Προς το περιεχόμενο

ubuntu 6.06


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

paidia simera evala to ubuntu 6.06... den exw xsanadokimasei linux kai mou eipan pws einai i kalyteri dianomi gia na arxisw... ontws einai polu euxristo.

 

1)katevasa to java runtime alla re paidia pws to kanw install? einai *.bin arxeio... kai genika pws kanw install diafores efarmoges pou katevazw? to arxeio onomazetai jre-1_5_0_07-linux-i586.bin

 

2)prospathw na "diavasw" ta periexomena enos deyterou diskou mou o opoios einai ntfs 300Gb ata... mou vgazei error pws de mporei na to kanei mount epeidi leei den einai removable. (syskevi: /dev/hdb kai diadromi prosvasis: /tmp/disks-conf-hdb5)

 

3)uparxei kamoia periptwsi na diavasei ti usb webcameroula mou???

 

paidia o kosmos tou linux arxika moiazei magikos... rixte kamoia idea na meinei etsi :) eyxaristw ek twn protairwn :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
paidia simera evala to ubuntu 6.06... den exw xsanadokimasei linux kai mou eipan pws einai i kalyteri dianomi gia na arxisw... ontws einai polu euxristo.

 

1)katevasa to java runtime alla re paidia pws to kanw install? einai *.bin arxeio... kai genika pws kanw install diafores efarmoges pou katevazw? to arxeio onomazetai jre-1_5_0_07-linux-i586.bin

 

Μην βάζεις αυτό το πακέτο java... Άνοιξε το πρόγραμμα Synaptic Package Manager και ψάξε μέσα εκεί να βρεις το πακέτο j2re .... Αυτή την java να βάλεις... Γενικώς από εκεί να εγκαθιστάς προγράμματα(μέσω Synaptic δηλαδή)...

2)prospathw na "diavasw" ta periexomena enos deyterou diskou mou o opoios einai ntfs 300Gb ata... mou vgazei error pws de mporei na to kanei mount epeidi leei den einai removable. (syskevi: /dev/hdb kai diadromi prosvasis: /tmp/disks-conf-hdb5)

 

Πήγαινε στο αρχείο /etc/fstab και γράψε εδώ τι ακριβώς γράφει' date=' για να σου πω τι πρέπει να αλλάξεις για να τον δει...

Λογικά θα χρειαστεί να γράψεις κάτι τέτοιο:

>
/dev/hdb       /media/hdb5        ntfs   defaults,iocharset=utf8,rw,umask=000 0 0

Δοκίμασέ το, κάνε μια επανεκκίνηση και γράψε εδώ αν στον είδε...

3)uparxei kamoia periptwsi na diavasei ti usb webcameroula mou???

 

Γράψε μας ποια καμερούλα έχεις ντε.... ;-)

 

 

paidia o kosmos tou linux arxika moiazei magikos... rixte kamoia idea na meinei etsi :) eyxaristw ek twn protairwn :mrgreen:

 

Γενικότερα ο κόσμος του Linux είναι μαγικός και πολύ δημιουργικός! Όταν φτάσεις στο σημείο να αρχίσεις να φτιάχνεις μόνο σου τα όποια μικροπροβλήματα, τότε να δεις τι χαρά θα πάρεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με γεια και απο μενα. Χρησιμοποιω την ιδια διανομη με σενα

απο την πρωτη του μηνα σε κανονικη βάση στο laptop μου και

δουλευουν τα παντα (και ειναι μπολικα) εκτος απο τον card reader.

Μεχρι και η ενσωματωμενη web camera! Αρα λογικα εσυ δεν θα πρεπει να

εχεις προβλημα. Βάλτην και βλέπουμε.

 

Για να ξελασπώσεις λιγο στην αρχή κατέβασε το Easy Ubuntu που κανει πολλα

πραγματα για εναν αρχαριο (βαζει codecs, fonts, ΚΑΙ Java και αλλα πολλα).

 

Έτσι όταν σου φυγει το πρωτο αγχος και δουλευουν ολα θα εχεις ολο τον καιρο

να μαθεις και κονσολα και τα παντα. Εγω τουλαχιστον μισό μηνα μετα μπορω να

κανω πραγματα που για καποιον εμπειρο ισως δεν ειναι σπουδαια αλλα για μενα

ειναι σαν να ξαναμαθαινω το pc μου.

 

Επισης μπορεις να δοκιμασεις το automatix για αυτοματες εγκαταστασεις.Πολλες πληροφοριες εχει στα σχετικα sites.Ακόμη, η κοινότητα

του Ubuntu (http://ubuntuforums.org/index.php)

θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!.

Ειδικά στο beginner talk forum τα παιδια γινονται χαλί να τα πατήσεις μιλάμε.

 

Α, μια τελευταία σημείωση. Επειδη τα plugins του firefox τα εβαλα μέσω easy ubuntu (για streaming Video και flashakia μιλαω) και αυτό μου totem-streamer νομίζω αλλά δεν επαιζε καλα σε stream αλλαξε το με το totem-xine απο το synaptic.

 

Ακόμη (ναι δεν κανω πλακα) έχω βρει αρκετα καλα παιχνιδια τύπου open source. Εντάξει δεν είναι τέλεια τεχνικά αλλά το να παίζεις Online με άλλους FPS έχει τον χαβαλέ του.

 

Γενικά όποτε πρέπει να γυρίσω σε windows πλέον μου την σπάει (καταραμένο web chat του msn βλέπεις). Από Σεπτεμβρη όμως ....μόνο Ubuntu...Εξάλου τα κάνει όλα και συμφέρει....:-D

 

Καλή τύχη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με γεια και απο μενα. Χρησιμοποιω την ιδια διανομη με σενα

απο την πρωτη του μηνα σε κανονικη βάση στο laptop μου και

δουλευουν τα παντα (και ειναι μπολικα) εκτος απο τον card reader.

Μεχρι και η ενσωματωμενη web camera! Αρα λογικα εσυ δεν θα πρεπει να

εχεις προβλημα. Βάλτην και βλέπουμε.

 

Για να ξελασπώσεις λιγο στην αρχή κατέβασε το Easy Ubuntu που κανει πολλα

πραγματα για εναν αρχαριο (βαζει codecs' date=' fonts, ΚΑΙ Java και αλλα πολλα).

 

Έτσι όταν σου φυγει το πρωτο αγχος και δουλευουν ολα θα εχεις ολο τον καιρο

να μαθεις και κονσολα και τα παντα. Εγω τουλαχιστον μισό μηνα μετα μπορω να

κανω πραγματα που για καποιον εμπειρο ισως δεν ειναι σπουδαια αλλα για μενα

ειναι σαν να ξαναμαθαινω το pc μου.

 

Επισης μπορεις να δοκιμασεις το automatix για αυτοματες εγκαταστασεις.Πολλες πληροφοριες εχει στα σχετικα sites.Ακόμη, η κοινότητα

του Ubuntu (http://ubuntuforums.org/index.php)

θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!.

Ειδικά στο beginner talk forum τα παιδια γινονται χαλί να τα πατήσεις μιλάμε.

 

Α, μια τελευταία σημείωση. Επειδη τα plugins του firefox τα εβαλα μέσω easy ubuntu (για streaming Video και flashakia μιλαω) και αυτό μου totem-streamer νομίζω αλλά δεν επαιζε καλα σε stream αλλαξε το με το totem-xine απο το synaptic.

 

Ακόμη (ναι δεν κανω πλακα) έχω βρει αρκετα καλα παιχνιδια τύπου open source. Εντάξει δεν είναι τέλεια τεχνικά αλλά το να παίζεις Online με άλλους FPS έχει τον χαβαλέ του.

 

Γενικά όποτε πρέπει να γυρίσω σε windows πλέον μου την σπάει (καταραμένο web chat του msn βλέπεις). Από Σεπτεμβρη όμως ....μόνο Ubuntu...Εξάλου τα κάνει όλα και συμφέρει....:-D

 

Καλή τύχη!!!

 

 

Να σε ρωτήσω!Ακούς ραδιόφωνο από το Internet? (http://www.live24.gr/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω!Ακούς ραδιόφωνο από το Internet? (http://www.live24.gr/[/url'])

To ειχα και εγω αυτο το προβλημα και ακου τι εκανα:Εβγαλα το Totem Firefox Plugin - gstreamer version απο το synaptic εβαλα το Αutomatix και περασα μεσα απο αυτο τα AUD-DVD codecs και Mplayer.Α ουτε βιντεο δεν εβλεπα (firefox).To Automatix ειναι οτι πρεπει και για τον φιλο τον καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με γεια και απο μενα. Χρησιμοποιω την ιδια διανομη με σενα

απο την πρωτη του μηνα σε κανονικη βάση στο laptop μου και

δουλευουν τα παντα (και ειναι μπολικα) εκτος απο τον card reader.

Μεχρι και η ενσωματωμενη web camera! Αρα λογικα εσυ δεν θα πρεπει να

εχεις προβλημα. Βάλτην και βλέπουμε.

 

Για να ξελασπώσεις λιγο στην αρχή κατέβασε το Easy Ubuntu που κανει πολλα

πραγματα για εναν αρχαριο (βαζει codecs' date=' fonts, ΚΑΙ Java και αλλα πολλα).

 

Έτσι όταν σου φυγει το πρωτο αγχος και δουλευουν ολα θα εχεις ολο τον καιρο

να μαθεις και κονσολα και τα παντα. Εγω τουλαχιστον μισό μηνα μετα μπορω να

κανω πραγματα που για καποιον εμπειρο ισως δεν ειναι σπουδαια αλλα για μενα

ειναι σαν να ξαναμαθαινω το pc μου.

 

Επισης μπορεις να δοκιμασεις το automatix για αυτοματες εγκαταστασεις.Πολλες πληροφοριες εχει στα σχετικα sites.Ακόμη, η κοινότητα

του Ubuntu (http://ubuntuforums.org/index.php)

θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!.

Ειδικά στο beginner talk forum τα παιδια γινονται χαλί να τα πατήσεις μιλάμε.

 

Α, μια τελευταία σημείωση. Επειδη τα plugins του firefox τα εβαλα μέσω easy ubuntu (για streaming Video και flashakia μιλαω) και αυτό μου totem-streamer νομίζω αλλά δεν επαιζε καλα σε stream αλλαξε το με το totem-xine απο το synaptic.

 

Ακόμη (ναι δεν κανω πλακα) έχω βρει αρκετα καλα παιχνιδια τύπου open source. Εντάξει δεν είναι τέλεια τεχνικά αλλά το να παίζεις Online με άλλους FPS έχει τον χαβαλέ του.

 

Γενικά όποτε πρέπει να γυρίσω σε windows πλέον μου την σπάει (καταραμένο web chat του msn βλέπεις). Από Σεπτεμβρη όμως ....μόνο Ubuntu...Εξάλου τα κάνει όλα και συμφέρει....:-D

 

Καλή τύχη!!!

 

oso gia to msn chat uparxei to gaim gaim.sf.net para polu kalo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει ακομα site με το ραδιο που λες.(sorry το διαβασα βιαστηκα πριν και δεν σε επιασα...:mrgreen: )

Θα δω και θα σου πω.

Το gaim το έχω αλλα εγω μιλησα συγκεκριμενα για video chat....

και μην μου πειτε το amsn γιατι δεν δουλευει με τιποτα.

 

Ετοιμάζεται και automatix2....

 

Επισης ρίξε μια ματια στο http://klik.atekon.de/

 

δεν το εχω δοκιμασει για να σου πω αλλα μπορεις εσυ να το δοκιμασεις και να μας πεις και μας...

 

Πάντως οταν τελειωσεις με plugins, codecs και σχετικα θα δουλευεις για ολα τα αλλα μεσω Synaptic. Είναι πραγματικα ευκολο και βρισκεις τις περισσοτερες

εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Λοιπόν, σημερα εκανα εγκατασταση... και κάποιες λειτουργίες πρέπει να τις κάνω ως root... Ξέρει κανείς τον κωδικό;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δε μου ζήτησε κωδικό για το root. με ρώτησε μόνο ένα νέο όνομα χρήστη και εναν κωδικό γι'αυτό το όνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ubuntu/kubuntu δε φτιάχνεις root κατα την εγκατάσταση.

Μπορείς να κάνεις τις εργασίες που θέλουν root privileges με το εργαλείο sudo.

πχ για να ανοίξεις αρχείο με κάποιον editor:

>sudo editor arxeio

εκεί που θα σου ζητήσει κωδικό βάζεις απλά τον κωδικό του χρήστη που χρησιμοποιείς.

 

Ωστόσο καλό είναι να χρησιμοποιείς αποκλειστικά root και γιαυτό καλο θα ήταν να τον ενεργοποιήσεις. Για να το κάνεις αυτό απλά του δίνεις κωδικό με την παρακάτω εντολή:

>sudo passwd root

 

Καλή αρχή και καλή συνέχεια! Welcome to the group ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...