Προς το περιεχόμενο

Επιστολή διαμαρτυρίας για τη Rainbow


sotirisl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το να φεύγουμε σιγά σιγα off topic θες να μου στείλεις ένα αρχειάκι QXD 3.3 με όλα τα παραπάνω και τις γραμματοσειρές μαζί και να στο στείλω σε 7 και τις γραμματοσειρές σωστές και να σου εξηγήσω πώς γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλή ιδέα.

 

Να στείλουμε στην Apple ότι κάποιος από την Ξάνθη πήγε στην Αθήνα (800 χιλιόμετρα μακρυά) για να αγοράσει από ένα κέντρο επίδειξης. Στο κέντρο επίδειξης προσπαθούσε να βγάλει τιμολόγιο στο όνομα της μητέρας του και ο υπάλληλος του εξηγούσε ότι δεν μπορεί να αγοράσει από εκεί και πως θα πρέπει να ακολουθήσει άλλη διαδικασία. Παρ' όλα αυτά ο πελάτης ρωτούσε πότε θα παραλάβει!

 

Φαντάζομαι πως μετά από αυτό στην Apple θα κλαίνε από τα γέλια και θα μας παρομοιάζουν με τους... μπαμπουίνους.

 

μεγάλε μάλλον εσένα βλέπουν και μας αποκαλούν μπαμπουίνους...

το ενδεχόμενο να είμαι Αθηναίος και να σπουδάζω Ξάνθη στο πολυτεχνείο (οπότε έρχομαι σπίτι μου κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι), το έχεις σκεφτείς καθόλου;

 

μάλλον με την πάρτη σου θα γελάγανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν γίνεται και το ξέρεις. Μην προσπαθείς να πάρεις πράγματα που δεν θα σου δώσουν. Ζήτησες ποτέ αύξηση 1000 ευρώ;:mrgreen: Το κόστος ανάπτυξης ποιός θα το πληρώσει;

 

 

Εγώ θα το πληρώσω? Με όλα τα μέσα? Τόσα λεφτά είναι για ένα μηχάνημα Apple, να πληρώνουμε και τα ελληνικά? Ε, δεν πρέπει... Λες και δεν έχει κάνει "απόσβεση" από τις πωλήσεις για αυτό το πράγμα..

 

 

Η διαφορά τιμής είναι πάρα πολύ μικρή στα αγγλικά μοντέλα. Στην Ελλάδα ζεις...

Οι αγγλικές εκδόσεις (που έχουν χρόνο παράδοσης γύρω στο μήνα και μόνο μέσω Internet).

Έχω βαρεθεί πραγματικά να ακούω ότι μένω Ελλάδα.. Το ξέρω.. Τι πάει να πει αυτό? Ότι και ο υπολογιστής που θα πάρω θα κάνει απεργίες κάθε 3 και λίγο? Ότι δίνω λεφτά αλλά να μην περιμένω πολλά?

 

 

 

 

Παρατηρείς ότι κανείς από αυτούς που έγραψαν κάτι και τους απάντησα δεν ξανα απάντησαν; Οι περισσότερες ερωτήσεις μου έχουν μείνει μόνες τους περιμένοντας καρτερικά απάντηση που όμως δεν έρχεται. Γιατί; Τα ίδια γίνονταν και στο helmug και μετά από 4 χρόνια παρουσίας δεν έχουμε κερδίσει τίποτα. Κατηγορίες κατηγορίες κατηγορίες... Αν προσπαθούσαμε να πάρουμε ένα πράγμα σήμερα, ένα αύριο, ένα μεθαύριο κάτι μπορεί να είχαμε κερδίσει. Εμείς αντίθετα κράζουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ με αποτέλεσμα να μην μας παίρνει κανείς στα σοβαρά. Λογικό δεν είναι αυτό που λέω; Εμείς είμαστε οι καλοί, οι άλλοι οι κακοί και πυροβολούμε χωρίς έλεος. Θα κερδίσουμε κάτι έτσι; Κερδίσαμε κάτι έτσι;

 

 

Δεν είμαστε εργαζόμενοι στην rainbow να μπορούμε να ζητάμε και να έχουμε αιτήματα.. Καταναλωτές είμαστε και αυτά με τις επιλογές (δυστηχώς/ευτηχώς) είναι μπαρούφες γιατί δεν αξίζει να δώσεις λεφτά παραπάνω για να πεις "Εγώ τουλάχιστον δεν το πήρα από Rainbow, χααχαχχα"... Αλλά πρέπει να αιτηθείς στην Apple να γίνει μια σοβαρή προσπάθεια για την Ελλάδα αφού έχει αρκετές προοπτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία μόνο φορά ήρθα σε επαφή με τη rainbow. Η μπαταρία του ibook μου είναι στο πρόγραμμα ανάκλησης. Τι κάνει η apple? Σου στέλνει τη νέα μπαταρία και μετά της στέλνεις πίσω τη παλιά. Η rainbow θέλει να της στείλω τη μπαταρία μου μαζί με απόδειξη αγοράς, και μετά θα μου στείλουν τη καινούρια. δηλαδή πήρα το μικρό και ελαφρύ ibook για να το έχω καρφωμένο στη πρίζα? Λυπάμαι πολύ αλλά το συγκεκριμένη περίοδο χρειάζομαι το φορητό μου και δε μπορώ να το κάνω αυτό! Από xmas και μετά θα μπορώ άραγε να την αλλάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xalia μπορείς απλά να στείλεις την αίτηση για την αλλαγή της μπαταρίας και να στείλεις πίσω την μπαταρία όταν θα έχουν να σου στείλουν άλλη. Μην ξεχνάς ότι η Apple είπε ότι πρέπει να περιμένουμε 6 εβδομάδες. Εγώ έτσι έκανα...

 

Εχθές μου είπαν ότι έχουν εξυπηρετήσει μόνο 10-15 πελάτες γιατί μόνο τόσες μπαταρίες τους έστειλε η Apple. Φυσιολογικό με αυτά που λέει η ίδια η Apple. Εγώ είμαι στο νούμερο 49 (αν θυμάμαι καλά), άρα έχουμε καιρό ακόμα...

 

το ενδεχόμενο να είμαι Αθηναίος και να σπουδάζω Ξάνθη στο πολυτεχνείο

 

Είσαι και φοιτητής! Μην πεις σε κανέναν ότι πήγες να αγοράσεις από κέντρο επίδειξης... Άκου με που σου λέω... Ειδικά σε καθηγητή. ;-)

 

Θα μου πεις γιατί τον ρωτούσες για τιμολόγια και ημερομηνίες παράδοσης από την στιγμή που σου έλεγε ότι είναι απλά ένα κέντρο επίδειξης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exeis ipopsin sou ti xreiazetai gia na kaneis paragelia meso tou applestore.gr?

 

Mantepse!

 

na peraseis apo to "kentro epidiksis" ke na anoikseis logariasmo. Malista zitane fototipia tautotitas ke afm asxeta me to an tha kopei timologio i apli apodiksi!

 

gia na to theso apla to thema exeis ipopsin sou ti tha pei exipiretisi pelaton?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο topic έχει τίτλο "επιστολή διαμαρτυρίας για τη rainbow"

Με άλλα λόγια σημαίνει οτι εδώ γράφουμε όλοι τα παράπονά μας.. με απώτερο σκοπό, κάποια στιγμή, Θεού θέλοντος , να γίνει κάτι.

Όποιος είναι ευχαριστημένος με την rainbow, πολύ απλά δεν χρειάζεται να γράφει σε αυτό το topic, μιας και δεν τον απασχολεί. Δεν είναι ωραίο όμως απο τη στιγμή που κάποιοι άνθρωποι (ειδικά αν ειναι πολλοί) έχουν γράψει συγκεκριμένα πράγματα, να έρχεται κάποιος και απλά να τους τα ακυρώνει. Είναι οφθαλμοφανές οτι η rainbow σε κάποια πράγματα υστερεί πολύ... Και σε αυτό δεν νομίζω οτι φταίνε τόσο οι εργαζόμενοι, όσο η διοίκηση. Καλό θα ήταν λοιπόν όταν έχει παγιωθεί μια τέτοια κακή πολιτική της εταιρείας, να προσπαθούμε να ενωθούμε για να την αλλάξουμε, έστω και λίγο. Το θέμα δεν ειναι τι θεωρεί ο καθένας μας σοβαρό πρόβλημα. Άλλη βαρύτητα έχει το κάθε παράπονο για τον έναν, και άλλη για τον άλλον. Ας μην ειρωνευόμαστε, και ας μην μπαίνουμε στη διαδικασία του "το δικό μου πρόβλημα είναι πιο σοβαρό απο το δικό σου, ή ο δικός μου τρόπος σκέψης είναι καλύτερος απο τον δικό σου" Εκτός του ότι είναι λάθος, μας κάνει και να ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Και είναι κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia eixa skopo na parw ena MacBook Pro 17" alla me ola auta pou diavazw edw exei arxisei na tremei to fulokardi mou, exw enan iMac G5 spiti alla den eixa pote tetoia provlimata, an kai 8ymamai pws ekanan mia aiwniotita kai mia mera na mou to feroun. Telika na parw i na min parw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου είπαν ότι έχουν εξυπηρετήσει μόνο 10-15 πελάτες γιατί μόνο τόσες μπαταρίες τους έστειλε η Apple. Φυσιολογικό με αυτά που λέει η ίδια η Apple. Εγώ είμαι στο νούμερο 49 (αν θυμάμαι καλά), άρα έχουμε καιρό ακόμα...

 

Καλησπέρα και απο μένα....

Apple64 αν θυμάμαι καλά δούλευες για την Rainbow σαν τεχνικός έτσι δεν είναι?Και απο ότι καταλαβαίνω απο τα post οι φήμες για την προαγωγή σου σε προιστάμενο εκεί μέσα δεν είναι ψέματα....Μάλιστα.Είπα να σου απαντήσω εγώ στις ερώτησεις που κάνεις εδώ πέρα μια και κανείς δεν σου απαντάει.

 

1)Η Apple στέλνει όσες μπατάριες έχει παραγγείλει ο κάθε αντιπρόσωπος και ι διαδικασία ανταλλαγής είναι ίδια μονό που εμείς πρέπει να δίνουμε και SN του μηχανήματος.

2)GRUpdate όχι ευχαριστό είναι το ποιο κακογραμμένο πράγμα που έχω δεί ποτέ προτιμώ να μάθω αγγλικά(που ξέρω) παρά να βάλω το GRUpdate.Εκτός αυτού τι να το κάνω τοGRUpdate απο έναν 50χρόνο που σε 6-7 χρόνια βγαίνει στην σύνταξη.Τι να το κάνω επίσης που έχει γίνει με την λογική του ResEdit.H λύση λέγετε GR-X......"Μα για τις non-unicode...."Βάλε ΧGreek.

3)Έχει η rainbow τις εξετάσεις τεχνικών της Apple?Η φοβάτε μην της κλέψουν το service?Και για να σε προλάβω βρήκα την λύση χωρίς rainbow και χωρίς να βγώ απο το σπίτι μου.Με ένα απλό τηλεφώνημα.

4)Apple Greece θα έχουμε όταν αποφασίσουν σιγά σιγά να παίρνουν τα μηχανήματα τα Ολλανδικά(Αγγλικά) και όχι τα Ρουμάνικα.Μόνο έτσι η apple βλέπει και ελέγχει τον τζίρο που κάνει σε κάθε χώρα και δίνει και τα ανάλογα δικαιώματα.

5)Πότε θα κάνω engraving στο ipod μου???

6)Πότε θα βγεί μια ανακοίνωση απο την rainbow και θα πεί hello κάνουμε λάθη.

7)Για το .mac το πακέτο που έρχετε σπίτι έχει μέσα ένα activation code,η rainbow χρεώνει ένα πακέτο 1 κιλού(7 ευρώ)

8)Fonts fonts fonts .Δεν χρειάζεσαι την rainbow για να δουλέψεις σε κανένα σύστημα απο το 6-10.5 πρέπει να ξέρεις το quark και τι font χρησιμοποιεί και να ξέρεις και τι fonts αγοράζεις.

9)"Έφερα αυτό το μηχάνημα...Δεν εκκινεί".Τρεις βδομάδες μετά "ΝΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ Με λένε Μαρία ******* και είχα φέρει ένα μηχανήμα για service,τι απέγινε?"

"Μισο λεπτό,σας συνδέω με το service"

"ΝΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ Με λένε Μαρία ******* και είχα φέρει ένα μηχανήμα για service,τι απέγινε?"

"Ναι κυρία έχει πρόβλημα με το logicboard"

"Πόσο θα κοστίσει η επισκευή?"

"770 ευρώ"

Όποιος μου έχει πεί για rainbow service μου έχει πεί για logicboard....

Μάλλον βαριέτε να το κοιτάξει και το αφήνει για το εξωτερικό και χρεώνει μεταφορικά και τυχόν ανταλλακτικά.

10)Είμαστε στην Ελλάδα δεν μπορεί να ζητάει το ΑΦΜ για να γραφτεί και να κάνει αγορά.

11)Δεν δίνει apple care

12)Δεν έχουν marketing

13)Δεν μου αρκούν να υπάρχουν εκεί μέσα PCades και να μιλάω μαζί τους και να μου λένε πάρε PC

14)Για ποιο λόγο να πληρώσω το τηλεφωνικό support?

15)Το ΟS X δεν είναι classic .....Δεν θέλουμε patches για τίποτα

16)Το νέο Quark δουλευεί τέλεια και έχει ελληνικό συλλαβισμό απο την μάνα του...Bye Bye Rainbow...

17)Hail ANOΔΟΣ για τα δικαιώματα τις Adobe!!!!Όλοι πλέον είναι με το Indesign

18)Πού είναι τα BTO που δίνει η apple?

19)Γιατί ποτέ κανένας απο την rainbow δεν απαντάει τα ποιο πάνω ?

20)Και γιατί όταν μου τα απάντησε ένας μου είπε ότι θα φύγει απο την εταιρεία?

21)Γιατί οι περισσότεροι τεχνικοί της rainbow έχουν γίνει μεταπωλήτες software+hardware και τα φέρνουν μόνοι τους απέξω?

22)Γιατί ποτέ δεν βρίσκω έναν υπευθύνο στην Rainbow να μου μιλήσει?

23)Γιατί για τις ευκαιρίες εργασίας ζητάει γνώσεις ηλεκτρονικής?Και δεν ζητάει αυτά που απαιτεί τα πρωτόκολλα τις Apple για να γίνει υπάλληλος?

 

Κουράστηκα δεν αντέχω άλλο με την Rainbow...Και όσο μπορώ βοηθάω για να κάνω το ίδιο.Πιστεύω apple64 να σε κάλυψα με τις ερωτήσεις μου.Και μερικοί άλλοι να έμαθαν.....Έχω άλλες τόσες ερωτήσεις άμα θές παρόλα αυτά.

 

Και ναι το macephemera είναι δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple64 αν θυμάμαι καλά δούλευες για την Rainbow σαν τεχνικός έτσι δεν είναι?Και απο ότι καταλαβαίνω απο τα post οι φήμες για την προαγωγή σου σε προιστάμενο εκεί μέσα δεν είναι ψέματα....Μάλιστα.Είπα να σου απαντήσω εγώ στις ερώτησεις που κάνεις εδώ πέρα μια και κανείς δεν σου απαντάει.

 

Εεεεεε; Πότε έγινε αυτό; Χαχαχαχαχαχα!!!!! Τι άλλο θα διαβάσω!

 

Μήπως τελικά είμαι ο Βάμιαλης και δεν το ξέρω;

 

Δεν φαντάζομαι να περιμένεις να απαντήσω σε κάποιον που λέει ανυπόστατα πράγματα. Παρ' όλα αυτά σου λέω πως οι ερωτήσεις δεν έχουν κάτι καινούργιο.

 

Όσο διαβάζω ότι έγινα και προϊστάμενος σε μία εταιρία που δεν δουλεύω (είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής βασικά) τόσο περισσότερο γελάω. Ποίος "έξυπνος"/ψεύτης σου το είπε αυτό;

 

Το donation πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia, egw na rwtisw kati? Gia to 8ema tis AppleHellas dld, poso diaolo tziro perimenei na kanei i Apple gia na dwsei dikaiwmata gia episimo antiprosopo? Diladi i Bang & Olufsen pou to pio ftino tis ixeio kanei 3.000 euro to ena kai apo tv pame stis 6.000 giati diaolo exei katastima kai sto Kolwnaki malista enw i Apple den exei? Me tetoies times poso tziro mporoun na kanoun? Ante na agorasei o Bardinogiannis kai 5 alloi to mina.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά στην μέση. Δεν είναι απλά ο τζήρος. Η Ελλάδα είναι η χειρότερη χώρα για να επενδύσεις στην Ευρώπη και αυτό ισχύει και στους υπολογιστές. Στην Ελλάδα για παράδειγμα δεν υπάρχει για την Apple η αγορά της εκπαίδευσης και δεν θα υπάρξει ποτέ. Όταν λοιπόν το 65% της ελληνικής οικονομίας είναι το δημόσιο και σε αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι η Apple, γιατί να έρθει; Δύσκολο το βλέπω γενικά.

 

Μακάρι!!!

 

Μέχρι τότε βοηθάτε αλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κάποιος πήρε την πρωτοβουλία να φτιάξει ένα site παραπόνων:

http://wewantapplegreece.com

Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

 

Έγινε είδηση στην πρώτη σελίδα της Insomnia:

http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=1&id=1629

 

Digg it!

 

FakeSteve Blog

 

http://www.log.gr/

 

Apple Discussions

 

Maclife

 

Νυστέρι

 

Macrumors

 

Point.of.view

 

VCDC

 

Cosmix.org

 

Πλανήτης ΕΛ/ΛΑΚ Ελλάδα/Κύπρος

 

Quatzacoalt on deviantART

 

Weekendgeeks

 

Technews.gr Links

 

Technews.gr Forum

 

MacWorld Sweden

 

links courtesy of http://www.macephemera.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...