Προς το περιεχόμενο

Αν μου το λύσετε κ αυτό....είμαι πλήρης!


geokok1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πέρα από την πτυχιακή που με κρατάει στα windows (γιατί ωραίο το OO αλλά αν γίνει καμιά στραβή την έκατσα) το μόνο που δεν έχω βρει πως να κάνω στο Ubuntu είναι το παρακάτω:

Για την επικοινωνία με Ελλάδα κάνω το παρακάτω:

Έχω voipbuster για τσαμπέ σταθερά και ταυτόχρονα εικόνα μέσω msn messenger. (ναι το ξέρω είναι κουλό αλλά αν τα κάνω κ τα δύο pc2pc η σύνδεση από Ελλάδα κρεμάει ...α ρε ΟΤΕ...).

 

Από τι είδα από ένα αλλό thread μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω voipbuster μέσω του χ-lite στο linux. Δεν ξέρω πως ακομα (μπορείτε να μου πειτε ελευθερα βεβαια) αλλα θα το βρω.

Άρα μαλλον μένει μόνο το θεμα της εικόνας να καλυψω......

Δοκίμασα το amsn αλλα ενώ έβλεπα τον αλλο κανονικά η δίκη μου εικόνα (όποτε φόρτωνε δηλαδη 1 στις 10) ήταν για τα μπάζα (όχι εγώ δεν είμαι τόσο μπάζο από μόνος μου).

Τα ίδια και στο ekiga που άνοιξα μόνο για να δώ την ποιότητα εκεί.

Να σας πω ότι η webcam είναι ενσωματωμένη στο laptop (clevo m400) και σε winxp έχει φυσικά άψογη εικόνα.

 

Τι προτείνει λοιπόν ο σεφ για να μην αναγκάζομαι να λεώ σε κάτι έξυπνους

" Ε ναι πολυ καλό το Linux..Tα win...ε...τα έχω γιατί αυτό δεν μπορώ να το κάνω σε Linux (μαλλον όμως δεν ξέρω)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διόρθωση:

Η κάμερα στο Ekiga τελικά έχει μια χαρά εικόνα (oxi windows αλλά αρκετά καλή).

Άρα το amsn είναι μάλλον μούφα.

Δεν μπορεί κάποιο πρόγραμμα θα υπάρχει για μετάδοση εικόνας από linux-->win και αντίστροφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για να στείλεις εικόνα από την δική σου κάμερα θέλει

να κατεβάσεις εα αρχείο απο torrent μόνο και εγώ δεν εω πρόσβαση σε

κανένα p2p λόγω τοπικού δικτύου.

Αν μπορόυσε κάποιος να το κατεβάσει και να μου το στείλει ίσως...

Ακόμη ποια έκδοση του πρεπει να κατεβάσω?

Για debian, linux+JVM, linux-JVM???

Έχω Ubuntu 6 και έχω κάνει εγκατάσταση Java μέσω του Easy Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει γιατι το προγραμμα δεν τρεχει καν ...κατι λειπει λεει οποτε παει κ αυτο ...

Οσο για voipbuster μεσω ekiga ο ηχος ειναι λιγο περιεργος κ μετα κολλαει. Μαλλον θεμα της καρτας ηχου γιατι στον wizard αν κανω το test με επιλογη hda intel audio κολλαει και παιζει μονο αν βαλω default....αλλα ετσι ειχα τα αποτελεσματα που αναφερω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...