Προς το περιεχόμενο

Router πρόβλημα (wag354g)


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα καλά καθούμενα το router (wag354g) μετά από restart δεν ξαναμπήκε Internet. H γραμμή και το account μου δουλεύουν. Για ένα περίεργο λόγο δε μπορεί να πάρει Ip. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά με vci settings στο autodetect δεν βρίσκει τα σωστά (failed δηλαδή στα 8.35)

 

Ο παρακάτω πίνακας είναι σωστός;

>
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
192.168.1.0     *               255.255.255.0   U     0      0        0 br0
127.0.0.0       *               255.0.0.0       U     0      0        0 lo
224.0.0.0       *               240.0.0.0       U     0      0        0 br0

 

Επίσης κάποια στιγμή είδα να παίρνει κάτι ip 10.64.64.64 με gateway 10.112.112.112. Τι δευθύνσεις είναι αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες να το κανεις ενα reset το modem σου?Δοκιμασε και αυτο πρωτα και μετα βλεπεις...Εκτος βεβαια αν το εκανες ηδη.Παντως αποσυνδεσε και το καλωδιο δυκτιου ενα το εχεις συνδεδεμενο με το pc με ethernet για κανα 20 δευτερα και πισω απ το pc και πισω απο τη θυρα ethernet...το reset κρατα το για κανα 15 δευτερα να σβησουν ολα τα λαμπακια.Μετα αν δε γινει τπτ...πες,εδω ειμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες να το κανεις ενα reset το modem σου?Δοκιμασε και αυτο πρωτα και μετα βλεπεις...Εκτος βεβαια αν το εκανες ηδη.Παντως αποσυνδεσε και το καλωδιο δυκτιου ενα το εχεις συνδεδεμενο με το pc με ethernet για κανα 20 δευτερα και πισω απ το pc και πισω απο τη θυρα ethernet...το reset κρατα το για κανα 15 δευτερα να σβησουν ολα τα λαμπακια.Μετα αν δε γινει τπτ...πες,εδω ειμαστε..

2 μέρες δεν κάνω και τίποτα άλλο.

Έχω περάσει ότι firmware έχει βγει γι'αυτό το router, και τίποτα δε γίνεται. Όχι τίποτα άλλο, δε μπορώ να το δώσω και πίσω, με κολλημένες ακίδες στη σειριακή:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν πάει να συνδεθεί, από τη σειριακή κονσόλα βλέπω το παρακάτω μήνυμα:

>
br0: topology change detected, propagating.
br0: topology change detected, propagating.

ενώ παλιότερα δεν το εμφάνιζε αυτό καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όταν πάει να συνδεθεί' date=' από τη σειριακή κονσόλα βλέπω το παρακάτω μήνυμα:

>
br0: topology change detected, propagating.
br0: topology change detected, propagating.

ενώ παλιότερα δεν το εμφάνιζε αυτό καθόλου.[/quote']

 

Έχεις φοιτητικό Internet?Σε ποιον ISP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Forthnet έχω, dynamic 384/128.

 

Πάρε την Forthnet τηλέφωνο και ρώτα μήπως έχουν κάνει τίποτα και φταίνε αυτοί. Εμένα με το φοιτητικό Internet, είχε κάποια προβλήματα και δεν έβλεπε username και password και δεν μπορούσα να πάρω IP. Ρώτα μήπως κάνανε καμιά αναβάθμιση και δεν σου δουλεύει γι'αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,ξανακανε μια αλλαγη στο firmware απο 01 σε 05 απο εδω

 

ftp://intersys.ourlinksys.com/intersys/

 

και μετα δοκιμασε ξανα τα settings...Απ οσο ειδα λιγο στο net οι ip που σου βγαζει εχουν καποια σχεση,αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος απολυτα.Τσεκαρε με το tcp optimizer αν θες για τα network connections for ppoe,και κανε μετα reboot....Μετα το reboot τσεκαρε ξανα να δεις τι γινετε..Αυτα,αν βρω κατι αλλο θα χτυπησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται τίποτα, στη Forthnet που πήρα μου έλεγαν πως να βάλω το username και το password:shock:

Δεν τίθεται θέμα firmware ή ρυθμίσεων ή restart.

Μάλλον τα έπαιξε το router.

Και δεν ξέρω και καμια static ip να δοκιμάσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, μάλλον δεν έφταιγε το router αλλά κάποιος άλλος (βλέπε ISP ή Forthnet). Σήμερα επανήλθε κανονικά η σύνδεση αλλά, τι να το κάνεις, έληξε πριν μερικές ώρες η σύνδεσή μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά' date=' μάλλον δεν έφταιγε το router αλλά κάποιος άλλος (βλέπε ISP ή Forthnet). Σήμερα επανήλθε κανονικά η σύνδεση αλλά, τι να το κάνεις, έληξε πριν μερικές ώρες η σύνδεσή μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.[/quote']

 

Ως συνήθως τα router δεν δημιουργούν προβλήματα!Πάντα οι ISPs φταίνε και γι'αυτό πρέπει να παίρνουμε αυτούς τηλέφωνο όταν έχουμε πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...