Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με το aMule + 2 ερωτησεις


gokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα... Προσπαθω να τρεξω το aMule 2.1.3 σε Slackware 10.2 κ εχω το εξης προβλημα:

 

τρεχοντας το απο το link βγαινει το γαιδουρακι αλλα το προγραμμα δεν ανοιγει ποτε. Τρεχοντας amule απο console παιρνω το μηνυμα

 

amule: error while loading shared libraries: libwx_gtk2u_adv-2.6.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

 

Ενεργειες που εχω κανει:

Εχω εγκαταστησει το aMule 2.1.3 απο το tgz πακετο που εχει στο Linuxpackages.net

Εχω εγκαταστησει το wxGTK-2.6.3

Εχω εγκαταστησει κ το wxBase-2.6.3 το οποιο μετα διαβασα οτι δεν χρειαζεται αλλα δεν ξερω πως να το βγαλω!

 

Στο /etc/ld.so.conf υπαρχει το /usr/local/lib

 

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το μηνυμα λαθους που γραφω παραπανω αναφερεται στην βιβλιοθηκη libwx_gtk2u_adv-2.6.so.0 ενω στο /usr/local/lib υπαρχει η βιβλιοθηκη libwx_gtk2_adv-2.6.so.0 (χωρις το u μετα το gtk2 δηλαδη)

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει....

 

... Ασχετο με το παραπανω ... πως μπορω να απεγκαταστησω ενα πακετο που εχω κανει compile αλλα δεν εχει make uninstall? Οπως πχ το wxBase γραφω παραπανω.

 

Εξτρα ερωτηση 2: Πως απεγκαθηστω εφαρμογες του KDE που δεν τις θελω?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το μηνυμα λαθους που γραφω παραπανω αναφερεται στην βιβλιοθηκη libwx_gtk2u_adv-2.6.so.0 ενω στο /usr/local/lib υπαρχει η βιβλιοθηκη libwx_gtk2_adv-2.6.so.0 (χωρις το u μετα το gtk2 δηλαδη)

Νομίζω ότι η gtk2u έχει ενεργοποιημένο το unicode support' date=' ενώ η σκέτη gtk2 όχι. Βασικά δύο είναι οι λύσεις που έχεις: ή ξανακάνεις compile τα wxwindows με --enable-unicode, ή κάνεις compile το amule με τη βιβλιοθήκη που έχεις περασμένη.

 

 

... Ασχετο με το παραπανω ... πως μπορω να απεγκαταστησω ενα πακετο που εχω κανει compile αλλα δεν εχει make uninstall? Οπως πχ το wxBase γραφω παραπανω.

Δεν μπορείς, έπρεπε να έχεις φροντίσει από πριν να φτιάξεις ένα πακέτο που να ενσωματώνεται στο σύστημα διαχείρισης πακέτων της διανομής σου. Εν προκειμένω δοκίμασε το checkinstall (πρέπει να υπάρχει στο extra/ στα CD του slackware). Αντί να δώσεις make install, δίνεις checkinstall και δημιουργεί ένα πακέτο, το οποίο μετά μπορείς να το αφαιρέσεις με removepkg. Αν θες να απεγκαταστήσεις την wxbase που έχεις ήδη περάσει, ξαναπέρνα την με το checkinstall και τις ίδιες παραμέτρους και μετά τράβα ένα removepkg.

 

Εξτρα ερωτηση 2: Πως απεγκαθηστω εφαρμογες του KDE που δεν τις θελω?

 

Ευχαριστω πολυ

Εξαρτάται από τη διανομή. Αν η διανομή σου έχει τα λεγόμενα split πακέτα του KDE, τότε ενδεχομένως μπορείς να αφαιρέσεις κάθε εφαρμογή μόνη της. Αν όχι, τότε πρέπει να αφαιρέσεις ολόκληρες ομάδες (π.χ. kdegames). Το slackware ανήκει στη 2η κατηγορία, οπότε δεν μπορείς να αφαιρέσεις μεμονωμένες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και είχα φάει το internet.

Μια φορά δούλεψε,αλλά τότε θυμάμαι πως είχα γεμίσει το σύστημα βιβλιοθήκες. Mπέρδεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ για την βοηθεια ... θα δοκιμασω αυτα που προτεινει ο apoikos κ θα επανελθω αν χρειαστει!

 

+1 ερωτηση: Επειδη σιγα-σιγα οποτε εχω χρονο φτιαχνω το συστημα, για εγγραφη cd-dvd προτεινεται το κ3b? Ειδα οτι προαπαιτει κ διαφορα αλλα πραγματα οποτε πειτε μια γνωμη αν αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ερωτηση: Επειδη σιγα-σιγα οποτε εχω χρονο φτιαχνω το συστημα' date=' για εγγραφη cd-dvd προτεινεται το κ3b? Ειδα οτι προαπαιτει κ διαφορα αλλα πραγματα οποτε πειτε μια γνωμη αν αξιζει![/quote']

Με μία λέξη: αξίζει. Είναι η πληρέστερη γραφική εφαρμογή που υπάρχει αυτή τη στιγμή για να γράψεις CD/DVD στο Linux, και για μένα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ακόμα και από το Nero ;-).

 

Όσο για τα προαπαιτούμενα, κατά πάσα πιθανότητα τα έχεις ήδη. Μην ξεχάσεις, πριν αρχίσεις τα compiles, να δεις μήπως υπάρχουν έτοιμα πακέτα στα CD του slack γι' αυτά που θες ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να αναφερω οτι ο apoikos εδωσε για μια ακομα φορα τη λυση κ το amule δουλευει. btw το checkinstall πολυ καλο κ αυτο!

 

κ μια ερωτηση... γιατι ενω αλλαξα τα permissions στο cdrom ωστε το kscd να παιζει κανονικα απο απλο χρηστη μουσικη, οταν βαζω καποιο data cd κ παω να το ανοιξω απο τον Konqueror μου βγαζει ''Could not mount device .... error was ... only root can mount /dev/cdrom.''

και φυσικα αν κανω σαν root mount /mnt/cdrom τοτε ανοιγει και σαν απλος χρηστης βλεπω τα περιεχομενα του cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...