Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κανείς να μου δόσει κάποια linux...


dterzakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου κάνει μία κόπια μιας οποιαδήποτε έκδοσης των linux. (έχω ακούσει καλά λόγια για το debian). Αν είναι δυνατόν να είναι πρόσφατη και χωρίς πολλά bug. Το σύστημα είανι αυτό της υπογραφής (32 bit). Μένω στον Κορυδαλλό και όποιος μπορεί να βοηθήσει μπορεί να μου στείλει σε pm ένα τηλ/mail. Φυσικά το όποιο CD/DVD ή ότι άλλο έξοδο υπάρξει είναι δικά μου.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κάτι που με επήγει, θα περιμένω 1-2 μέρες μήπως βρεθεί κανείς που να μένει κοντα μου, αλλιώς θα τα παραγγείλω από εκεί. Πιο από τα τρεία να προτημήσω; ( Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με κίνδυνο να φανώ γραφικός...

 

...ερωτώ...

 

αυτά τα έχεις υπόψη σου?

 

http://www.tetradio.gr/ >> Slackel 1.0.1 << δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα - η έκδοση 1.0 είναι αρκετά καλή (Slackware-based)

 

http://www.knoppel.org/modules/mydownloads/ >> πολύ καλές εκδόσεις και οι 2 (0.5, 0.6)

 

και οι 2 είναι ελληνικές, εγκαθίστανται πολύ εύκολα και γρήγορα, ενώ η Knoppel είναι Debian ;-)

 

...ενώ και οι 2 πιστεύω ότι είναι πολύ πιο φιλικές από τις Ubuntu... αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από Ubuntu κ Kubuntu (1 ή 2 εκδόσεις πίσω από τις τρέχουσες) ήταν τραγική: οι διανομές αυτές είναι πολύ καλές για το έμπειρο χρήστη που διαθέτει dsl γραμμή και μπορεί να κατεβάσει ό,τι πρόγραμμα θέλει... αλλά ως νέος έπηξα καθότι είχαν πολύ λίγα προγράμματα στο 1ο boot! Καμία σχέση πχ. με Knoppel, την οποία την είχα εγκαταστήσει στην δουλειά κ με την dsl και το synaptic την είχα κάνει μια χαρά ελληνοποιημένη Debian...

 

...αλλά και αυτή είναι προσωπική μου άποψη - σίγουρα οι Linuxάδες θα διαφωνήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διανομές αυτές είναι πολύ καλές για το έμπειρο χρήστη που διαθέτει dsl γραμμή και μπορεί να κατεβάσει ό,τι πρόγραμμα θέλει...

 

 

Εκχμ..εκχμ.. ubuntu για έμπειρους χρήστες? :twisted:

Ρε man...

 

Δεν θα αρχίσω τα γαλλικά για το ubuntu/kubuntu,koukouroukou..

Oυτε gcc δεν είχε το ρημάδι!! Ο νοών νοείτω...

 

Προσωπικά εγώ προτείνω στον dterzakis να ξεκινήσει με mandriva/fedora και βλέπει.

 

Φιλικά στον χρήστη (αρχάριο) χωρίς να του θάβουν το εξερευνητικό "δαιμόνιο". Βασισμένα σε χρόνιες εκδόσεις (Mandrake,Red Hat). 8-)

 

Σίγουρα το Debian είναι το πολυπλυθέστερο linux στα πακέτα,αλλά αν δεν ξέρει κάποιος από Linux,χωρίς synaptic και apt-get..πνίγηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα πρώτη επαφή με mandriva με μετά πήγα σε ubuntu, με ένα σύντομο πέρασμα από suse. Το mandriva κατά την γνώμη μου αν και έχουν πολύ πράγμα εγκατεστημένο από την αρχή, δεν θα το έλεγα ότι είναι και ότι πιο εύκολο για πρώτη διανομή. Το ubuntu μου φάνηκε αρκετά πιο εύκολο, είδε πιο εύκολα hardware, αpt-get και synaptic rule! Θα σου πρότεινα δηλαδή καλύτερα ubuntu και άμα δεν έχεις γρήγορη σύνδεση, νομίζω υπάρχει έκδοση σε dvd που περιλαμβάνει πολύ περισσότερα προγράμματα. (δεν την έχω δοκιμάσει αλλά με το cd κατέβασα πολύ πράγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται internet, όλο το "πακέτο" build-essential υπάρχει στο cd, απλά δεν το έχουν εγκατεστημένο απο την αρχή.

 

Το όλο στύλ των *buntu είναι οτι "αποτελούν λειτουργικό για τον μέσο χρήστη".

Ότι πακέτο χρειαστεί ο καθένας θα το βάλει μέσω adept (synaptic/kynaptic κτλ) οπότε δε θα χρειαστεί compiler προεγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Internet έχω και το μοιράζω μέσω ενώς router. Το desktop συνδέετε μέσω μιας κάρτας δυκτίου Level1. (Άσχετο όλο αυτό).....

 

Παιδιά μην τσακώνεστε.... απλά ζήτησα αν κάποιος μπορεί να μου δώσει στα πεταχτά καμιά κόπια! Φανατικός linuxas δεν φαντάζομαι να γίνω για διαφόρους λόγους, βέβαια πληροφορική σπουδάζω οπότε έχω δρόμο μπροστά μου. Από Fedora είχα δοκιμάσει τα Core 1 να θυμάμαι καλά... Ακόμα έχω και πλήρες (5 CD, 1 DVD) πακέτο τα Suse 7 pro αλλά ποτέ δεν μπήκαν στο Pc μου γιατί δεν μου παιρνούσε κάποιο test για την VGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται internet' date=' όλο το [i']"πακέτο"[/i] build-essential υπάρχει στο cd, απλά δεν το έχουν εγκατεστημένο απο την αρχή.

 

Το όλο στύλ των *buntu είναι οτι "αποτελούν λειτουργικό για τον μέσο χρήστη".

Ότι πακέτο χρειαστεί ο καθένας θα το βάλει μέσω adept (synaptic/kynaptic κτλ) οπότε δε θα χρειαστεί compiler προεγκατεστημένο.

 

Alla kai ama goustareis na kaneis add progrs from scratch ta ergaleia iparxoun !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ έχω να σου δώσω debian, μαζί με κάποια έξτρα πακέτα που είναι χρήσιμα αλλά για λόγους πνευματικών αδειών δεν συμπεριλαμβάνονται στη διανομή, πχ acrobat reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...