Προς το περιεχόμενο

ubuntu 6.06


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

οχι ειναι εσωτερικός. εκεί που λες δεν υπάρχει αυτός ο φακέλος αλλα δε με αφήνει να φτιάξω νέο... εν τω μεταξύ η κατάσταση του δίσκου άλλαξε... μου βγάζει πλέον το μήνυμα Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να εμφανίσετε τα περιεχόμενα του "disks-conf-hdb5"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

memos να σε ρωτησω .,.....

 

Εγώ που εχω βάλει τους codecs που εβαζε το easy ubuntu τι να κανω?

Να βγαλω το totem και να βαλω απο automatix μονο to mplayer?

Ή να ξαναπερασω τους codecs?

Υποθέτω πως περνανε και τα δυο τους ιδιους codecs παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ειναι εσωτερικός. εκεί που λες δεν υπάρχει αυτός ο φακέλος αλλα δε με αφήνει να φτιάξω νέο... εν τω μεταξύ η κατάσταση του δίσκου άλλαξε... μου βγάζει πλέον το μήνυμα Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να εμφανίσετε τα περιεχόμενα του "disks-conf-hdb5"

 

Άνοιξε κονσόλα(terminal) και γράψε: "sudo nautilus" ... Θα σου ζητήσει κωδικό και μετά θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με δικαιώματα root(μην κλείσεις το terminal,γιατί θα κλείσει και το παράθυρο-πρώτα θα κλείσεις το παράθυρο που άνοιξε όταν τελειώσεις την δουλειά σου και μετά το terminal). Πήγαινε στον φάκελο /media και φτιάξε ένα φάκελο με όνομα hdb5 . Κάνε μια επανεκκίνηση και κοίτα αν έχεις δικαιώματα στον σκληρό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

memos να σε ρωτησω .' date='.....

 

Εγώ που εχω βάλει τους codecs που εβαζε το easy ubuntu τι να κανω?

Να βγαλω το totem και να βαλω απο automatix μονο to mplayer?

Ή να ξαναπερασω τους codecs?

Υποθέτω πως περνανε και τα δυο τους ιδιους codecs παντως...[/quote']

Δεν ξερω ποιους codecs εχει το easy ubuntu (δεν ασχοληθηκα καθολου).Εγω τους περασα απο πανω με το Automatiχ.Βγαλε μονο το tοtem- gstreamer-Firefox-Plugin και βαλε απο το Automatiχ το mplayer plugin for firefox.Με αυτα επιασε σε εμενα.

 

ΕDIT..Δωσε και ενα

>sudo apt-get autoclean

μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Άνοιξε κονσόλα(terminal) και γράψε: "sudo nautilus" ... Θα σου ζητήσει κωδικό και μετά θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με δικαιώματα root(μην κλείσεις το terminal,γιατί θα κλείσει και το παράθυρο-πρώτα θα κλείσεις το παράθυρο που άνοιξε όταν τελειώσεις την δουλειά σου και μετά το terminal). Πήγαινε στον φάκελο /media και φτιάξε ένα φάκελο με όνομα hdb5 . Κάνε μια επανεκκίνηση και κοίτα αν έχεις δικαιώματα στον σκληρό σου...

 

Λοιπόν έκανα ότι μου είπες... Δικαιώματα πλέον δεν έχει o root αλλά ούτε κι εγώ... λέει "άγνωστος" στη θέση που 'ηταν το root... Όταν προσπαθώ να τον ανοίξω απλά δεν αντιδρά... Όταν προσπαθώ να του αλλάξω τα δικαιώματα, δε με αφήνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα ότι μου είπες... Δικαιώματα πλέον δεν έχει o root αλλά ούτε κι εγώ... λέει "άγνωστος" στη θέση που 'ηταν το root... Όταν προσπαθώ να τον ανοίξω απλά δεν αντιδρά... Όταν προσπαθώ να του αλλάξω τα δικαιώματα, δε με αφήνει ...

 

Όλα αυτά γίνονται στον φάκελο hdb5 που σου είπα να φτιάξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τασο ακουσε με:root=admin(στα win)

Oταν ζηταει κωδικο του δινεις αυτον που εδωσες στην αρχη (οταν εκανες εγκατασταση αν δεν εχεις φτιαξει αλλον χρηστη)

Τι κανεις εσυ (ενα ενα βημα πες μου) και σου λεει αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Πήγαινε στο Σύστημα->Διαχείριση συστήματος-> Disks . Θα σου βγάλει ένα παράθυρο. Πήγαινε και βρες το partition που θες να κάνεις mount(να ενεργοποιήσεις). Πάτα πάνω του και κοίτα δεξιά εκεί που λέει συσκευή και πες μας τι λέει. Σε μένα για παράδειγμα κάποιο λέει: /dev/hda1 σε κάποιο partition. Πες μας αυτό...

 

Λοιπόν ανακεφαλαίωση...

Έφτιαξα έναν άδειο φάκελο εκεί που μου έιπες... το fstab το είχα αλλάξει απο πρίν... Τα περιεχόμενα έχουν ως εξής:

# /etc/fstab: static file system information.

#

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/hda2 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

/dev/hda5 none swap sw 0 0

/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/hdb /media/hdb5 ntfs defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0

 

Μετά πάω Τοποθεσίες->Υπολογιστής->279,5 GΒ Τόμος: /tmp/disks-conf-hdb5 στο εικονίδιο του δίσκου και κάνω ιδιότητες... ( συσκευή /dev/hdb και διαμερίσματα /dev/hdb5 Windows NTFS, διαδρομή πρόσβασης /tmp/disks-conf-hdb5)

 

Μου λέει λοιπόν ιδιοκτήτης και ομάδα άγνωστα... και προσπαθώ να επιλέξω εγγραφή ή εκτέλεση αλλα μου βγάζει μήνυμα:

"Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή των δικαιωμάτων."

Συγγνώμη, δε μπόρεσαν να αλλάξουν τα δικαιώματα του "279,5 GΒ Τόμος: /tmp/disks-conf-hdb5".

Επίσης πλέον μου τον έχει ως "προσαρτημένο" γιατί κάνοντας πάνω του δεξί κλικ μου τελευταία επιλογή "αποπροσάρτηση τόμου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δείχνει στο /tmp/disks-conf-hdb5! Πώς είναι δυνατόν να έχει γίνει mount εκεί? Λογικά στην εγκατάσταση κάτι θα έχεις πειράξει εσύ, και άλλαξε εκεί και έγινε mount εκεί... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το βλέπει. Είπες ότι στα Windows δεν το βλέπει ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα windows τον βλέπει κανονικά. Το μόνο παράδοξο που θυμήθηκα είναι πως όταν είχα εγκαταστήσει τα XP, αντί να τον βλέπει ως drive D, τον έβλεπε drive E, πράγμα το οποίο άλλαξα τότε με το Partition Magic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λοιπόοον η λύση βρέθηκε... αντί να προσθέσω /dev/hdb /media/hdb5 ntfs defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0 στο fstab, έπρεπε να προσθέσω /dev/hdb5 /media/hdb5 ntfs defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0... ένα "5" παραπάνω δηλαδή... Φίλε memos31 εκτιμώ τη διάθεση σου για βοήθεια αλλά εγώ δε θα έστελνα ποτέ προσωπικό μήνυμα "Tα εκανες πουτανα" σε κάποιον που μόλις αρχίζει να μαθαίνει το αντικείμενο... ειδικά όταν αυτός δεν είχε πειράξει τίποτα... thanks πάντως κι εσένα και όλα τα παιδιά που βοήθησαν... έμαθα μέσα σε 2 μέρες να κάνω πολλά πραγματάκια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοον η λύση βρέθηκε... αντί να προσθέσω /dev/hdb /media/hdb5 ntfs defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0 στο fstab, έπρεπε να προσθέσω /dev/hdb5 /media/hdb5 ntfs defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0... ένα "5" παραπάνω δηλαδή... έμαθα μέσα σε 2 μέρες να κάνω πολλά πραγματάκια :)

 

 

Η λύση κάπου εκεί ήταν, αλλά δεν την βλέπαμε....Τελικά με λίγη δική σου φαντασία, βρέθηκε το πρόβλημα... ;-)

Θα δεις ότι όσο ασχολείσαι με το Linux θα μαθαίνεις πολλά πράγματα και στο τέλος θα μάθεις να τα λύνεις και μόνος σου. Τώρα στην αρχή θέλει υπομονή, μέχρι να συνηθίσεις. Επίσης θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να ψάχνεις να βρεις λύση στο google. Εκεί γίνεται χαμός από απαντήσεις. Επίσης θα σου στείλω και pm με κανά 2-3 forums ακόμα που θα σε βοηθήσουν αρκετά. Γενικώς πάντως να μην βάζεις μια διανομή από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας της, γιατί δεν έχουν αναφερθεί bugs και μέχρι να διορθωθούν εσύ θα είσαι απογοητευμένος. Άσε να περνάνε 15-20 μέρες και μετά βάλτη. Το Ubuntu 6.06 πιστεύω ότι το έβαλες στην καλύτερη εποχή, γιατί ήδη τα προβλήματα έχουν αρχίσει και λύνονται ...

 

Καλή αρχή και εδώ είμαστε... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι φίλε μου δεν απογοητεύομαι αυτή τη φορά... κάποτε δοκίμασα να βάλω caldera open linux (αρκετά παλιά...)... σκέτη απογοήτευση... Μου σπάσανε τα νευράκια... δεν ήξερα και πολλούς να βοηθήσουν... Αργότερα δοκίμασα Mandrake και Suse... με το γραφικό περιβάλλον οκ αλλά δεν είχα διάθεση να κοιτάξω κάτι παραπάνω... Φέτος κάνω ccna και μαθαίνω cisco IOS... μόλις εξοικειώθηκα με τις εντολές, σκέφτηκα σιγά σιγά να στραφώ προς το linux αλλά πιό σοβαρά αυτή τη φορά. Τα έχω πάρει στο κρανίο και με τα windows αλλά και με το γεγονός πως σε αναγκάζουν και γίνεσαι "πειρατής" για να κάνεις ένα-δυο απλά πραγματάκια... οπότε το linux είναι μάλλον μονόδρομος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...