Προς το περιεχόμενο

bridge connections και internet sharing


Costinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μια ασύρματη και 2 ethernet συνδέσεις δικτύου στον υπολογιστή μου.

τρέχω ubuntu 6.06.

 

αυτό που θέλω είναι να γεφυρώσω τις 3 συνδέσεις ώστε 2 υπολογιστές που συνδέονται στις ethernet θύρες να μοιράζονται το ίντερνετ με τον υπολογιστή μου.

ίντερνετ παίρνω μέσα από την ασύρματη σύνδεση.

 

Στα windows xp έκανα πολύ απλά ένα bridge connections και όλοι είχαμε lan μεταξύ μας και βγαίναμε στο ίντερνετ.

 

στο linux πώς θα κάνω το ίδιο πράγμα? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς από που ποια σύνδεση έχω ίντερνετ? από την ασύρματη. είμαι ασύρματα συνδεμένος με ένα usr 9106 και παίρνω ίντερνετ από αυτό.

στις 2 ethernet είναι συνδεμένοι άλλοι 2 υπολογιστές και θέλω να παίρνουν ίντερνετ από μένα και να είμαστε όλοι στο ίδιο lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπέρδεψες! έχεις ενα usr 9106 που σου δίνει δίκτυο. αυτό είναι κ ρούτερ. εαν δεν το χεις πειράξει, πρέπει να είναι σε dhcp που σημαίνει ότι όποιο μηχάνημα συνδέσεις πάνω του, είτε ενσύρματα είτε ασύρματα θα πάρει μια διεύθυνση IP. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις τον dhcp client, συνήθως έρχεται εγκατεστημένος, και τα μηχανήματα θα πάρουν μόνα τους διευθύνσεις.

εαν δεν είναι σε dhcp το router, βάλτο ή όρισε μόνιμες διευθύνσεις... το δικό μου router δίνει σε 2 υπολογιστές ενσύρματη σύνδεση και στο φορητό μου ασύρματη...

εν πάση περιπτώση, οι συνδέσεις δεν είναι πάνω στον υπολογιστή σου, αλλά στο router, βασικά κ αυτός υπολογιστής είναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα πάρουμε με τη σειρά:

 

στο usr είναι συνδεμένος ασύρματα ο υπολογιστής μου και έχει static ip.

το dchp του usr δουλεύει.

όμως: οι 2 υπολογιστές που λέω, είναι συνδεμένοι σε μένα και όχι στο usr!

επομένως δεν βλέπουν το usr και φυσικά δεν μπορούν να πάρουν ip από το dchp του. απόλυτα λογικό εφόσον δεν είναι στο ίδιο υποδίκτυο. ;-)

για να το πετύχω αυτό στα xp έκανα bridge τις 3 συνδέσεις δικτύου (2 eth, 1 wifi).

εδώ στο linux τι κάνω??

 

edit: έφτιαξα και ένα σχέδιο του πώς έχει το δίκτυό μου ;-)

post-19311-129062934374_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρεις την απάντηση.

 

Δες πρώτα το Two-interface Quickstart Guide που έχει σαν link στην ίδια σελίδα, για να πάρεις μια ιδέα πως γίνεται η διαμόρφωση του shorewall και μετά εφάρμοσε τη συγκεκριμένη τροποποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όμως να αξίζει να δώσεις περίπου €80 για ένα Wireless Access Point με 4 Switched Ethernet Ports, ώστε να έχεις πανεύκολο configuration (με οποιοδήποτε λειτουργικό) και ανεξαρτητοποίηση από το ενδιάμεσο PC (που αν για οποιοδήποτε λόγω δε δουλεύει, αποκώπτονται και τα άλλα δύο). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...