Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν θα βαλω vista....


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά χαλάρώστε..τα ίδια πράγματα λέγανε και για τα XP..θέλουμε υπολογιστή της NASA για να τα τρέξουμε, κολλάνε, format κάθε 2 βδομάδες, κλέβουνε την apple κλπ και τελικά αποδείχτηκε φοβερό λειτουργικό. Μην μου πείτε οτι είναι καλύτερο το linux και τα mac. Το linux το μόνο καλό που έχει είναι οτι έχεις full controll κλπ. Τα mac δεν τα θεωρώ καλύτερα από τα windows. Όποιος νομίζει οτι πρέπει να κανει format συνέχεια με τα windows μαλλον δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί. Θέλω να μου πείτε συγκεκριμένα γιατι είστε τόσο κατα της MS.

 

 

Εχεις δουλεψει με mac, και αν ναι τι εργασια και για ποσο χρονικο διαστημα?

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τους μετρητες cpu και memory τους ειδες στο desktop.....?:mrgreen:

 

Η χρηση που κανει εδω ειναι πολυ συγκεκριμενη και παλι τα χανει σε καποια σημεια.

 

Για γενικη χρηση ομως, η ακομα και πλοηγηση σε φακελους με παρομοια ονοματα...........δεν το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθώ το θέμα από απόσταση για μέρες τώρα και όντως πήγε προς τα εκεί που περίμενα να πάει.

διαμάχη μεταξύ microsoft και άλλων λειτουργικών..Αυτό άλλωστε ήταν και φυσικό καθώς ουσιαστικά δεν συγκρίνουμε τα vista με κάποιο άλλο OS, καθώς....δεν υπάρχουν vista, beta υπάρχει και από αυτή δεν μπορει κανείς να αντλήσει χρήσιμα συμπεράσματα για ευνόητους λόγους.

 

Ας μπούμε όμως στη συζήτηση.....των εναλλακτικών των windows

 

Ανωτέρω αναφέρθηκε κάτι πολύ σωστό....ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των παράθυρων είναι η τεμπελιά που καλλιεργούν στο χρήστη. Δεν μιλάμε για απλό πρόγραμμα. Μιλάμε για OS, για το λειτουργικό του pc, o χρήστης του οποίου θα έπρεπε να ξέρει τι του γίνεται. παρ' όλ΄αυτά δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει τα παράθυρα για αυτό καθώς η ευκολία είναι απαίτηση των χρηστών. Ναι το linux δε φταίει για το ότι δεν έχει οδηγούς για συσκευές ή προγράμματα state of the art αλλά αυτή είναι η κατάσταση και ο κάθε Μάκης, Σάκης, Ντίνα και Λίνα, που τρέχει διαρκώς με ένα μπουκαλάκι νέφτι στον πισινό λόγω δουλειάς κτλ και θέλει να κάνει τη δουλεία της (αλλά και ο κάθε βεριεστημένος αδιάφορος Mirc-ας-gamer-δενξερωγωτι) σιγά μη κάτσει να προβληματίζεται και να ψάχνει για το πως θα κάνει το wlan να δουλέυει και τι είναι αυτό το μαμημενο το compile......

σύμφωνοι έχουν γίνει τρομακτικά βήματα τα τελευταία χρόνια στις διανομές linux αλλά ότι και να λέμε user friendly ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. κάντε μια βόλτα στην κατηγορία...Υπαρχουν άτομα που δεν μπορούν να εγκαταστήσουν ΑΤΙ drivers ....ΕΛΕΟΣ!!!!

Δεν είναι όλα μανατζμεντ της ΜS, συμπαιγνία με εταιτρίες hardware, αδιαφορία του τελικού χρήστη, συνήθεια, εθισμός σε συγκεκριμένο τρόπο δουλειας κ.τ.λ. .....το σημαντικότερο είναι ότι αφής στιγμής βάλω windows ξέρω ότι όλες ...ΟΛΕΣ....οι συσκευες μου θα λειτουργούν στο maximum των δυνατοτήτων τους.

Κατά συνέπεια?? φυσικά και σχεδόν όλοι θα βάλουν VISTA.. ακόμα και οι linux geeks θα συνεχίσουν να έχουν windows VISTA ή XP έστω και ως δεύτερο OS στο boot loader τους.

Φυσικά και θα συνεχίσω να έχω WIndows και πολύ πιθανόν Vista, και φυσικά στον Grub πρωτη επιλογή θα είναι πάντα το αγαπημένο μου όργανο μαζοχισμού το MEPIS linux.....και φυσικά θα συνεχίσω να γράφω αυτές τις γραμμές από τα μαμημενα XP οσο δεν μπορώ να κάνω το μαμημεμο το MEPIS να δουλεψει την μαμημενη wireless του μαμημενου Pavilion μου.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τα εχω ηδη βαλει (beta2) και μου πανε ΟΛΑ μια χαρα... μεχρι και τα games που ειχα απο τα προηγουμενα windowsXP που ηταν εγκατεστημενα τα βρηκε (αυτα που ηταν σε αλλα partitions) και μου τα εκανε και ADD στο GAMES menu!!! Βεβαια, αν δεν υπηρχε το DirectX (games :P) δεν νομιζω να ειχα καν Windose hehe...

 

Για εμενα παντως το BEST ειναι to MAC OS X (αναμενω το Leopard)....

 

...αλλα παντως εγω καταφερνω να κολλησω τα mac μου αρκετα ανετα.... ακομα και το Tiger με ξενερωνει ωρες-ωρες. (οποιος ειδε το νεο video απο WWDC06 με Steve Jobs kai 3 αλλους, σε εναν απο τους αλλους 3 καθως εκανε την παρουσιαση ενος νεου feature καταφερε να κολλησει το mac LMAO και απλα μετα απο τα 5-6 force quit που προσπαθησε να κανει, πατησε το power button :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση ρε παιδια?ολο γκρινιαζουμε για τα μαμημενα τα πααθυρα τι χαλια λειτουργικο πο το λινουξ κορυφη μπηξε δειξε ρε παιδια αν δεν ηταν τα παραθυρα μπορειτε να μου πειτε τι κατασταση θα επικρατουσε σημερα?και δεν λεω τα παραθυρα εχουν ολου του κοσμου τα χειροτερα επανω τους αλλα απο την αλλη το λινουξ εχει 15 χρονια στην αγορα αντε 14 και στον κοσμο ολοκληρα να πουμε οτι εχει 50000000 χρηστες λεω εγω τωρα ενα νουμερο γιατι μ ενα τετοιο νουμερο αφου ειναι καλο σαν βαση πελατοκεντρικης σχεσης βλεπε μικροσοφτ οι μεγαλλες εταιριες δεν το στηριζουν γιατι δεν ασχολουνται με την περαιτερω αναπτυξη εφαρμογων και παιχνιδιων για να κεντρισουν περισσοτερους χρηστες κυριως νεοτερους μηπως γιατι παγκοσμιως ειμαστε ολοι ωχαδελφιστες δεν το νομιζω αυτο ισχυει κυριως στην ελλαδα τοτε τι συμβαινει ας εξηγησει καποιος και εννοειται πως θα παρω τα vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Μαντόνα δεν είναι καλύτερη από τον Μότσαρντ αλλά πουλάει κάτι εκατομμύρια παραπάνω.

Τα άλλα λειτουργικά έχουν να αντιμετωπίσουν μόνο τη συνήθεια των χρηστών στα windows.

 

Κατά τα άλλα μόλις δούλεψα μια φορά πριν λίγο καιρό με mac μου ρθε να πετάξω το win-pc μου από το παράθυρο. Με κράτησε το βλέμμα της Lara και μερικές άλλες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai an den valoume vista' date=' pou prosopika den tha valw giati thelw na aksiopiw tous porous tou sistimatos mou,poia linux na valoume? Me apasholei to thema kai den kserw poia linux einai ta perisotero user friendly kai kalesthita.

[/quote']

 

Το ποιά είναι η πιο φιλική διανομή δεν έιναι κάτι στο οποίο θα βρείς εύκολα απάντηση μέσα απο ένα forum γιατί είναι κάτι υποκειμενικό. Πχ εγώ πιστεύω οτι ubuntu/kubuntu είναι ότι καλύτερο για αρχάριο χρήστη, άλλος όμως μπορεί να σου μιλήσει για suse/madriva. Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις ο ίδιος και να διαλέξεις μόνος σου.

Για το θέμα της καλαισθησίας τώρα, εδώ σου έχω καλά νέα. Πλέον τόσο το kde όσο το gnome έιναι πλήρως παραμετροποιήσιμα και μπορείς να κάνεις το desktop σου ακριβώς όπως το θές ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ. Πχ εγώ το kde τοχω κάνει να φέρνει σε macos x. Υπάρχει sticky με διάφορα sites που θα σε βοηθήσουν να αλλάξεις το desktop σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pragmatika se linux to ti mporeis na kaneis me to desktop sou einai tragiko.

 

mexri pou sto telos ta paratisa kai to afinw opws einai. an arxiseis na mplekeis me karamba, superkaramba, looking glass, xgl, compiz kai ola ta kolpa sto telos de 8a mporeis na dialekseis :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω πει, γραψει, post-αρει δεκαδες φορες. Αλλη μια φορα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο αν ειναι να ξυπνησει εστω κι ενας χρηστης παραπανω στο θεμα microsoft...

 

Την αποστροφη των σκεπτομενων χρηστων Η/Υ δεν την κερδισε η microsoft γιατι τα προιοντα της κολλανε. ΟΛΑ τα συστηματα καποια στιγμη κολλανε. Εχω δει μηχανες εκατονταδων χιλιαδων (ευρω) να κολλανε.

 

Το λεω αλλη μια φορα μπας και το χωνεψουν μερικοι: Η microsoft δεν εχει δωσει ΤΙΠΟΤΑ στην πληροφορικη. Οσο πιστευετε οτι ειμαστε σημερα εδω που ειμαστε λογω της microsoft, κανετε μεγαλο λαθος. Η microsoft εχει να βγαλει κατι καινουργιο απο τον καιρο του Νωε. Θελετε παραδειγματα?

 

--> GUI: windows 3.x, 95... κλπ? Φτηνη απομιμηση, κακεκτυπο macos.

--> DirectX: Κουτσουρεμενη εκδοση opengl.

--> Aero: απομιμηση aqua.

 

Αν κατσετε να το ψαξετε λιγο, ολα μα ολα τα προιοντα της απο visual basic μεχρι .net ειναι προιοντα αλλων εταιρειων που τις αγορασε η microsoft και σφετεριστηκε τον ιδρωτα τους. Και σαν να μη εφτανε αυτο, τα εκανε και σκ***** μετα.

 

Η ιδια αυτη η εταιρεια υπογραφει τα ιδια standard που με την επομενη εκδοση τα γα****.

 

Οσοι απο εσας ασχοληστε λιγο πιο βαθια απο το wow και το tomb raider θα εχετε δει οτι υπαρχουν δυο εκδοσεις σχεδον σε καθε πρωτοκολο: PAP/CHAP και MS PAP/CHAP. H323 και netmeeting (MS H323). Αν πιστευετε οτι αυτα ειναι "λαθη" των "ασχετων" προγραμματιστων της, κανετε λαθος...

 

 

Αν θελετε να δειτε εταιρειες που εχουν προσφρει πραγματικα στην πληροφορικη κοιταξτε το λαμπρο παραδειγμα της SUN που εδωσε στον κοσμο την XML και την JAVA.

Kοιταξτε την Apple με το SCSI, το firewire και το ανεκαθεν ανωτερο GUI.

Xerox μας εδωσε το ποντικι.

DEC ο πατερας ολων των clusters.

SGI την opengl...

 

 

Ο καταλογος ειναι μακρυς. Αλλα πουθενα δεν υπαρχει μεσα το ονομα microsoft.

 

Συμφωνω με οσους ειπανε οτι το linux δεν ειναι για το desktop.

Ουτε και το macosx εχει την πληθωρα των games που εχει το windows.

Αλλα ειναι στο χερι μας να πουμε, με τον μονο τροπο που εχουμε σαν καταναλωτες, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

 

 

Δεν καταδικαζω την microsoft για την ποιοτητα των προιοντων της. Την καταδικαζω και την απεχθανομαι για την πολιτικη της σαν εταιρεια. Γιατι σταθηκε τυχερη σε μια εποχη αγνη και με την βοηθεια των συγκυριων, με την απατεωνια και την κλεψια γιγαντωθηκε. Γιγαντωθηκε αλλα παρεμεινε ο ιδιος κουτοπονηρος απατεωνισκος και με τις ιδιες μεθοδους προσπαθει ακομα και σημερα να χαλιναγωγησει την αγορα. Κατακρεουργοντας την καινοτομια επειδη δεν συμβαδιζει με το απαρχαιωμενο λειτουργικο της. Καταπνιγοντας σαν τον χειροτερο δικτατορα καθε φωνη διαμαρτυριας σε μια απελπισμενη προσπαθεια να παραμεινει στην εξουσια.

 

 

Εγω προτιμω να παιζω το tomb raider στο ps2 ή να μην παιξω το half life 2 καθολου. παρα να το παιξω στο windows. Μπορει τωρα να ειμαστε λιγοι αυτοι που σκεφτονται ετσι. Αλλα αν στο μελλον γινουμε πιο πολλοι, θα φτασει το μυνημα και στ' αυτια των μεγαλων software houses και θ' αρχισουν να γραφουν προγραμματα και εφαρμογες και για αλλα λειτουργικα.

 

Και τοτε θα ερθη μια μερα οπου η microsoft θ' αναγκαστει να παρει μια πολυ σημαντικη αποφαση.

Κι αυτη την μερα θελω να την ζησω.

 

Εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδια αυτη η εταιρεια υπογραφει τα ιδια standard που με την επομενη εκδοση τα γα****.

 

Να συμπληρωσω οτι η τακτικη αυτη ειναι γνωστη ως embrace, extend, extinguish.

 

Οσον αφορα το θεμα του thread, εχω τρια χρονια μονο με linux. Οποτε καθομαι

μπροστα σε pc με windows, ειλικρινα και χωρις καμια υπερβολη, νιωθω σαν

καποιος να μου εχει σφιξει τα @ρ***δι@ και να τα στριβει. Μονο που εχει

μονο ενα desktop με πνιγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

--> GUI: windows 3.x' date=' 95... κλπ? Φτηνη απομιμηση, κακεκτυπο macos.

--> DirectX: Κουτσουρεμενη εκδοση opengl.

--> Aero: απομιμηση aqua.

 

Αν κατσετε να το ψαξετε λιγο, ολα μα ολα τα προιοντα της απο visual basic μεχρι .net ειναι προιοντα αλλων εταιρειων που τις αγορασε η microsoft και σφετεριστηκε τον ιδρωτα τους. Και σαν να μη εφτανε αυτο, τα εκανε και σκ***** μετα.

 

Η ιδια αυτη η εταιρεια υπογραφει τα ιδια standard που με την επομενη εκδοση τα γα****.

 

 

Εγω προτιμω να παιζω το tomb raider στο ps2 ή να μην παιξω το half life 2 καθολου. παρα να το παιξω στο windows. Μπορει τωρα να ειμαστε λιγοι αυτοι που σκεφτονται ετσι. Αλλα αν στο μελλον γινουμε πιο πολλοι, θα φτασει το μυνημα και στ' αυτια των μεγαλων software houses και θ' αρχισουν να γραφουν προγραμματα και εφαρμογες και για αλλα λειτουργικα.

 

Και τοτε θα ερθη μια μερα οπου η microsoft θ' αναγκαστει να παρει μια πολυ σημαντικη αποφαση.

Κι αυτη την μερα θελω να την ζησω.

 

Εσεις?[/quote']σα τρελός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...