Προς το περιεχόμενο

email && server


binary_dreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας. έχω ένα εταιρικό δίκτυο και ένα κοινό λογαρισμό email. τα μηχανήματα τρέχουν debian sarge και έχουν εγκατεστειμένο το thunderbird. πως θα μπορούσα να κάνω τον υπολογιστή της γραμματείας που είναι συνέχεια αναμένος να κατεβάζει όλα τα email και όλα τα άλλα μηχανήματα να κατεβάζουν από αυτόν? Η IP της γραμματείας είναι:192.168.1.66 και όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα έχουν 192.168.1.χχ. κάποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία επιλογή στον thunderbird, την οποία αν την ενεργοποποιήσεις, τα email, παραμένουν στον mail server και επομένως όλοι μπορούν να τα κατεβάζουν από εκεί.

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει το παραπάνω αλλά μου φαίνεται η απλούστερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι ότι αυτή την επιλογή την έχω ενεργοποιημένη σε όλους τους clients, αλλά αν το αρχείο κατέβει στον ένα υπολογιστή δεν θα κατέβει στον άλλο. το θέμα είναι ότι θέλω όλα τα μηχανήματα να έχουν τα ίδια ακριβώς email. SOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι ότι αυτή την επιλογή την έχω ενεργοποιημένη σε όλους τους clients, αλλά αν το αρχείο κατέβει στον ένα υπολογιστή δεν θα κατέβει στον άλλο. το θέμα είναι ότι θέλω όλα τα μηχανήματα να έχουν τα ίδια ακριβώς email. SOS

 

Να κανω μια διευκρινιση εαν καταλαβα καλα αυτο που λες...

 

Με την επιλογη ''Leave a copy of message on Server'' (που προτεινε κι ο insomniaK πριν) ολα τα μηχανηματα θα κατεβαζουν ολα και τα ιδια e-mails. Δεν δουλευει δηλαδη στη βαση του οποιος το παρει πρωτος! π.χ κι εγω που χρησιμοποιω αυτην την επιλογη, τα μηνυματα απο τον server του provider μου κατεβαινουν σε 4 διαφορετικους Η/Υ (οι οποιοι δεν χρησιμοποιουν ολοι τους ιδιους e-mail clients) ασχετα με το ποιος θα τα ζητησει 1ος, 2ος κτλ και ποια ωρα ή μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι κάνω λάθος, αλλά αυτό δεν φαίνεται να δουλεύει. θεωρητικά το ήξερα και εγώ ότι γίνεται με αυτό τον τρόπο, αλλά δυστηχώς δεν μου δουλέυει. το έχω στα ελληνικά:

"ρυθμίσεις λογαρισμού>ρυθμίσεις διακομιστή>φύλαξη μυνημάτων στον διακομιστή"

και εκεί έχω τικάρει αυτό που λέει "Μέχρι να τα διαγράψω ή να τα μετακινήσω από τα εισερχόμενα"

το ίδιο setting είναι σε όλα τα μηχανήματα, αλλά μόνο ένας κατεβάζει το αρχείο και κανένας άλλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Περιεργο παντως ... σωστα το εχεις κανει κ επρεπε να δουλευει. Δεν εχω ξανακουσει προβλημα με αυτη την επιλογη ... ισως καποιος αλλος να ξερει.

 

Οταν λες μόνο ένας κατεβάζει το αρχείο εννοεις αυτος που θα συνδεθει πρωτος, ετσι?

 

Θα προτεινα ... εαν ο provider σου υποστηριζει web interface για να δεις τα e-mail σου, να στειλεις δοκιμαστικα e-mail, να τα κατεβασεις απο ενα μηχανημα και μπες μετα με firefox να δεις αν οντως εχουν διαγραφει απο τον server.

 

Αν εχουν διαγραφει καποιο λαθος τοτε υπαρχει στις ρυθμισεις σου. Κοιτα πχ τους φακελους που εχεις ορισει για εισερχομενα, μηπως κατα λαθος μετακινουνται σε αλλον φακελο.

 

Αν δεν εχουν διαγραφει τοτε η επιλογη δουλευει σωστα κ κατι παιζει με το tbird.

 

ελπιζω να βοηθησα λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...