμένα πράγματα να γίνονται μόνα τους. Σεβαστό. Άλλο αυτό όμως και άλλο να παραξενεύεσαι που δεν συμφωνούν όλοι μαζί σου ή να υπονοείς ότι ένα λειτουργικό στερείται λειτουργικότητας ή ποιοτικών χαρακτηριστικών επειδή δεν σε βολεύει η λογική λειτουργίας του. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβασει άπειρα post σε αυτό το forum για το σχετικό θέμα.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι :

1)ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ LINUX EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ WINDOWS?

Γιατί είμαστε fanboys. Τρελλά.

2)ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ EYE CANDY ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ? lol

Προσωπικά έχω αφίσες και πίνακες σπίτι μου. Δε χρειάζομαι και την οθόνη του υπολογιστή να κάνει μπλιμπλίκια.

 

ΚΑΙ

1)ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ LINUX ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ WINDOWS

Για να το λες' date=' κάτι θα ξέρεις.

2)DirectX rulez. Oxi DEN thelw SDL,OSS,ALSA,JACKS και άλλες 500

ηλίθιες βιβλιοθήκες.

Κάτσε με τα Windows και το DirectX τότε.

 

3)ΔΕΝ θέλω τα fonts να φαίνονται λες και τρέχεις με 300km την ώρα (blur)

Λίγα λες.

4)Drivers: lol

5)Cars

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati ta Vista exoun kanei FOVERES proodous stin asfaleia, gia prwti fora milame gia ena ekseretika asfales leitourgiko apo spyware kai attacks, an diavaseis ta whitepapes kai tin arxitektoniki tote tha katalaveis oti exoun kanei POLU sumantiki douleia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...