Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά μετά από λίγη ώρα, έκανε [ μόνος του ] reset του router του [ το αντίστοιχο disconnect για ένα απλό modem ] και ξανακατέβασε μερικά αρχεία... Έμεινε έκπληκτος όταν είδε τις ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μήν είναι και τόσο αξιόπιστο το test της forthnet, πάρτε μία γέυση :

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 93.76Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 99.27kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Και τώρα το καλό αυτές οι μετρήσεις, ξέρεται απο πού είναι ;;

Απο την 'ταπεινή' 56k εναλακτική που σου δείνη η otenet με την dsl σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.Ειμαι καινούργιος στο forum.Πήρα την Δευτέρα την προσφόρα της hol 1024 μια και τελείωνε η σύνδεση μου (pstn).Προτίμησα hol μιακαι είμαι 5 χρόνια και με την σύνδεση δεν΄είχα παράπονο ποτέ και δεν θέλω να χάσω και το mail.Στην πορεία θα δώ αν έκανα καλά.

Mένω Λιβαδεία και έχουν κάνει την αναβάθμιση στις γραμμές adsl.Ετσι τουλάχιστον είδα στο site της otenet.Περιμένω τώρα τον οτε.

Ελπίζω να έχω βοήθεια σε τυχον απορίες που θα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε avelte το πιο πιθανον να απογοητευθεις αρκετα... Διοτι τι ΟΤΕΝΕΤ τι forthnet τι οτιδηποτε ο ΟΤΕ ειναι που σερνεται...

 

Τωρα εμενα αλλο με ανησυχει ... Πηρα ΟΤΕΝΕΤ να τους πω να δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ μπας και με υπολογισουν περισσοτερο ... Μετα απο λιγο με πηρε ενα παλληκαρι , μου ειπε να κατεβασω κατι να δει ταχυτητες , φυσικα σερνομουν για 2mbit αλλα δεν ημουν κατω απο το 1/3 της ονομαστικης αρα δεν μπορουσα να δηλωσω βλαβη... Τον ρωτησα τι παιζει με ολη την κατασταση και φυσικα μου ειπε τα γνωστα.. Οτι ο ΟΤΕ μπορει να λεει οτι εχει αναβαθμισει αλλα απλως εχει διπλασιασει εικονικα χωρις να εχει κανει αναβαθμισεις στα DSLam και γι αυτο το ολο μπαχαλο ... Δεν μου ειπε κατι νεο αλλα χαρηκα που το παραδεχτηκε...

Τωρα εμενα η ανησυχια μου ειναι η εξης και τρεφεται μερα με την μερα.... Συμφωνα με το χρονοδιαγραμμα του ΟΤΕ σε ενα μηνα απο αυριο θα πρεπει ολα να ειναι normal οπως πριν. Δεν σας βρωμαει κατι; Δηλαδη αναμεσα στα χιλιαδες post εδω μεσα ενα αναθεματισμενο post δεν εχω δει που να λεει οτι εχει φτιαξει μια γραμμη σε ολη την Ελλαδα να παρουμε λιγο κουραγιο... Δηλαδη τι; Ξαφνικα την 20η Νοεμβρη θα ανοιξει ολη η Ελλαδα τα PC της και θα εχουμε normal ταχυτητες; Σαν δωρο απο τον Αι Βασιλη μεσα στην καλτσα; ΔΕν ξερω παιδια , να βγω ψευτης αλλα το μελλον διαγραφεται.... απλως διαγραφεται για την ADSL στην Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η γραμμή μου έστρωσε.....Με 768/192 κατεβάζω με 50-80 σταθερά...Συν του κουφού που έγινε χθες το πρωί και έπιανα ταχύτητες γραμμής 1024 για λίγες ώρες....:mrgreen: Καλά πάμε,άντε να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια......

 

ΥΣ:και εγώ πήρα τον ΟΤΕ προχθές το απόγευμα και δήλωσα βλάβη και από τότε έστρωσε η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ 768/192 HOL και χθες κατέβασε 3723ΜΒ, σήμερα μέχρι στιγμής 3435ΜΒ και τώρα (19:00Η) βαράει 70kb/sec (όλα αυτά σε torrent), και surfάρω

Τις προηγούμενες μέρες max ήταν 1612ΜΒ

Αγ. Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ ταχύτητες θα βοηθούσαν περισσότερο από ποσά downloads αλλά δεν πειράζει, η αντίθεση φαίνεται... ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μη πω τίποτα χειρότερα είναι όλα,και βλάβη στον ΟΤΕ δήλωσα χτες αλλά δε βλέπω προκοπή...

Είχα 512 γραμμή και σταθερά 50-55 kb συνέχεια σε torrents-http-ftp και πλέον με αναβαθμισμένη 1024 δε πιάνω ούτε 50 με τίποτα.Πιάνω 20-40 ανάλογα τη περίοδο της μέρας,ποτέ παραπάνω...

Τι θα γίνει με το bandwidth ρε γαμώτο?Αυτό δεν είναι αναβάθμιση...

Και συμφωνώ με τον pappas_gr δηλαδή θα ξυπνήσουμε όλοι 20 Νοέμβρη σε ένα μήνα από τώρα μόλις και θα δούμε να μας δίνει το...bandwidth ο ΟΤΕ?

Απίστευτο μου φαίνετε για δημόσια υπηρεσία...

Μετά το Νοέμβριο αν δεν φτιάξουν τα πράγματα(το πιθανότερο) μπορούμε να ασκήσουμε ποινικά μέτρα κατά του ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, δέστε τις ζώνες σας, γιατί απογειωνόμαστε.

Πάρτε μάτι από γραμμή 2Mbit (ΟΤΕ με ISP Vivodi)

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 12.61Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 14.19kb/s

 

 

Το περίεργο είναι πως όταν αναβαθμίστηκε η γραμμή (πριν περίπου ένα μήνα) δεν είχα τόσο μεγάλο πρόβλημα (κατέβαζα με 500-600 kbit). Από χθες είμαι στο χάλι που βλέπετε. Μήπως μεταλλάχθηκε η aDSL σε sDSL (shitDSL)??

Το επίσης περίεργο είναι πως το 1242 του πΟΤΕ λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή και Κυριακή (!) αλλά όχι Σάββατο!! Τελικά μήπως για όλα φταίνε οι Εβραίοι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήντα προσπαθείς να πεις ορέ συντεκνε;

 

Εννοώ ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε τις ταχύτητες που πιάνεις :neutral: , αλλά παρ' όλ' αυτά, μπορούμε να καταλάβουμε για τι αυξομειώσεις μιλάς... :-D

 

Οτσέι...; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...