Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριστική καταβάθμηση απόψε σε 1024/256 .Μου φαίνεται θα γυρίσω σε isdn παλι

 

Δηλαδή εγώ τι να πω! Τουλάχιστον μπορείς να κτεβάσεις με περιπου 50kilobytes! Το να είσαι στα 10-20 που πρέπει να σε οδηγήσει???

Δες πιο πάνω post με screenshots και θα με καταλάβεις!

Είσαι κυριλλέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μην ελπίζετε άδικα στην "αναβάθμιση" του Σαββάτου...

ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ... ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.

Η πηγή είναι από αναπληρωτή προιστάμενο του ΟΤΕ...

Επίσης αν ψάχνετε την αιτία του κακού δείτε πώς έχει αλλάξει η αναλογία bandwidth/xρηστών μετά τους "2πλασιασμούς"!...

Προσωπικά ΔΕ νομίζω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση ούτε μετά το τέλος Νοέμβρη...

ΠΡΟ '2πλασιασμού"

Στην κλάση 384K: 8MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 19,2 :1

Στην κλάση 512Κ : 9MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 22,75 :1

Στην κλάση 1mbit: 13MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 30,77 :1

 

και ΜΕΤΑ "2πλασιασμού"

Στην κλάση 784K: 10MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 31,36:1

Στην κλάση 1mbit : 17MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 23,53:1

Στην κλάση 2mbit: 21MBit για καθε 400 χρηστες => Ratio: 38:1

 

Tώρα αν εσείς εξακολουθείτε να θεωρείτε "2πλασιασμό"¨ταχύτητας το 25% αύξησης του bandwidth στην κλάση 784 (από 8 σε 10mbit) εγώ το θεωρώ εξαπάτηση των καταναλωτών

 

Επίσης δικαιολογείται και το γεγονός ότι στα 2mbit έχουμε παρόμοιες ταχύτητες με αυτούς στα 1mbit., αφού μπορεί να είναι 2πλάσια τα mbits που συγχρονίζει το router (2 αντί για 1) αλλά είναι και 2πλάσιοι οι χρήστες στους οποίους μοιράζονται αυτά τα "2mbit"...

Άρα δεν είναι εξαπάτηση των καταναλωτών όταν πληρώνουν 2πλάσια χρήματα χωρίς αντίκρισμα?

Με αναλογίες λοιπόν 40:1 μην ελπίζετε την 2mbit σας να κατεβάζει με 200kbytes/sec... To ίδιο ελπίζουν και οι υπόλοιποι 39 που τη μοιράζεστε... (όταν στο εξωτερικό στις ταχύτητες >4mbit η αναλογία είναι 5:1)...

Άλλο τώρα αν ενόψει 4ημέρου έχει αδειάσει το VP σας στο DSLAM απ' τους εξοδούχους του 4ημέρου...

@axinos

Αυτά τα φούμαρα που σου πούλησε ο τύπος να πάει να τα πει σε τίποτα άλλα κοροϊδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα πράγμα ξέρω...αν και έχει ξανα-ειπωθεί...

όσο "κάποιοι" επιμένουν να αφήνουν τα "κατεβαστήρια"

24ωρα...μην περιμένετε φως στο τούνελ...

 

Η λύση?

 

Κλείστε τα κατεβαστήρια επιτέλους!

Σεβαστείτε και λίγο τους υπόλοιπους...

 

ΥΓ. Και αφήστε εμάς να κατεβάσουμε αξιοπρεπώς :P :P :P :P

 

 

ΓΙΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο με το "κατέβασμα"!

Εδώ πας να ανοίξεις μια σελίδα και το βλέπεις να κάνει παραπάνω από το λογικό!

Και υποτίθετε οτι θα μας έδινε μια ανάσα ο διπλασιασμός!!!!!!

Σ**** μακάρι να έμενα με την 512 που είχα, έπιανα και 70αρια τότε, ενώ τώρα πρέπει να γκρεμιστούν πολλοί φούρνοι για να δω να ξεπερνάω τα 20!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ nemesis345 πόσο δίκιο έχεις, Περίμενα πώς και πώς τον διπλασιασμό, να πάω στα 2ΜΒ γιατί ότάν έπαιζα δικτυακά είχα λίγο lag. Και τώρα -μετά τον διπλασιασμό- αντί για λίγο lag έχω μεγάλη χρονική καθυστέριση. Πού νά 'ξερα. Μακάρι να είχα την παλιά -κακιά μεν, αλλα όχι τόσο χάλια- κατάσταση. Ας ελπίσουμε στην 20η Νοέμβρη, θέλω να είναι αλήθεια, γιατί αλλίως δέν ξέρω τί να κάνω. ΟΤΕ ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πολυενδιαφέρει αν είναι ονομαστικός μόνο ο διπλασιασμός,εφόσον δεν πλήρωσα τίποτα.

Χώρια ότι είδα διαφορά,αλλά και δεν έχω άλλου είδους προβλήματα.

 

Και πηγαίνοντας κόντρα στο "ρεύμα":

 

Θέλω να ευχαριστήσω τον ΟΤΕ για τις όποιες υπηρεσίες μου "προσφέρει"(με το αζημείωτο φυσικά)και επίσης όλες τις κυβερνήσεις αλλά και τους αρμόδιους υπουργούς των τελευταίων 20 και βάλε ετών.

 

Εγώ είμαι ικανοποιημένος αυτόν τον ένα χρόνο που έχω dsl!

Πειράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δέν πειράζει καθόλου _BASSstarlet_ το αντίθετο μάλιστα. Αλλα διστυχώς είσαι η εξαίρεση του κανόνα. Μακάρι να είμασταν και εμείς εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο φίλος doc1000 είναι τα πράματα.Η δική μου σύνδεση (θεωρητικά 768/192 forthnet) καθημερινά παίζει με 30άρια down,ενώ Κυριακή πρωί 29 Οκτώβρη έκανα το τεστ και έδειξε ταχύτητες διαστημικές!!

 

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 211.56Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 840.12kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 218.38Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 823.75kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Θέμα bandwidth είναι η όλη ιστορία με τις χάλια ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέει ο doc1000 τα πήρε από αυτό το post από το adslgr. Αλλάζοντας την εισαγωγή και τον επίλογο και προσθέτοντας και το η πηγή είναι από αναπληρωτή προιστάμενο του ΟΤΕ σας το σέρβιρε!

 

Το παραπάνω ποστ δεν έγινε από προϊστάμενο του ΟΤΕ αλλά από απλό χρήστη ως συμπέρασμα σε αυτό το ποστ ενός χρήστη που εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι μπήκε για να προκαλέσει αναστάτωση σε μια πολύ σοβαρή συζήτηση.

 

Όσο αφορά τα νούμερα που παραθέτονται όχι μόνο δεν αποδείχθηκε αν ισχύουν αλλά είναι πέρα για πέρα αμφισβητήσιμα. Βέβαια αυτό ο doc1000 ξέχασε (σκόπιμα;) να το αναφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άχ φίλε πολύ αιθεροβάμων είσαι. Φίλε μην περιμένεις προκοπή η otenet θα σου απαντήσει σε κανα-δύο μέρες και θα σου πει οτι το πρόβλημα το έχει ο οτε, θα σου δώσει το email του οτε και άν σου απαντήσει ο οτε θα είσαι απλά κωλόφαρδος. (Τα λέω όλα αυτά επειδή 19 του μήνα ρώτησα την otenet μετά 21 ρωτάω τον οτε και ακόμη να μου απαντήσει) Και γιατί να σου απαντήσει δηλαδή, αφού το έχουνε πεί ώς τις 20 Νοέμβρη θα βράζουμε στο ζουμί μας, τουλάχιστον να βγεί αληθινή η ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέει ο doc1000 τα πήρε από αυτό το post από το adslgr. Αλλάζοντας την εισαγωγή και τον επίλογο και προσθέτοντας και το η πηγή είναι από αναπληρωτή προιστάμενο του ΟΤΕ σας το σέρβιρε!

 

Το παραπάνω ποστ δεν έγινε από προϊστάμενο του ΟΤΕ αλλά από απλό χρήστη ως συμπέρασμα σε αυτό το ποστ ενός χρήστη που εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι μπήκε για να προκαλέσει αναστάτωση σε μια πολύ σοβαρή συζήτηση.

 

Όσο αφορά τα νούμερα που παραθέτονται όχι μόνο δεν αποδείχθηκε αν ισχύουν αλλά είναι πέρα για πέρα αμφισβητήσιμα. Βέβαια αυτό ο doc1000 ξέχασε (σκόπιμα;) να το αναφέρει...

 

Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου και το νόημα της προσωπικής σου επίθεσης σε βάρος μου...

Κατ' αρχήν το Post που παραθέτεις απ' το adslgr απ' το οποίο "έκλεψα" την είδηση είναι επίσης γραμμένο από μένα.

Μπορεί να μπαίνω με διαφορετικό όνομα (nikgr) αλλά δε σημαίνει ότι δεν ήταν γραμμένο κι αυτό από μένα.

Μην κάνεις λοιπόν τον εξυπνάκια γιατί το έξυπνο πουλί απ' τη μύτη πιάνεται.

 

Όσον αφορά τώρα το άλλο μέλος "papakos" απ' τον οποίο άντλησα την είδηση είναι άτομο που δουλεύει μέσα στον ΟΤΕ και σίγουρα ξέρει πέντε πράγματα τα οποία δε συμφέρει τον ΟΤΕ να μάθουν οι παραέξω, όπως τα ratio bandwidth/χρηστών.

 

Αλλα εσύ mrsaccess γιατί θίχτηκες τόσο πολύ? Αν δουλεύεις στον ΟΤΕ και έχεις πιο έγκυρα στοιχεία περιμένουμε να μας τα πεις...

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να έχουν πάει το ratio στο 40:1 μετά τις αναβαθμίσεις με τόσο κόσμο να διαμαρτύρεται (καθως και από την άρνηση του ΟΤΕ τόσα χρόνια να δημοσιοποιήσει ΕΠΙΣΗΜΑ τα στοιχεία για τα ratio που τηρεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άχ φίλε πολύ αιθεροβάμων είσαι. Φίλε μην περιμένεις προκοπή η otenet θα σου απαντήσει σε κανα-δύο μέρες και θα σου πει οτι το πρόβλημα το έχει ο οτε, θα σου δώσει το email του οτε και άν σου απαντήσει ο οτε θα είσαι απλά κωλόφαρδος. (Τα λέω όλα αυτά επειδή 19 του μήνα ρώτησα την otenet μετά 21 ρωτάω τον οτε και ακόμη να μου απαντήσει) Και γιατί να σου απαντήσει δηλαδή, αφού το έχουνε πεί ώς τις 20 Νοέμβρη θα βράζουμε στο ζουμί μας, τουλάχιστον να βγεί αληθινή η ημερομηνία.

 

Να σου πω, αν δεν πιέσουμε και εμείς λίγο τα πράγματα να ξέρουμε τουλάχιστον που είμαστε, ας που από μια πιο έγκυρη πηγή, τότε μπορεί να περιμένουμε και αιώνια για να δούμε αυτό που πρέπει!

Αν είναι να καθόμαστε απλά και να αγανακτούμε με αυτά που γίνονται χωρίς να κάνουμε και κάτι παραπάνω, εε τότε δεν έχει νόημα!

 

Τουλάχιστον με το να τους τυραννάμε συνέχεια με τις ςρωτήσεις μας ίσως να βάλουν και λίγο παραπάνω μυαλό!

 

Τώρα αν με το αιθεροβάμων ήθελες να πεις αθώος, θα σου πω ότι απλά το έστειλα το mail για να πιέσω λίγο ακόμα την κατάσταση! Κουράστηκα απλά να κάθομαι και φαντόζαι πως και εσύ το ίδιο, και όλοι μας!

 

Δεν ξέρω, ίσως να είχε δίκιο ο dhmak που λέει ότι ίσως να φταίει η OTENet!!

 

Τι άλλο να πω η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!

Ας ελπίζουμε λοιπόν για τις 20!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα.Κάθε φορά που βρέχει παρατηρώ αποσυνδέσεις στη γραμμή.Δηλαδή στην Κ.Ευρώπη έπρεπε να το είχαν παρατήσει το άθλημα.Bassstarlet είναι καλά στον ΟΤΕ;Ρε οι Τσέχοι οι Πολωνοί και οι Ρουμάνοι έχουν καλύτερες γραμμές από μας.Ξυπνάτε!

 

Δεν ξέρω, ίσως να είχε δίκιο ο dhmak που λέει ότι ίσως να φταίει η OTENet!!

 

Στο πιλοτικό είχα 80άρια κάθε μέρα.Μόλις μπήκαν όλοι στο παιχνίδι αρχίσανε τα 5άρια.Η ξεφτίλα μας που μας κοροιδεύουν όλοι στην ΕΕ μας βγήκε διπλή με τις αναβαθμίσεις

 

Και κάτι για να γελάσουμε.Μιλούσα μ ενα γνωστό μου στο Britain που λέει έχουν και εκεί προβλήματα γιατί τα 8μβιτ δε τα βλέπει ούτε στον ύπνο του.Πάνω από 700kbps δε βλέπει λέει όπως και πολλοί αλλοι.

Ουαου μια ώρα συνδεδεμένος συμπλήρωσα χωρίς να πέσει η γραμμή.Τρια ζήτω στον οΤε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον διπλασιασμό σε 1024 κάνω ένα speedtest! Το αποτέλεσμα που παίρνω είναι ότι η γραμμή μου είναι λιγο πιο γρήγορη από μια dial-up 56k...!

 

Αυτό, είναι για γέλια...!!!!!!!!!!!!!!!

Για τρελά γέλια..........!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, omnislash δεν το λέω ειρωνικά προς εσένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...